Ahoj, dik moc za clanek! Taky jsem pred casem zkousel si hrat s microk8s v nadeji, ze to bude jednoduchy zpusob jak si otestovat, ze pomoci YAML manifestu pujde nasadit par aplikacnich podu do k8s a to vse lokalne (je mi jedno, jestli mam v k8s ingress, staci kdyz moje service v podu najede a komunikuje s jinou moji service v jinem podu) -- a vzdal jsem to, protoze mi to prislo zbytecne slozite a hluboko zanorene do snap ekosystemu.
Nastesti jsem narazil na k3s (https://k3s.io) -- nebo spis na jeho variantu zabalenou dovnitr Docker containeru, k3d (https://k3d.io). Jelikoz Docker stejne provozuju (na nahozeni postgresu pres trivialni compose), prijde mi to jako jednodussi varianta.
GUI nepouzivam, na vsechno co v k8s potrebuju delat mi staci k9s TUI (logy, port forwarding, shell, kontrola env promennych) nebo kubectl (apply a delete nad YAML manifestama).
Druha vec ve ktere jsem se pri prvnich krocich v k8s svete ztracel bylo mnozstvi resources, ze kterych jsem si pro svoji microservice nedovedl vybrat. Pokud to nekdo budete resit, zacnete u `Service` (ten defaultni typ, co se mu v k8s svete rika `ClusterIP`) a `Deployment` -- pro obycejnou webovou sluzbu typu FastAPI v Pythonu to bohate staci. Maji pouzitelnou dokumentaci primo na webu k8s.
Treba se to nekomu bude hodit, az bude delat prvni krok od Docker/compose ke Kubernetes...
9. 10. 2024, 09:39 editováno autorem komentáře