Nikoli, distribuce schopností napříč skupinami nemusí být identická, postačí, když je statisticky identická. Což pro rozdělení na muže a ženy platí, protože s výjimkou schopnosti otěhotnět, nosit a porodit dítě a kojit ho není známý žádný rozdíl, který by znamenal, že jakákoli žena bude v něčem horší, než jakýkoli muž.
Ano, v jednotlivých případech mohou nastat situace, kdy v tom uváděném příkladu bude z těch deseti nejschopnějších šest žen a čtyři muži, nebo šest mužů a čtyři ženy, nebo s ještě menší pravděpodobností i ostatní případy. Ale za prvé se to globálně vyrovná, za druhé nikde nejsou navržené kvóty přesně 50 : 50, a za třetí jsou tyhle dílčí znevýhodnění celkově pořád menší zlo, než když je systematicky znevýhodňována pořád jen jedna skupina. Až se situace srovná a zastoupení mužů a žen bude přirozeně odpovídat zastoupení ve společnosti, kvóty se samozřejmě zase zruší.
My jsme teď v situaci, jako kdybyste pořádal běh na 100 metrů a části závodníků posunul startovací čáru o 10 metrů dopředu. Pokud chcete ten závod mít spravedlivý, nemůžete prohlásit: „Co se stalo, stalo se, teď už s ničím nebudeme hýbat a odstartujeme to tak, jak ti závodníci klečí.“ Pokud chcete ten závod spravedlivý, musíte ty závodníky dostat zase zpět na jednu startovací čáru, buď jedny posunout vpřed, druhé vzad nebo kombinaci obojího. Tady se pak spousta lidí rozčiluje, jak to, že je někdo na startu posunován dopředu a jiný vzad, ale odmítají vidět tu výchozí situaci a to, že se tím posouváním podmínky narovnávají.