Manjaro experimentuje s neměnnými obrazy
Komunita kolem Manjaro Linuxu experimentuje s novým, neměnným obrazem operačního systému. Na fóru Manjaro byla zveřejněna výzva k testování. Cílem tohoto vydání je shromáždit zpětnou vazbu komunity na technologii pohánějící Manjaro Immutable.
Jeho autoři upozorňují, že se jedná pouze o experimentální vydání, které nereprezentuje finální verzi, a také není zaručena žádná podpora, takže s instalací jako primárního operačního systému byste měli alespoň prozatím počkat. Testovací obrazy vyžadují alespoň 32 GB úložného prostoru a režim UEFI.
Canonical mění přístup k jádru Ubuntu
Společnost Canonical oznámila velkou změnu v procesu výběru jádra pro budoucí vydání Ubuntu, „agresivní politiku závazku verze jádra“, což znamená, že v době vydání nového Ubuntu bude dodávat nejnovější kód jádra ve vývoji. Budoucí vydání Ubuntu budou dodávána s nejnovějším upstreamovým jádrem, i když pouze ve stavu „Release Candidate“.
V současné době nová vydání Ubuntu zahrnují nejnovější stabilní vydání linuxového jádra v době, kdy je ve vývojovém cyklu Ubuntu milníkem zmrazení jádra. Zmrazení jádra bývá zhruba 2 měsíce před finálním vydáním, což může znamenat, že jádro vybrané pro Ubuntu není v době vydání nejnovější.
Vydání pre-alfa systému Serpent OS
Serpent OS, nová linuxová distribuce se zcela vlastním systémem pro správu balíčků napsaným v jazyce Rust, vydala svou velmi hrubou pre-alfa verzi. Vývojáři na tom pracovali čtyři roky a udělali několik zajímavých rozhodnutí týkajících se balíčků. Systém používá správce balíčků moss, vlastní řešení pro správu balíčků napsané v jazyce Rust.
Každá jednotlivá transakce v moss generuje nový strom souborového systému (/usr) v oblasti staging jako plnohodnotnou, bezstavovou transakci operačního systému.Když se instalace balíčků podaří, všechny spouštěče transakcí se spustí v kontejneru a teprve poté se konečně aktivuje nový strom /usr. Díky tomu je možné atomicky aktualizovat běžící OS.
Tuxedo InfinityFlex 14
Německý výrobce linuxového hardwaru Tuxedo Computers představil zařízení InfinityFlex 14 jako svůj první konvertibilní notebook, který můžete proměnit v linuxový tablet. Je vybaven částečně hliníkovým šasi a váží 1,5 kg a 14palcovým jasným dotykovým displejem s matnou povrchovou úpravou, rozlišením Full HD a s podporou tlakově citlivého pera.
Pod kapotou se nachází procesor Intel Core i5–1335U s 10 jádry a TDP 15 W, baterie s kapacitou 55 Wh slibující až šest hodin lokálního přehrávání videa, paměť DDR4–3200 rozšiřitelná až na 64 GB. Tento konvertibilní notebook je dodáván s předinstalovaným operačním systémem Tuxedo s nejnovějším grafickým prostředím KDE Plasma. InfinityFlex 14 je již dnes k dispozici k předobjednání v internetovém obchodě společnosti Tuxedo Computers za cenu začínající na 1189 EUR (30 tisíc korun).
Nově vydáno
Super Grub2 Disk, živá platforma, která pomáhá uživateli spustit téměř jakýkoli operační systém, i když nejde spustit běžnými prostředky, vyšla ve verzi 2.06s4. Vyšel RebornOS 2024.07.25, nové vydání na desktop orientované distribuce postavené na Arch Linuxu. Emmabuntüs, na stabilní větvi Debianu postavená distribuce s prostředími Xfce a LXQt je k dispozici ve verzi DE5–1.02. Vývojáři Whonix, na Debianu založeného operačního systému zaměřený na anonymitu, soukromí a bezpečnost oznámili vydání verze 17.2.0.1.