Masivně vylepšené Rawtherapee 5.9, tak trochu dlaždicové KDE

4. 12. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Rawtherapee 5.9 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0
Rawtherapee 5.9
Nové verze AV1 kodérů SVT-AV1 1.4 a Rav1e 0.6, Xfce 4.18 Pre2 na cestě k ostré verzi, oprava bezpečnostní chyby v ovladači i915 či týden v KDE s dlaždicovým přístupem ve správci oken KDE/KWin.

Masivně vylepšené Rawtherapee 5.9

Téměř tři roky jsme si počkali na novou verzi Rawtherapee. Čekání je u konce a pět-devítka stojí rozhodně za to. Předně tu konečně máme nástroj Spot Removal využitelný nejen u digitálních snímků, ale zejména též pro retuše skenů negativů a diapozitivů (nástroj pro převod negativů je v Rawtherapee od verze 5.7, nyní značně vylepšen).

Nově nechybí CAM16 pro věrnější úpravy obrazu lépe reflektující lidské vnímání barev. Přibyly konečně také lokální úpravy (hurá) a vylepšení nástroje Wavelet Levels (Úrovně vlnky), automatické vyvážení bílé umí novou metodu nazvanou Teplotní korelace (stará je přejmenována na RGB šedé). Přibylo i vyvážení bílé před zpracováním fotky, kde lze specifikovat, které kanály mají být vyváženy automaticky, či zda má být použito profilu uloženého fotoaparátem.

Další novinkou je vylepšený nástroj korekce perspektivy s podporou automatické korekce. Tvůrci též doplnili histogram, který má vylepšené režimy (waveform, vectorscope a RGB parade). Přibyl i duální demosaicing dvěma algoritmy, nastavení saturace v nástroji pro odstranění závoje (ten opravdu doteď dost přestřeloval saturaci) a různé další drobnosti. Pro majitele fotoaparátů podporujících snímání s pixel-shiftem je tu nově možnost nechat při demosaicingu u oblastí s pohybem zprůměrovat všechny dílčí snímky.

Samozřejmě také přibyla podpora nových fotoaparátů či profily pro dříve podporované (včetně vylepšené podpory Canon CR3 RAWů, ale dočkaly se i velmi staré foťáky jako třeba Pentax K10D z roku 2006. Zkrátka nové Rawtherapee je super, zapomeňte na pět-osmičku. Sice stále nedosahuje možností darktable, ale zejména ony lokální úpravy a odstranění nutnosti čistit tečky pomocí GIMPu jej posouvají zase o notný kus vpřed. Nová verze je již k dispozici všem, ať už jako AppImage či FlatPak (sám ji takto provozuji na Mageie).

Nové verze AV1 kodérů SVT-AV1 1.4 a Rav1e 0.6

Zhruba ve stejné době byly vydány nové verze obou známých kodérů do video formátu AV1. Intelův SVT-AV1 ve verzi 1.4 přináší vyšší efektivitu komprese, kdy presety M0 až M12 byly dále vyladěny na vyšší poměr kvality versus počtu průchodu cyklů kodéru. Vylepšeno je i nakládání s parametry příkazové řádky a různé další drobnosti buď opravující nahlášené chybky, nebo řešící údržbu kódu.

Nová verze v Rustu psaného kodéru, tedy Rav1e 0.6, nejspíš přináší něco podobného, prozatím však nebyl zveřejněn changelog, Phoronix tak dodává z projektového trackeru: různé čištění kódu, ladění pro 64bit ARM NEON, další zrychlení atd.

Xfce 4.18 Pre2, blížíme se k ostré verzi

Oblíbené desktopové prostředí Xfce je zase o krok blíže vydání finální verze 4.18. S testovací verzí Pre2 je řešeno další množství nahlášených chyb, dále vyladěno několik dalších drobností, takže jsme na dobré cestě, aby došlo 15. prosince na novou verzi, která doufejme do Vánoc probublá do repozitářů všemožných distribucí. Těšit se a s vydáním Pre2 můžeme testovat různá vylepšení tohoto prostředí jako nové ovládací centrum, výrazně vylepšený správce souborů Thunar (nedávné soubory, záložky, …), další práce na běhu přes Wayland (ač stále Xfce 4.18 pojede přes X.Org) a různé dílčí aktualizace aplikací Xfce. Opomenout nesmíme ani nový výchozí wallpaper, vše pak shrnuje Alexander Schwinn na svém blogu případně záznam na Wiki projektu.

Oprava bezpečnostní chyby v ovladači i915

Byla zveřejněna informace o chybě v ovladači Intel GPU. Označena je CVE-2022–4139 a postihuje TLB buffer Gen12 iGPU jader (namátkou Tiger Lake či Rocket Lake Alder Lake i Raptor Lake, velké karty DG1 a DG2 aj.), dle Red Hatu je její závažnost Important c CVSS v3 7.0 (dále Ubuntu či Debian). Chyba je již opravena a je součástí jak aktuálního jádra 6.0.11, tak LTS vydání 5.15.81 a 5.10.157.

ict ve školství 24

Týden v KDE: také dlaždicový správce oken KWin

KWin má novou funkcionalitu, díky které se může chovat jako svého druhu dlaždicový správce oken. Tvůrci KDE nemají ambice hrát si na i3 nebo něco podobného, ale poskytnout uživatelům možnost dlaždicový způsob práce využívat i s KDE. Funkcionalita je v raném stádiu vývoje a očekává se, že její schopnosti porostou, a to i díky API pro psaní 3rd party dlaždicových skriptů. Novinka se objeví v Plasmě 5.27.

Přibyla již dříve zmíněná efektivnější schopnost přistupovat k zařízením Apple, Konsole dostala KHamburgerMenu, použití globálních klávesových zkratek s FlatPaky či nabídka webového vyhledávání v KRunneru, pokud nenajde výskyt řetězce lokálně. Nechybí řada dílčích vylepšení, která i se vším ostatním popisuje Nate Graham na svém blogu. Přibyla jedna prioritní chyba, 15minutových zůstalo 47, celkově pak tvůrci vyřešili 166 chyb.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.