vsechno slape… mozna si zapomnel na reboot, rc.conf se samozrejme az do rebootu nereloadne… tohle mi slape:
[12:46:57] 0 ;) harvie@harvie-ntb ~ $ cat /etc/rc.conf | grep -i locale
# LOCALE: available languages can be listed with the ‚locale -a‘ command
#LOCALE=„en_US.utf8“
LOCALE=„cs_CZ.utf8“
[12:47:07] 0 ;) harvie@harvie-ntb ~ $ cat /etc/locale.gen | grep -i cs_CZ
cs_CZ.UTF-8 UTF-8
cs_CZ ISO-8859–2
Článek uvádí příkaz pacman -Sy pkg pro instalaci balíku.
Wiki uvádí: Do not refresh the package list when installing packages (i.e. pacman -Sy package_name); this can lead to dependency issues.[1] Upgrade explicitly first; before installing new packages.
Možbá by nebylo úplně marné udělat v tom jasno.
jde o to, ze arch je rolling distro a ke kazdemu datumu/casu by mel system fungovat jako celek (vyvojari delaji co muzou), ale nikdo za b*ha nemuze vedet jestli bude fungovat nejaka silena kombinace balicku z dneska a predminuleho mesice.
v zasade se ridim pravidlem, ze pri aktualizacich je treba si davat pozor v zavislosti na tom o jak dulezity balicek jde. kdyz se instaluje kernel, tak se ujistim, ze mkinitcpio nehodilo zadnou chybu, atd…
zaktualizovat treba jenom pulku gnome, xserveru nebo nejake knihovny tak neco se vyplatit nemusi. pokud ale jde o balicky, ktere se systemem prilis nesouvisi (firefox,vlc,openoffice), jde je se -Sy zaktualizovat bez problemu. nesmis ale zapomenout, ze od chvile, kdy jsi spustil -Sy je uz stazeny novy seznam balicku a pokud chces preinstalovat neco citliveho, musis pak nejdriv pustit -Syu
taky existuje zaloha vsech starych balicku, ktere lze stahnout na webu arch rollback machine, coz se hodi pokud aktualizace neco dose*e…
„jde o to, ze arch je rolling distro a ke kazdemu datumu/casu by mel system fungovat jako celek“
Jo, mel by, optimista tomu i veri. Pravda je, ze to vetsinou funguje, ale pokud mate smulu, zadelate si treba na nepanovanou odpoledni zabavu… Osobne nemuzu doporucit „rolling distro“ na produkcni system, riziko je znacne…
Ještě by bylo vhodné doplnit příkaz pacman -Syu který upgraduje systém.
Dále pak s novám xorg-serverem (1.8) není nutné používat hal. Je to ale jen pár dní stará záležitost, takže v době psaní článku toomu možná blyo jinak.
Osobně upřednostňuju ruční spouštění daemonu v /etc/rc.local namísto přidávání do DAEMONS v rc.conf.
Zdá se mi to hezčí a pokud chci, tak mi stačí přidat komentář a daemona nespustím. rc.local stejně používám kvůli např. myši v konzoli, tak mám jen jedno místo, kde provádím úpravy. Nic víc za tím není, nemám žádný speciální důvod pro spouštění daemonů v rc.local. Připravuju se o něco?
na spravu daemonu muzes taky vyuzit moje klikatko:
http://github.com/Harvie/ArchLinux-Daemon-Manager
rc.local je opravdu nehezka praktika a na tyhle veci se vubec nema pouzivat…
napriklad ti to daemona spusti ale uz ho nezastavi pri zmene runlevelu (coz je i reboot a halt), takze demon pak schyta sigterm a v horsim pripade sigkill. nemluve o tom, ze nejakym nedopatrenim se muze ten skript spustit i v prubehu systemu a tak zbytecne pokousis osud, ze tvuj demon si nehlida jestli neni spousteny vickrat
(to zalezi na konkretnim balicku).
Já z článku nemám dobrý pocit. Je to jak si někdo instaloval archlinux, jako z nějakého blogu. Pokud někdo chce nainstalovat archlinux, na oficiálních stránkách je dokonalá wiki, částečně počeštěná, ze které si člověk dokáže nainstalovat archlinux jaký chce. Pokud někdo neumí anglicky, tak i přes google translator přeložená wiki dá nespočitatelně více informací, než tento článek. Takový to článek by měl obsahovat informaci, že archlinux je takový jak si ho uděláte, jako správce oken můžete použít [odkaz], [odkaz], [odkaz] a postupovat podle návodu, takhle si všichni budou instalovat Xfce se SLiMem, tuto kombinaci mám taky a defaultní vzhled spíše odradí, přitom na wiki SLiMu, která je i česky, je návod jak si SLiM přizpůsobit. Ale tak není konec seriálu…
Já z toho taky nemám dobrý pocit. Navíc tam byly i chyby, například sudoers by se měl editovat přes visudo, a když chce někdo používat pro editaci nano, tak by měl buď nastavit proměnou EDITOR="nano"
, pak bude visudo používat nano a nebo to udělat například takhle EDITOR="nano" sudo -E visudo
popřípadě pod rootem EDITOR="nano" visudo
. Ne, že by nano /etc/sudoers
nefungovalo, jen to není správně.
Jenže visudo a podobný věci, slouží na editování /etc/sudoers (passwd, shadow a podobně) na stroji který používá víc lidí současně. Je to proto aby se v tom souboru nehrabalo víc lidí najednou, a neudělali tam nějakej zmatek.
Nebo to k tomu tak alespoň bylo když sem o tom naposledy něco čet :-D
+1
navic ukazuje jen instalaci ati ovladacu na grafiku a ani nezminuje ze neco jinyho vubec existuje(esi jo tak se omlouvam clanek sem jen prolit), a mimo jine balik xorg-xf86-video-ati
neexistuje, jeto xf86-video-ati
. a nevidim duvod proc porad pouzivat pacman -Sy balik
. staci pacman -S balik
. Clanek neprichazi s nicim novym, vsechno tohle je na dobre arch wikine, ba naopak si myslim ze muze zacinajiciho archare zmast …
Jsem taky nazoru, ze odkaz na wiki by byl pro zacatecnika lepsi. Tady se vubec nedozvi, k cemu jsou demoni a jake ma byt spravne poradi a veta „pro začátek by mohlo stačit toto:“ tomu dava korunu. Jinak pokud z toho chceme udelat uzivatelsky privetivy system, tak je mozna dobre vyhodit network demona a misto nej pouzivat networkmanager a v GUI pak pouzivat nm-applet. Treba na NB, kde se budu pripojovat k ruznym wifi je to podle me nezbytnost.
Kazdopadne doufam, ze bude v pristim dile zminen AUR a yaourt, protoze to je podle me jednou z hlavnich prednosti Archu.
To není jediný případ.
$ reboot
$ pacman -Syu (navic na cerstve nainstalovanem systemu, kde autor jeste ani nema jineho uzivatele, nez root)
$ Xorg -configure
a pak $ cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf (jo? pod (neexistujicim) userem, ale kopirujeme z /root?)
.
.
.
Je to prakticky v celem clanku spatne…
* Zmena hostname v /etc/rc.conf by mela byt doprovazena take zmenou v /etc/hosts!
* Dale dbus by nemel byt explicitne uvedeny v demonech, protoze hal si jej taha sam a autorova konfigurace v minulosti vedla k problemum.
* Xorg -configure je pri bezicim halu uplne k nicemu a zbytecne se tim instalace komplikuje.
* Locales lze nastavit primo pri instalaci a instalacni program se sam postara o beh locale-gen. Dalsi zbytecna komplikace.
* Pouzivani -Sy pro instalaci je sprostarna zbytecne zatezujici zrcadla.
* Misto pacman -Sy fakeroot gcc make prosim pacman -S base-devel (protoze pouze s temi 3 baliky uzivatel treba stejne nezkompiluje) a baliky v base-devel nejsou mezi zavislostmi napr. pro AUR.
* Rozhodne NENI „nutne“ do systemu davat sudo, jak nam autor tvrdi – dalsi zbytecna komplikace. Navic k cemu ta pasaz je – /etc/sudoers ma komplikovanou syntax a odkazat uzivatele na soubor s tim, ze si ho ma nejak zeditovat… K nicemu.
* Autor nepridal usera do zadnych skupin, takze nepujde zvuk, nepujde video, nepujde mountovat disky, nepujde vypinat pocitac…
Nasel bych i dalsi veci. Jsem sam az vydesen, kolik je v tomto clanku nepresnosti a chyb, psal jsem to prubezne a vazne jsem puvodne nemel v umyslu tolik popsat. Timto varuji pripadneho zajemce postupovat podle tohoto navodu a doporucuji Archwiki.
Bohuzel SOUHLAS, je to cele spise jen komentar k oficialnimu navodu. Kdyby podle toho postupoval zacatecnik, tak nedospeje k funkcnimu systemu. Krome toto se tam skace od jednoho k druhemu, preskakuji nutne kroky apod.
Napriklad se najednou instaluje xorg driver grafiky a jeste nemame nainstalovany xorg; jasne ze ten se dostahne jako zavislost, ale to nemusi stacit, co kdyz mame notas, co treba aspon nejaky xf86-input-*, a co tak aspon vyzkouset beh xorg pred zprovoznovanim DE? A vubec nezminit pri instalaci ati driveru KMS a mozne problemy? Jo, a samotna instalace clamav a spamassassin nam bude prd platna – to je bude pouzivat postovni klient (?), pokud ano do tehle faze instalace to nepatri. Atd..
Autor se take moc neorientuje v zakladech siti, kdyz pise neco jako: mam v siti DHCP server, toz nastavim default gateway na nej. Jasne ze v rc. conf je predem nastavena nejaka DG, ale jen jako priklad, a hned pod tim je ta routa zakazana – ROUTES=(!gateway).
Jsem rad ze se tu o Archu pise; pouzivat ho na cyrech strojich, ale tohle je spise medvedi sluzba.
Bezne se pro upgrade systemu ArchLinux pouziva utilita pacman, nejak takto:
# pacman -Syuf
Ale je k dispozici i mocnejsi nastroj, ktery se prida timto zpusobem:
# pacman -S powerpill
A pak lze pro upgrade systemu jiz jen zadat:
# powerpill -Syuf
powerpill stahuje nekolik balicku soucasne, mozna ze dokonce velke soubory deli na segmenty; (downloader wget je nahrazen aria2c). Pokud mate rychle pripojeni do Internetu, powerpill urcite ocenite, zvlaste v pripade rozsahlejsich updatu…
Předem se velmi omlouvám, jsem trochu pokročilejší uživatel PC, hračička s velkou zálibou v IT. Rád se šťourám ve svém počítači a opatruji své instalace Windows Vista a Windows 7. Před mnoha lety jsme v naší advokátní kanceláři uvažovali o přechodu na Linux a tak jsem instaloval a nějaký čas okukoval jeden stroj s Red Hat. O Linux se vzdáleně zajímám, jako třeba o politiku a tak si každé ráno otevřu nejen Idnes, ale i Živě, Lupu a Root.
Dovolte mi prosím jednu otázku: toto je ten přívětivý operační systém pro každého, jako alternativa Windows, jehož instalace a konfigurace vydá na mohutný návod s desítkami ručních vstupů, psaní nesrozumitelných příkazů, proměnných … a nevím čeho ještě?
Nebo to je jen vlastnost této distribuce, která je určená IT profesionálům?
Omlouvám se za off topic.
Ptáte-li se, je-li Archlinux „ten přívětivý operační systém pro každého“, pak je odpověď jednoduchá: NENÍ. Tím se úspěšně snaží být Ubuntu.
Arch má svou vlastní „Arch way“, která záměrně úplně ponechává konfiguraci systému na uživateli. Pěkně je to napsáno zde: http://www.archlinux.org/about/ .To samozřejmě předpokládá určité „technické“ znalosti, ale spoustu se toho dá naučit i „za pochodu“.
Když už je ale systém nainstalovaný, je stejně „user friendly“ jako kterákoli jiná distribuce nebo jako OS Windows. Dokáže ho samozřejmě používat i „laik“, jako je má manželka nebo má desetiletá dcera.
ubuntu? ubuntu ma dobru myslienku ale zacina kazit uzivatelov, vsetko skryva a nahradzuje klikatkami a tak bezny uzivatel nema ani sajnu o OS. Pri Archu (napriklad) si uzivatel musi nieco nastudovat ale potom vsetko jednoducho funguje (takmer nema co nefungovat) a vsetko je o tom ako si to uzivatel nastavi. Ked ma nejaky drobny problem tak ho vie vyriesit. To je IMHO user-friendly. Nie ako ubuntu, ktore uci uzivatelov len klikat a klikat a ked je nejaky problem tak uzivatel moze tak maximalne navstivit bugzillu a cakat kym to niekto opravi. Funguje to tak pri vsetkom, ked chce niekto pouzivat kosacku, precita si k nej navod, ked chce niekto auto, musi sa ho naucit ovladat, ked chce niekto pocitac ktory bude robit to co chce, musi sa ho naucit ovladat (==aspon povrchne rozumiet tomu, ako funguje)..
Ano, jistě, ale dle mého názoru je počítač a tím i na něm běžící OS běžnou součástí žibvota uživatelů, tedy ne ldií, kteří si chtějí a umějí najít čas na studium OS.
Fakt si nejsem jistý, že by instalaci ARCH Linuxu, jak jsem četl tento článek zvládla moje manželka, respektive, zda by to vůbec někdy chtěla zvládnout…
Ale to je víceméně stará diskuse …
Dobrý OS pro běžného uživatele má sloužit uživateli a ne naopak. Dobrý OS má počítat se zvyklostmi uživatelů a respektovat je, byť s nimi třeba nesouhlasíme a považujeme za „kažení“. To, že si uživatel musí něco nastudovat není user-friendly. Ubuntu neučí uživatele jen klikat a klikat – to už umějí! Ovládání systému a rozumění systému jsou dvě věci – téměř vše s čím se uživatel v moderním systému s GUI setká je totiž grafická reprezentace. Pěkným příkladem je třeba MacOS X – uvnitř také unix. Váš názor je bohužel jen pěknou ukázkou hloupého linuxového fundamentalismu výlučnosti.
Nemyslim si, ze ovladat nieco (nieco, co musime pouzivat pravidelne a je to dost zlozite na to, aby sa to pokazilo) bez akychkolvek elementarnych znalosti je racionalny pristup. Nevravim ze to ma ist do uplnych podrobnosti, ale vytvorit si zakladny prehlad o funkcii operacneho systemu nemoze byt problem. MacOS X je podla mna nieco ine. Ubuntu z mojho pohladu robi klikatka bez rozmyslu a akejkolvek koncepcie. Vsetko co sa da konfigurovat dostane nejaku sadu dialogov a dalsich pomocnych utilit, takze to dopadne takto ako to je. Pridavaju zbytocne dalsiu vrstvu nad OS, ktora to vsetko iba komplikuje, pre bezneho administratora to nic nepridava a pre uzivatela v konecnom dosledku tiez nie (sice to bezi out of the box uplne vsetko, pripadne na par klikov, lenze ked chce uzivatel cokolvek upravit, tak bud si musi najst klikatko alebo pockat kym na to niekto klikatko urobi, inac si rozhodi cely system kvoli nekoncepcnosti Ubuntu). Iste, ziskat nejake vedomosti na zaciatku ako odrazovy mostik stoji nejaku energiu, ale ten zaklad staci na to aby clovek dokazal uspokojivo ovladat svoj system a ma to na stalo.
len aby bolo jasne, nemam nic proti GUI, ergonomii atd. Sice preferujem CLI ale pre bezneho uzivatela to nema asi ziadne vyhody. Ide mi skor o tu nekoncepcnost, ponuknut uzivatelovi moznost ‚niekde‘ si to naklikat. Myslim ze to je velmi velmi zle a ubuntu a spol by sa mali poucit od archu (vobec nemusia mat pacmana, vobec nemusia mat take pekne konfiguraky, ide hlavne o to vysvetlit uzivatelovi zakladne veci a dovolit mu pracovat s OS tak ako sa s nim pracovat ma).
Co je tom „nekde si to naklikat“ nekoncepcni? Cilova skupina uzivatelu Ubuntu jsou prece lide, kteri si sami system nainstaluji stylem klikani dalsi – dalsi a dostanou system, kde je funkcni temer vse, co potrebuji. Temer stejne je to i s Windows: vlozite CD klikate dalsi, vlozite CD s ovladaci vyrobcu, klikate dalsi a dostanete funkcni system. Neni to samozrejme idealne konfigurovany system ale dela to, co uzivatel potrebuje.
Vas pohled je pohledem administratora, ktery chce uzivateli vysvetlit, CO VSECHNO jeste nevi (zakladne veci) a „dovolit“ mu pracovat s OS „jak se s nim pracovat ma“, tj. spravne.
Tim nechci nijak hanet Arch ci chvalit Ubuntu; Arch pouzivam proto, ze dela to, co chci: umoznuje mi, mit system opravdu pod kontrolou. S Archem dostanete na začátku minimální systém, repozitáře se softwarem (a pacman) a návody (wiki) – to je vše. To je to podstatné na Arch way a z toho si těžko může vzít Ubuntu příklad.
pretoze pri konfigurakoch je v tom automaticky system, clovek vie co robi (bez toho konfigurak ani nejde editovat). sucastne GUI interfacy riesia pripadne pridavanie funkcii dost blbo, proste sa to nabaluje ako pride (nemam nic proti GUI ako takemu, ale to ako sa pouziva).
a v tom ze uzivatel len klika na dalsi a dalsi vidim dost problem, instalacia by mala byt flexibilnym procesom, takto to proste uzivatel iba preklika, ani nevie co presne to robi, co presne si moze upravit… atd. a z toho potom plynie nepochopenie funkcnosti aplikacie a ostatne trivialne problemy, ktore uzivatelia bez hotline/admina (ktory dobehne vzdy ked to potrebuju) nevyriesia…
jednoducho, myslim si ze sw by nemal skryvat svoje moznosti pred uzivatelom. ine to moze byt pri jednoucelovych veciach, napriklad nejaka netbookova distro urcena len na net – tam naozaj staci aby sa uzivatelovi otvoril browser a hotovo. lenze bezne aplikacie su zlozitejsie.
promin ale na to auto si neodpustim poznamku. To ze se nekdo nauci ovladat auto je asi tolik zese nauci klikat. Ale kolik % ridicu skutecne vi jak auto funguje a kdyz se neco po**** tak byto umeli spravit ? Arch sem si oblibil, pouzivam ho jak na desktopu tak na notebooku a osobne nechapu proc jedna pulka pomlouva Ubuntu a druha pomlouva Arch (a jim podobne ne tak „jednoduche“ systemy). Vzdyt prece kdo chce klikat zvoli treba Ubuntu, kdo chce mit plnou kontrolu zvoli napr. Arch. O co de ? Je to porad linux a meli bysme byt radi i za ty Ubuntaky kteri proste chcou OS jen pouzivat.
Vis, ono je to v celku jednoduche. Kazdy samozrejme vychvaluje jen to, s cim ma nejlepsi zkusenosti. Jedna polovina obdivuje Ubuntu, jak je jednoduchy ( podle me, kdyz chces zacit s Linuxem a nevis o tom nic, nainstaluj si Ubuntu) druha polovina, tech zkusenejsich na neho nadava, pac ztraci na flexibilite.
Ale v podstate jde o to, ze kazdy system ma svoje plus a svoje minus, dulezite je si uvedomit co od systemu ocekavam a podle toho si vybrat vlastni distribuci.
Osobne jsem zacinal taky na Ubuntu, ale chtel jsem vedet o Linuxu vic, tak jsem hledal jine distribuce. Skoncil jsem u Archu a dal ani nema smysl chodit, pac jsem s nim spokojeny a splnuje moje pozadavky (flexibilita a rychlost a je s nim nejlepsi domluva) a prave diky Archu jsem se s linuxem naucil.
Pri Archu (napriklad) si uzivatel musi nieco nastudovat ale potom vsetko jednoducho funguje (takmer nema co nefungovat) a vsetko je o tom ako si to uzivatel nastavi. Ked ma nejaky drobny problem tak ho vie vyriesit.
Ještě, že jste použil „téměř“. Většina věcí více méně funguje, ale na některých zapeklitostech se asi ještě pěkně zapotím:
x v chatu skype nelze psát české znaky, ale nakopírovat přes clipboard třeba z geditu ano.
x eiciel (ACL GUI) se nainstaluje i s extensions pro nautilus, ale v nautilu jej nevidět a nevidět.
x compiz vs vzdálený desktop (x2go). Compiz se pochopitelně nenačte, ale bohužel se nespustí ani metacity. Pouštět jej ručně není moc zábavné, navíc se nespustí i pár pluginu gnome-panel.
x x2goserver-one – v samostatném shellu musím pustit třeba „sudo ls“ a než vyprší platnost hesla pro sudo, tak se přihlásit z jiného počítače pomocí x2goclient. Jinak je log plný hlášek o nemožnosti použít sudo bez tty.
V ubuntu (tedy vlastně debianu) to tak nějak šlo samo :-) a pro případné problémy jsou postupy na webu. U archlinuxu to je drobet slabší, uživatelů je zkrátka méně.
Ale nestěžuju si, věděl jsem do čeho jdu (pár let jsem používal gentoo). Výhoda snadné kompilace nových verzí sw, který mne zajímá, převažuje trable s počátečním nastavením. Alespoň doufám.
toto su viac menej detaily a skoro vsetko sa da obist/vyriesit + clovek sa pri tom nauci, preco to tak je a vacsinou zisti ze nieco nema nastavene spravne (pokial nejde zrovna o bug, co nie je az take caste + je sanca ze to niekto aj fixne) a nabuduce to uz nie je ziadny problem a ako bonus ziska clovek poznatky ktore mu pomozu pri mnozstve inych problemov
Ke Skype – ANO, tenhle problém se objevil na x64 systémech s aktualizací lib32-qt na verzi 4.6.3–1, kdy najednou vkládat jiné než latin-1 znaky. Na i686 je to ok. „Řešením“ je downgrade na lib32-qt-4.6.2–4, nebo použití místo bin32-skype balíku bin32-skype-staticqt.
O ostatním nic nevím, nepoužívám gnome.
Jinak souhlas, právě proto, že Arch má rolling updates a nové verze balíků přijímá rychle, tak k takovýmhle problémům někdy dochází a pak je musí řešit uživatel / komunita. S instalací to úplně neskončí. V Ubuntu nebo Debianu to „jde samo“, protože tu nejsou rolling updates – prostě v cyklech vydávají nové verze a podobným problémům se lépe vyhnou.
BTW, co chcel tento clanok vlastne povedat? IMHO to nepatri ani na blog (nie je to ani recenzia) a navod tiez nie… Ale som rad ze tu je zaujem venovat sa archu, je to pekna distro ktora je celkom fajn na desktop/testovaci server (zopar ludi co poznam ho nasadzuje dokonca aj na produkcne servre).