Tak si to uzij a napis pak na blog. Jsem opravdu zvedavy, jak ti to bude fungovat. Tedy napriklad kolik externich prikazu bude chybet. Krome toho, prakticke pouziti bych si dokazal predstavit napriklad v pripade, ze MS na Linux naportuje i ty strasne utility z MS Resource Kit, ale to se asi nechysta.
PowerShell na Windows je určitě krok správným směrem. Nějaké věci jsou sice dost neintuitivní a některá použití nejsou úplně elegantní při nízkých nárocích na administrátora/ programátora, ale i tak usnadňuje poměrně výrazně práci. Jestli to tak bude i na "Linuxu" je těžko říct. Na druhou stranu ale bude jednodušší prostě používat "Linux" jako hlavní operační systém a otravné úkoly okolo Windows Serverů realizovat např. pomocí nyní lépe podporovaného WinRM a PowerShellu. Viděl bych tedy tyto snahy poměrně pozitivně pod tím úhlem, že snižuji závislost na Windows.
Powershell je fajn nástroj, nejčastěji se setkáte se skripty pro lokální konfiguraci služeb, networkingu atd. Zde ale jeho možnosti nekončí, v praxi používám Powershell na vzdálenou správu přes WinRM. Z toho správcovsky-uživatelského hlediska mi vážně sedí. Zde vidím možné využití např. pro správce, kteří si do infrastruktury přibrali nějaké služby běžící na MS Windows. Otázka, co všechno bude umět. Pokud by dosahoval stejné funkcionality, jak ten na MS Windows ...
http://www.howtogeek.com/117192/how-to-run-powershell-commands-on-remote-computers/
Jako windowsak jsem stale nejak powershellu nepropadl. Ani jsem se vlastne nikdy nesnazil to ani naucit. Uprimne, tyhle skriptovaci jazyky je vhodne vyhodit od deseti radku kodu. A do deseti radku bohate postaci i clasicky command.com.
Nicmene co se tyce bashe, ktery ma stale jeste vyzadovanu exaktni syntaxi ala pascal 1.0, ale ve vyrazove logice jej i ten pascal o pul stoleti predbiha a za poslednich 40 let se ten fosil nikam nepohl, je zhovadilost to pouzivat i na byt jednoradkove skripty. Takze tam kde je bash, tak powershell nema moc velkou konkurenci a jak rika klasik - i T602ka je lepsi skriptovaci jazyk nez bash:)
PowerShell bych viděl spíše někde na úrovni Pythonu. Nejsem nějaký znalec, ale v PowerShellu se dá docela produktivně pracovat, když nemusíte obcházet nějaká omezení Windows jako krátké cesty, poměrně slabý remoting pomocí WinRM (tedy ve srovnání s OpenSSH), vše je UTF-16 pokud se tomu aktivně nevyhýbáte (třeba protože potom mají logy v UTF-8 poloviční velikost) a připojování vzdálených souborových systému také není z mého pohledu žádné terno z pohledu předvídatelnosti a případně debuggovatelnosti.
Problém PowerShellu je, že autoři prostě nepochopili UNIXovou filozofii i když se snažili poučit se ze zkušeností při užití UNIXových nástrojů a mj. částečně i SQL. Je to tedy monolitický miš-maš, kdy sice můžete dodat Vaše cmdlety podobně jako můžete do nějaké cesty v PATH na *NIXu nakopírovat/ nalinkovat nějaké binárky. Zlepšuje se to, ale v praxi prostě máte na nějaké mašině PS 2.0 a někde PS 4.0 a nemůžete se na funkcionalitu spolehnout, nemůžete v produkci jen tak upgradovat (protože reboot, protože Windows) atd.
Pokud omezení Windows nepřetečou do PowerShellu pro Linux a pokud bude super jednoduché nějak napojit textové nástroje na jinak objektově orientovaný PowerShell, tak by to mohl být opravdový pokrok z hlediska systematičnosti. Jednou by třeba v nějaké obskurní distribuci mohl nahradit bash/ dash a spol.