Hmm, a ted treba konfiguraci apache, vcetne virtualnich serveru, rewritu, atd...
A propos, zrovna ta sitova konfigurace - kdyz si tam clovek nepusti networkmanager (coz jde posledni dobou docela spatne), tak to maji distribuce vytvorene docela pekne. Ja na debianu pouzivam /etc/network/interfaces (nebo /etc/network/interfaces.d/*), a musim rict, ze se v tom vyznam vyrazne lepe, a funguje to 100%. Network manager je notoricky znamy problemy s 802.11X na wired interfacech. Kdyz nejaky problem vyresi tak o par verzi dal zavedou jiny.
Vetsina radku (tedy hodnot v tom vasem konfiguracnim FS) je stejne textovych, ale presto do nich nemuzete napsat cokoli. Takze vase syntakticka kontrola je zde na nic. Konfigurace se musi vzdy otestovat a rozumne programy na to maji rezim, kterym konfiguraci otestuji, a reknou jestli je formalne v poradku. (Napriklad pokud pouzivate volby pro nejaky modul, tak ze ten modul mate uvedeny v seznamu modulu, ktere se maji pouzit.)
Nejlepsim prikladem flexibility textovych souboru je pak konfigurace varnishe. Tomu date v podstate "program" v jazyce vcl (to je jeho vlastni jazyk), ktery se pri nacteni zkompiluje. Ostatne i muj windowmanager se konfiguruje programovacim jazykem (Lua), a mnohokrat jsem to jiz ocenil (mohl jsem si napsat kratky kousek kodu, ktery napravil chovani spatne aplikace, windowmanager mi ho pak spusti na definovane udalosti).