Vlákno názorů k článku Mají smysl specializované distribuce pro školy? od pedrosus - No, já učitel jsem.Linux by se mohl na...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2011 15:21

    pedrosus (neregistrovaný)

    No, já učitel jsem.Linux by se mohl na školách krásně používat. Na základních a menších středních rozhodně.Problém je, že ti, co o tom rozhodují v rámci školy vůbec netuší, co Linux je a naopak vývojáři Linuxu vůbec netuší jaké jsou potřeby škol.Nemůžu mluvit obecně, znám jen pár příkladů a o topologii sítí téměř nic nevím. Nicméně jediné, co taková základka potřebuje, je aby mohlo cca 15 dětí současně používat internet - mapy, videa, různé online prográmky i se zvukem a aby fungoval kancelářský balík. Dále je potřeba spustit Windows výukové programy - ty Linuxové jsou v drtivé většině nepoužitelné. Myslím, ale, že by to přes Wine nebyl zas takový problém (snad jsem o tom i četl článek od učitele, který Linux prosadil). V první řadě bych tedy začal Linux do škol prosazovat formou použití rychlého a spolehlivého serverového OS za použitelnou cenu - dětem a řadovým učitelům je opravdu jedno, jestli ty jejich nenáročné prográmky, videa a pod. běží pod Win nebo Linuxem, "hlavně, že se to neseká" - tohle je opravdu nejčastější problém - současné spuštění jedné aplikace větším počtem uživatelů - to je to, co škola potřebuje a na co naráží. Na funkční profesionální řešení nejsou peníze, tak se to řeší bastlem, který se jinak používá spíš v domácí síti, nebo max. malé kanceláři.

  • 19. 3. 2011 20:20

    VS (neregistrovaný)

    Dalo by se souhlasit. Jen na jedno jste zapoměl - někdo to musí naznačeným způsobem realizovat. A tady vidím určitý prostor, kterého se zatím nikdo moc nechopil, protože to není zrovna velký byznys. Právě tady bych viděl význam různých OSS-fan sdužení.

    Menší školy si profesionální servisní služby nemohou dovolit, resp. nepotřebují nutně takovou úroveň služeb která odpovídá profesionálnímu servisu a tedy není ospravedlnitelná obvyklá cena za takové služby. Důsledkem je, že věci okolo počítačů dostane k řešení nejschopnější z učitelů, někdy i za extra náhradu, ale moc prostoru není.

    Tito lidé často mají potenciál, ale nemají znalosti a zkušenosti. Myslím, že by byla užitečná základní školení "Instalace a správa malé sítě s využitím Linuxu s ohledem na potřeby škol". Umím si představit, že schopnější člověk se chytne, a může zajišťovat základní stavu IT na víc školách v okolí. Nebude to úplně profi, nebude tam hodinová reakční doba, ale bude to nesrovnatelně lepší než dnes a nesrovnatelně levnější než profesionání servis.

    Nemusí jít jen o učitele, pokud by se vytvořila nějaká základní doporučení ohledně konfigurace, manuály, a standardní školení a certifikace, můžou tohle dělat klidně nějací studenti ve volném čase. Mnohde to tak dnes už je, obvykle na bázi osobních známostí. Ale bude-li to zaštítěno nějakou větší organizací, bude mít ředitel školy snadnější rozhodování někoho takového k tomu pustit. Plus kdyř si ten méně znalý člověk nebude vědět rady, měl by za sebou zkušenější lidi kteří by pomohli - s výhodou toho, že by šlo o nějakým způsobem standardní konfiguraci SW.

    V podstatě něco na způsob standardní IT správy, co nabízí AutoCont po skončení INDOŠ, ale víc na komunitně-komerčním základu (zadarmo tohle nikdo dělat nebude) a samozřejmě s využitím výhod OSS, nikoliv však dogmaticky.

  • 21. 3. 2011 19:16

    pedros (neregistrovaný)

    Nezapomněl jsem, jen jsem něvěděl, jak toto téma podchytit a navíc by byl příspěvek moc dlouhý. Tak děkuji, popsal jste to dobře. Mě osobně by tohle téma i zajímalo, jako nejmladší a původně technicky vzdělaný učitel jsem se jednou musel o školní síť starat - hrůza, byl to nefunkční paskvil, původně založený na INDOši. Teď jsem na gymnáziu a tam je situace podobná. Kdyby o tom člověk věděl o trochu víc, znal možnosti, možná řešní, pak by se na to dal možná udělat i nějaký ten grant, nebo vypsat jako studentskou práci. Co jsem zažil, tak jsou školní sítě opravdu dost špatné.