PowerShell bych viděl spíše někde na úrovni Pythonu. Nejsem nějaký znalec, ale v PowerShellu se dá docela produktivně pracovat, když nemusíte obcházet nějaká omezení Windows jako krátké cesty, poměrně slabý remoting pomocí WinRM (tedy ve srovnání s OpenSSH), vše je UTF-16 pokud se tomu aktivně nevyhýbáte (třeba protože potom mají logy v UTF-8 poloviční velikost) a připojování vzdálených souborových systému také není z mého pohledu žádné terno z pohledu předvídatelnosti a případně debuggovatelnosti.
Problém PowerShellu je, že autoři prostě nepochopili UNIXovou filozofii i když se snažili poučit se ze zkušeností při užití UNIXových nástrojů a mj. částečně i SQL. Je to tedy monolitický miš-maš, kdy sice můžete dodat Vaše cmdlety podobně jako můžete do nějaké cesty v PATH na *NIXu nakopírovat/ nalinkovat nějaké binárky. Zlepšuje se to, ale v praxi prostě máte na nějaké mašině PS 2.0 a někde PS 4.0 a nemůžete se na funkcionalitu spolehnout, nemůžete v produkci jen tak upgradovat (protože reboot, protože Windows) atd.
Pokud omezení Windows nepřetečou do PowerShellu pro Linux a pokud bude super jednoduché nějak napojit textové nástroje na jinak objektově orientovaný PowerShell, tak by to mohl být opravdový pokrok z hlediska systematičnosti. Jednou by třeba v nějaké obskurní distribuci mohl nahradit bash/ dash a spol.