Vlákno názorů k článku Mastodon roste před očima: ustojí decentralizovaná síť příliv uživatelů? od binárně-transfóbní dezolát - Takže si to shrňmě: 1. Lidem vadí, že nový...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2022 13:59

    binárně-transfóbní dezolát

    Takže si to shrňmě:

    1. Lidem vadí, že nový majitel Štěbetače - El Pižmo - hodlá uplatňovat pravidla politicky neutrálně a nikoliv politicky zaujatě.

    2. Tito lidé volající po cenzuře údajně z důvodu slušnosti přitom na Štebetači mohou používat technické možnosti k moderování diskuze (filtry a tlačítko blokace).

    3. Fakt že lidé mají tyto technické možnosti je buďto ignorován, nebo se jejich nepoužívání svádí na jejich přílišnou uživatelskou obtížnost.

    4. Jako řešení se lidem nabídne přechod na platformu, která je mnohem techničtější (uživatelsky obtížnější), obtížně škálovatelná (při větším počtu uživatelů) a jako největší lákadlo pro primadony snažící se být v centru pozornosti má heslo "freedom of speech is not freedom of reach".

    Vážně v tomto nikdo nevidí problém ??

    Mastodon je asi fajn jako náhrada specializovaných webových fór (v podstatě jde o jejich decentralizovanou obdobu) - hlavně je skvělé, že díky instancím dokáže elegantně obejít Jablečno-Gůglí cenzuru aplikací na chytrofounech. Jenže stádo vyžaduje centralizované řešení. Lidi, kterým vadí svoboda slova (z jejich pohledu fakticky nedostatečná centralizace) těžko oslovíte individuálním přístupem, že ano.

  • 25. 11. 2022 15:39

    byCx

    1. Lidem nevadí nový majitel, ale nejistota, kterou svými kroky vytváří.
    2. Na Twitteru se "diskuse" moderovat nedají. Blokace není moderování.
    4. Nikdo neříká, že Mastodon je řešení, ale uživatelé začali organicky zkoušet alternativy a Mastodon je jedna z nich. To "heslo" nepatří Mastodonu. Dokonce ho používá i Musk.

    Fakt by mě zajímalo, co v tom vidíš za problém. Že se pár uživatelů rozhodlo zkusit jinou službu?

    Mastodon se nedá ani vzdáleně použít jako webové fórum.

  • 25. 11. 2022 16:11

    binárně-transfóbní dezolát

    "Fakt by mě zajímalo, co v tom vidíš za problém"

    Hodnotově jak jsem napsal: "Lidi, kterým vadí svoboda slova (z jejich pohledu fakticky nedostatečná centralizace) těžko oslovíte individuálním přístupem".
    Prakticky je tu problém toho, že se obyčejným lidem nabízí jako alternativa něco, co je technicky náročnější (ať už jde o samotné rozhraní, nebo výkonnostní problémy u větších instancí).

    Když se podíváte na hodnotové a praktické problémy jako celek, tak zjistíte, že jde o stejnou množinu důvodů, kvůli kterým neuspěl i třeba Linux na desktopech. Kdybych měl ukázat prstem na prvotní příčinu, tak tyto problémy vyvěrají z faktu, že ajťáci (technici) dělají marketing na úrovni platformy (u jednotlivých projektů to tolik nevadí), čímž se u obyčejných uživatelů vytváří nesplnitelné očekávání, které nakonec vyústí ve zklamání. Můžu jenom kroutit hlavou nad tím, jak se lidé nedokázali poučit a opakují stejné chyby znovu.

    "Mastodon se nedá ani vzdáleně použít jako webové fórum."
    Mastodon díky principu uživatelských instancí umožňuje vytvářet specializované (tj. tématicky vyhraněné) komunity - tedy jde o stejný princip jako u webových fór, jenom se liší jeho aplikace.

  • 25. 11. 2022 16:30

    byCx

    Asi bych potřeboval zodpovědět otázku, kdo komu vlastně nabízí Mastodon. Ten tvůj pohled je totiž komerční, což není nic špatného, ale špatné je podle toho hodnotit open source projekty.

    Mám firmu, mám produkt a snažím se z něj co nejvíc vytěžit. Dělám ho dobrý, protože tak získá nové uživatele a udrží současné.

    Mám projekt a snažím se vyřešit nějaký můj problém. Uvolním kód protože proč ne. Zjistím, že to řeší problém někoho dalšího a ten někdo další mi pošle kód, který můj projekt vylepší.

    Neříkám, že se oba světy nedají kombinovat, ale Mastodon je čistě open source projekt a tam jsou motivace k rozvoji jiné než u Twitteru.