Ok, tak polopaticky. Potenciálně zranitelný může být všechno, ale liší se přístup k tomu. Mějme možnosti A a B.
Dejme tomu, že si instaluješ IM aplikaci. Hned v několika situacích můžeš postupovat různě:
1) Získání binárky pro instalaci
a) Prostě si ji stáhneš a instaluješ. Nevíš, od koho je a co dělá. Viz letitá aféra SourceForge, kde přidávali do instalaček, co tam být nemělo, bez vědomí autora.
b) Stáhneš si podepsanou instalačku. Podle podpisu víš s 99% jistotou, že to opravdu zbuildil konkrétní člověk, nebo úzký okruh lidí. popřípadě sáhneš do podepsanýho repa od někoho, komu důvěřuješ a kdo to ověřil za tebe.
c) Zbuildíš si to sám. Musíš ale věřit kompilátoru a přečíst si zdrojáky, nebo jim věřit.
2) Instalace
a) Spustíš instalační binárku s admin právy a děj se vůle útočníka
b) Protáhneš to aplikací, která se místo podpisu autora, který za svoje dílo ručí, pokusí nanečisto ve virtuálu spustit instalátor a odhadnout jeho chování (antivir s analýzou kódu). Té aplikaci musíš věřit a není v její moci ověřit všechno - pokud je v aplikaci jenom 100 podmínek, máš obecně 2^100 možností chování. popřípadě hledá něco, co je na blacklistu a pokud to tam není, tak smůla.
c) Necháš to na systémové aplikaci, která ověří autora (jeho podpis)
3) Aktualizace
a) Vybodnout se na to s tím, že můžeš mít třeba díru v šifrování záplatovanou před půl rokem, nebo se upraví protokol a nebudeš částečně kompatibilní.
b) Ručně si stáhneš instalačku a instaluješ to znovu se vším kolem, co obnáší bod 1 a 2.
c) Nechat na specializované aplikaci, aby to hlídala, stahovala a ověřovala podpisy.
4) Provoz aplikace
a) Věříš tomu, že dělá, co má
b) Protáhneš provoz skrz nějakou aplikaci, které věříš, že odhalí nepravosti. S tím, že pokud je komunikace přes IM šifrovaná, tak buďto vůbec nevidí, co se děje, nebo musí mít dešifrovací klíče a louskne komunikaci. Pak sama představuje bezpečnostní riziko.
c) Věříš aplikaci, ale nastavíš prostředí, ve kterým běží, tak, aby napáchala co nejmenší škody (= nemá práva zapisovat mimo vlastní historii a kontakty, nevidí síťový disky,...)
Alternativa s antivirem obvykle obnáší to, že neznáš zdroj binárky a pokoušíš se ji analyzovat (pomalý a nemožný), monitorovat (číháš na něco a jenom tušíš na co) a nějaký program leze do veškeré komunikace na aplikační úrovni.
Přístup s ověřením zdrojů oproti tomu stojí na "známým zdroji", který potvrdíš při první instalaci a kdykoliv ho můžeš vyřadit s tím, že aktualizace a změny může dělat jenom ten, kdo se autorizuje privátním klíčem, kterým změny podepíše.