No ja mam taky Slackware, instaluji ho vsude na kde nekdo chce Linux. Ale kdyz se me wokenni uzivatel, o kterem vim ze dokaze maximalne sekvenci dalsi -> Souhlasim -> Dalsi -> Dalsi -> Dokoncit -> Reboot, pozada o radu co za distribuci (tak aby ji mohl sam nainstalovat), doporucim mu jedine Mandrake. Jinak co me na Mandrake vadi, jsou jejich opravdu silene prepatchovana jadra. Viva Vannila jadro :)
tady si nekdo rika o flamewar...napsat ze MDK je nejpopularnejsi distribuci(taky ze je,ale...) kdyz jsem tuto blbustku mel v podpise a psal jsem neco na serveru zabyvajicim se slackem...tam me malem ukamenovaly...to byl flame...teda oni byli jen proti mne....no jo,500 odpovedi jsem dostal poprve.
.. mám na desce Promise RAID řadič (tuším že 20386), na kterém jsou dva disky SATA 160GB zapojeny do RAID0 + další PATA 80GB samostatně. Momentálně to chodí dobře (RedHat, kernel 2.4.18).
Když jsem ale zkoušel Mandrake (s kernelem 2.6.x), našel se sice zmíněný řadič, ale ohlášeny byly dva samostatné 160 GB disky s chybnými záznamy v PTBL(!) a ten třetí se nenašel vůbec ..
Akorát nevím jestli je chyba/vlastnost kernelu 2.6.x nebo jestli se to dá překompilováním umravnit. "Draka" jsem chtěl zkusit právě proto, že má v sobě kernel z nové řady, takže na osahání je to jednodušší než se plácat v systému který je ušitý na míru pro 2.4.x. Ale tohle mě fakt trochu zklamalo ...
Tiež používam ten radič.Mám na ňom 2x PATA bez raidu a 1x SATA.V MDK 9.1 som ovladač kompiloval - ešte tam nebol,v 9.2 to bolo OK, ale MDK 10 s jadrom 2.6 vidi na tom radiči iba SATA HD.Potrebujem inštalovať prave na jeden z PATA HD a už ma nebaví prehadzovať disk,inštalovať kompilovať a potom s patričnou konfiguráciou presunuť HD na Promise ...Skúsil som spustiť inštaláciu MDK 9.2 pre vylúčenie problémov s HD a BIOS a tam je všetko OK.
Je pravda, ze instalacni program neni nejlepsi. Zvlaste nemoznost vracet se zpet je docela krok zpet (ve verzi 8.2 a starsich to umel) ale tak hloupej, aby neumel nastavit pri instalaci RAID zase neni. Mozna by nebylo od veci - kdyz neco recenzujete - tomu take poradne rozumnet.
nevim v cem je problem zde, ale kdyz sem cvicne nacpal nedavno vysly danix na disk, lilo se nakonfigurovalo skoro dobre, ale melo nastavene skryvani partic (nastavene = nebyla uvedena volba, jez to zakazovala :-( ) a windowsy jez startovaly z fatky a bezely z ntfs (tj.2 partice) letely na hubu, protoze jim lilo tu jenu particu vzdy skovalo :) (resil sem to oblibenym RTFM :-) )
To je chyba všech distribucí na jádru 2.6.x Vlastně je to chyba jádra (a nebo taky těch Windowsů co nebootůjí), ale nikdo pořádně neví kde :) Vzniká to pokud je v BIOSu nastaven přístup na disk na "auto" nebo "CHS". Musíš tam zvolit LBA nebo large. Ale pak je potřeba v tomto modu obvykle přeformátovat kompletně celý disk! Pozn. Aby tento problém nastal, musí být tedy špatně nastavený BIOS a taky linuxový oddíl musí být na disku s Windows a začínat za cylindrem 1024 (cca 8GB). Alespoň tak jsem to četl v dokumentaci. Je to chyba dost fatální, ale neobjevuje se na všech PC (různé BIOSy a MB,...). Jediné 100% řešení je použít jádro 2.4.x nebo instalovat na druhý disk.
Pozn. Nebojte se zapsat Lilo do MBR disku s Windows - to chybu nevyvolá (testováno na Mandrake 10.0), jen tam nesmí být oddíl s jádrem.
Stale by mne zajimala ta "vetsina distribuci". Co si pamatuju, ma to stejne jako RedHat. Myslite SUSE a Debian? To je ta vetsina?
Jsou na to nekde nejaka doporuceni? Priznam se, ze to nevim. Osobne mne /etc/sysconfig/ pripada prehlednejsi nez vse na hromade v /etc/rc.config (nebo kde jsem to videl).
Ale jiste ze jsou!
je to LSB (Linux Standard Base)
a to o cem tu mluvite je FSH (Filesystem Hiearchy Standard)
zacnete na: http://www.linuxbase.org/
PS: a je to jako s html :-) poradne to nedodrzuje nikdo, ale v zakladech se vsichni shodnou...
a ze jadro 2.6 lsb nedodrzuje, s tim mdk nic neudela... (leda na to upozorni pokud se to pokusite zvolit pri instalaci)
PS2: zeby si pan Kysela se zase pokousel si z diskuze na rootu udelat vlastni blog "proc nemam rad mdk" ??
Petr Jakubec
Mandrake a konfigurační soubory, to je bohužel kapitola sama pro sebe. Jak jsem s ním jinak spokojená, tak tato jeho vlastnost mě dovádí k zuřivému šílenství. Mám Mandrake 10.0 na notebooku a často ho nosím z jedné sítě do druhé, což znamená, že musím neustále měnit nastavení. Kdysi, když jsem měla čerstvou instalaci, jsem síť ani jinak než přes oblíbená klikátka nastavit neuměla, a tak jsem byla velmi spokojená. Postupem času jsem si zamilovala příkazovou řádku, a pak začaly problémy. Chovalo se to jaksi divně a fungovalo to tak napůl. Nastavení si to navíc pamatovalo jen do nejbližšího restartu. Lámala jsem si hlavu proč, až do chvíle, než jsem objevila /etc/netprofile - no, lze si s tím poradit, ale bylo by to skoro na další článek.
Podobná zábava mě čekala, když jsem si chtěla doma vyzkoušet fluxbox, do kterého jsem se předtím zakoukala ve škole na gentoo. Nebyla jsem schopná změnit tam jakékoliv nastavení - při nejbližším restartu vzalo za své... Ukázalo se, že mandrake pro fluxbox vyrobil vlastní konfigurační soubory... a tak dále, a tak podobně.
IMHO je mandrake prima a stabilní distribuce - mám ho puštěný i při psaní tohoto textu, ale stejně - pro tisíc maličkostí podobných těm výše popsaným (a obávám se, že to nejsou bugy, ale featury) - až budu linux instalovat na příští počítač, mandrake to nebude :o(
Jenze ono to je o tom, ze by to clovek nemel muset resti. Osobne pouzivam vyhradne Mandrake, ale musim uznat, ze je to mistr v systemu konfigurak nad konfigurakem (100% souhlas s Anickou), ...
Priklady -
Provedete zmenu v /etc/ssh/sshd_config, napr. PermitRootLogin. A ejhle?! Za chvili je to zpet. Kdo je vinik? Chvile hledani - msec. Nastavi to zpet, protoze si mysli, ze je lepsi admin nez ja. Takze chci-li nastavit konfigurak k sshd, musim na to jit pres konfigurak k msec. Skvela myslenka! <g> Totez plati treba pro prava adresaru v /home/ a mnoho dalsiho.
Kmenu a dalsi se chovaji obdobne, ostatne uz napr tohle -
$ ls -d .kde/share/applnk*
.kde/share/applnk/ .kde/share/applnk-mdk/ .kde/share/applnk-mdk-simplified/
hovori jasnou reci. Normalnimu KDE staci jeden adresar. Mandrake tam hnedle 2 prida.
Opakuji, pouzivam Mandrake a povazuji ho za skvelou distribuci, ale prave proto si myslim, ze zakryvani jeho slabych mist neni rozumne.
Ja pouzivam zejmena z hist. duvodu SuSE a libi se mi,
ze kdyz si zmenim nejaky konfiguracni soubor a system
chce byt chytrejsi nez ja, tak mi o tom pouze rekne
a moji konfiguraci neprepise.
Zdvorile me upozorni, ze riskuju, ze nektera graficka udelatka nebudou fungovat.
Myslim, ze by mdk neco v tom duchu pomohlo
Sakra chlape, dělá ti to dobře na každém rohu se předvádět ve svém umu pomlouvání distribuce MDK?
Pokud máš něco kontrétního, tak zkus překonat svoji přirozenou potřebu pozornosti veřejnosti s NAHLAS to do BUGZILLY!
MDK není 100% LSB kompatibilní, ostatně tomu by musely vyhovovat všechny obsažené programy. A nikde se to také nepíše...
Já vím, že jako uživatel zelené příšerky nemůžeš zkousnout to, že všechny konfigurace nejsou v jednom krásném velkém souboru...
Jinak jsi u mě jako odborník na Linux dost klesnul, právě z tohoto způsobu laciného předvádění se...
Tady se clovek nezavdeci. :-) Kdyz MDK kritizuje, servou ho. Kdyz MDK chvali, servou ho. :-)
Ne, dobre, musim se priznat, nechtel jsem prudit, jen me zajimala Ivanova reakce. :-) Navic jsem doufal, ze treba dostanu MDK 10.1 s venovanim, az vyjde. ;-)
Jinak nic proti MDK...
Teda panove , nechcete si rovnou roztrhat obcanky???Ja nejsem zadnej expert , a asi jim nikdy nebudu....K instalaci Linuxu me dohnaly neschopny Widle a mnozstvi viru...Ale jedno vam povim na rovinu.Budme radi , ze linux existuje a ze funguje...konec koncu budme vdecni i za tu "financni zatez" za jeho porizeni i za to , ze kdyz ma nekdo firmicku a masiny na Linuxu , nemusi se klepat , jestli ho nejakej dement zavistivej nepraskne softwerovce.Osobne se mi Linux libi jako celek a mam pocit , ze je jen na kazdym znas , co za distribuci mu na masine bezi.Ze se zadna distribuce
nezavdeci vsem je jednou dana skutecnost , ale k vuli tomu se tu nemusime osocovat.
PS:Nechci timto nikoho urazit , tak to prosim taky tak berte....
Jako laik a BFU si neodpustim jednu poznamku: Jde o dobrou distribuci, splnujici vetsinu pozadavku pri kancelarske praci a nahrazujici me drivejsi Windows. Instalace vsak bezproblemova neni. Jednak obtiznejsi instalaci karty NVIDIA, dale urcite problemy s disketami, apod. Vse se da vyresit, nic neni fatalni, avsak vyzaduje to jiz urcite predchazejici zkusenosti a par dni "doladovani". U MDK 9.2 tyto problemy nebyly, alespon u mne. Ma-li uzivatel Windows prechazejici na Linux mit uspech, mela by instalace zakladnich funkci, jako jsou vyse popsane, probehnout jednoduseji. Jinak je vsak plna spokojenost. Souhlasim, ze Linux neni o klikani a urcite znalosti systemu jsou bezpodminecne, primlouvam se za to, aby instalace zajistujici zakladni funkce (sit, kanc.programy, internet, e-mail..) na beznem hadrwaru probehla bez komplikaci.
Nejsem sice BFU, ale mám kartu GF3 a ŽÁDNÝ problém s instalací grafické karty jsem neměl. Co konkrétně myslíte tím, že "má určité problémy s disketami"?
Pokud chcete mít bezchybnou instalaci pro Win uživatele, tak k tomu naprosto nečekaně můžete také přispět tím, že místo různých poznámek o dolaďování nahlásíte zjištěné problémy do Bugzilly.
Já vím, že jednodušší je si ulevit do veřejného fóra než vložit popis do bugzilly...
Nejedna se o stiznost na slozitost instalace Linuxu - vim dobre, do ceho jdu - pouze prispevek do diskuze, postrehy z instalace nove verze. Rozhodne se nevymlouvam na nedostatecne zdokumentovani problemu! Konkretne: Karta NVIDIA nebyla detekovana a grafika nenabehla - problem je popsan v dokumentu ERRATA - oprava podle navodu pomohla.
Popis problemu tudiz v buzille neni na miste.
Dale: pri vypnutem supermountu se bezne disketa pripojuje prikazem mount /mnt/floppy. Po standardni instalaci MDK 10.0 pomohlo pouziti prikazu
mount -t vfat /dev/fd0 /mnt/floppy. Tez nevim, zda je to otazka prispevku do bugzilly, avsak v diskuznim foru se s tim tez nekdo muze setkat, nemusi jit zrovna o spickoveho IT odbornika. Pouze toto jsem prispevkem sledoval, jestli jsem tim nekoho zdrzel, omlouvam se.
Zeby MDK nevedel rozumne vyuzit /etc/fstab ? Ja mam Slack a mount riesim pomocou /etc/fstab - tam mam ako filesystem zadany "auto", alebo konkretny typ pre harddisky a pomocou /etc/filesystem - kde mam zoradene filesystemy podla priority, aby mohli byt primontovane zariadenia, ktore v fstab maju "auto". IMHO: Ono, Linux je asi o inom ako o GUI config utilitach.
MDK 8.1 smazal soubor na disketě, ale nedošlo k uvolnění jím zabraného místa (tj. i wokna ten smazaný soubor neviděly, ale o jeho velikost byla snížená kapacita diskety).
MDK 9.1 tohle dělá občas (někdy se místo na disketě uvolní, někdy jako výše)
Oba měly potíže v přístupu na disketu z KDE (8.1 téměř vždy vytuhl do nutnosti resetovat počítač, 9.1 tak půl na půl - proto pro manipulaci se soubory používám MC, u něhož tento problém není)
Diskety se musejí čas od času přeformátovat, faktem je, že to je pod linuxem zdlouhavý proces s nejistým výsledkem (použití "formátovače disket" v KDE vždy skončilo vytuhnutím systému, z příkazové řádky je nutno floppy umount, potom se dá zadat formátování, většinou se pak nezdaří v rámci session ji zase připojit - důvod neznám, nepátral jsem) jednodušší je čas od času vyčistit diskety na DOS ovském stroji, který disketu bez problému najde a naformátuje.
s linuxem jsem zacal MDK 8.2, jako fileserver hned pro jistotu :-)
jeste v 9kovejch verzich mel mandrak (nebo uzivatel ? :-) problem pri pridani disku. pouze poprvy sem to resil reinstalaci :-)
je to distro pro zcatecniky, seznamej se s /etc
(kdyz chtej)
ti ostatni si klidne muzou .. nainstalovat neco jinyho
A coz teprve instalator a screenshoty v manualu :)
http://www.root.cz/photos/mdk/2.png
Ale prizanavam, ze v samotne knize tato informace neni a ma to sve duvody. Uvedeno je pouze, ze to je prirucka k Mandrake 10.0, coz plati - diky minimalni odlisnosti je urcena pro vsechny vydane verze, vcetne edice dostupne na FTP. Pouzit ji tak mohou vsichni uzivatele Mandrake 10.0, nejen ti, kteri si zakoupili recenzovany set. To povazuji za nejdulezitejsi.
Instalační sadou jsem měl na mysli potisk médií, případně obalů k nim, případně manuál+erratas. Z toho není patrné o jakou verzi se jedná.
Na první pohled není patrné, že je to Community edition, vše budí zdání, že se jedná o klasickou verzi, případně Powerpack. Viz první foto.
Při instalaci samozřejmě poznáte, že instalujete community edition. Stejně tak je to uvedené na WWW stránkách.
Nesetkal se nekdo s problemem pri updatu? Natahne se seznam souboru k updatu (po rucnim zadani adresy ftp serveru, prednastavene nejsou funkcni), k samotnemu stazeni uz ale nedojde - vyhodi to chybu s podpisem (v 9.2 bez potizi). A jeste bych byl velmi vdecen, neexistuje nekde nejaky zdroj, jak v Mandrake zpovoznit Soundblaster Live 5.1 tak, aby prehraval zvuk opravdu 5.1 a ne stereo? uz opravdu nevim, jak na to ... Jinak je 10 dobra a stabilni distribuce (to uz byla i 9.2 :-))
Mandrake 10 se mi celkem líbí. Pár problémů, ale celkem lehce řešitelných. Jen nevím, proč mi s deskou Msi VIA KT266 a defaultním jádrem 2.6x nechodí lm_sensors. Hlásí velikost paměti, ale ne teploty, otáčky větráčku, atd... Modul, který vygeneroval sensors-detect neexistuje. Nevěděl by někdo?
Za prvé - je nutné mít verzi lm_sensors příslušnou k používanému jádru. Za druhé - mně sensors-detect vygeneroval načtení modulu w8378hf, který neexistuje - je třeba zaměnit za w83781d (snad jsem se aspoň částečně trefil). Ten modul je samozřejmě nutný mít zkompilovaný. Mám desku nforce, třeba je postup obdobný.
Kdyby autor článku sledoval i stránky Qwert.cz, věděl by, že DVD s Mandrakem 10 k dispozici je. Dokonce je pravidelně aktualizované z Cookeru a tudíž zahrnujíe všechny opravy uskutečněné k aktuálnímu datu.
A ještě připomínka ke způsobu vývoje Mandraku: Zařazení mezičlánku "Community" může být pro ladění dobré, ale proč potom Mandrake nedal k dispozici na CD VŠECHNY balíčky, ale jen to co se vejde na 3 (4.CD je jen pro členy klubu:)? "Normální" uživatelé tedy mohou vychytávat chyby jen na omezeném počtu balíčků.
Minulý způsob vývoje nebyl nedostatečný. Většina problémů vznikla přidáním posledních verzí balíčků na poslední chvíli do finální verze. Paradoxně tak nejlépe odladěnou verzí bývala RC2..:o)
Jináč mám k Mandrake Linuxu velmi dobrý vztah a držím mu palce.
Opravte mne, jestli se mylim, ale oficialni DVD obrazy s Mandrake 10.0 jsou k dispozici pouze pro Corporate cleny MandrakeClubu. To za prve.
A za druhe - zrejme si DVD-ISO vyrabite sam a jestli je pravidelne aktualizovane z Cookeru, tak uz minimalne 14 dni je na nem doslova pekny bordel. Od zacatku dubna se totiz v Cookeru objevuji unstable veci, ktere jiz patri do 10.1. Takze dobra rada - pozor na to.
Krome toho se IMHO vytka na absenci DVD tykala recenzovaneho setu. Do nej bude DVD medium zarazeno pravdepodobne jiz od pristiho vydani.
Bordel jsem zaznamenal, ale DVD je funkcni. V tuto chvili je to ale uz jedno, protoze DVD nedelam z Cookeru, ale z Official.
A ja navic psal o tom ze na Qwert.cz mame DVD uz davno. Da se objednat a objednatel ho dostane. Sliby typu "jednou pravdepodobne bude" jsou dost unavne... Bud mam, nebo nemam, ne? :o)
No a nase DVD neni pro corporate cleny, ale pro normalni zakazniky. Holt se snazime. :o)
Proc skoro kazda verejna diskuze o MDK musi nutne skoncit jako flame?
Mam svoji distribuci rad, nasel jsem uz spoustu vyhod i nevyhod, a mam ji proto, ze je to porad pro mne +. Ale skoro se stydim/stve me, ze spousta lidi ji bezduvodne pomlouva, nebo naopak nerealne prechvaluje.
Hlavne nemam pocit, ze kdyby se tu objevil clanek o Slacku, Debianu ... <dosad_distribuci>, ze by ohlasem bylo: "tohle je na **** <dosad_distro> rulez!".
Vyberte si kazdy, co vam vyhovuje, a nechte MDK jeho uzivatelum.
------------------------------------
Neberte drody! Nikomu.
Dobry den.
Pred nedavnem jsem nainstaloval mdk10 na sve pc ale nemuzu zprovoznit svoji wifi kartu SMC2602v3.Na strankach vyrobce teto karty nejsou a podle jejich techniku nikdy nebudou ovladace pro LINUX.Nevim si uz rady jak tento problem resit dal.
Prosim pokud nekdo ma tuto KArtu a fungujemu pod MDK at poradi.
Diky Honza
Pred cvrt rokem jsem koupil novy pocitac a zacal si vybirat distribuci. Zkusil jsem vsechno mozne:
Gentoo - kompilovat tri dny system je vopruz a nestoji to za 10% zrychleni. Navic system balicku ma dost podivne zavislosti typu LILO -> XFree
Debian - Super balickovaci system, ale nepodarilo se mi tam rozchodit Xka a navic docela casto padal. Nechal jsem si ho na wmware a ucim se na nem.
FreeBSD - Instalator nebyl schopny ani najit disk (prebira info od biosu), jinak je to skvely system pro vmware a uceni se, manualy k nemu jsou nejlepsi uvod do Unixu
Slackware - Nefungovalo vyhlazovani pisem, presto jsem byl nadsen do chvile, nez jsem neco zkusil nainstalovat, takze nic. Navic nenasel zvukovku :(
Mandrake - 9.1 mi jelo na predchozim pocitaci, pak neuveritelnym zpusobem vyhnil a nebyl schopny ani nabootovat. 10.0 jsem take zkusil, ale z prvniho CD neslo nabootovat, z druheho ok ale instalator se nekolikrat kousl.
SUSE - 9.0 jde stahnout free verze z webu, tu jsem pouzil. Instalace bez problemu, jako jedina mela 100% detekci hardware vcetne LCD displaye a zvukovky. V porovnani s Mandrake 9.1 ma lepe usporadana menu a ovladaci panely, update jede 100%. Je dokladneji otestovan a vyladen. Suse nehrozi bankrot, jdou do ni velke prachy od Sunu, IBM a Novellu. Takze vsem zacatecnikum a mirne pokrocilim vrele doporucuji tuto distribuci.
Používám na střídačku SuSE a MDK. Dávám za pravdu, že MDK 9.1 se nepovedly a nevydržel jsem to s nimi déle než 2 dny, což je co říct. Ale nyní mám MDK 9.2 a jsem spokojeny a používám je i přes to, že jsem si zakoupil oficiální distribuci SuSE 9.0. Tu jsem měl nainstalovanou po MDK 9.2 a pak jsem se k MDK 9.2 vratil zpět. Tohle píšu na Celeronu 600 a IceWM a na Mozille. Muj nejoblíbenější byl MDK 9.0 a hned za ním SuSE 8.1. Začátečník si ale v SuSE bez manuálu moc nevrzne. 1:0 pro MDK 9.2.
me se ten Slackware taky nezda, me jela 9.1 na notebooku (ted tam mam MDK 10) a ma Slackware 9.1 i na stanici, jednom serveru a zaloznim firewallu a musim rict, ze s hardwarem nemel problemy (na stanici mi na Slackwaru normalne jede DVD vypalovacka a koukam na DVDdecka a onboard zvukovka taky no problem) a instalace balicku stazenych z http://www.linuxpackages.net a nebo normalni zdrojaky a confiure > make > make-install taky nedela zadny prolemy.
Pouzivam Debian(3.0 r1) uz takmer rok na notebooku Compaq EVO N1015(ku*evsky nestandardny hw). Velmi sa mi na nom paci to, ze mi nijaky konfiguracny soft nekafre do konfigurakov, ze je to cele postavene na GNU softe a da sa to nainstalovat na 600 MB(narozdiel od MDK a mozno inych, ale s tymto mam skusenosti). Podla mna ma Debian jednu dost velku slabinu v podpore hardwaru. Na to, aby mi na tom notebooku chodil bolo treba vymenit jadro (od 2.4.22 nahor, kvoli zvukovke, ACPI, USB kontroleru, IDE kontroleru), XFree(povodne 4.1, treba 4.3 alebo 4.4) a stiahnut par utilit na monitorovanie ACPI a pod. Standartne XFree chodi iba vo vesa mode, ale nasiel som niekde patch pre graficky chipset.
Podobne skusenosti som mal aj na par desktopoch, ale nove jadro a X vzdy pomohlo. Podarilo sa mi ukecat ho aj dokonca aj na 2.6.0, bolo treba vymenit par utilit.
Mandrake se mi moc libi bohuzel ma jednu vlasnost, neni stabilni a mrzne. Stava se to tak po hodince najednou zatuhne a nejde psat, hybat mysi, klavesnice nereaguje. po 3-5 minutach se to vetsinou zase rozjede, ale co jsem napsal v dobe zatuhnuti si nepamatuje. Nekdy asi po jednom dni (vic jak 10hodinach provozu) zatuhne tak, ze us se nerozjede. Pomuze jen tvrdy reset. Hardwarovou zavadou to neni, protoze WinXP a MDK9 to nedelaji. Navic jsem to zkousel s pocitacem o uplne (totalne) jine konfiguraci a je to to same. Podle mne je chyba nekde v jadre. V /var/log/messagess neni zadny zapis. Dale to dela, ze nektere programy (hlavne mozilla) se samy bez duvodu zavrou (a to vsechny soucasne otevrene okna) a zapis o chybe nikde nevi.... Pripada mi tato distribuce usita narychlo, ale zase mdk9.2 byla jeste horsi, takze tahle je lepsi.
Urcite to neni hardwarem, ve winXP to nedela. A vsiml jsem si ze pomerne vysoka pravdepodobnost, kdy se to stane, je kdyz prejdu z jedne virtualni obrazovky (plochy) do druhe. Snazim se tedy spoustet vsechny aplikace v jedné plose, pak pravdepodobnost zamrznuti, je velice nizka. Pokud vsak si napriklad mozillu otevru na nekolika plochach soucasne a pak prejdu z jedne plochy do druhe (a vte chci psat) temer jiste to zamrzne. A dela to i na druhem pocitaci o uplne jine hw konfiguraci. Zkusil jsem jeste znemit ovladac graficke karty (to na to nema vliv), zkusil jsem znovu vypalit CD a znovu nainstalovat (taky stejne). Rekl bych ze chyba musi byt v jadre. Mandrak 9.0 mi to nedela.
Hmmm, nevedel jsem, zes to zkousel i na jine masine. WXP mi na jedne masine delaly neco podobneho - po kliknuti mysi se na nekolik minut zasekly. Vymena mysi to tam spravila...
Otazka je , co ta masina vlastne dela pri tom zatuhnuti (vykon CPU, pamet, preruseni..) -zkus pustit nejakou sledovacku... tedy pokud se uplne nezasekne CPU (je to AMD?).
Mne se tu obcas stava, ze po kliknuti mysi zareaguje okno pod aktivnim oknem, buh vi....
"Urcite to neni hardwarem, ve winXP to nedela". Spominam si na casy, ked som do mojej novej dosky VIA s AMD-K6-3 kupil nove SIMM-y. Masina chodila relativne v pohode, system win98se, padal standardne priemerne. Po instalacii linuxu neskutocna nestabilita, pady, vymrzy. memtest86 nic neodhalil, ale nakoniec to aj tak bol problem doska-pamate. Proste sa neznasali (vlastne ta doska bol nepodarok sam o sebe). Takze nestabilitu by som nehadzal len na linux. Ja bezim uz pol roka na cookeri, updatujem raz za 2 tyzdne, kopu softu mam unstable a sem tam mi zleti akurat kdevelop, aj to len preto ze sa mi nechce cvs-ovat verziu, kde je ten bug uz opraveny. Takze so stabilitou ziadne vacsie problemy.
Pratele, mam tento problemek:
na notebook P100/32MB bez CD :( chci nainstalit z disku nejakej user-friendly linux "na hrani" . Uz jsem zkousel Mandrake 9.neco, pak i 8.neco ale vzdycky ta instalace skoncila na malo pameti (i dyz jsem zmensoval ramdisk pro instalaci ). Ta Anaconda proste je moc rozezrana. Pristi tyden asi zkusim Suse 8.2, pry by to mohlo projit. Uz jsem po tom patral v diskusnich forech, ale na nic kloudneho neprisel. Takze by mne docela zajimalo, jestli mam prubnout to starsi Suse (notabene s jasnou budoucnosti a podporou velkych firem), nebo zkusit mindraka 10.00000 Jestli to nekdo na 32Ramky OPRAVDU ZKUSIL. (instalace z disku) Ono je totiz na tom noutasu dost opruz neco zkouset, kdyz je tam pomala disketovka, musim vyndavat disk a vubec.
Jo a puvodne instalace mindraka koncila hlaskou, ze jsou zdrojove soubory na FATce a ze na to ma malo Ramky. No dobra, prekonvertil jsem to PM na EXT2, znova nakopiroval, a UPLNE STEJNA hlaska.
Instalit to na jinym stroji nez je ten notas se mi nechce, nemam tolik zkusenosti, abych to pak rozbehal na jinem hw. (i kdyz pruzkumu bojem se nestitim)
Tak a ted babo rad.
SkuSeni SuSaCi ozvete se! :oD
Ja podobre pripady resim pomerne casto pri instalaci routeru, ktere mivaji 16-32M ram.
1) vezmu lepsi pocitac, ale stejneho CPU, treba P200MMX se 128M ram
2) nainstaluju minimalni system, coz ma u SuSE asi 300M
3) Jdu do single user, umount /proc; cd /; tar cz * | ssh nekdo@jinde "cat - > basesystem.tar.gz"
4) Na druhem PC nabootuju nejaky minisystem, ktery
ma fdisk, mkxxxfs, mkswap a nejlepe sit
5) rozbalim tam ten tar do nejakeho /mnt, kde mam cisty disk, dam chroot /mnt, pak lilo
6) nabootuju z disku a doinstaluju si potrebne veci
Problem instalacniho programu SuSE je, ze jede cely
z obrovskeho ramdisku, takze pro jeho vlastni beh moc nezbyva. Kdyz zakladni system naklonuju, tak pak
uz neni problem doinstalovat xka a dalsi, nebot uz ramdisk nepotrebuju a mam pusteny swap.
Casto je ale jednodussi do masiny pred instalaci pridat par dimmu.
Nebo pouzit nejake distro specializovane na stare pocitace.
No, to je jednoduché - důvod je ten, abyste si koupil PowerPack verzi, nebo (díky, Ivane Bíbre:-) QCM GPL PowerPack, jehož cena je myslím více než příjemná.
Pokud jste na rychlé lince (což pro stahování 3, resp. 4 volně dostupných ISO CD je nutnost), můžete si ty balíčky volně stáhnout z v Contribu, takže právě amavis získáte přes FTP třeba zde: ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/devel/10.0/contrib/i586
BTW, Contrib nabízí mnoho zajímavého softu
Dik za odkaz, po pulhodine slepovani, co to vlastne vsechno potrebuje, se to nainstalovalo
(neuspokojeny pozadavek 1, stahnu, aktualizuji zdroje, spustim instalace balicku, vyberu amavisd, neuspokojeny pozadavek 2, a znovu dokola....
hura po x-te konecne ohlasi k instalaci je potreba nainstalovat a ted mi rekne vsechno, co jsem vyzobaval....
Vrazit mu cely FTP odkaz jsem se neodvazil, nevim, co by mi to udelalo za bordel....)
Neberte to jako vycitky...
Jeste jednou diky.
Mne pri inštalácii MDK 10.0 Community zahlásilo, že chce CD4, ale žiadne také sa z FTP nedá stiahnuť. Dal som teda, že nechcem z tohoto CD inštalovať. Inštaloval som na hdd1, ako zavádzač som zvolil lilo potom aj grub na hdd aj na hda, ale nepodarilo sa mi to rozchodiť tak, aby sa dalo bezproblémovo nabootovať aj do WinXP. Zdá sa mi, že Community je fakt len testovacia verzia, bez mnoho vychytaných múch. Teraz ľutujem tých 27 Sk za CD médiá, na ktoré som si to napálil. Odteraz pálim len na prepisovateľné (na disk sa mi ISO obrazy nezmestia).
V podstatě souhlas s autorem článku, instalace oproti Redhatu je daleko méně přehledná, avšak práci pak s Mandrakem si myslím nelze než chválit. Co se týče zmiňovaných balíčků - odebírání, přidávání, to mi přijde naprosto vychytané - urpmi si při instalaci známého balíčku říká o CD a člověk se nestará o žádné kolize atp., systém to vyřeší za něj..