Neviem, ake dalsie distribucie este budu zmienene, ale vsetkym milovnikom KDE rozhodne odporucam vyskusat relativne nezname nemecke distro Netrunner -- je to kombinacia Arch + super vytuneneho KDE nad Waylandom. Vsetko, ale absolutne vsetko, co som vyskusal, fungovalo (hlavne rozne problemy s tearingom pri videach/weboch/hrach su definitivne prec), plno veci pekne nastavenych/vyladenych. Nie som nejakym fanusikom ich vzhladu (vsetko docierna), ale to je len malickost v porovnani s plusmi, ktore distro ponuka.
Ma to ale svoju cenu, polozit instalator do kolien je jednoduchsie nez ho instalaciu uspesne dokoncit. ;-)
oproti Fedora,*buntu,suse je manjaro boží, stabilita super, vše jede super od začátku, netřeba upravovat nastavení programů,aby jely korektně, zatím jsem nenašel problém, nicméně instalace je stejná jako u archu(pokud nejede gui instalator, rozvedu pozdeji), takže tragická pro začátečniky a lehce pokročilé(sorry ale, formatovani disku, vytvareni paratition pro uefi, dual bot atd je to peklo a trávit mnoho hodin na google a v logu, proč to bootuje jinak než chci), live usb mi bootovalo jen na intel grafice, r9 290x mi mi akorát házel kernel error či jiné chyby a systém nenajel, musel jsem nainstalovat pomocí gui na intelu a poté doinstaloval ovladače na radeonku..je to prostě relaitivně čistý arch s dodatečnou kontrolou zda vše funguje korektně
Je tedy fakt, že do verze 15.12 jsem nabootoval live USB bez problémů, u posledních obrazů Manjaro během bootování zamrzne. Zatím jsem nijak usilovně nepátral po příčině, počkám na stabilní verzi 16.06 a uvidím, ale že by se mi chtělo kvůli instalaci šachovat s grafickou kartou, tak to asi ne ;)
Dovolím si svým předřečníkům oponovat ... používám několik let Manjaro jako primární platformu a rozhodně si nemyslím si, že by bylo nestabilní.
Za tu celou dobu jsem se ve stable větvi dostal asi pětkrát do situace, která se by se dala považovat za problém, ale poměrně snadno se z ní dalo vybruslit - pomocí komunity nebo trochou fištrónu.
Důležité ale přitom je:
- používat stable větev a nemixovat ji s ostatními;
- AUR (yaourt) používat je v nutných případech;
- číst oznámení o nových verzích;
- pokud možno aspoň trochu sledovat komunitu (forum.manjaro.org).
Ani zmiňované zpoždění za Arch není tak dlouhé, jak se píše - poslední aktualizace stable byla v neděli 22.5.2016 15:45 a obsahovala balíčky z Archu k pátku 20.5.2016 20:37 (dá se vyčíst z release notes). Od té doby šly dvě aktualizace v testingu a tipuju, že o víkendu nebo z pondělka bude další stable.
Za mne osobně je Manjaro optimálním kompromisem mezi rolling distribucí s aktuálním verzemi software a přiměřenou stabilitou pro denní používání zkušenějšího Linuxáka.
Toť mé dva haléře ...
Ivo(sh)
Manjaro používám už delší dobu a naprostá spokojenost. Dříve jsem dlouho používal Arch, ale v poslední době jsem začínal mít silný problém s ovladači wifi/zvuku/amd-intel grafiky - to je ale asi daň za starší železo (a hlavně za to, že jsem ke konci neaktualizoval tak často). Manjaro vybralo samo (troufám si říct, že nejvhodnější) ovladače a tím některé problémy zmizely. Velkým kladem je snadnější instalace (šance, že nějakou část opominete je oproti instalaci archu minimální/žádná). Za mne nejlepší volba linuxu s novým prostředím KDE.
Jakozto uzivatel Manjara jsem clanek necetl, nicmene letme prohledani ukazalo, ze ta nejdulezitejsi (z meho pohledu) vlastnost Manjara neni vubec zminena.
Narozdil od Archu v manjaru neni nutnost pouzivat SystemD, v nabidce je i OpenRC a funguje skvele. Az bych rekl daleko lepe nez se SystemD ... pominu-li nasledne editace konfiguraku, tak se SystemD proste ani Arch ani Manjaro nefunguji out-of-the-box, v Manjaru po prechodu na OpenRC system nabehl i s defaulty a vse (napr. zvuk) fungovalo bez meho zasahu a ja tedy mohl energii venovat osobnim upravam systemu :)
Občas se jim teda stane něco takovýho. Povšimněte si prosím navrhovanýho řešení problému. https://web.archive.org/web/20150409040851/https://manjaro.github.io/expired_SSL_certificate/
...no a pak se jim to třeba stane ještě jednou. https://manjaro.github.io/SSL-Certificate-Expired/
Já nevím, to distro ve mně úplně nevzbuzuje pocit důvěry a bezpečí.
To se stává daleko renomovanějším stránkám než je komunita okolo neprofesionálního Linuxového distra ... aktuálně nasazují Let's Encrypt a tím se to dořeší.
Ono najít do komunitního projektu někoho, kdo se bude na profesionálně věnovat organizačním věcem, je zdaleka složitější než najít lidi, kteří se budou zabývat o technické záležitosti.
I.
Standardně jedu na všech NTB (3x) a PC poslední Linux Mint s Mate. Na jednom NTB laškuji s Archem a moc se mi to líbí. Teď se ke mně dostal na "opravu" synovcův NTB s i5 a 8 GB RAM a 1TB diskem a samozřejmě W10 s tím, že to "nějak nefachá". Klukovi je 11, v noťasu jen samé hry. No, fakt to startovalo asi 30 minut. Bohužel, nepomohla ani čistá instalace, po stažení aktualizací je z toho opět šnek, HDD vytížen na 100 %. Tak jsem mu, z nadšení z Archu a pod vlivem tohoto článku, do další partišny nasypal Manjaro s KDE, ukázal mu, jak se instalují aplikace a po prvním spuštění Minecraftu a Don't starve byl kluk nadšený, jak to super rychle jede a "fakt to nejsou desítky, strejdo? Seš si jistej?" :-) Ještě chudák neví, že s "gétéčkem" asi budou problémy :-). Aktualizaci a správu budu dělat na dálku, ale jsem zvědavý, za jak dlouho uvede systém do nepoužitelného stavu. S desítkami mu to trvalo měsíc...
Byl jsem svižností KDE na Manjaru tak překvapený, že si asi něco takového (nebo čistý Arch) dám i na svůj pracovní NTB.
BTW instalace Archu pomocí Architekta je už dost blbuvzdorná, ale instalace Manjara se nijak nelišila od instalace Ubuntu nebo Mintu. Prostě pohoda. I dual boot na UEFI se povedl na jedničku. Za mě favorit...
V Mintu a jak jsem v průběhu za asi 1 a 1/2 roku dost rozčarován postupně zjistil tak bývají zastaralé uživatelské aplikace. Protože sám Mint se dost marně potýká, ve své snaze o uživatelsky přívětivé tunění, s tím aby udržel krok i s Ubuntu jako takovým: a jak jsem zjišťoval tak proto v repozitáři Ubuntu mohou být novější i ty uživatelské aplikace. Třeba pro mne to bylo a je dost podstatné.
Zpět k Ubuntu (tedy ke Xubuntu) jsem nepřešel ... chtěl jsem zkusit rolující aktualizace systému a chtěl jsem mít uživatelské aplikace opravdu ty z těch posledních verzí - a tady přes počáteční obavy jsem s Manjaro (záměrně píšu zatím) velmi spokojený. I vzhledem k zázemí které má pro řešení případných zádrhelů a které se občas vyskytují prostě všude.
Ahoj, mel bych namet na dalsi dil serialu, nutne bych to potreboval. :-)
Jsem dlouholety uzivatel Ubuntu, ktere povazuju na desktop za nejlepsi - nejednodussi na spravu a pro domaci ucely perfektni. Nicmene jsem na druhy pocitac, ktery mam hlavne jako samohrajku a na testovani, zkusil Manjaro predevsim kvuli rolling update, slibuju si od toho, ze uz nikdy nebudu delat reinstal systemu. :-) Vychozi Xfce jsem vymenil za Cinnamon a po asi mesici testovani musim rici, ze jsem temer spokojen. Teda s jedinou vyjimkou se kterou si prave lamu hlavu.
U techto rolling update, kdy se casto aktualizuji balicky za nejnovejsi dostupne, je pomerne velka sance, ze se neco rozbije a musi se cekat na opravu, proto by bylo potreba mit nejak jednoduse moznost downgradovat rozbite balicky zpet na nizsi verzi a to je prave ten namet na clanek. Truchu jsem to studoval, ale vubec to nechapu a nevim jak na to. Existuje nejaky prikaz downgrade, ktery z cache vytahne starsi verzi balicku a preinstaluje to, jenze v mem konkretnim pripade v cache nic neni. Takze jak provest downgrade?
Pokud by pro zkousku melo byt neco potreba, tak ten konkrwetni pripad se tyka Samby, ktera je momentalne ve verzi 4.4.3 a ktera ma i na webu Samby popsany bug, ze nejde vytvorit uzivatel pri autentizaci user, vytvari to automaticky uzivatele nobody na misto uzivatele, ktereho zadate. Oni maji sice na tom hlaseni chyb napsano, jak to vyresit konfigurakem Samby, ale me ten postup nefungoval, takze jedinna moznost je downgrade na Sambu 4.3.9, o ktere z Ubuntu vim, ze funguje, ovsem jak to jednoduse provest?
Na Archu máme https://archive.archlinux.org/packages/ pak stačí si vybrat balíček a zkopírovat si odkaz na danou verzi balíčku (*.tar.xz), otevřít terminál a napsat "sudo pacman -U" a za to vložit odkaz ze schránky pomocí Ctrl+Shift+v. Nevím jestli takovou stránku má i Manjaro, kdyžtak jedině použít tu archovskou, ale nevím jaké jsou rozdíly mezi balíčky pro Arch a pro Manjaro (u kernelu a ovladačů bych to určitě nezkoušel, ty jsou odlišné).
Drtivá většina balíčků je stejná a dokonce i archlinuxové balíčky s kernelem by nejspíš fungovaly také. Proto Manjaro podobný prohlížeš v zásadě nepotřebuje. Ostatně vizte:
https://www.reddit.com/r/ManjaroLinux/comments/3my668/online_manjaro_package_browser/