Mno nevím, jestli jít ve stopách Ubuntu je nejlepší, potom není čemu se divit, že je patřičně ubráno na spolehlivosti, vžyť v tomto směru i Ubuntu dosti kleslo. Já osobně jsem přešel hned po vydání první verze na Mageiu a nemohu si stěžovat. Chování mandrivy je více než zvláštní .... zpoždění, bez uvedení data vydání, pak jak z čistého nebe vydá nečekaně novou verzi. Po tud bych měl ještě trpělivost .... ale když je opožděná verze nestabilní a nespolehlivá .... respektive nedoladěná, tak tady má trpělivost končí. A navíc bez Gnome ... brrrrr. To už tu jednou bylo, ne? Takže to shrňme ... Mandriva je distribuce, která je zaměřená na jedno prostředí a i tak je nedoladěná a nestabilní. Dříve měla odladěné jak KDE, tak Gnome i Xfce o mlých okenných správcích se nebudu ani zmiňovat ;-) a se stabilitou to bylo dobré i když sem tam něhjaké nepříjemné errata se objevily. U mne jednoznačně úpadek. Teď se jen potvrdilo, to co říkám léta ... Mandriva nemá jasnou koncepci a směr. Každou chvíli se to měnilo a vždycky to bylo velké halóóó ... vzpomínáte, jak se chtěla prosadit v komerční sféře na serverech? ... Na jednu stranu je mi to líto, ale za většinu (ne)úspěchů si mohou sami, rozhodně dost dobrých příležitostí promarnili. Jakým směrem půjdou dál, to se nechme překvapit.
můžeš si za to sám. Používej LTS a ne ty půlroční rychlokvašky...
tohle nechápu, tuhle mánii uživatelů Linuxu furt střídat distribuce a reinstalovat OS.
Ona už změna jádra pomocí automatických updatů jde totálně proti mojí konzervativní srsti a jsou magoři, co si to zapnou i na serveru...
Za co si mohu?
Jak vidíš, já jí ani neinstaloval, jen zkusil. Se systémem nemám žádný problém, nepamatuji se, kdy jsem naposledy přeinstalovával .... upgrade na Mageiu proběhl z Mandrivy 2010.2, očekával jsem komplikace, ale proběhlo to velmi hladce. Vše mi funguje již léta. Nejhorší byl asi přechod mezi ISO a UTF, ale i to se povedlo. LTS není špatná záležitost, ale půlroční vydávání má také svůj smysl, jde jen o to, jak se systémem zacházíš, jak se k němu chováš a hlavně jak se v něm vyznáš. Zbořit se dá naprosto všechno i LTS.
Nerobím si srandu. A ani si ji nedělám.
Začínal jsem na Mandrake linux (dnešní Mandriva), pak Debian a od r. 2005 všechny verze ubuntu + deriváty Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a taky MythBuntu.
Nemyslím si, že pokud někdo za dva týdny vyzkouší 20 dister, tak je king a linux evangelist. Pokud něco nainstaluješ, vyzkoušíš jestli ti funguje video, uděláš screenshoty a napíšeš o tom článek - není to totéž jako ten systém každý den používat ke skutečné práci. A to jen, pouze a výhradně, bez přepínání se do windows, když něco nejde nebo bez druhé mašiny, na které jsou windows nainstalovány.
Tohle léto jsem ztratil několik týdnů tím, že jsem nainstaloval (upgradoval na) Ubuntu 11.04, resp. snažil se to rozchodit, resp. následně odstraňoval škody. Teď jsem zpátky na U10.10 a skoro si nadávám, že jsem tam nedal U10.04 - to byla celkem povedená verze.
Cena času, který jsem strávil komplikacemi s poslední verzí Ubuntu, je v řádech(!) větší, než cena za krabicovou verzi Windows 7 Ultimate. Potřebuji, aby to dlouhodobě spolehlivě fungovalo. To je pro mne nejvyšší priorita. Nikoliv cena (pokud je ovšem "přijatelná"). Bohužel, windows v tom v téhle chvíli prostě vedou (na desktopu). Na serveru debian, není co řešit.
No Win7 vám kapsu neutrhne, nezbytné apps pro práci ale již ano. Nechápu, proč jako člověk, který si vybral Ubuntu a Debian, nepoužíváte místo toho na desktopu LinuxMint, který má ctnosti klikací distribuce a nemá nectnosti vývoje Ubuntu a nyní i Mandrivy. Pokud je ovšem pohodlí nade vše, pak nezbývá než platit...
Win7 Ultimate je cca 6.5kkč.
Nezbytné aplikace pro práci - tam mám spíše opačný názor: naprostá většina toho, co používám na linuxu, existuje i ve verzi pro windows (OpenOffice, Gimp, Inkscape, NetBeans, Firefox, Chrome, Thunderbird, Skype - a často v "poněkud" novějších verzích než na linuxu).
Když bych se chtěl rozšoupnoput, tak Office 2010 (krabicák pro 1USR/2PC) je za 5.5kkč.
Ono to není všechno jen o pohodlí. Je to dost i o penězích. Příklad: za hodinu práce třeba 1000 Kč, ať se to dobře počítá (dosaďte si libovolná čísla podle své sazby, je to fakt jen pro ilustraci). Chci si sesynchronizovat kontakty v telefonu a v počítači. U Windows připojím telefon, nainstaluji program a "mám to". Cca 5 minut. Pod linuxem nejdřív hledám, jak to udělat. pak zjistím, že můj telefon žádný další linuxák nepoužívá nebo s ním nechce dělat to, co já, nebo o tom nikde nenapsal ani zmínku. Tak začnu experimentovat jak by to šlo. Vyzkouším spousty způsobů, které z nějakého důvodu k cíli nevedou. Když mám štěstí, což nebývá zrovna vždycky, tak najdu nějakou krkolomnou cestu. Napíšu o tom někam pár řádků, aby někdo další měl už cestičku prošlápnutou a neplýtval zbytečně silami lidstva. Nebo (v některých případech) musí napsat nějaký program nebo kus kódu, protože jinak nelze. Zabiju tím hodinu, dvě, pět... (krát hodinová sazba; náklad příležitosti, kdy jsme místo toho mohl dělat na placeném projektu) A to celé vlastně zbytečně, protože jsem chtěl "jen synchronizovat kontakty". Nechtěl jsem bádat nebo programovat. Chtěl jsem jen udělat jednoduchý úkon...
Mint otestuji, až bude trochu času. Díky za doporučení. Používáte ho?
Linux Mint používám. Začal jsem na verzi 9, pak jsem přešel na 10, pak když vyšla 11, tak jsem ji nainstaloval. A byla to tragédie. Tak jsem vyzkoušel snad všechny distribuce, které jsou teď aktuální a byl jsem velice zklamaný. Takže pokud Linux, tak mint 10. S tím co je teď aktuální (Fedora, OpenSuSE, Debian, Ubuntu, Kubutu, LMDE) ... se vším jsem měl problémy. Nezávisle na tom, zda je tam Gnome2, Gnome3, KDE 4.6 nebo KDE 4.7. Takže teď Mint 10 a až odejde HW na kterém běží a nebude možné získat ho znova, tak Mac OS nebo Windows. Linux teď nabral opravdu špatný směr.
Zesynchronizovat kontakty v pocitaci a na telefonu? To jeste nekdo dela? Mam Androida s Gmailem a synchronizace tam probiha automaticky. Co zadam do pocitace mam za par sekund v mobilu a naopak. Tak to proste v cloudu chodi. Jasne, ze softwaru pro Linux je mene nez softwaru pro Windows. Ale vhodnou volbou technologii se v rade pripadu lze instalacim Windows-only programu vyhnout.
No Win7 vám kapsu neutrhne, nezbytné apps pro práci ale již ano...
musím nesouhlasit - programy od M$ mám jako zaměstnanec zdarma ("") resp. v rámci smlouvy a to dokonce pro nainstalování na domácí PC.
gimp nebo evolution můžete mít i na woknech (a popravdě dokonce stabilněji), ale proč, když tam jsou Outlooky, .NETpaint...
Acady, návrhářská prostředí a spec soft většinou nemají na linuxu ani kvalitativní náhradu...
opravdu to není tak horké.
"gimp nebo evolution můžete mít i na woknech (a popravdě dokonce stabilněji), ale proč, když tam jsou Outlooky, .NETpaint..."
Ukažte mi ten Evolution pro Windows. Rád bych ho používal i ve Windows. GIMP je ve Windows stabilnější jen sotva, když mají vůbec problém najít někoho, kdo by maintanoval GTK pro Windows. Jinak srovnávat GIMP s .NETpaint?... no budiž.
1.)
http://www.root.cz/clanky/evolution-pro-win32-pomaly-zacatek/
2.) asi jste gimp pod wokny dlouho neinstaloval - je to cca 3x Enter
tak asi tak,
ale jinak jde spíš o to proč? když máte k dispozici špičkový Outlook nebo nyní velmi dobrou Live Mail a spoustu jiných alternativ. Já například používám Thunderbird, protože mám společný účet pod wokny i linuxem..
1)
Pokus o port Evolutionu na Windows skončil dřív, než se to dostalo do použitelného stavu. Je to dávno mrtvý projekt.
2)
Já se nebavím o instalaci. Tady někdo tvrdil, že GIMP funguje ve Windows spolehlivěji než v Linuxu. Silně o tom pochybuji vzhledem k tomu, že je primárně vyvíjen pro Linux a těžko se hledají lidi, kteří by ten port pro Windows udržovali.
Prepač, ale celá rodina sme postupne prešli z win na Ubuntu konkretne 10.04 LTS, a musim povedat ze na pár drobností funguju bezchybne!! a skor ako im skonci podpora tak ani nebudem upgradovat na novsie LTS. Asi tolko, ale sa cudujem takým ako ty ze experimentuju, so vselijakými najnovsími verziami, ktoré nie su doladene a potom to takto dopadne ako píšeš ty.
Jo, u rodičů mám 8.04 a už tam zůstane navěky - protože to funguje.
Přítelkyni jsem upgradoval na 10.04 - a taky tam zůstane, jak dlouho to jen půjde.
A ano - člověk občas může udělat chybu. Já jsem na netbooku úspěšně otestoval 11.04 a by jsem spokojený. Tak jsem po delším váhání udělal upgrade i na stolním počítači, který potřeboval radikální údržbu...
....není to totéž jako ten systém každý den používat ke skutečné práci....
v tom je právě ten problém, většina zdejších cucáků ještě studuje a o práci ve firemním prostředí nemají potuchy. Pak nechápou problémy typu nemůžu se napojit na firemní exchange, neotevřu projekt dílen v Acadu, nevyplním tabulku s makry...
ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že to jde - ale stojí mně to šíleně času a popravdě, jsem ochoten to dělat jenom proto, že mi linux (školeními) vydělává, jinak bych se na to už dávno...
Dobre - bavme sa o firemnom prostredi ...
Pouzivam Linux Mint uz dlhsi cas na svojom firemnom notebooku. Len kvoli niekolkym par firemnym template, ktore funguju dobre len a vyhradne v Office 2003 (firemny standard), resp. par intranetovym aplikaciam, ktore funguju len v Internet Exploreri 8 (firemny standard), mam vo virtualke aj WinXP (firemny standard). Obcas to cloveka mierne "nastartuje", ked musi kvoli jednemu dokumentu spustat virtual, ale je to len vec zvyku. Aj na Linux som presiel len kvoli tomu, ze pomaly kazdy update firemneho desktopu mi nejakym sposobom rozhodil prostredie (nemyslim tym ikonky na ploche - proste vzdy si aspon jedna z aplikacii zacala robit veci po svojom a inak ako by clovek ocakaval) a uz ma nebavilo si to davat zakazdym dokopy.
Na desktope pouzivam Linux uz viac ako 10 rokov, z toho ostatnych 5 ako primarny system. Musim sa priznat, ze nie som uplne standardny uzivatel firemneho desktopu a ani v Linuxe nie je vsetko zlato, co sa blysti, ale mam podstatne menej problemov ako predtym. Hlavne odkedy som presiel z Ubuntu (pouzival som len LTS) na Mint ...
linux u mne na desktopu -- 13 let -- od RH 5.2
linux, na desktopech u nas ve firme 10 let (mala firma, samej geek)
u zeny ve firme volitelne cca 8 let, nekdo widle, nekdo linux (velika nadnarodni firma)
mmch, kecy o tom, kde vsude se linux nehodi, a jak, kdo vi, ten vi, a kdo nevi, ten nepochopi -- jo, takovy kecy jsou uplne nejlepsi -- ja mam pravdu, a kdo mi neveri, je zaslepenej XXX -- vedou presne ti XXX, kteri nazyvaji XXX ostatni navstevniky serveru
Jéje, tak já se tedy děsně kaju... :-]
Ano existují firmy, kde se používá linux na desktopu. Existují i (velké) firmy, kde se používá heterogenní prostředí. Je ale otázkou, kolik pak firmu to hetrogenní prostředí stojí na údržbě.
Pokud vezmu Běžnou Firmu (tm), která zaměstnává Běžné zaměstnance (tm), vybere si pravděpodobně Běžný operační systém (tm), protože to je ve většině případů nejefektivnější řešení.
Jen bych rád podotkl, že nikoho nijak nenazývám, netvrdím, že mám patent na rozum atd. Jen jsem prostě dospěl do stadia, kdy se mi jeví W7 jako vhodnější pro další práci.
Takze ty osobne jsi dospel do stadia, to je skvele, ale tvaris se jak kdybys sezral vsechnu moudrost sveta a jakobys mel v rukavu ty nejoverenejsi informace o tom, co je to bezna firma nebo bezny uzivatel..
Nakonec pri tom dospivani do stadii prijdes na to, ze widle se nasazuji hlavne kvuli konkretnim resenim viz nize a vendor lock-inu (coz vime vsichni) a kvuli sekretarkam (to taky vime)
Taky vime, ze firmy, ktere jsou inteligentni a vedi, co je to vendor lock-in a ze to neni dobra vec, uz s tim neco delaji..
A na druhe strane jsou ty hloupe firmy, ktere si nechaji vnutit nejake reseni lidma, kteri jim to vnuti stejne tak, jako ty vnucujes svoje nazory (zalozene jen na svych pocitech, nikoli na pravde) lidem tady
Ano, tohle všechno víme dávno a není to výsledek dospívání ;-)
ad) widle se nasazuji hlavne kvuli konkretnim resenim:
- ano, když to funguje a firmě to vydělává, nevidím v tom problém.
ad) widle se nasazuji hlavne kvuli vendor lock-inu (coz vime vsichni)
- ano, je prostě pro tu firmu levnější/efektivnější udělat to zase na widlích
ad) widle se nasazuji kvuli sekretarkam (to taky vime)
- ano, jenže když otevřeš oči a vzhlédneš od vlastního monitoru, tak zjistíš, že tam venku ve skutečném světě je to samá taková sekretářka. A je efektivnější přizpůsobit IS ve firmě takovým sekretářkám, než udělat technicky brilantní systém, ke kterému pak neseženeš dostatečně kvalifikované sekretářky na obsluhu. Nebo kde budeš muset každou novou sekretářku prohnat školením. Sekretářky se totiž budou měnit a každá nová pak znamená další náklady.
ad) Taky vime, ze firmy, ktere jsou inteligentni a vedi, co je to vendor lock-in a ze to neni dobra vec, uz s tim neco delaji...
- ano, používají třeba otevřené systémy; právě pro takové firmy pracuji.
Rozumné (a úspěšné) firmy nevybírají na základě něčích dojmů a pocitů, ale na základě vlastní analýzy nákladů a výnosů jednotlivých variant.
Mýlíš se v tom, že někomu vnucuji svoje názory. Pokud vyslovení názoru, který se neslučuje s tím tvým, považuješ za vnucování, máme komunikační problém.
ad sekretarky: sekretarky neni zas tak tezky naucit misto MSO na OO.org (ikdyz od prevzeti SUNu Oraclem to jde trochu do hnoje, to uznavam) a misto Utlouku na Lotus Notes. O ty vubec nejde a veskera jejich prace se da nacpat do virtualek a resit pres vzdalenou plochu.
ad firmy: nejde jen o naklady a vynosy, obcas se vyplati zaplatit trochu vic (jako treba ta platinova podpora RHELu, ktera je s prominutim draha jak prdel, ale je to velmi solidni reseni) protoze obcas investice na zacatku muze prinest uspory v budoucnosti apod a o tom to je - vem si v kolika firmach jsou doted XPcka (asi jich nebude malo) a jak se ted management chyta za kravatu co budou delat, ze budou muset nakoupit hromadu novejch licenci na novy widle, ktery jim navic pojedou jen na novym hardwaru, kterej (tech uz snad tolik nebude) mozna taky nemaj.
a co kdyz tyhle novy widle budou stejnej crap jako visty? to budem muset za dva roky absolvovat celou tuhle opicarnu znovu?
komunikacni problem se mnou ma kazdej, kdo zacne rozhazovat do stran zarucene platny moudra o fungovani sveta obzvlast, kdyz vlastnimi hyzdemi sedim na dukazu presneho opaku :-)
No nevim jak ty, ale já sedím na židli ;-)
ad sekretářky:
- nebral bych to jako konkrétní spojení fce sekretářka + program OpenOffice. Spíš obecně: "enduser je zvyklý" a "neochotný/neschopný přijímat změny".
- virtuál + vzdálená plocha... není to na obyčejné řešení "tupé pošty + kalendáře" zbytečně technicky složité? To už bych viděl možná raději web interface k firemní agendě.
ad firmy:
- jo, XP je ještě všude plno. Ale HW, na kterým to jede, má už svoje šťastná léta dávno za sebou. Když přijdeš k mašině, která po zapnutí chroustá 15-20 minut, než tě nechá se přihlásit, je to problém (další práce probíhá podobným "tempem"). Těch 20 minut je zaměstnanec na pracovišti, ale nevydělává. Když pak kupuješ nový HW, máš to už s W7; pokud jsi firma, používáš nějaké rozumné multilicence... XP vydržely cca 10 let. Visty byly omyl. W7 vypadají, že by měly být docela použitelné a zase vydržet minimálně 5 či více let.
- s tou investicí/podporou: stejně tak si to můžeš zaplatit/koupit i pro widle a taky dostaneš velmi solidní řešení. Solidnost se i tady odvíjí od ceny.
A protože žijeme ve světě IT, snad se shodneme alespoň na tomhle výroku:
Dokonalé, univerzální a rock-stable řešení neexistuje.
Kromě debianu, samozřejmě! :-)))
Naprostý souhlas.. :) a co se týká peněz za údržbu, jak psal ten win výš? No já nevím, ale když si sečtu náklady na win ve firmě se 100 compama plus servery, myslím, že to je částka, která dobře zaplatí ajťáka na linuxu.. suma sumárum win řešení vyjde dost draho.. :) a jak jsem psal výše.. na obou platformách dělám spoustu let, takže asi můžu srovnávat a pokud mě firma požádá o komplexní řešení, NIKDY NENABÍDNU WIN, ale linux.. a vím proč.. :)
krom toho jako další důkaz, že tvrzení, že se linux nehodí do firemního prostředí.. celá státní správa Německa přechází na linux, co se okolo toho děje v anglii asi čteme všichni atd.. :) a jak jsem psal.. ano nehodí se to ajťákovi, kterej neumí linux konfigurovat, ale za to ten systém fakt nemůže..
Tohle je buď naprostý nesmysl, nebo holý masochismus. Ve firemním prostředí používají všichni, co já vím, takovou motyku, co jim dají. Nevim, možná máte podezřele benevolentního šéfa, ale i kdybych pitomou tabulku udělal v OO a poslal v otevřeném formátu (nebo v uzavřeném a třeba rozsypanou), tak se mi všichni vysmějou, šéf mi umyje hlavu a hlavně můžu rovnou začít znova.
Na druhou stranu to má svoje výhody - iťáku udělej, iťáku sprav, iťáku rychle - hele šéfe zase jsme po termínu, protože od rána nejdou počítače (a tomu rozumí, místo mého zadku jde nakopat našemu itíkovi).
A o tom to je. Doma můžu být hardcore linuxák, ale ve firmě prostě budu používat podporované řešení. Je to jednoduché. Zatímco doma si itíka musím dělat sám, ve firmě na to máme lidi, tak ať se starají...
Nie, nie je to nezmysel ani masochizmus. Ako som napisal - nie som standardny uzivatel desktopu (som IT odchovanec ...:-)
Je pravda, ze svoj desktop si spravujem sam a tym som na seba prevzal aj zodpovednost za jeho funkcnost (cize vyhovorka, ze mi to od rana nejde, pada na moju hlavu). Nie je to vsak standardny stav v nasej firme, aj ked nie je uplne ojedinely (velka nadnarodna firma).
Samozrejme s okolim komunikujem vo formatoch okoliu zvyklych - cize MS Office (firemnych standardoch), ale uz nikto neriesi, ci som na to pouzil Word / Excel 2003 (firemny standard) alebo OpenOffice. Zabehane templates uz mam odskusane a viem, ci mozem OOo pouzit alebo to musim urobit vo virtualke s prostredim XP (nastastie takych vela nie je ale obcas sa vyskytnu). Nastastie cinnost tvoriveho cloveka nespociva len vo vypisovani Word elaboratoch a vyplnani Excel tabuliek ...
No já čtu a nestačím se divit.. :) Nepovažuju se za cucáka, bo ve firemním prostředí a to větších firmách dělám IT už bezmála 20 let.. Prošel jsem od DOSu a Win 3.10 přes Win NT 3.51, 4.0, 2000 atd až k Win 7 a SRV Win 2008 a můžu zodpovědně říct, že větší shit jsem neviděl.. :) V několika firmách jsem postavil celou infrastrukturu znova a to na linuxu a nezažil jsem ani desetinu problémů jako s win.. (včetně destopů) Exchange??? Bože.. Outlook??? No mazec.. Ztráty dat a Win server 2008? Eh.. první zápich byl při instalaci win 2008, když jsem chtěl server konfigurovat tak, aby byl se 2 síť kartama jako router a NAT.. Win mě oznámil, že druhou síťovou kartu vypíná a že bude pracovat pouze pokud "ucítí" HW router.. :) Ad 2: když jsem nastavil zálohování, win mi oznámil, že nejde zálohovat na médium větší než 2GB.. (ver. 2008) atd atd... Po nasazení Linnuxu??? Vše bez potíží... uživatelé si libovali v GNOME a byli v šoku, že jim to nepadá a jak pěkně chodí LAN (na NFS) atd atd.. Takže prosím, vy co plácáte, že ve firemní sféře je linux problém, problém je, že neumíte linux konfigurovat.. :)
Ahoj,
vyzkoušel jsem všechny distribuce, které jsi zmínil. A k tomu ještě FreeBSD. Dost dlouho to vypadalo, že zakotvím u Fedory, ale verze patnáct mi nesedla. Prostě najednou vypadala a chovala se jinak, než tomu bylo dřív a já neměl chuť zvykat si na nové věci.
Teď mám na mašině Debian a jsem docela spokojený. Nainstaloval jsem jen to, co jsem nezbytně potřeboval, takže se přihlašuju přes xdm, do fluxboxu. Počítač využívám jednak k přístupu na internet, občas něco vysázím v LaTeXu. A když se nudím, tak Battle for Wesnoth.
Pár věcí mi nejde, Občas spadne Firefox, nedaří se mi rozběhat mikrofon u Skype, ale jinak v pohodě. Pády Ff omezilo na minimum vhodné nastavení adblocku s Ten skype se jsem si rozhasil sám, to není chyba Debianu ani Skypu.
Samozřejmě občas něco ladím, ale jen když mám chuť a jsou to většinou věci, jako nastavení pohodlných klávesových zkratek, nebo se snažím automatizovat opakující se činnosti.
Nedělám to najednou,takže nemám pocit, že mi to žere moc času. Takže jestli hledáš Linux na desktop, zvaž i Debian.
Proč by si měl dělat srandu? Jako velký zastánce Linuxu, jeho vývojář, přispěvatel do různých projektů, každodenní uživatel od roku 96, jsem Linux před třemi lety pověsil na hřebík a definitivně z desktopu odstranil. Prošel jsem si Slackware, RedHat, platil jsem za SLED, podílel se na Mandrake, Mandrivě, ale ... Už mě přestalo bavit řešit problémy, nemám na to čas a tak ať si s tím hrajou mladší na kolejích. Přešel jsem na Mac, neřeším nic a v klidu pracuji.
Co to je za otázku "kolik distribucí jsi za 10 let vyzkoušel"? Normální uživatel zkusí jednu, přijde upgrade, všechno se rozsype, zkusí další, ta je lepší, přijde upgrade, celé se to rozsype a tak pořád dokola. Nejlepší byl v tomto ohledu placený SLED, který ale trpěl jinými problémy. Kdo se takto ptá tak má s odpuštěním houno co na práci a může pořád dokola něco testovat.
Linuxu dál fandím, ale ta roztříštěnost ho prostě na desktop nedostane ani omylem
Velmi velký souhlas. S každou větou.
Za nás ostatní uživatele linuxu: velké díky za Tvojí práci!
Má cesta k Windows je způsobena tím, že tu mám velké množství HW, který teď nechci měnit. Jinak by to byl taky Mac. Když se chceš soustředit na práci a ne pořád něco řešit, tak Mac... Někdo pochopí dříve, jiný později. A někdo vůbec.
...ohledu placený SLED, který ale trpěl jinými problémy....
naprosto souhlasím, vkládal jsem velké naděje do komercializovaného solarisu, ale obávám se, že na současném torvaldsově jádru a způsobu distribuce softu to fakt není možné. Nejde sloučit socializmus s komerčním prostředím (a teď nemluvím pouze o licencích)
Po 10 letech výhradně na linuxu (od r. 2005 na ubuntu) přecházím na windows. ....
tak to já to ještě vydržím (mimochodem když přičtu IRIX a tehdy ještě QNX tak je to mnohem víc než 10 let ;)
ale je fakt, že mně směřování také spíš zklamává. Poslední kapkou bylo postupné zdechávání projektu OpenOffice...
Základní problém a říkám to furt je:
v provázanosti OS + jádro + ostatní SW <- to je základ všech problémů.
A co třeba LINUX MINT? používám ho nějaký čas a absolutně žádný problém. Nemusel jsem hned po instalaci nic nastavovat, prostě MINT je pro"líné linuxáře".Takže já bych radši volil toto distro než přechod na vidle(ale to je jen můj názor,ber to tak)
A co se týká Ubuntu tak máš LTS jak tady bylo zmíněno, tak kde je problém?
Bohužel.
Taky jsem začínal před lety s GNU/Linuxem a to na Mandrake 10.1 PP. Byla to dobrá a stabilní distribuce a používal jsem ji 2 roky. Samozřejmě s krátkými přestávkami instalací i jiných distribucí GNU/Linux a BSD. Pak jsem přešel na Debian, který používám dodnes.
Došel jsem k poznání, že je lepší i za cenu větších nároků na učení používat originální distribuce. Začátečníkům nechat na vyzkoušení "snadnější" based distribuce.
Takže GNU/Linux - Debian, Gentoo, Slackware,
nebo BSD - FreeBSD, PC-BSD, OpenBSD.
Také velké množství distribucí je spíše na škodu, mezi některými jsou jen nepatrné rozdíly. Asi by bylo dobré, nechat se inspirovat víc distribucemi BSD.
Jezkovyvoci ...:-)
Ked citam vetu "Taky jsem začínal před lety s GNU/Linuxem a to na Mandrake 10.1 PP", tak rozmyslam, kolkoze to tych rokov asi bolo? 5? 6?
Nic v zlom - ked som ja zacinal s Linuxom, Mandrake este ani neexistoval a neskor svoje prve komercne nasadenie systemu na Linuxe som rozbiehal na RedHat 4.1 ...
Ale to nebol desktop, to je pravda. Svoj prvy naozaj pracovny desktop na pracovnom stroji som mal SuSe 6.4 tusim. Oproti tym dobam je terajsi stav prechadzka ruzovou zahradou ...
Ale naozaj nic v zlom, len mi to nedalo (a stale sa povazujem za mladeho - aby nevznikli pochybnosti) ...:-)
Prispevky typu "15 let pouzivat linux a ted kvuli zadrhelu s OpenOffice prechazim k Win ,kde je vsechno krasne a ruzove a kde vse funguje", me rozesmivaji. A navic jim ani neverim ... a co se tyce HW ..to resi ted muj kamarad ...ovlavace pro Win7 se jiz nevyvijeji ... je treba koupit novy HW ...a to se vyplati..;-)
...no s OpenOffice problémy nemám :-)
V _obecné rovině_ bych podotkl k současnému linuxu na desktopou následující (osobní dojmy založené hlavně na Ubuntu):
1. Stabilita jde do kopru.
2. Všechno jsou DEV verze a nikdo není ochotný udělat revize, aby z toho vzniklo něco STABLE (což je obecně jev platný nejen pro linux, nejen pro open source, ale naprosto pro všechen software a firmware v čemkoliv). Protože by se zastavil vývoj a nebyly by každý týden/měsíc/rok totálně nové produkty?
3. Tvůrci GUI se snaží vymyslet po milionté a páte znovu kolo, aby bylo kulatější než všechna kola vyrobená před tím. Neříkám, že je to špatně, čas od času se nějaké "nové kolo" povede, ale proč cpou všechny ty prototypy do hlavních a rádoby-stable distribucí?
4. Všechnu konfiguraci postupně přebírá automatika a když automatika selže, je problém. A když to člověk opraví oldskůl ručně, automatika do toho zase začne vrtat...
Když jsem před asi 1/4 rokem četl tenhle článek => http://summify.com/story/TfPBSI3fhwhBABEq/batsov.com/Linux/Windows/Rant/2011/06/11/linux-desktop-experience-killing-linux-on-the-desktop.html tak jsem si říkal, že autor má slabé nervy a vyměknul moc snadno. Dneska jsem na tom úplně stejně.
To vsechno je sice taky pravda, ale jen z jedne strany
pokud si vzpominam ,kdyz vysli Win 95 byla to hruza ...teprve az Win98 Sp2 byli stabilni ... To same Win Xp ...az od SP2 se stabilizovali ...a ted
Vista hruza ...a Win7 maji uz byt v pohode... nebo se zase ceka servis pack 2 ?
Proto si myslim ,ze nektere linuxove distribuce to okoukali ...rychle,rychle at je neco noveho na svete a pak teprve opravovat chyby. Ale pokud chci stabilitu tak na rozdil od Windows mam na vyber.. treba CentOs, Debian, Red Hat ...
Jenže RedHat(CentOS), Debian atd... jsou distribuce spíš pro servery. Ano, jsou vynikající, ale udělat z nich desktop není úplně bezpracné a snadné...
Osobně na svých desktopových PC používám OpenSUSE - aktuálně verze 11.3, ta je dobrá....
Občas jsem smutný z toho, jak se desktop zbytečně znestabilňuje, jak se nasazují nedodělky a totální krávoviny, které vypadají jako výplody chorých mozků... :-( (Unity, Gnome3...). Nechápu to, jakoby ti co distribuce směrují ztratili rozum. Ono to ale na Windows není lepší.. Vista a W7 to je taky něco...Snad pouze MacOS X je skutečně téměř dokonale vyladěný a sladěný...
"Jenže RedHat(CentOS), Debian atd... jsou distribuce spíš pro servery. Ano, jsou vynikající, ale udělat z nich desktop není úplně bezpracné a snadné..."
-debian (squeeze) sa mi krásne rozbehol na prvý krát po inštalácii. jedniné co som musel upravit boli repozitare na aktualizacie
"Občas jsem smutný z toho, jak se desktop zbytečně znestabilňuje, jak se nasazují nedodělky a totální krávoviny, které vypadají jako výplody chorých mozků... :-( (Unity, Gnome3...)."
-plne súhlasím, ale pre mna je uz compiz zbytocnost, takze...
"Snad pouze MacOS X je skutečně téměř dokonale vyladěný a sladěný..."
-macos x je ako linux optimalizovany len na jednu masinu. na tej jednej masine ide vsetko v poriadku, na inej prejde maximalne kontrolou biosu
No jasně, založeno na Ubuntu... Ubuntu není stabilní distribuce, Ubuntu je fraška s pozlátkem pro nejširší masy a pro rychlé vyzkoušení s patřičným VOW efektem pro čtenáře mainstreamově orientovaných serverů a magazínů. A ještě se kvůli tomu často tvrdí, že "Ubuntu popularizovalo Linux" - jo, ale často ve špatném slova smyslu.
Jak by to asi mohlo v případě Ubuntu fungovat jinak, když se parta hochů, z nichž prakticky nikdo není vývojářem žádného z distribuovaných programů, snaží v půlročním cyklu o stabilizaci Debianu Unstable? To prostě nemůžou zvládnout a také to nezvládají. Stabilní distra jsou RedHat, Debian Stable, Slack a Gentoo. Ten zbytek je tech preview.
Nemá cenu zřejmě někoho přesvědčovat. Souhlasím s tím ,že používat Ubuntu lze pouze LTS. Sám mám 10.04. Akorát jsem si připojil PPA repo abych měl aktuální Firefox a TH a naprostá spokojenost. Doma jsem WIN úplně vyhodil již před cca 3 roky. Začínal jsem na MND 2009 a přes krítkou epizodu s OpenSuse nakonec zakotvil na Ubuntu, ale přemýšlím, že ještě tento rok dám Debian. zatím je jen ve virtuálu - paradox Debian běží ve virtuálu a Ubuntu :-))
V práci pochopitelně jsem nucen používat WIN7, nicméně jako jako šéf IT mohu věci pomalu měnit a tak třeba DNS server, VPN server, Oracle budou běžet v dohledné době na Linuxu (Debian :-) ) - důvod je jednoduchý - STABILITA. Ale to jsou servery, takže je to tak trochu mimo tuto diskuzi.
1,2: Na to su distribucie, debian stable, gentoo stable a pod.
Robim vo volnom case arch testera pre gentoo a kym sa package stane stable tak ide dlhou cestou z unstable -> testing -> stable. Kazda cast cyklu trva minimalne mesiac (casto dlhsie, ak hori,tak sa bugfixy tlacia rychlo resp je odporuceny downgrade).
OSE nebyva bordel, ved kto by najal programatora ktory vo volnom case vyraba hnusny kod (predpokladajme maly projekt na kolene).
3: Pravda, linux zatial s tymto vela nema (nastastie).
4. Automatika zvycajne zlyha ked sa v tom nejake BFU vrta a nevie co robi, to je ako pustit dve deti do atomovej elektrarne, esta sa budu podporovat v jej niceni (paralela s dvama BFU na fore, nie je nic horsie ako rada od cloveka ktory sa tomu nerozumie).
Gentoo je na tom podobne, ked sme prechadzali mesiace na novy init (like), stale sa nasli ludia co upozornenia package managera veselo odignorovali a po resete nenabootili. To iste sa stane pri prechode na grub2 (ktory este nie je v stable z tohto dovodu). Problem rolling release, balicky bez spatnej kompatibility :(
A ubuntu ju peklo pretoze a) nestandartne configy a sialene cesty b) diletantstvo a podiel dementnych individui na bugzille c) user base d) neprispievaju linuxu (microsoft pise viac do kernelu ako canonical) e) workaroundy, fuzzing, UB v defaulte.
Ale vo vseobecnosti (jedno ci win ci lin) *user* s admin pravami je na vine.
Rad by dom sa podelil aj ja o moj nazor.
U nas v rodine sa pouzivaju produkty MS od kedy mame PC. Teraz je to XP SP3 a Win 7 HP SP1.
Doteraz sme s nimi nemali ziaden problem. Ked mi alena notebooku odisla mechanika,tak som cez USB kluc nahodil Mandrivu a bola tam rok, kym som sa dostal k novej mechanike. Plna spokojnost bola s nou. Teraz hladam distribuciu na svoj netbook, kde by bola po boku s win 7 hp. Lenze je to problem. samotny kernel ma problemy so spotrebou. Distra su narocnejsie na HW, nez win 7 so zapnutym Aerom. Co ma sklamalo, je koniec GNOME 2 :-(
GNOME 3 je sice dobre, ale vvela mu este chyba k tomu aby sa vyrovanlo pouzivanostou ku dvojke. KDE je moloch ako hovado. XFCE, no nesadlo mi ani s LXDE a s dalsimi tiez nie. Ubuntu Unity je pre mna osobne nepouzitelne. Teraz mam na netbooku ako druhy system Mandrivu novu. Ale nie je to nic moc :-( stara dobra mandriva bola lepsia
PRE TYCH CO IM NEJDE NAINSTALOVAT: KED STE PRI PARTICIACH, NEPRIPAJAJTE ICH!! LEN SFORMATUJTE, PRIRADTE BODY PRIPOJENI A CHODTE DALEJ, INSTALATOR TO NAFORMATUJE A PRIPOJI SAM. A INSTALACIA POKRACUJE DALEJ SAMA.
" Teraz hladam distribuciu na svoj netbook, kde by bola po boku s win 7 hp. Lenze je to problem. samotny kernel ma problemy so spotrebou. Distra su narocnejsie na HW, nez win 7 so zapnutym Aerom."
používam staršiu mašinu a ja problém so spotrebou nemám. je to práve naopak. vo win XP (chvilku testovane aj w7) mi chrli dvojjadro (amd) na plne pecky bez ohladu na to, ci prehravam hudbu alebo vypocitanam parametre pre nuklearnu bombu (ale psst!). v linuxe mi obe jadra krásne svištia pod 10%. neviem nad čím developeri widli diskutuju pri kave, ale coffee prestavku na powermanagment asi nemali
Tak ja pouzivam Linux uz asi 4 roky ako hlavny OS a nic ine nemam nainstalovane. Pripadne nieco vo virtualke keby ze sa najde nejaky ultra programik ktory nemozem spustit pod linuxom ... :-D
Ale vratme sa ku tomu KDE4 ... hovoris ze je to moloch ako hovado. Skus z neho povyhadzovat blbosti ktore tam niesu treba. Precisti ho a bude to OK.
Hlavne daj odtial prec Kwin a nahrad ho Compizom + emeraldom a poviem ti ze po tom co som takto odladil to KDe tak to beha uplne paradne. Start je rychlejsi ako pri gnome.
Najvacsia sranda je ze po vsetkych tych upravach ktore som spravil teraz vyzerá ako Win7 :-D v lepsom kabate :-D Kazdy kto pride tak len pozera ze ty vole to kde si zohnal taky skin na windows.... pozrem nan ich ze to nieje windows :-)
Tak roky si hraji s mandrivou (hlavne jak me na..rou okna! ) vyskousene mam snad vsechny linuxove distribude a mrzime,ze jiz nejde.no celkove se linuxy hodily do kytek,to kdyz chteji byt jako okna! doby kdy jeli linuxy na vsem jsou pryc. bych rek ze v tomhle smeru dostaly na prdel od Osmycek.(kompletni balik,netreba dalsich kravin). ehmm co doporucujete pro HP nx9020 ???