A už jste ve svém okolí někdy viděli node někoho jiného? Veškeré moje experimenty s Meshtastic (HW jako T-Lora32, Heltec V2/V3, apod. jsem jako HAM nakupoval primárně kvůli LoRa APRS pro 433MHz, a LoRaWAN na 868MHz) skočily na tom, že se v okolí žádný další node nevyskytoval.
Jinak jsou na Internetu návody na Meshtastic node (napájený ze solárních panelů) s dostatečným krytím, umístěný ve volné krajině, nemusí se jít nutně cestou nakoupeného kitu.
Jaky je limit na maximalni pocet zarizeni? TTN treba omezuje LoRa traffic pro kazdou jednotku z duvodu legislativnich omezeni, takze mainstreamovy komunikacni kanal z toho nikdy asi nebude...
Ta Meshtastic sit je jen jedna verejna, nebo se musim registrovat k nejake skupine pomoci nejakeho spolecneho klice? (u TTN se taky vzdy registruje ke konkretni gatewayi)
16. 10. 2024, 14:08 editováno autorem komentáře
Maximální počet zařízení omezen není. Teoreticky je možné provozovat libovolné množství nodů v síti. Prakticky ale začnete od určité velikosti narážet na technické limity. V Evropě máme na 868 MHz povolen pouze 10% duty cycle, takže pokud bude jeden dobře umístěný node přeposílat hodně zpráv, tak se bude muset občas odmlčet (Meshtastic si hlídá duty cycle za každých 10 minut).
Meshtastic je decetralizovaný a nikdo jej nekoordinuje. Každý si může pořídit zařízení a začít ho používat bez jakékoliv registrace. Pokud se chcete zapojit do komunikace s ostatními v česku, pak je nutné nastavit si stejné parametry jako ostatní -- modem preset medium/fast, stejný veřejný kanál, atd. Koordinujeme se na czmesh.cz
Pokud ale chcete svoji vlastní soukromou síť, pak si můžete zvolit nastavení libovolné a mít kanály s tajnými klíči, které budete znát jen vy. To se hodí na vybudování senzorové sítě v malé lokalitě - okolí vesnice, tábořiště, velké pole, atd.
Jak by to zarusilo pasmo?
mam 10 zarizeni
Jsou vedle sebe a jsou spojeny pomoci BT. A davaj si vedet kdo je master. Master odpadne az mu odpadne limit... do te doby ostatni jako by neexistovaly...
Mozna by bylo dobre mit treba dva dokrejvaci, navic... Takze nejak nechapu ja kje to obchazeni pravidel. Pravidla jsou dana na zarizeni ne na vlastnika...
Podminky splneny...
A popravdě.. nechápu, proč je potřeba za každou cenu být vtipný.
Vysílat cokoliv můžete jen s povolením. V tomto případě na základě všeobecného oprávnění č. VO-R/10/03.2021-4
k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení krátkého dosahu - https://ctu.gov.cz/sites/default/files/obsah/vo-r10-032021-4.pdf
Stejne to je smutne.
V EU mame na 868 MHz jen 1 kanal pro meshtastic s max 27 dBm a 10% vyuzitim.
V US maji na 915 MHz 104 kanalu, 30 dBm a 100% vyuziti.
Podle teto tabulky vychazi nejhure EU a Ukrajina https://meshtastic.org/docs/configuration/radio/lora/#region
https://meshtastic.org/docs/configuration/radio/lora/#region
https://meshtastic.org/docs/overview/radio-settings/
Ale klient nemusí vysílat 10% času. Klidně může vysílat jen dvakrát denně. Tady jde hlavně o routery (repeatery) a ten mesh flooding.
A i v tom záplavovém algoritmu se Meshtastic snaží omezit zbytečná vysílání tím, že nejdřív poslouchá provoz.
Samozřejmě, že aplikace, která plně využije své pásmo na těch 10%, bude okolí způsobovat potíže. Ale pak se dá skočit frekvenčně o kousek vedle, kde je 868 MHz s omezeným duty cycle na 1% (nebo dokonce 0.1%).
Příjem prvního paketu od okolních nodů může trvat klidně i několik hodin. Pokud je v síti klid a nikdo neposílá zprávy, pak je nutné počkat na NodeInfo broadcast paket a ten mají některé stacionární nody nastaven až na 6 hodin. Síť v Praze a okolí (i Plzni) už je dost velká a docházelo k zahlcení některých výše položených zařízení. Proto se na czmesh.cz dohodlo, že NodeInfo interval bude 6 hodin.
Vnitřně s tím tak nějak bojuju. Chtěl bych to používat, protože to zapadá do mého "portfolia" HAM, EMCOMM/ARES - no jenze bohuzel, jsem v miste kde to NIKDO nepoužívá (na malinkem meste) a ani v okolí to není lepší. Takže si to zkouším na stole, dvě zařízení 868, hm, občas nefunguje BT spojení, občas nedorazí zpráva, já ti nevím předsedo ... vedle toho je tu zcela funkční LORA APRS, na první dobrou funguje, pokrytí neříkám že nejlepší, ale asi budu investovat (čas a peníze) spíš do pokrytí LORA APRS než Meshtastic - i když se mě to líbí. Ti co v tom jedou už dlouho stejně říkají, že se to zahlcuje (tam kde je provoz) nebo tam nikdo není. Nakonec ani ta uživatelská základna není to nejlepší, kde kdo si myslí, že tomu rozumí, malé (originál) anténky, dělají se routery atd. - já vím že v tom nemá bejt žádnej řád, ale ono to prostě globálně jinak fungovat nebude. Možná na to původní určení - malé územní celky v rámci měst ok, tam to asi dává smysl. Mimochodem, díky nastavení to rozhodně není pro každého - je tam toho tolik, stačí jeden špatný klik a je to celé rozbité ... je to pro geeky, je to krásná hračka. Kdo si hraje nezlobí :-) držím projektu Meshtastic palce.
Ano, má to své mouchy, ale postupně se je daří chytat.
Projekt je relativně mladý a na popularitě (nejenom u nás, ale i ve světě) nabírá teprve poslední rok. Github repozitář je velmi aktivní a nové verze FW se vydávají každou chvíli. V porovnání s APRS, které existuje od 80. let je Meshtastic v plenkách.
S odpojováním od Bluetooth jsem měl problémy cca půl roku zpátky, teď už mi můj RAK node běží spolehlivě. Nebo např. RAK4631+RAK19007 nemá úplně ideálně vyřešenou napájecí část a vstup pro solární panel. Stávalo se mi, že se node úplně odmlčel a bylo nutné vyézt na střechu a provést restart. Stačilo použít jiný HW s lepším zdrojem a už několik měsíců vše funguje.
> Možná na to původní určení - malé územní celky v rámci měst ok, tam to asi dává smysl.
Tady 100% souhlasím. Meshtastic nemůže být (při současném mesh algoritmu a omezeních na 868 MHz) globální síť s desítkami tisíc uzlů. Osobně ho vnímám jako ideální technologii pro menší izolované síťe pro IoT. Ale rozhodně mě baví i možnost vyměnit si pár zpráv s ostatními, když někam jedu.
Meshtastic je stoprocentně komunitní záležitost, pokud nemáš kolem sebe komunitu, tak prostě není co Meshtastikovat :-) to tak je a vzhledem k dosahu to tak i zůstane. Vlastnosti 868MHz v kombinaci s velmi malým výkonem z toho prostě dělají věc pro místa kde žije vícero geeků - to jsou velká města.
já tomu fandím, je super, že se něco děje. třeba se někdy v budoucnu k meshtasticu jako uživatel vrátím, třeba ještě něčím překvapí. projekt BBS pro meshtastic je za mě zásadní, v tom vidím potenciál, že se do decentralizované sítě dostane možnost nechat někomu někde vzkaz nebo soubor atd. navíc se ty BBS dokáží synchronizovat, to je naprosto super. z toho jsem nadšenej já osobně, ale zase na druhou stranu, prý to zahcuje už tak zahlcenou síť ... to je velká škoda ...
Nojo, ale BBS meshtastic pořád stojí a padá na husté síti. Pokud neudělají internet gateway systém jako má APRS nebo DMR.
Pro nás HAMy (a preppery s oprávněním) tu je pořád Winlink nebo třeba i staré a skoro mrtvé Packet radio na VHF nebo dokonce HF, žejo.
Já si od Meshtasticu slibuju hlavně to, že prozkoumají slepé uličky a přispějí k vývoji těch mesh algoritmů daty z provozu. Hlavně v ČR, kde je 868 MHz prostě na delší vzdálenosti problém.. je tu moc kopců uprostřed a ta frekvence už moc mimo přímou viditelnost nejede.
Komerční mesh dělá i třeba tady několikrát prezentované IQRF. A mesh pro lokální prostředí má i Zwave a Zigbee. Celkem by mě zajímalo srovnání vlastností těch protokolů.
Určitě je to super, cokoliv co vysílá a nějak se to programuje je super, komunita si s tím hraje, sebevzdělává se, něco se někdo přiučí, k něčemu přičichne. Mimochodem, ještě stojí za zmínku projekt RNode to je takovej "moderní" packet.
17. 10. 2024, 17:57 editováno autorem komentáře