Vlákno názorů k článku Microsoft: open source bereme vážně od Mordae - Já to ale vidím! Už několik let. Více...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 5. 2007 23:29

    Mordae (neregistrovaný)
    Já to ale vidím! Už několik let. Více než rok s HLFS a já prostě vidím rozdíl. Vidím údiv v očích kamaráda, když naráz otevřu 29 DOC souborů s maturitními otázkami z češtiny, na pozadí hraje hudba, o plochu vedle beží firefox a preloaduje klípek z youtube a v chrootu se kompiluje ze zvědavosti `emerge kde-meta` a celé to svižně odpovídá!

    Já už nevím, jak to lidem ukázat, ale ten systém prostě JE lepší. JE pohodlnější. JE spolehlivější. NEZAŽIL jsem na něm virus...

    Ale nikdo neposlouchá.
  • 2. 5. 2007 10:19

    Gorgoroth (neregistrovaný)
    Život je jinde. Aneb, pořiďte si dítě a OS Vás bude zajímat tak, jako quasary tetku Dohnálkovu z Kuřimi.
  • 2. 5. 2007 11:46

    anonymní
    Souhlas. S dodatkem, že přesně do doby, než to dítě řekne "tati, já potřebuju email".
  • 2. 5. 2007 17:13

    anonymní
    ja jenom doufam, ze az to dite bude umet psat, tak email uz nebude a nahradi ho neco jako email2, co bude pripravene na aktualni potreby a hrozby (jako spamy, zarucene dorucenky, ...)
  • 3. 5. 2007 2:02

    anonymní
    Doufat pochopitelně můžete, ale těch 8 až 10 let uplyne jako voda a konkrétně o "novém emailu" jsem slyšel tolik vizionářství a nic z toho, že v nějakou revoluci moc nevěřím.

    Problém je v tom, že až (a jestli vůbec) email nahradí "něco jako email2", tak dost tu budou dnes netušené potřeby a hrozby.

    Nota bene, jeden systém připravený na aktuální potřeby a hrozby by tu byl a žádnému z mých dětí se jej zatím nepodařilo zavirovat (díky, Linusi:-).

    O spamy se velmi efektivně stará poskytovatel emailové schránky. Zaručené doručenky, to už tu taky bylo, ale prostě se nechytili (byly a jsou levnější metody, jak zjistit, že zpráva došla tam, kam měla)
  • 3. 5. 2007 9:02

    anonymní
    O virech a linuxu viz jinde.

    A protoze mohou prijit jine hrozby, tak radeji ani nebudeme resit ty soucasne?
    Nevim, jestli tim efektivne myslite ty silene naroky na vyvoj/nakup a spravu antispamu, zbytecne predimenzovany hw a sw kvuli tomu, ze spam uz tvori vic provozu nez uzitecny mail...
  • 3. 5. 2007 11:22

    anonymní
    Současné hrozby jsou vyřešeny, jen se člověk musí o to zajímat a vybrat si taková řešení a dodavatele služeb, které problémy spíš redukují než generují (a ne tvrdit, že život je jinde a odkazovat na zájmy tetky Dohnálkové z Kuřimi). OS v těch PC, které rodina používá, je pro mě stejně důležitý, jako složení potravin, které jíme.

    Že správci některých SMTP serveru na ochranu dlabou, je problém, který sice musí řešit ostatní, ale řeší to (a úspěšně) i na freemailech. Základní problém se spamem je IMHO ten, že správci některých SMTP serverů se spíš zajímají o ty quasary než o zabezpečení svých serverů a o to, kdo jim tam posílá jaké smetí - a proto to tak vypadá.
  • 3. 5. 2007 12:27

    anonymní
    Prosim? Vubec nerozimim tomu, co chcete rict. Spojujete OS a spam. A tvrdite, ze boj proti spamu je vlastne prkotina a da se snadno resit.

    Prkotina to neni. Je nutne to resit a neni to levne. A to nejen z hlediska koncoveho uzivatele, ale i z pohledu tech spravcu pripadne majitelu infrastruktury.

    To, ze SMTP vubec maji moznost byt otevrene a schopne posilat z neexistujicich adres je prave jeden z nedostatku ve specifikaci klasickeho mailu, ktery proste bezelstne predpokladal pouze mirumilovne vyuziti.
  • 3. 5. 2007 14:22

    anonymní
    Vidím, že nerozumíte. Spam a OS nespojuji, přečtěte si to znovu, celé vlákno.

    Pokud Gorgoroth tvrdil, že "Život je jinde. Aneb, pořiďte si dítě a OS Vás bude zajímat tak, jako quasary tetku Dohnálkovu z Kuřimi.", reagoval jsem že to platí do momentu, než to dítě bude chtít email. Následná (nejspíš vaše reakce) o čekání na "email2" "přihodila" spam.

    "Efektivně postarat se o spam" umí každý rozumný freemail. Je mi jasné, že to není levná záležitost, na druhou stranu nepozoruji, že by ty firmy, které poskytují zdarma ke svému freemailu antispam, který na 99,9% rozezná spam od vyžádané pošty, nějak krachovaly - naopak jsou docela úspěšné.

    Vkládáte mi do klávesnice tvrzení, že "ze boj proti spamu je vlastne prkotina a da se snadno resit." To jsem ale nenapsal - přečtěte si proto pozorně znovu poslední odstavec mé reakce z "Dnes 11:22".

    Že SMTP servery mají možnost být otevřené, to vyplývá z účelu, pro jaký byly kdysi vyvinuty (tedy pro posílání vojenských rozkazů na uzavřené síti i v případě, že některý ze serverů byl nepřítelem zničen). Dnes ale mají správci dost možností na to, aby jejich SMTP servery odesílatele identifikovali a anonymní/podvržené emaily vyhazovaly. Nebo snad nemají možnost, jak omezit počet odeslaných emailů za jednotku času/najednou, nemohou vázat odeslání emailu na uživatelské jméno/heslo a na určitý rozsah IP adres a logovat svůj provoz (abych vyjmenoval ty nejzákladnější metody)?

    A proč toho někteří správci nevyužívají? Protože se zajímají o ty quasary a ne o své servery... A že si spameři takové servery rychle najdou, to bohužel "mají v popisu práce".
  • 2. 5. 2007 18:42

    Mordae (neregistrovaný)
    Ale kdež, to se mi jen pořád snaží někdo namluvit. :-)

    Život je prostě to, co děláme, to, o co se zajímáme, to, čemu věříme. A rozhodně není možné tvrdit, že některé věci vždy důležitější než jiné.

    Jinak -- jsou mezilidské vztahy důležitější než jádro bez chyb? Já a milion dalších odpoví, že ano. Mám ale své pochyby o BLEKovi. Je důležité volit? Mnoho lidí v ČR řekne, že ano. Tak proč je tak nízká volební účast?

    Takže, pokud někdo považuje sebemenší věc za hodnou pozornosti ostatních a snaží se na ni upozornit, jako třeba naši politici na volby nebo čtenář Rootu na kvalitu GNU/Linuxu, ostatní to mohou buď přijmout, nebo ignorovat. A jsou i tací rodiče.
  • 2. 5. 2007 19:51

    anonymní
    Ale ani skalni ctenari rootu by nemeli byt hlusi a slepi k odlisnym nazorum pripadne pohledum jinych typu uzivatelu nebo dokoce navrhum na vylepseni. Konstruktivni kritika je velmi dulezita a umet ji prijimat je jeste dulezitejsi.
  • 3. 5. 2007 2:11

    anonymní
    A co taková konstruktivní sebekritika, to je teprve dílo :-)

    Jen jste mi mi připomněl vtip od Kantorka:

    1602 - "A přece se točí, a přece se točí...," mumlal si rektor UK, když dorazil na Šibeniční vrch. Pohled na připravenou hranici zastavil tok jeho slov, rektor zapochyboval nad důkazy Koperníka a dokonce po chvíli připustil, že by Země mohla být i placatá.

    Prostě si nemyslím, že skalní čtenáři Root.cz by byli slepí a hluší k odlišným názorům, pouze jejich poznání dospělo poněkud dál
  • 3. 5. 2007 8:59

    anonymní
    Kam dal? Zkuste to nejak priblizit.

    Ale zrejme jeste nedospeli tak daleko, aby pochopili, ze operacni systemy nejsou na to, aby si s nimi hralo par technoidu, ale proto, aby je uzivatele pouzivali a provozovali na nich sve aplikace.
  • 3. 5. 2007 18:38

    anonymní
    Jsou dál o další životní zkušenost. Problém je v tom, že taková životní zkušenost je nesdělitelná, tu si musí prožít každý sám - a je jedno, jestli se jedná přejezd "Železné opony", výhru v loterii nebo cokoliv jiného.

    Podívejte se třeba na Ernie Ball Inc., ty bych za pár technoidů (tedy z hlediska OS a IT obecně) rozhodně nepokládal. Ti také chtěli používat a provozovat své aplikace, a to beze strachu, že na ně vlítne B.S.A. A už 5 let jsou dál...
  • 3. 5. 2007 19:06

    anonymní
    Prominte, ale tvarite se jako by hlavnim problemem soucasnych firem v oblasti IT byl permanentni strach z toho, ze na ne kdykoliv muze vletet nejaka BSA (jako spanelska inkvizice v monty python's).

    Zivotni zkusenosti ale preci neziskate pouzivanim linuxu, nebo dokonce skalnim ctenim serveru root.cz. Zivotni zkusenosti ziskate kontaktem s praxi a to nejlepe na ruznych urovnich a s ruznymi lidmi v ruznych oborech a svou otevrenosti k ruznym nahledum a uhlum pohledu na svet.

    Bavime se tu o tom, ze pro mnoho lidi je uplne nepodstatne, jaky pouzivaji operacni system, protoze maji pocitac jako nastroj ke splneni svych cilu a idealni pro ne je ten nastroj, ktery jim to pri rozumnem vynalozeni ruznych nakladu (nejen financnich) umoznuje. Pro nektere lidi je cilem system nebo jeho propagace. Pro vetsinu ne. Nekteri z tech prvnich casem prejdou do te druhe skupiny a impulsem muze byt treba narozeni ditete :)
    Take se (ac dite jeste nemam) nezajimam o to, jaky zpusob vyroby elektriny je nejefektivnejsi nebo jak presne se cisti voda z odpadu, ktery splachuji. Nepotrebuji to vedet. Staci mi, ze mi to za rozumnou cenu slouzi k me spokojenosti. A ze na tom nekdo vydelava? No a co? Ja se take nejak zivim.


    Ernie Ball vubec neznam, je to nejaky vyrobce kytarovych strun?? Jakou to ma souvislost s IT a softwarem? Pouzivaji pouze linux?
  • 4. 5. 2007 0:30

    Marc (neregistrovaný)
    Ted jste me inspiroval (monty python/spanelska inkvizice) ke krasnemu vtipu, co jsem kdysi cetl.
    Q:No one can escape Spanish Inquisition!? A:\S\p\a\n\i\s\h \I\n\q\u\i\s\i\t\i\o\n
  • 4. 5. 2007 4:31

    anonymní
    Proč mi vkládáte do klávesnice něco, co jsem nenapsal?

    To, že pro některé lidi je cílem systém nebo jeho propagace (ti pak mají na vizitkách např. "IT Evangelist"), na tom nevídím vůbec nic špatného.

    Je pochopitelně na vás, co vy potřebujete nebo nepotřebujete vědět. Každý máme nějaké priority. Osobně jsem ale vysazený na to aby mě někdo určoval, co potřebuji nebo nepotřebuji vědět (třeba mě nezajímá, jak funguje lednička, ale zajímá mě, jakou má spotřebu a jak je udělaná, protože jí budu muset živit a nechci také za 2 roky kupovat novou).

    Ernie Ball je především firma, která se chce starat pouze o svůj business (mj. o struny pro Erica Claptona). A vnější okolnosti jí donutily se zajímat i o to, jaký operační systém a jaké programy bude používat - jinými slovy, BYLO TO PRO NĚ PODSTATNÉ. Pokud zde nevidíte souvislost s IT a softwarem, obávám se, že vám nejsem schopen pomoci.