Nesouhlasím, že to bylo využité „jen jako reklama“. Ty projekty reálně využívala spousta subjektů, byl to pro ně rozhodně přínos. Ze služeb, které poskytovali, dokázali financovat vývoj těchto projektů. Problémy začaly teprve tehdy, když jim někdo jiný začal výrazně konkurovat a tím jim snižovat příjmy tím, že vezme ten samý produkt, prodává k němu služby – ale nepřispívá zpátky do vývoje. Taková konkurence logicky může nabídnout levnější služby, protože neplatí ten vývoj – a tím konkuruje tomu, kdo ten vývoj reálně dělá.
Někomu se takovýto druh OSS nemusí líbit a za dobrý příklad OSS projektů považuje jenom ty komunitní. Jenže takových projektů je dneska (z hlediska objemu použití) minimum. Možná pro někoho „komerční OSS“ není ten pravý OSS, ale já jsem rozhodně rád, že takový OSS existuje. Bez něj by byl svět IT mnohem mnohem chudší.
Příklad takového (dnes už) komerčního OSS, kde to funguje, je třeba PostgreSQL. Vývoj táhne několik firem, které zároveň poskytují služby kolem PostgreSQL, a investují zpět do samotného PostgreSQL. Není tam (pokud vím) velký černý pasažér, který by poskytoval ty samé služby, čímž by konkuroval těm „investorům“ a snižoval jejich zisky, ale nepřispíval by k vývoji. Sice PostgreSQL jako službu poskytují různé cloudy, ale ty nekonkurují „investorům“ PostgreSQL – protože ti poskytují konzultace ohledně nasazení a poskytují rozšíření, jejich byznys nestojí na tom, že by poskytovali PostgreSQL jako SaaS.
Za mne je naprosto v pořádku, že firmy dokážou najít životaschopné obchodní modely nad opensource – bez toho by spousta OSS neexistovala. Chápu, že se firmám nelíbí, když se objeví nějaký velký černý pasažér, který sám k vývoji nepřispívá, ale ukrajuje z příjmů těch, kteří vývoj platí. Vadí mi to i jako uživateli toho OSS, protože si uvědomuju, že kdyby ten černý pasažér začal přispívat nebo neukrajoval tomu, kdo přispívá, byl by ten OSS lepší.