Názor k článku Microsoft: open source bereme vážně od anonym - Gimp predne neni profesionalni graficky nastroj. Me osobne...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2007 22:24

    anonymní
    Gimp predne neni profesionalni graficky nastroj. Me osobne na nejake ty blbinky a par uprav staci, ale rozhodne se nepovazuji za grafika.

    Cili ano, gimp je profi bitmapove grafice asi nejblize, ale proste to neni ono. S vektory nedelam uz vubec, takze nemohu hodnotit. Zkusenosti s Ardourem se objevily v diskusi zde pomerne nedavno. Konqueror nepovazuji za filemanager, ale spatny klon spatneho windows exploreru (ktery jde v mnhona vecech jeste dal nez vzor). Krusader jsem zkousel ale nejak mi tusim nesedl (i kdyz z podobnych veci je asi nejlepsi - i kdyz do konzoloveho MC ma porad jeste dost daleko). OpenOffice je spise lokalni balik. Chybi mu vic veci. Krome lepsi podpory MS formatu (protoze at se vam to libi nebo ne jsou dnes de-facto standardem) take lepsi integrace do okoli (pouziti jako front-endu pro podnikove aplikace). Je take vyrazne pomalejsi a nektere veci jsou proste nedotazene (jako treba osnovy a cislovani ve wrtiteru).

    Pokud vas nezajimaji ty 'nejlepsi' programy, prosim. Ale vezte, ze nekdo je potrebuje, pak nema na vyber.
    Pokud si nekdo jiny muze vybrat, jestli si zvoli 'svobodne' prostredi (ktere mu, pokud neni programator, krome uspory par tisic pokud nahodou jeste OS nema, nic moc neprinasi - a prosim neflamovat na tema rychla oprava chyb, nadeje ze se toho nekdo muze ujmout pokud to chcipne - vim a znam ale opravdu to pro uzivatele, ani pro sebe, nepovazuji za tak vyrazne vyhody) nebo prostredi, kde bezi top aplikace a i celkove je tech aplikaci (vcetne free a nekdy i opensource) mnoho na vyber, rozhodne to neni tak jednoznacna volba.

    Nerikam, ze se to nezlepsuje. Zlepsuje ale pomalu. Cili nyni je muj postoj k linuxu asi takovyto:
    Na server urcite (pokud to neni nejaky fakt specialni pripad).
    Na desktop pro vyvojare pro linux rozhodne.
    Na desktop pro hracicky co je v tom bavi se hrabat, proc ne.
    Do zarizeni jako prehravace, smartphony atp. pokud bude ten 'firmware' uzivatelsky, tak je jedno na cem to bezi a kdyz se to lip dela pod linuxem, proc ne.
    Na desktop pro nenarocnou domaci nebo SMB zejmena office/internet praci - uz je to mozne.
    Na desktop pro pokrocilejsi domaci neprogramatorskou praci (jako treba grafika, zvuk, video, dvd authoring, multimedia, ...) mozne, pokud prekousnete nektera omezeni.
    Na domaci router jako kdysi uz je asi dneska lepsi specialni krabicka za par stovek. A treba na ni i bezi linux. Spravuje se to pres web.
    Na desktop pro hry - nevhodne. Obcas sice jde spustit neco pod wine, ale to je spis nouzovka.

    Pro mne to zatim na plnohodnotny prechod rozhodne neni. Ale vyhledove je to zajimave, minimalne jako protivaha a konkurence. Smer je v poslednich letech spravny - ohnout dobrou technologii vice k uzivatelum a pouzitelnosti. A jakykoliv fanatik a puritan skodi, protoze bud si zvysuje sebevedomi tim, ze se povysuje nad ostatni (ja umim neco co ty ne a kdyz umis jenom klikat tak jsi lama a klikaci distribuce jsou pro lamy = "s klikacimi desktopovymi distribucemi prichazim o svou vyjimecnost") nebo proste brani prirozenemu a logickemu vyvoji ideologickym zaslepenim, slepou nenavisti nebo a utopickym kyberkomunismem.