No ze by mi windows lehly, kdyz nainstaluju nebo odinstaluju nejakou aplikaci...to by musela byt asi opravdu hodne spatna aplikace.
Textove konfiguraky s nejednotnou syntaxi roztahane vsemozne po systemu, natoz konfigurace pomoci bashovych skriptu a systemovych promennych je zlo :)
Tezko se nad tim da napsat GUI :) GUI je lepsi - zejm. snadno se preklada do jineho jazka (coz dokumentace primo v konfiguraku ne), prehledne zobrazuje moznosti konfigurace a mozne hodnoty, umozni kontrolu spravnosti nastaveni jeste pred jeho aplikaci.
Pro programatora to je s textaky snazsi, ale pro ostatni uzivatele (kteri aplikaci jiz dokonale neznaji) to je komplikace. Pokud uznate, ze GUI je soucasnym standardem (tj. na desktopu pracujeme vetsinu casu v X - coz ovsem nekteri neuznavaji), pak zrejme musite uznat i to, ze textove konfiguraky tento standard porusuji. SW pro linux pisou hlavne programatori. (teda pro jine systemy samozrejme taky, ale byva nad nimi (nebo vedle nich) nekdo, kdo ma na pameti i uzivatelsky pohled).
Idealni by opravdu zrejme bylo standardni konfiguracni XML (nebo nejaka jeho zjednodusena velmi snadno parsovatelna verze treba bez entit, DTD, mozna i namespaces). Snadno konfigurovatelne i v textu i pres GUI. Sdileni standardnich dialogu pro konfiguraci ruznych aplikaci u stejnych typu udaju (barvy, soubor, adresar, url, e-mail) Moznost kontroly syntaxe a spravnosti konfigurace, snadna uprava pouze prislusne casti konfiguraku...