Co zatím fungovalo na vzorku statisíců uživatelů jako taková utopie, bude muset obstát v prostředí s řádově větším počtem lidí. Obstojí?
Bohuzel ne. Toxicky lide si vzdy najdou cestu jak vam neco znicit. A ted jich tam bude radove vic. Komunita bude mit hodne prace az to nakonec lide jeden po druhem budou vzdavat.
Alespon ze zacatku to vsak bude super.
24. 11. 2022, 08:09 editováno autorem komentáře
Ne nutně. I na těch Mamediích/Mageu a podobných se občas našel nějaký kretén, který jenom prudil a byl vyřešen. U spousty instancí bude také spousta nápadů a pokusů, jak to řešit. Mohou třeba vznikat instance na pozvání, kam se takovýto nedostane nebo za něj budou mít zodpovědnost ti, co ho pozvali. Může to být bez pozvání, ale nějak na zkoušku. Co já vím, co kdo kde vymyslí. A pro instanci s řádově menším počtem uživatelů se to bude řešit snáze než pro celý Twitter, třeba.
Mě osobně obecně mrzí, že místo koupě Twitteru Elon nezpropagoval nebo nějak neposunul něco takovéhohle decentralizovaného. Stálo by ho to zlomek prostředků, co vydal za ten Twitter, i kdyby na to třeba měl platit nějaký stálý tým programátorů. Ale kdo ví, jaké s tím má záměry. Jestli to vůbec ví on sám ;-) Přijde mi, že to byl okamžitý impuls "něco" udělat se svobodou projevu.
v okamziku kdy zacnes spamovat ostatni , tak te vsichni blacklistnou
Obávám se, že takhle by to fungovalo v ideálním světě inteligentních bytostí. Náš svět nesplňuje ani jednu podmínku, jednak není ideální a druhak není světem (jen) inteligentních bytostí.
Důkaz pro to je masivní množství odběratelů např. youtubových videí tzv. influencerů, tedy lidí, kteří si na živobytí vydělávají oblbováním davů podle zadání sponzora. Dalšími důkazy je míra akceptace reklamy v placených kanálech (např. IPTV) či vůbec existence a sledovanost stanic typu Barrandov nebo účtů různých dezinformátorů.
Průměrní lidé chtějí patřit k davu, což znamená, že potřebují mít něco společného. A to může být nejsnáze buď něco velmi přízemního (společná intoxikace alkoholem, nikotinem nebo třeba kofeinem) nebo něco ještě přízemnějšího, např. společná nenávist vůči někomu mimo skupinu. Vhodná forma spamování splňuje oboje :-).
Ale na Facebooku tam ty dezinformace a bláboly podosuváká přímo Facebook a to zcela záměrně, protože lidi, co spadnou do konspiračních sítí, tak jsou nejvěrnější uživatelé, nejvíc toho sdílí i konzumují a jsou nejsnáze ovlivnitelní reklamou k tomu, aby si třeba koupili nějakou EZO kravinu za úplně nesmyslnou cenu.
Pokud tam tprovozovatel sítě kvůli vlastním ziskům sám nebude ten toxický obsah podsouvat a prioritizovat, tak ho prostě budete ignorovat stejně tak jako lidi, co ho sdílí.
MastodonCzech nemá vlastní aplikaci stejně jako řada emailových služeb nemá vlastního klienta. Používat můžete oficiální aplikaci pro Mastodon nebo některou z řady neoficiálních.
Jasně, Musk odblokoval pár zakázaných účtů a woke levice s tím má zásadní problém. Podle mě na Twiteru drtivá většina uživatelů zůstane, debaty se posunou o kousek doprava a pojede se dál. Z mého pohledu to bude zlepšení. A pokud se Muskovi povede udělat na platfomě různá vylepšení, o kterých mluvil (dlouhé přílohy, delší videa atd.), může to být super.
Tu nejde o to, ze Musk obnovil par blaznov, ale o to, ze napriklad vyhodil cele doterajsie vedenie, 50-60% vyvoja a tym aj know-how, kazdy den tvrdi daco ine, co znervoznuje recenezntov (kto by chcel mat reklamu vedla propagacie nacizmu a rasizmu?).
Proste Musk robi vyslovene zle manazerske rozhodnutia, ktorymi uz stihol poskodit aj ine firmy. A preto vsetci odchadzaju.
Nechal bych to na Muskovi. Podle některých informací, které se ke mně dostaly, bylo vývojářů Twitteru výrazně více, než by dávalo smysl. A že povyhazoval lidi, kteří podle něj vedli společnost (která mimochodem hospodaří v červených číslech) špatně? Tam a priori taky problém nevidím. Ale hlavně komentuju důvody, proč woke levice Twitter opouští a tam skutečně nejde o to, že Musk v minulosti dělal špatná manažerská rozhodnutí v jiných firmách.
Nějaké tajné informace, které nikdo neví? :-)
Zatím vyhodil třeba Alexe Cohena, co spravoval přístupové karty a pak Musk všechny omylem zamknul uvnitř včetně sebe. Týpkovi pak volal, zda by ještě na chvilku nepřišel. Na konci října vyhodil Rahula Ligmu a Daniela Jonhsona s poznámkou na Twitteru "Ligma Johnson had it coming", aby se s nimi za dva týdny fotil před vchodem a tweetoval "Welcoming back Ligma & Johnson!". Zmizelo účetní oddělení, zmizelo oddělení co řešilo projevy nenávisti. Začaly mizet účty, co se Muskovi nelíbily, aby se po pár dnech zase vrátily zpátky. Je to služba se stovkami tisíc serverů na pěti kontinentech, která řeší real time komunikaci mezi desítkami milionů lidí po celém světě. 7500 zaměstnanců je možná hodně, ale vyhodit polovinu oknem z toho lepší síť neudělá. Ani sám Musk netuší, kdo mu tam vlastně zůstal.
Těch bizarních situací to přináší mnoho. Včera jsem četl zápisek od člověka, který dělá v marketingovém oddělení nějaké větší firmy. Na reklamu na Twitteru mají rozpočet cca 8 milionů dolarů ročně. Najednou s nimi přestal kdokoliv komunikovat, protože všichni zaměstnanci Twitteru, kteří je měli na starosti, byli vyhození, nebo odešli. Zákazník s 8 miliony dolarů nestál Twitteru ani za email, aby jim vysvětlil, co se děje. Asi už tam nezůstal nikdo, kdo by ten email napsal.
Pak se nemohli přihlásit do administrace kampaní, protože přestalo fungovat dvoufaktorové ověřování. Když se tam konečně přihlásili, zjistili, že jim někdo pustil kampaně a oni utrácejí peníze, aniž by chtěli. Třešínka na dortu bylo, že to rozhraní bylo najednou tak zabugované, že ty kampaně nešly vypnout. Tohle jednou někdo sepíše a bude z toho výborný sitcom. :)
Tajné? To je informace z účtu označeného "Building things at
@carbonhealth. Mostly parody account"? Moc tajné to není, nabízí se, že to sdělí nějakým novinářům, někdo to napsal za něj:
1. Badges were disabled
2. Call someone that can help
3. He helped
This must do the NY Times #AttentionSeeking #HelpImJobless #GotFired
Atd.
Prosím, jen taková malá technická poznámka: ta dvojice Ligma a Johnson nikdy neexistovali, jednalo se o slovní hříčku a Musk očividně vtip pochopil a zapojil se do něj. "Johnson" je v angličtině slang pro pánské přirození, "ligma" zase foneticky připomíná "lick my", závěr si už doufám každý vyvodí sám.
Rahul Ligma a Daniel Johnson jsou gag jména dvou vtipálků, kteří předstírali, že jsou bývalými zaměstnanci Twitteru, kteří byli propuštěni poté, co společnost koncem října 2022 získal Elon Musk. Muži se objevili před centrálou Twitteru s lepenkovými krabicemi naplněnými jejich údajné předměty na stole a identifikovali jejich příjmení jako 'Ligma' a 'Johnson' reportérům na místě činu, kteří je pak zahrnuli bez znalosti odkazu na meme do článků. V následujících dnech se o hoaxu a trollovi široce diskutovalo online mezi mnoha lidmi, kteří se vysmívali médiím
After Twitter, prankster Rahul Ligma gets 'laid off' by crypto exchange FTX. Post sparks laughter
trending
Published on Nov 13, 2022 02:38 PM IST
Prankster Rahul Ligma now posed as a laid off FTX employee in the Bahamas.
To je dobrá poznámka, ale oborová fóra také fungovala a fungují, prostě asi jsem ochoten věřit, že "lidi si to své najdou". Jasně, nebude to tak naservírované, ale zase bez otravností, což by mohlo spoustě lidí vyhovovat. Uvidíme. Já nemám účet na žádné socácké síti, ale Mastodon jsem možná ochoten zkusit. ;-)
mastodon server provozuji již nějakou dobu pro interní potřeby a pro týmovou komunikaci a notifikace. Překvapuje mě ten nápor nových lidí, mastodon a jeho RPC není navrženo na škálování, komunikační protokol je jak z 90. let, celkový ekosystém není stabilní, jsou velké rozdíly ve funkcích jednotlivých serverů a strašně blbě se řeší aktualizace, hodně se toho rozbíjí.
Jsem zvědav jak ten nápor zvládne právě ta decentralizovaná povaha, podle mě na větší růst to má výrazné technické omezení a jakmile se začnou objevovat účty s sta tisíci followery a více, začne to dělat pro provoz obrovské problémy.
Nemyslím si, že se dlouhodobě uchytí, pro běžné uživatele to je moc geeky a pro geeky to zase může být jen dočasné.
Podla architektury Mastodonu by som povedal, ze to zacne mat problemy ovela skor, nie je to vobec nastavne na skalovanie, ani DB model, ani protokoly. AKonahle tam bude viac ludi, co maju niekolko tisic folowrov tak uz zacnu byt problemy.
Podobne to bude s moderovanim, to proste neskaluje pokial to nie je monetizovane.
Zasadni problem je v uzivatelske privetivosti. Nainstaluji appku a snazim se vytvorit si ucet. Ale kde? U twitteru proste vyrvorite ucet. Tak zkusime mastodonczech.cz. 3000 pouzivatelu vs 450M. Projdeme registraci a vyhledame si treba ministerstvo spravedlnosti (ostatni tam nejsou). Kliknu na Follow. Chci jit zpet k vyhledavani, ale nevim jak protoze nikde neni na to tlacitko. Takze ukoncit aplikaci? Propagovane hashtagy, ja konkretne vidim 6, autism, andor, food, atd. - vsechny z jinych instanci nez na ktere jsem se registroval. Sakra proc? Ty propagovane hashtagy maji 30 uzivatelu max - takze jsme u obsahu - proste na mastodon neni zadny obsah ve srovani s twitterem. To, ze sit roste - az bude mit 200M uzivatelu tak se muzeme bavit o tom ze sit roste. Ze si ted par tisic jedincu vyzkousi mastodon a zjisti ze je to k hvnu je podle me nezajimave.
A jeste snad jedna vec - financovani. Twitter zije z reklamy. Z ceho zijiu mastodon instance? Rozumim tomu ze pokud ma instance 20 lidi tak to nikdo neresi, ale z ceho bude zit treba mastodonczech pokud zazrakem bude mit 1M lidi? To se jiz nebavim o nejake malem projektu ktery jde sponzorovat v ramci existujiciho byznisu. Jak tohle resi mastodon?
To se liší instance od instance. Existují osobní instance, které má člověk jen pro sebe nebo pro rodinu/přátele a platí za to jako za hosting. Hodně instancí funguje z dobrovolných příspěvků uživatelů a nevybírají úplně malé peníze. Např. infosec.exchange dostává momentálně 70 tisíc dolarů ročně. Fosstodon je na nějakých 40 tisících. Vivaldi rozjelo vlastní instanci pro jejich komunitu na vivaldi.net, jejich byznys model je vydělávání na prohlížeči, kolem kterého se ta komunita sdružuje. Jaký má Internet Info plán s MastodonCzech, netuším, ale každý si může udržovat takovou velikost instance, jakou je schopný financovat nebo mu dává v jeho strategii smysl. Pokud si Internet Info řekne, že pro něj dává smysl provozovat instanci jen do 50 tisíc uživatelů, tak prostě v určitý moment zavřou registrace nebo zavedou registrace jen na pozvánky. A neznamená to, že to přiškrtí růst Mastodonu jako platformy. Ti uživatelé se jen přelijí do instancí, kde je volno. Takto to udělal třeba mastodon.social, který když nezvládal nápor uživatelů, prostě zavřel registrace a ten nápor nově příchozích se rozlil na ostatní instance.
Mimochodem ty reklamy můžete mít i na Mastodonu. Nikdo instancím nebrání, aby uživatelům vkládaly do odběru reklamní zprávy. Jen nevím o nikom, kdo by to dělal, protože konkurence je velká. Uživatelé můžou jednoduše utéct tam, kde ty reklamy mít nebudou.
Na nějakou masovou komunikaci to není vůbec stavěné, to je jako přizvat do nějakého diskuzního klubu tisíce lidí, kde každý může mluvit jeden přes druhého. To je princip té časové osy. Bez nějakých algoritmů se tam objeví hromada irelevantních nesmyslů. Celkově je ta struktura až příliš složitá a neintuitivní. Linux, pokud vůbec, se taky neprosadí masově v takové formě, že si každý nainstaluje arch nebo debian a pak se to bude snažit nějak konfigurovat.
Takže si to shrňmě:
1. Lidem vadí, že nový majitel Štěbetače - El Pižmo - hodlá uplatňovat pravidla politicky neutrálně a nikoliv politicky zaujatě.
2. Tito lidé volající po cenzuře údajně z důvodu slušnosti přitom na Štebetači mohou používat technické možnosti k moderování diskuze (filtry a tlačítko blokace).
3. Fakt že lidé mají tyto technické možnosti je buďto ignorován, nebo se jejich nepoužívání svádí na jejich přílišnou uživatelskou obtížnost.
4. Jako řešení se lidem nabídne přechod na platformu, která je mnohem techničtější (uživatelsky obtížnější), obtížně škálovatelná (při větším počtu uživatelů) a jako největší lákadlo pro primadony snažící se být v centru pozornosti má heslo "freedom of speech is not freedom of reach".
Vážně v tomto nikdo nevidí problém ??
Mastodon je asi fajn jako náhrada specializovaných webových fór (v podstatě jde o jejich decentralizovanou obdobu) - hlavně je skvělé, že díky instancím dokáže elegantně obejít Jablečno-Gůglí cenzuru aplikací na chytrofounech. Jenže stádo vyžaduje centralizované řešení. Lidi, kterým vadí svoboda slova (z jejich pohledu fakticky nedostatečná centralizace) těžko oslovíte individuálním přístupem, že ano.
1. Lidem nevadí nový majitel, ale nejistota, kterou svými kroky vytváří.
2. Na Twitteru se "diskuse" moderovat nedají. Blokace není moderování.
4. Nikdo neříká, že Mastodon je řešení, ale uživatelé začali organicky zkoušet alternativy a Mastodon je jedna z nich. To "heslo" nepatří Mastodonu. Dokonce ho používá i Musk.
Fakt by mě zajímalo, co v tom vidíš za problém. Že se pár uživatelů rozhodlo zkusit jinou službu?
Mastodon se nedá ani vzdáleně použít jako webové fórum.
"Fakt by mě zajímalo, co v tom vidíš za problém"
Hodnotově jak jsem napsal: "Lidi, kterým vadí svoboda slova (z jejich pohledu fakticky nedostatečná centralizace) těžko oslovíte individuálním přístupem".
Prakticky je tu problém toho, že se obyčejným lidem nabízí jako alternativa něco, co je technicky náročnější (ať už jde o samotné rozhraní, nebo výkonnostní problémy u větších instancí).
Když se podíváte na hodnotové a praktické problémy jako celek, tak zjistíte, že jde o stejnou množinu důvodů, kvůli kterým neuspěl i třeba Linux na desktopech. Kdybych měl ukázat prstem na prvotní příčinu, tak tyto problémy vyvěrají z faktu, že ajťáci (technici) dělají marketing na úrovni platformy (u jednotlivých projektů to tolik nevadí), čímž se u obyčejných uživatelů vytváří nesplnitelné očekávání, které nakonec vyústí ve zklamání. Můžu jenom kroutit hlavou nad tím, jak se lidé nedokázali poučit a opakují stejné chyby znovu.
"Mastodon se nedá ani vzdáleně použít jako webové fórum."
Mastodon díky principu uživatelských instancí umožňuje vytvářet specializované (tj. tématicky vyhraněné) komunity - tedy jde o stejný princip jako u webových fór, jenom se liší jeho aplikace.
Asi bych potřeboval zodpovědět otázku, kdo komu vlastně nabízí Mastodon. Ten tvůj pohled je totiž komerční, což není nic špatného, ale špatné je podle toho hodnotit open source projekty.
Mám firmu, mám produkt a snažím se z něj co nejvíc vytěžit. Dělám ho dobrý, protože tak získá nové uživatele a udrží současné.
Mám projekt a snažím se vyřešit nějaký můj problém. Uvolním kód protože proč ne. Zjistím, že to řeší problém někoho dalšího a ten někdo další mi pošle kód, který můj projekt vylepší.
Neříkám, že se oba světy nedají kombinovat, ale Mastodon je čistě open source projekt a tam jsou motivace k rozvoji jiné než u Twitteru.
Základ asi bude bavime se Světě , konkrétní části Světa , nebo o ČR ? Ono to není to samé…
Twitter je tu v menšině a microblogovací platforma není konkurence univerzální sítě jako je FB nebo bylo G+.
Rozhodně nedošlo k žádné transcendenci a kreativnost se neuvedla. Takže platí stále to co pohřbilo WEB2.0 počet uživatelů sítě, kteří vytváří obsah, je malé.
Stejně se nezvýšil počet kosmopolitnich lidí.
Stejně v ČR se nezvedla ochota platit za služby.
Tedy máte technologii ale lidé nemají potřebu, nebo ji nechtějí využít.
Techno optimisté se tak střetávají s tím co třeba znají delší dobu architekti. A to lidé mění architekturu ne architektura lidi.
Takže většina lidí pokud byla v bublině , bude stále. Pokud nechtěla za služby platit , bude stále atd…
Trocha mi to prijde uhozené jako když se při každé změně na ICQ někteří jedinci klepali jak teď už jako všichni přejdou na Jabber….