Vlákno názorů k článku Microsoft vstoupil do Linux Foundation, moc se tím nemění od klokan - Moc bych si přál, aby ona "temnější minulost"...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 11. 2016 1:13

    klokan

    Moc bych si přál, aby ona "temnější minulost" Microsoftu byla opravdu minulostí, ale obávám se, že v mnoha ohledech je to stále přítomnost. Neříkám, že žádný posud k lepšímu neexistuje, ale Nadellova perestrojka není zdaleka tak žhavá, jak se nám snaží namluvit, v praxi jsou to často pořád jenom slova. Od patentího vydírání za Android po uzamčený ARM hardware, spyware a nucené aktualizace ve Windows 10 nebo zcela záměrně neinteroperabilní "otevřené" formáty v MS Office je to pořád starý "dobrý" Microsoft.

  • 18. 11. 2016 8:05

    Pocitujlasku

    je to stale pritomnost, ale to podstatne je, ze MS vie, ze pomaly straca dominantne postavenie a konecne pochopil, ze uz nie je v pozicii, kedy si moze robit vlastne standardy a patenty (CP1250, IE6...), ale musi sa prisposobit aby si udrzal poziciu.
    Po kiksoch typu W8, W10 by mohli konecne urobit nieco poriadne. Taky windows, ktory by mal zaklad v linuxe by bol fajn zaciatok :D Boli casy, ked vo Win98 vedel pomaly na co kazdy subor sluzi a kde sa co nachadza v registroch. XP - to sa tiez este celkom dalo, ale od sedmiciek je to pre mna jeden obrovsky bordel na disku, kde asi ani sami vyvojari nevedia, ktore subory sa este pouzivaju a ktore su tam "keby nieco".

  • 18. 11. 2016 9:08

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Podle toho, co jste vyjmenoval, ale do kategorie „starý dobrý Microsoft“ může zcela náhodně spadnout i jakákoli jiná firma, organizace či subjekt. Protože jste vyjmenoval věci, které se zrovna vám bůhvíproč nelíbí, ale minimálně u některých z nich se nedá říci, že jsou objektivně určitě špatně. Třeba ty nucené aktualizace Windows 10 jsou podle mne krok vpřed a měly tu být už dávno. Protože ten, přístup Microsoftu, že si každý zvládne domácí Windows spravovat sám, je prostě lež, nikdy to tak nebylo, a ty spousty napadených počítačů s Windows šířících spam a viry a účastnících se DDoD útoků jsou toho důkazem. Microsoftu v tom teď zdatně sekundují výrobci různých internetových věciček (routery, kamery, chůvičky, NASy), ale u nich panuje jednoznačná shoda, že je to problém výrobce – takže je na čase stejným metrem měřit i Microsoftu a děravá domácí Windows jim dát na hrb. Nucené aktualizace znamenají, že Microsoft konečně přebírá zodpovědnost za to, za co zodpovědný má být – a už aby ty automaticky aktualizované desítky vytlačily všechna ta stará neaktualizovaná ixpéčka a další prehistorické kousky.

  • 18. 11. 2016 9:26

    MP (neregistrovaný)

    Rozdil ale je, ze do SW routeru apod uzivatel obecne nezasahuje, ale do OS si kazdy cpe co chce. A za to si pak uzivatel muze sam, ze ma zbordelovany PC...A navic, automaticke aktualizace i kdyby byly sebedokonalejsi, tak nemuzou pokryt vsemoznou konfiguraci HW & SW vcetne samotneho stavu HW...a kdo pak za to muze?

  • 18. 11. 2016 13:15

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Jenže to „do OS si každý cpe, co chce“, může mít spoustu různých podob – linuxové distribuce, Windows, Android, iOS, Synology… A ten systém, který používá Windows, který je zaměřený na to, aby co nejjednodušeji spustil pod administrátorskými právy jakýkoli kód, který se válí někde na internetu, není zrovna dobrý.
    Když tu všemožnou konfiguraci HW a SW nepokryje automatická aktualizace, tak jí vyřeší na svém domácím počítači Franta, který základní devítiletou docházku úspěšně završil v sedmé třídě? To asi těžko. Ty aktualizace se musejí instalovat automaticky, a když se něco nepovede, musí to řešit specialista. Protože uživatel to stejně nevyřeší, a když aktualizace necháte na něm, bude to ještě daleko horší.

  • 18. 11. 2016 16:24

    fea (neregistrovaný)

    Však v default jsou aktualizace zapnuté. Stejně jako je zapnuté špehování všeho. A vypnout to (mnohdy i jedině zásahem do registru) chce už notnou dávku inteligence. Takže vaše argumenty jsou chabé, protože BFU by stejně nebyl schopen aktualizace vypnout a ti, kteří ví, co dělají by měli tu možnost se rozhodnout, které aktualizace budou instalovat a které ne.

  • 20. 11. 2016 9:13

    Vít Šesták

    Možnost zvolit si, které aktualizace instalovat a které ne, není jen otázka politiky, ale i otázka technická (musí to být nejak odděleno) a organizační (musí to někdo otestovat). V důsledku to pak může znamenat delší proces záplatování a tedy delší dobu reakce na 0days.

  • 20. 11. 2016 15:35

    NULL (neregistrovaný)

    Ale přece nejsou problém automatické aktualizace. Problém je, že se do nich občas nacpe a automaticky nainstaluje něco, co občas někdo nechce - Tedy tohle se dost často týká pořád těch samých "firem".

    Např. Já si automatické aktualizace vypl jenom proto, abych si mohl vybrat, kdy mi to zbourá pocesor a kdy nebudu moct vypnout kompl dokud se win neuráčí. No a pak jsem si aktualizace nainstaloval a zase se mi všechno zaplo - to není o tom jestli jsou aktualizace automatické, ale co tam ta která <> nacpe . . .

  • 20. 11. 2016 20:20

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    To, že občas někdo něco nechce, je problém dotyčného – není to důvod, aby byly nezáplatované tisíce počítačů.

  • 20. 11. 2016 21:53

    NULL (neregistrovaný)

    @Jirsák

    Mám ovšem pocit, že kdyby konktrétně na Widlích byly aktualizace jenom o záplatách a opravách, tak nikdo ani nepípne . . .
    Nevím proč by měly aktualizace třeba vracet nastavení aktualizací - ale jak jsem psal a ty jsi to nepochopil a jenom jsi si vyzobl jediné, k čemu se dalo něco naťápat - není ani tak problém jestli jsou aktualizace automatické, ale ot, co tam ti kokoti cpou . . .

  • 20. 11. 2016 22:10

    Vít Šesták

    To je ale něco úplně jiného než nemožnost si zvolit, co aktualizovat a co ne. A tady souhlas – taky si pamatuju Aniversary update, jak mi přinejmenším vrátilo nastavení rolování z tradičního na reverse scrolling.

  • 20. 11. 2016 20:51

    j (neregistrovaný)

    Automaticky aktualizace jsou naprostej nesmysl, protoze VSUDE se bezne vydavaj aktualizce, ktery system rozbijou, a to klidne do stavu, ze uz nenastartuje a tudiz se ani sam nespravi. I lehce poucenej uzivatel zvladne pockat tyden nebo dva, a pokud se nekde nevyvrbi nejaky halo kolem toho, tak to nainstaluje.

    To ze useri na widlich neaktualizujou nebo si to rovnou vypnou, je dany prave tim, jakej vopruz je s tim spojenej.

  • 20. 11. 2016 21:03

    Vít Šesták

    To lze jednodušeji řešit zálohama. Nemusím kvůli tomu mít systém se známou zranitelností týden či dva a googlit problémy lidí se srovnatelnou (jak to poznám?) konfigurací.

  • 21. 11. 2016 10:11

    j (neregistrovaný)

    To zalohy rozhodne neresej, protoze se pruser muze a taky objevi po tejdnu, a to uz muzou bejt data v trapu. Vcetne tech v zalohach. Situace kdy totiz system neastartuje vubec je defakto nejlepsi mozna (ne z pohledu BFU samo).

    A neni treba nic googlit, ony se ty prusery objevi i na beznych zpravodajskych webech.

  • 19. 11. 2016 22:12

    F03K (neregistrovaný)

    Nucené aktualizace jsou zlo. S demokratizací internetu možná pro některé nutné, ale je to zlo. Mechanismus je při špatné implementaci snadno napadnutelný, a já nestojím o to, aby měl výrobce nad zařízením větší kontrolu než jeho majitel. Aniversary Update pro W10 mi firemní notebook docela slušně rozes*al, a dalo docela práci navrátit ho do použitelného stavu. Nehledě na to, že se notebook natvrdo restartoval uprostřed rozdělané práce, ačkoliv jsem dialogem potvrdil odklad restartování... No měl jsem ještě štěstí, mohl jsem zkončit s cihlou v ruce... Jinak k původnímu tématu, vstup M$ do Linux Foundation vnímám spíše pozitivně.

  • 19. 11. 2016 23:00

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Mechanismus je při špatné implementaci snadno napadnutelný
    V čem je větší bezpečnostní riziko automatických aktualizací oproti aktualizacím manuálním? Uživatel ty manuální aktualizace stejně v lepším případě jen odkliká, v horším se na ně úplně vykašle – takže jako další bezpečnostní pojistka (že by uživatel zabránil instalaci podvržené aktualizace) uživatel nefunguje ani ve snu.

    Aniversary Update pro W10 mi firemní notebook docela slušně rozes*al, a dalo docela práci navrátit ho do použitelného stavu.
    Na firemním notebooku asi nemáte domácí verzi Windows, a u firemních verzí rozhoduje o instalaci aktualizací ten, kdo ty Windows spravuje. Takže jste jen potvrdil, že vám možnost vypnout automatickou aktualizaci nijak nepomohla.

    já nestojím o to, aby měl výrobce nad zařízením větší kontrolu než jeho majitel
    Jde o to, zda vám jde o iluzi kontroly nebo o skutečnou kontrolu. Protože pro skutečnou kontrolu jsou potřeba znalosti. A ty uživatelé domácích Windows v drtivé většině případů nemají.

  • 20. 11. 2016 15:17

    SB (neregistrovaný)

    Kapku zapomínáte, že se tu bavíme o widlích, ne o Linuxu. Dle zkušeností, co tu čtu (Gott sei dank, že už to nemusím řešit), mají widle pravděpodobnost rozesrání při kterékoliv aktualizaci trochu jinde. A to si uživatel rozmyslí, zda bude pracovat na neaktuálním systému, nebo místo práce bude opravovat.

  • 20. 11. 2016 15:19

    SB (neregistrovaný)

    Jo, a to se nebavíme o (zde zmíněné) variantě, že hrozí, že sice nebudete opravovat, ale budete 20 minut čekat, přičemž jak dlouho která aktualizace bude trvat, je nepředvídatelné.

  • 20. 11. 2016 12:45

    JT (neregistrovaný)

    Nucené aktualizace už měly za následek několik kiksů - otevřu počítač že poběží vysílání , konference ..a hovno hovno...hodinu se teď budu aktualizovat. Renderuji video ? Dobře, nechám počítač dělat svou práci....vrátím se a počítač hrdě hlásí že se v mojí nepřítomnosti aktualizoval... no super..

  • 20. 11. 2016 12:59

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    otevřu počítač že poběží vysílání, konference
    Proč vysílání a konference provozujete na počítači s operačním systémem pro domácí použití?

    Renderuji video ? Dobře, nechám počítač dělat svou práci....vrátím se a počítač hrdě hlásí že se v mojí nepřítomnosti aktualizoval... no super..
    Já to mám zase nějaké rozbité. Aktualizace Windows Home sleduji na několika počítačích, a na všech to probíhá tak, že se zobrazí notifikace, že byla nainstalována aktualizace a pro její aplikaci je nutný restart. A že počítač bude restartován v době nečinnosti, kterou si můžu nakonfigurovat, nebo že ho mohu restartovat hned. Že by se mi počítač s Windows 10 po aktualizaci restartoval sám od sebe se mi nikdy nestalo. Jak jsem psal, asi to mám nějaké rozbité.

  • 20. 11. 2016 15:24

    SB (neregistrovaný)

    O domácím počítači tu nikde nebyla řeč.

    O automatickém restartu widlí 10 pod rukama jsem si taky myslel, že je to nějaká báchorka zapšklých linuxáků, protože takovou pičovinu by snad nevymyslel ani vrátný v Redmondu, než jsem to viděl na vlastní oči (u pracovní prezentace s externí firmou), pár minut jsem nebyl schopen pochopit, co se stalo.

  • 20. 11. 2016 20:31

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    O domácím počítači tu nikde nebyla řeč.
    Je tu celou dobu řeč jenom o Windows 10 Home, které jsou určené pro domácí počítače. U firemních edic rozhoduje o instalaci aktualizací správce.

    Viděl jste na vlastní oči, jak měl dotyčný nakonfigurovanou dobu aktivního používání, nebo jak si ručně naplánoval restart na určitou dobu, a k tomu restartu došlo jindy? Možná by to nastavení mohlo být srozumitelnější pro uživatele, možná by mohly Windows lépe detekovat, zda se počítač opravdu nepoužívá. Ale není pravda, že by uživatel neměl možnost ovlivnit, kdy se počítač po aktualizacích restartuje, nebo že by o chystaném restartu nebyl informován.

    Navíc jsou to pořád jen implementační detaily automatických aktualizací, které se dají vyřešit – neznamená to ale, že by byl špatně samotný princip automatických aktualizací.

  • 20. 11. 2016 20:53

    j (neregistrovaný)

    Nj tupej jirsak jako vzdy, negramotnej, a widle nevidel ...

    Vis jirsak, ony se desitky NEJPOZDEJS do 24horin restartnou, a uzivatel tomu zabranit nemuze (teda muze, ze to vypne sam).

  • 20. 11. 2016 21:17

    Livan (neregistrovaný)

    Teda s tím restartem nemáš celkem pravdu, už jsem dvakrát odložil restart o víc jak dva dny, dá se to naplánovat na konkrétní den a hodinu. Netvrdím, že to jde vždy, protože až tak detailně jsem to neskoumal.

  • 20. 11. 2016 21:58

    NULL (neregistrovaný)

    @Livan

    Ano, až si na hodinu otevřeš notebook než pojedeš z práce, stahnou se ti aktualizace přesto že jsi si automatické vypnul ale ono se to aniž by ti to řeklo přenastavilo s minulými aktualizacemi, než se to s hučením větráků na baterku nainstaluje a budeš 4x restartovat a čekat až se doinstalují a rozhodovat se jestli to na tvrdo vypneš a riskneš havárii systému a nebo si necháš ujet třeba poslední vlak domů ten den, tak pak se postavíš do řady k nám a na Jirsákovo hňápání si budeš kaorát tak klepat na čelo . . .

  • 20. 11. 2016 23:08

    Jarda_P

    Jo, polovicce se takle rozjely updaty, nacez ona zaklapla viko, stroj se uspal a uz ho nic neprobudilo. Pri zapnuti zustal viset hned po hlaskach BIOSu, tuhy jak Ramses II, jak se to asi pokouselo pokracovat v updatech. Tak jsme pak resili, jak to legalne vypnout, aby se ten update prerusil a najelo to normalne, protoze vypinacem se to vzdy akorat uspalo. Nakonec to nejak rozjela, kdyz vyndala baterku a po zapnuti vyskubla adapter. To by clovek tem kretenum z Redmondu nejradsi nakopal drzku.

  • 21. 11. 2016 0:25

    NULL (neregistrovaný)

    Nechápu to. 2 roky jsem na kompu ani widle neměl, mám debian, žádné aktualizace jsem nevypínal, všechno jede a nemám problém. I kdyby to mělo trvat a třeba překompilovat kernel, i tak je to celkem hned a ani si nepamatuju, kdy po mě chtěli restart. ne tak že bych musel někde hledat kde a jak to pokaždé nastavit, aby to platilo a klepat se, aby se to zase někdy při updatu nepřenastavilo . . .

  • 18. 11. 2016 9:44

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Prominte, ale za problem, ktery popisujete ("spousty napadených počítačů s Windows šířících spam a viry") neni zodpovedny operacni system, ale ti, kteri ten skodlivy sofware vytvareji.
    A postredek boje proti tomuto skodlivemu softwaru jsou komplexni bezpecnostni reseni (napriklad heuristicke antivirove programy, firewally apod ...), nikoliv operacni system. I plne aktualizovany operacni system je bez dalsiho zabezpeceni jednoduse zranitelny (NSA by mohla vypravet kolik 0-Day zranitelnosti maji v zasobe a verte tomu, ze aktualni aktualizace OS pred 0-Day nic neubrani).

    Jestli vyzadujete od OS vice nez jen podporu uzivatele pro jim pouzivane programy, pak jste, obavam se, na spatne ceste vedouci jinym smerem nez doufate. Jestlize ocekavate, ze vas OS bude krome sve zakladni funkce v zakladu obsahovat i antivirus, firewall, tohleto, tamhleto a jeste tadyto ... a budete na to spolehat, pravdepodobne budete jednoho dne zklaman. Jako paralelu bych mohl uvest ... Nero byl kdysi uzasny vypalovaci program, kdyz jeste umel jen vypalovat. Pak do nej pridali multimedialni prehravace, tohleto, tamhleto a jeste tadyto a cely Nero sel rychle pod kytky, protoze o takovou "velkou svini" uz uzivatele nemeli zajem. Jedine co po nem chteli, byly jeho zakladni funkce a na ostani veci meli svoje specializovane programy.

  • 18. 11. 2016 10:01

    j (neregistrovaný)

    Az na tu drobnost, ze system to muze podporovat (widle) nebo tomu branit (tux). Widle odjakziva pozadovaly pro libovolnou praci ucet administratora a je tomu tak stale. Bez admina si user tiskarnu nepripoji, casovy pasmo nezmeni atd atd atd.

    Tresnickou na dortu pak je otevirani cehokoli na tema "exec ... cokoli" coz spolehlive zajisti, ze .bmp se proste spusti.

  • 18. 11. 2016 11:15

    BobTheBuilder
    Stříbrný podporovatel

    Možná byste si mohl poněkud poopravit své znalosti Windows, zejména pokud jde o práci pod účtem administrátora. Ten je totiž standardně ve všech podporovaných verzích Windows zablokovaný, používá se UAC (přibližný ekvivalent sudo).
    "Bez admina si user tiskarnu nepripoji" - podporovanou připojí, ale jen s podepsanými ovladači. Pokud ovladače nejsou podepsané nebo nejsou dostupné, jsou potřeba zvýšená práva - to ale v Linuxu taky, a je to v pořádku.
    Na změnu časového pásma zvýšená oprávnění potřeba nejsou (alespoň ve W10).

  • 18. 11. 2016 12:27

    j (neregistrovaný)

    Jasne, a ted jeste tu o hurvinkovi UAC je picovnina, nic neresici, a jen prudici. Polovina appek (specielne tech od M$) navic nefunguje (vubec) pokud je to zaply, a na webu M$ je "tak to vypnete" ... lol.

    A ty ovladace veme bez instalace jako kde? Aha, nikde ... lol.

  • 19. 11. 2016 10:19

    snehulak666 (neregistrovaný)

    A máte nějakou lepší alternativu ?

    Třeba linux který ma na desktopu 2% už 20 let a to se snaží se nacpat úplně všude, je zadarmo a přesto ho drtivá většina lidí na desktopu nechce ? :D

    Čím to je , tím zlým MS, který 20 let děla šmejdský SW , ale asi telepaticky ovladá lidi aby si ho kupovali ?

    Vždyť to sudo funguje úplně stejně a úplně stejně musíte dát v linuxu admin pravá kde čemu ať již díky zbytečné složitosti a nutností znalosti celé architektury abyste si mohl něco nainstalovat.

  • 19. 11. 2016 11:30

    Jarda_P

    Ne, sudo opravdu stejne nefunguje. Widle lidi jedou obvykle pod adminem, protoze to je furt asi jeste default pro novy ucet. A pak stahnou "film", UAC na ne vykrikne, jestli spustit porn.exe, oni to bezmyslenkovite odklepnou, jak mnohokrat v minulost a je to v prdeli. Widle totiz na lidi porad neco krici a vysledkem je otupelost k neustalym hlaskam a jejich automaticke, bezmyslenkovite odklepavani.

    Na druhou stranu Linux pod rootem nikdo neprovozuje, system zadne hlasky styly Widli nekrici a sudo vyzaduje aktivni zasah uzivatele, kdy musi zadat heslo. Vec, ktera svou vyjimecnosti vzbudi pozornost a podezreni.

    MS to zase posral, jeho bezpecnostni model s UAC je opet uplne hovezi.

  • 19. 11. 2016 12:34

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    > Ne, sudo opravdu stejne nefunguje. Widle lidi
    > jedou obvykle pod adminem, protoze to je furt
    > asi jeste default pro novy ucet.

    Default (pro první účet, jiný ani BFU nevytváří) to je, ale zapnuté UAC právě zajistí, že oprávnění přihlášeného uživatele se prakticky rovnají tomu s omezenými právy. Plných oprávnění se mu dostanu jen po projití UAC dialogem (bohužel jen v ideálním případě).

    > A pak stahnou "film", UAC na ne vykrikne,
    > jestli spustit porn.exe, oni to bezmyslenkovite
    > odklepnou, jak mnohokrat v minulost a je to v
    > rdeli. Widle totiz na lidi porad neco krici a
    > vysledkem je otupelost k neustalym hlaskam
    > a jejich automaticke, bezmyslenkovite
    > odklepavani.

    To je ale spíše problém neznalosti uživatelů a trochu stereotyp. Windows od W7 již křičí mnohem méně často. Ani nutnost zadání hesla (viz sudo) by nepomohla, protože dost uživatelů žádné heslo nemá. Tady by mohl být Linux tak trochu i vděčný za těch pár procent, protože se tím vyberou lidé, kteří alespoň nějaké povědomí o bezpečnosti mají.

    > MS to zase posral, jeho bezpecnostni model s
    > UAC je opet uplne hovezi.

    Nezvládli právě reakci na ten "neustálý UAC křik" z doby Windows VIsta. Problém se rozhodli řešit způsobem autoelevace (automatického projití UAC dialogem) vybraných aplikací. Nedá se ale říci, že by tyto aplikace byly bez chyby (např. co se týče načítání DLL... což sice je málokterá aplikace, ale u těch "ze seznamu" je to reálně problém). Tady by se mi mnohem víc líbilo, kdyby místo toho udělali jednu velkou aplikaci na správu systémových nastavení a nahradili jí tu řadu malých, kde každá vyžaduje UAC (a tak je autoelevovaná). Pak by stačilo při změně nastavejí projít skrz UAC jednou a byl by pokoj.

  • 19. 11. 2016 12:58

    Jarda_P

    Default (pro první účet, jiný ani BFU nevytváří) to je, ale zapnuté UAC právě zajistí, že oprávnění přihlášeného uživatele se prakticky rovnají tomu s omezenými právy. Plných oprávnění se mu dostanu jen po projití UAC dialogem (bohužel jen v ideálním případě).

    Nezajisti, lidi odklepnou vsechno. Jedine reseni je dusledne oddeleni privilegovanych a normalnich uctu, aby se lidi alespob trochu naucili chapat, co na stroji delaji. Tohle na Widlich nikdy poradne nefungovalo. Nesla normalne spustit aolikace ood jinym uzivatelem, standardne ve Widlich nebylo cim. Widle nebyly udelane na to, aby clovek mohl spustit ulohy vyzadujici privilegia (napriklad nastaveni uctu, nastaveni prav na FS) pod normalnim uzivatelem, po zadani hesla. Standardne se kvuli tomu museli vsichni prihlasit pod jinym uctem, coz je opruz. Navic Widle mely vzdy katastrofalni bezpecnostni defaulty: Novy uzivatel je automaticky admin, pokud to nezmenim, nove sdileni ma rw prava pro vsechny.... Politika Widli je defaultne umoznit vsem vsechno a clovek to musi utahovat. Default Linuxoveho distra je nikdo nemuze nic a musim to pripadne povolit. Jiste chapete, jak to ovlivni pristup uzivatele k bezpecnosti. Na Widlich si uzivatel neuvedomuje, ze neco takoveho existuje, na Linuxu to clovek proste nemuze ignorovat. UAC je berlicka dodatecne dolepena do spatneho konceptu.

    To je ale spíše problém neznalosti uživatelů a trochu stereotyp. Windows od W7 již křičí mnohem méně často. Ani nutnost zadání hesla (viz sudo) by nepomohla, protože dost uživatelů žádné heslo nemá.

    Jak to MS lidi naucil, tak to je. A i ta absence hesla je vinou MS.

    Tady by se mi mnohem víc líbilo, kdyby místo toho udělali jednu velkou aplikaci na správu systémových nastavení a nahradili jí tu řadu malých, kde každá vyžaduje UAC (a tak je autoelevovaná). Pak by stačilo při změně nastavejí projít skrz UAC jednou a byl by pokoj.

    Tak takova aplikace existuje, jmenuje se Control Panel. Potiz je, ze je to vlastne jen jina tvar Windows Exploreru a diky blbosti MS nelze (nebo aspon drve neslo - dnes nevim) spustit vice instanci Control Panelu pod ruznymi uzivateli. Ja to obchazel instalaci Free Commanderu, ze ktereho lze pristupovat k polozkam Control Panelu, takze kdyz si spustim Free Commander pod privilegovanym userem, mam pristup k nastavenim a vetsina z tech polozek i funguje, tusim nejaky opruz byl akorat s nastavenim site, kde se nedalo dostat ke kompletnimu dialogu, ale pouze k jednotlivym dialogum pro individualni rozhrani. Temer nic pak jiz nebrani k donuceni uzivatele, aby si pustil Widle pod normalnim userem a nastaveni resil pres Free Commander, pricemz UAC je lepsi vypnout, aby si clovek zachoval dusevni zdravi. Lze dokonce vytvorit i druheho zastupce Free Commanderu, ktery vyzaduje zadani usera a hesla.

  • 19. 11. 2016 13:25

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    > napriklad nastaveni uctu, nastaveni prav na
    > FS

    Ale ano, jde to bez přídavných privilegií. Ale jen u položek, kde na to máte oprávnění (což může zahrnovat i případy, kdy jste jejich vlastníkem). Ne že by takových položek bylo mnoho vyjma těch, co si vytvoříte.

    > Jak to MS lidi naucil, tak to je. A i ta absence hesla je vinou MS.

    Ano, dědictví WIndows 3x/9x/Me tu stále žije. Podle mě to ale není o učení, ale o pohodlnosti.

    > Tak takova aplikace existuje, jmenuje se
    > Control Panel

    Nedá se říci, že by mi tato aplikace nějak od UAC dotazů pomohla. Ale souhlasím, že použít na nastavování alternativu problém vyřešilo.

  • 19. 11. 2016 15:03

    Jarda_P


    > Tak takova aplikace existuje, jmenuje se
    > Control Panel

    Nedá se říci, že by mi tato aplikace nějak od UAC dotazů pomohla. Ale souhlasím, že použít na nastavování alternativu problém vyřešilo.

    Jiste. Nenapsal jsem snad, ze diky blbosti MS to pouzit nejde?

  • 20. 11. 2016 9:25

    Vít Šesták

    > A i ta absence hesla je vinou MS.

    Při nešifrovaném disku* je bezpečnost zajištěná heslem spíše iluzí. A zrovna v kontextu Windows bych preferoval žádné heslo před slabým heslem, tím se pár věcí by default zakáže (AFAIR nejde například zkoušet povýšit oprávnění přes runas a týká se to snad i síťového sdílení), což bezpečnost naopak zvýší.

    *) Základní verze Windows nemá BitLocker, takže šifrovaný disk bych u většiny domácích instalací nečekal. A pokud je řeč o bezpečnostně uvědomělých uživatelích nebo firmě, tak tam asi nikoho nebude trápit absence hesla ve výchozím stavu, pokud se to dá snadno změnit.

  • 20. 11. 2016 11:16

    Jarda_P

    > A i ta absence hesla je vinou MS.

    Při nešifrovaném disku* je bezpečnost zajištěná heslem spíše iluzí. A zrovna v kontextu Windows bych preferoval žádné heslo před slabým heslem, tím se pár věcí by default zakáže (AFAIR nejde například zkoušet povýšit oprávnění přes runas a týká se to snad i síťového sdílení), což bezpečnost naopak zvýší.

    MS podeprel bezpecnostni diru berlickou. Otazka je, kolik v tom zase udelali chyb a kolik jiz existuje metod, jak to obejit.

  • 20. 11. 2016 12:37

    Vít Šesták

    Jediné, co bych vytknul zakázání některých věcí uživatelům bez hesla, je určitá nekonzistence. Není to nic komplexního, takže v tomto mechanismu moc zranitelností nečekám.

    Každopádně absence hesla v defaultním stavu zde těžko bude zásadním problémem. Bezpečnost nemusí nutně růst s utrpením uživatele.

  • 20. 11. 2016 13:03

    Jarda_P

    Bezpečnost nemusí nutně růst s utrpením uživatele.

    Tak nevim, jestli to ma jako zajistit UAC, ale co me se tyka, tak UAC je zdrojem utrpeni ve stylu Zahorova loze.

  • 20. 11. 2016 13:08

    Vít Šesták

    K UAC jsem se nevyjadřoval. Neznám ho do detailů, ale čekám, že bude trpět podobnými problémy jako sudo. Navíc, jak tu někdo psal, dá se obejít.

  • 20. 11. 2016 14:33

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    > K UAC jsem se nevyjadřoval. Neznám ho do
    > detailů, ale čekám, že bude trpět podobnými
    > problémy jako sudo. Navíc, jak tu někdo psal,
    > dá se obejít.

    Snad všechny metody obejití jsou založeny na dvou věcech:
    1) aplikace, která prošla UAC nemá správně ošetřené načítání DLL knihoven, takže je lze podvrhnout,
    2) autoelevované aplikace a COM rozhraní.

    Sudo neznám (jen někdy používám), takže nemůžu srovnat. Ale heslo zadávané do UAC by jít odposlechnout nemělo, protože se UAC dialog zobrazuje na odděleném (tzv. secure) desktopu, ke kterému by se ostatní aplikaci neměly jen tak dostat.

  • 20. 11. 2016 14:44

    Vít Šesták

    Možná heslo neodposlechnete přímo, ale asi nebude velký problém ve vhodnou chvíli zobrazit fake UAC dialog a nechat toho uživatele heslo vyplnit. Pak mám heslo, které mohu použít v runas. (Další výhoda absence hesla…)

    Nebo počkám, až úživatel stáhne nějakou (ideálně nepodepsanou) aplikaci a pokusí se ji nainstalovat. Mezi stažením a spuštěním ji modifikuji.

  • 20. 11. 2016 9:48

    j (neregistrovaný)

    2Jarda_P: Ve widlich nejde fungovat bez admina, u 100% games mas prvni odpoved ve FAQ "pokud neco nefunguje, puste to jako admin". Navic ve widlich ani admin neni admin, coz je vazne rit ... protoze na nektery veci potrebujes system. Takze zas najdes tisice postupu jak ten system dostat, protoze "normalne" to nejde.

    Je to totiz presne jak pises o celym vadnym konceptu. Tux se provozu pod rootem aktivne brani, a jeste se mi nestalo, ze bych na uzivatelskou akci roota potreboval. Widle te jako usera budou vopruzovat s kazdou picovinou ... stahnes z netu setup.exe ... nejdriv te vopruzuje browser, pak jeste widle ... 100% useru odklipe ano ano ... chci to spustit. Zas, presen jak pises, vopruzuje to pokazdy vzdy a vsude, takze to nikdo necte a nikdo o tom nepremejsli.

    Z uplne stejnyho duvodu je jakejkoli firewall nebo antivir ... naprosto khovnu, tak maximalne ty widle rozbije jeste vic.

    "Pěkná blbost. To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích oken a upozornění. To je problém tupých a hlavně líných uživatelů."
    Jasne ... kdyz ti auto pred kazdym nastartovanim bude sdelovat, ze prava predni guma je ok, leva predni je OK ... benzinu mame 1/2 nadrze ... a bude to chtit potobe potvrdit, tak zcela jiste si to budes pokazdy peclive cist, a zcela jiste bez cteni nepotvrdis "brzdy nefunguji".

  • 19. 11. 2016 18:17

    Hovno, Majere, hovno mas. (neregistrovaný)

    A ted ten srapnel, Hlavacku:

    UAC je derave jak svine. Na githubu je minimalne jeden projekt, obsahujici zdrojaky ~30 zpusobu jak exploitovat UAC (elevace prav aniz ma uzivatel moznost postrehnout). Myslim ze 5-8 jich nedavno fungovalo i na poslednich aktualizacich Win10, nektery z nich byl myslim univerzalni od Vist vys.

    Tolik k pocitum sucha a bezpeci ...

  • 19. 11. 2016 19:21

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    To, že je UAC děravé jak řešeto, je celkem známá věc a zdrojové kódy... exploitů... již visí na Githubu pár let. A ano, min. jedna metoda funguje od W7 dodnes. Visty by měly být v pohodě, neb nedovolují autoelevaci, na které jsou snad všechny zveřejněné metody obejití založeny.

    Nedá se říci, že by se k tomuto problému stavěl MS zrovna čelem.

  • 20. 11. 2016 0:55

    10 PRINT "KACHNY" 20 GOTO 10 (neregistrovaný)

    Visty maji UAC a svuj dil [neopatchovanych] der, smudlo.

  • 19. 11. 2016 12:38

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Situace v Linuxu se v tomto směru ale zhoršuje. Spousta nováčků neví, co sudo vlastně dělá, na internetu najdete mnoho návodů, kde je bezmyšlenkovitě před každým příkazem sudo (včetně příkazů, které oprávnění roota nevyžadují), občas třeba v dotazech je vidět, že uživatelé cpou sudo před každý příkaz, jako by to byla nějaká magická formule, která se musí použít, aby ten příkaz něco udělal. sudo se nikdy nemělo začátečníkům dostat do ruky. Návody by měly být napsané tak, že v nich budou příkazy, které má provést jako běžný uživatel, pak důrazné varování, že další příkazy je nutné provést pod rootem a že s rootem se musí zacházet opatrně, a teprve pak příkazy (bez sudo) pro roota. A výchozí konfigurace shellu by měla být taková, aby rootovský prompt byl nějak výrazně odlišný, s červeným písmem nebo něco takového.

  • 19. 11. 2016 13:03

    Jarda_P

    Situace v Linuxu se v tomto směru ale zhoršuje. Spousta nováčků neví, co sudo vlastně dělá, na internetu najdete mnoho návodů, kde je bezmyšlenkovitě před každým příkazem sudo...

    To je bohuzel pravda. Vinim z toho Ubuntu, ktere je na sudo zalozeno. Je snad neco spatneho na su? Napad s cervenym promptem by pak mel svuj psychologicky dopad.

  • 20. 11. 2016 9:42

    Vít Šesták

    Ono sudo je mnohdy spíše falešný pocit bezpečí. Pokud uživatel má univerzální práva pro sudo (tj. nejen na jeden konkrétní příkaz) a používá jej, pak v typickém prostředí existuje spousta útoků by design (alias sudo v .bashrc, odposlouchávání kláves v X11, fake dialog na heslo). Pokud si spustíte cizí skript (bez sudo) a později použijete sudo, může tento skript stejně získat rootovská práva.

    Takže sudo-enabled user není až tak velký rozdíl oproti rootovi. Jen se tím sníží dopad některých zranitelností, např. directory traversal je omezenější (útočník zde nemá šanci spustit sudo), ale RCE je vpodstatě game over.

  • 19. 11. 2016 21:13

    TraweX76 (neregistrovaný)

    Pěkná blbost. To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích oken a upozornění. To je problém tupých a hlavně líných uživatelů. Počítače stavím, spravuji, opravuji, upgraduji a snažím se dotčené lidi naučit základním návykům správy windows. Nemyslím nic sofistikovaného. Jen ty typu - neklikej na to co jsi líný přečíst, pokud nevíš, volej a ptej se a podobné otravné drobnosti. A poté tam stejně musím zajet a pc projet antivirem, rkillerem a pod. A proč? Kdo ví o čem mluvím, je mu to jasné

  • 19. 11. 2016 21:41

    Jarda_P

    Pěkná blbost. To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích oken a upozornění. To je problém tupých a hlavně líných uživatelů. Počítače stavím, spravuji, opravuji, upgraduji a snažím se dotčené lidi naučit základním návykům správy windows. Nemyslím nic sofistikovaného. Jen ty typu - neklikej na to co jsi líný přečíst, pokud nevíš, volej a ptej se a podobné otravné drobnosti. A poté tam stejně musím zajet a pc projet antivirem, rkillerem a pod. A proč? Kdo ví o čem mluvím, je mu to jasné

    Me je to uplne jasne. Take jsem se snazil vysvetlit jednomu cloveku, ze nema pouzivat IE a v ZoneAlarmu nema odklepnout kdeco, kdyz nevi, co to je. A pak ho ISP odstrihl kvuli spamu a ja tam odstranoval celou sbirku viru.

    Ale myslis, ze kdyz Widle zaplavuji usera hlaskami, ze to prispeje jeho vuli je cist a premyslet o jejich vyznamu? Kdyby user musel privilegovane ulohy spustet vedome jako privilegovane, namisto odklepavani UAC, musel tam zadat heslo, uvedomil by si, ze dela neco zvlastniho. V nynejsim stavu se ho system zepta, jestli chce spustit skvely-film.exe a on to odklepne, jako dalsi obtiznou hlasku UAC. Program v OS by asi nemel mit zadnou moznost, jak sam pozadat o navyseni privilegii. Jak je videt na prikladu UAC, moc se to neosvedcuje. Pokud uzivatel chce spustit neco privilegovane, at to musi udelat sam, rucne, s vedomim, ze to pousti privilegovane.

  • 20. 11. 2016 15:43

    SB (neregistrovaný)

    Já bych na to šel jinak: Když chcete jít na primitiva, musíte primitivně. Primitivové (všechno znají, všude byli) slyší na prachy. Jak bude primitiv posílat z domácí sítě spam, někam se loupat ap., poskytovatel (mívá to ve smlouvě) připojí primitiva zpět po úhradě nákladů a pokuty, třeba 1500. Primitiv si rozesere počítač? V pořádku, naběhne specialista, 1500 za vyčištění a opravy. Za čas bude pokoj, primitiv si rozmyslí se vrtat v něčem, čemu nerozumí, nebo povolovat, co nepřečetl. A když se zeptá, proč mu zase něco nejde? Odpověď: Máte tam widle, to je systém drahý na správu.

  • 20. 11. 2016 16:02

    Jarda_P

    Já bych na to šel jinak: Když chcete jít na primitiva, musíte primitivně. Primitivové....

    1) Zatim jsem se setkal jen s jednim pripadem, kdy ISP odpojil usera za spam ze zavirovaneho pocitace. ISP je to asi jedno, zadny zakon je nenuti, aby meli alespon upozornovaci povinnost.

    2) Tohle by bylo ponekud nespravedlive vuci tem, kterym se zaviroval stroj blbosti MS a ne jejich vlastnich. Tezko rici, kolik % je v te, ci one skupine.

    BTW, neni nutne ty lidi hned ustrihnout. Staci jim jednou denne poslat mail, dokud problem nevyresi a stahnout jim rychlost spojeni na rychlost telefonniho modemu. Obzvlaste krutym trestem, motivujicim k rychle akci, by bylo zablokovani Fejsbooku. Ono kdyz jim tam na farme zrajou jahody a musi porad behat do hospody s wifi, aby sklidili, tak to nasere a prodrazi se to na pivu.

  • 20. 11. 2016 21:00

    j (neregistrovaný)

    "Zatim jsem se setkal jen s jednim pripadem, kdy ISP odpojil usera"

    On si ten clovek plati ze to, ze dostane nejakou vodovodni trubku, a ne za to, aby nekdo zkoumal, jestli se sprchuje denne, nebo si napousti koupaliste. Proc by to mel ISP resit? Doda trubku s prutokem X a zakaznik necht si dela co chce.

  • 20. 11. 2016 21:46

    Jarda_P

    On si ten clovek plati ze to, ze dostane nejakou vodovodni trubku, a ne za to, aby nekdo zkoumal, jestli se sprchuje denne, nebo si napousti koupaliste. Proc by to mel ISP resit? Doda trubku s prutokem X a zakaznik necht si dela co chce.

    Ovsem stiznosti za spam pak padaji na hlavu ISP, ktery takoveho vola necha pripojeneho, takze se nedivim, ze ho ISP adsi odpoji, aby mel pokoj. A phishing, scam, ddos, pruniky do cizich systemu.... se dnes resi take pomoci pocitacu takovych baliku. A jedna se rovnou o kriminalni cinnost.

    Kriminalni cinnosti je i ten spam. Da se to vycislit v clovekohodinach, dimenzaci serveru a routeru, dimenzaci prenosovych linek.... Myslim, ze globalni naklady na spam by mi jako kapesne stacily docela dlouho. Tady: http://www.huffingtonpost.com/2012/08/08/cost-of-spam_n_1757726.html z roku 2012 uvadeji cenu spamu jako 20 miliard dolaru, predpokladam rocne.

    Uvaz, ze Microsoft pred nejakym tim rokem uvedl, ze zivi cele oddeleni, kde lidi rucne zahazuji spam. A ti lide to kupdivu nedelaji z vasne pro spam, ale chteji za to plat, coz nejsou jedine naklady. Tady si rikam, ze dobre jim tak, protoze za spam hodne muzou oni. Ale MS neni jediny postizeny.

  • 21. 11. 2016 0:03

    ByCzech

    Jasně to je skvělý nápad. Asi se domluvím se sousedem nad vámi, aby vám ukázal, jak vás tou vodovodní trubkou vyplaví a opovažte se zavírat sousedovi vodu nebo o to žádat vodárny!!! :D

    Když někdo i jen omylem páchá něco nedobrého, co škodí i jiným, tak to neznamená, že ten kdo na to má prostředky tomu nezamezí, jen proto, že přece si to škodič zaplatil :D

  • 19. 11. 2016 23:15

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích oken a upozornění. To je problém tupých a hlavně líných uživatelů.
    Je dost naivní myslet si, že změníte to, jak se savci, primáti a člověk jako druh za miliony let vyvinul. Člověk nikdy nebude rozumně reagovat na spoustu upozornění a dotazů, kterým nerozumí. Vy byste se choval úplně stejně, kdyby na vás někdo nebo něco takové dotazy chrlilo. Počítač je nástroj, který má lidem sloužit, ne opačně. Pokud se nějaký program ptá uživatele na nesmysl, je to chyba toho programu, ne uživatele. To, že uživatel automaticky odklikne „Ano“, je jenom důsledek – když se uživatel léta učí, že skoro všechny dotazy znamenají „Přejete si provést tu akci, kterou si přejete provést, nebo ji mám stornovat z důvodů, které vám tady dlouze vysvětluji a kterým nerozumíte?“, tak se samozřejmě naučí je jenom odklepávat. Kdyby třeba výrobci televizí postupovali stejně, vzpomenou si, že byste si mohl program někdy přepnout omylem, a každé přepnutí programu byste musel potvrdit odpovědí na dotaz „Opravdu si přejete přepnout program? Přepnutí programu způsobí, že přestanete sledovat ten program, který právě sledujete, a začnete sledovat jiný program, který jste si vybrali. Mám přepnutí provést?“ Ty hlášky byste také odklikával automaticky, protože byste se naučil, že pro přepnutí programu musíte navolit číslo a pak potvrdit hlášku. Bez přemýšlení.

  • 19. 11. 2016 23:20

    Jarda_P

    @Filip Jirsák: Hm, to neni spatny napad. Kdyby MS zacal vyrabet televize a ziskal na to de facto monopol, lidi by se na televizi prestali divat, coz by melo spoustu pozitivnich dopadu.

  • 19. 11. 2016 11:49

    NULL (neregistrovaný)

    "Čím to je , tím zlým MS, který 20 let děla šmejdský SW , ale asi telepaticky ovladá lidi aby si ho kupovali ?"

    Je to tím, že začal dřív, dnes tohoto hojně využívá a je to taky tím, že to peče s výrobci a tradičně ho upřednostňuje třeba flash a největší devíza, dělají se primárně pro win hry a i pro firmy, kdy spousta programů pro linux nebyla.

    1. Opravdu je linux a jeho desktop tak špatný a zanedbatelný, když ho i do widlí integrují?

    2. Myslíš, že kdyby se situace zrcadlově obrátila, že by win měl aspoň ty 2 procenta? Naivko . . . Lakmusovým papírkem budiž mobily. Tam to není o hrách nebo tlaku na výrobce a MS má normální konkurenci . . . .

  • 19. 11. 2016 18:37

    MMN (neregistrovaný)

    Linux se někam snaží nacpat? Jak to dělá?
    Naopak je velmi dobře vidět lobbistická pozice Microsoftu, který tlačí Widle na úřady, školy a pod. To pak není divu, že Windows na desktopu stále dominuje, protože už do dětí ve škole je tlačeno, že PC = Windows.

  • 19. 11. 2016 22:22

    F03K (neregistrovaný)

    Windows mají oproti Linuxu jednu velkou výhodu, ve spostě případů slouží jako zavaděč her, tohle Linux ještě v době DOSu docela zanedbal, a tím pádem je pro nové uživatele atraktivnější počítač s Windows... Navíc uživatelská nepřívětivost a roztříštěnost udělala zbytek. Takže Windows rozhodně nejsou lepší nebo vyspělejší, na to se nikde a nikdy nehrálo (viz historie Betamax vs. VHS atd., atd.), prostě nevítězí lepší, ale ten, kdo se lépe přizpůsobí. Čím více uživatelů, tím musí být standard níže, aby se většíně přizpůsobil...

  • 18. 11. 2016 10:21

    joke (neregistrovaný)

    Tento príspevok mi príde ako zlý vtip :D
    Deravý systém je zodpovedný za svoje diery.. nemôžte povedať "za to sú zodpovední hackeri čo spravili vírusy". Alebo že OS má byť základ a antivíry a podobné programy nie sú v balíku :D Predovšetkým systém nemá byť deravý a potom ten antivírus nie je až taký potrebný ;) Bezpečnosť by mala byť základnou vlastnosťou OS a nie pridanou hodnotou.

    Váš prístup mi príde ako obliesť sa do spodného prádla, vyjsť si na Alijašku, ochorieť a povedať že za to je zodpovedné chladné počasie a sneh :D Takýto prístup je veľmi nebezpečný a nezodpovedný.
    Ako praví Tux: "S veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť"
    Ak spravím deravý systém a predávam ho za ťažké prachy a postavím na ňom neviem aké komerčné riešenia tak som zodpovedný za všetky chyby v návrhu a bezpečnostné diery v ňom a za všetky problémy ktoré zasiahnú ľudí s tým spojené. Tomuto nie je možné ujsť.

  • 18. 11. 2016 11:08

    Prezdivka (neregistrovaný)

    "Váš prístup mi príde ako obliesť sa do spodného prádla, vyjsť si na Alijašku, ochorieť a povedať že za to je zodpovedné chladné počasie a sneh :D Takýto prístup je veľmi nebezpečný a nezodpovedný."

    Ano presne tak, takovyto pristup by byl velmi nezodpovedny.

    Ale vase prirovnani je absolutne nepresne, protoze to co popisujete je OS bez cehokoliv dalsiho (spodni pradlo), ale ja jsem jasne zminoval, ze na OS maji bezet dalsi specializovane programy, ktere zajistuji ty potrebne dalsi funkce.

    Za pouziti vaseho prirovnani, moje predstava je vzit si na Aljasku spodni pradlo (OS) a dalsi potrebne vybaveni jako je dalsi obleceni, snezky, zasoby jidla, stan apod ... a to vse ziskam od specialistu. Neco u reznika, neco v zelezarstvi, neco u krejciho....

    Vase predstava je mit ve spodnim obleceni (OS) vsechno a mit to vse od jednoho dodavatele, ale asi znate to rceni "Jack of all trades, master of none", ze? Cili v tom hrubem spodnim obleceni bude tepla vstva s kozesinou, namisto nekolika vrstev obleceni. Bude v nem zabudovane radio s vysouvaci antenou a vnitrni kapsa se zasobami jidla, plus male skladiste snezek, lopat, nozu a specialni kapsa na stan se spacakem.... To vse v jednom kusu spodniho obleceni.

  • 18. 11. 2016 11:45

    Unknown (neregistrovaný)

    "Váš prístup mi príde ako obliesť sa do spodného prádla, vyjsť si na Alijašku, ochorieť a povedať že za to je zodpovedné chladné počasie a sneh"

    Demagogií vinu tvurcu skodliveho SW neomluvite....

  • 18. 11. 2016 13:06

    Heron

    neni zodpovedny operacni system, ale ti, kteri ten skodlivy sofware vytvareji

    Aha, takže podle vás: pokud máte v plotě díru, kterou vám tam vleze zloděj, tak to není váš problém, ale problém toho zloděje. Hmm. Jenže výsledek je ten, že vás někdo okradl. Můžete tomu zloději nadávat jak dlouho chcete, ale on se obohatil a vy jste o něco přišel. A za to, že jste o něco přišel můžete vy, protože jste tam tu díru v plotě nechal. Je to vaše odpovědnost.

    jestlize ocekavate, ze vas OS bude krome sve zakladni funkce v zakladu obsahovat i antivirus, firewall, tohleto, tamhleto a jeste tadyto

    Ne, očekává se, že žádný antivirus a firewall potřeba nebude. Na normálním OS lze bezvadně fungovat bez aviru i fw. Proč? Protože ten software chcete používat. To znamená, že někomu ten fw přece jen přístup musí povolit. Mít aplikaci kompletně blokovanou fw je k ničemu, to už tam rovnou ani nemusí být. Ten program musí být odolný vůči útokům, protože jim tak jako tak bude vystaven.

    Postavit bezpečnost na tom, že mám hromadu děravých aplikací, které schovám za firewall je cesta do pekel. Stejně se k těm aplikacím někdo dostane. A právě odtud přijde útok.

  • 18. 11. 2016 13:49

    NULL (neregistrovaný)

    "A za to, že jste o něco přišel můžete vy, protože jste tam tu díru v plotě nechal. Je to vaše odpovědnost."

    Tu se člověk dozví věci. To myslíš vážně, že pokud něco není za plotem, potažmo jinak střežené, tak se může krást?

  • 18. 11. 2016 13:51

    Heron

    To myslíš vážně, že pokud něco není za plotem, potažmo jinak střežené, tak se může krást?

    Nemyslím. Ani jsem nic takového nepsal.

  • 18. 11. 2016 18:02

    NULL (neregistrovaný)

    @ Heron

    "Nemyslím. Ani jsem nic takového nepsal."
    . . .
    ". . . A za to, že jste o něco přišel můžete vy, protože jste tam tu díru v plotě nechal. Je to vaše odpovědnost."

  • 18. 11. 2016 18:17

    Heron

    "Nemyslím. Ani jsem nic takového nepsal."
    . . .
    ". . . A za to, že jste o něco přišel můžete vy, protože jste tam tu díru v plotě nechal. Je to vaše odpovědnost."

    Já vím co jsem napsal. Ano, krást se nemůže. Je na to zákon a je za to nějaký trest. Ale to současně neznamená, že své cennosti nechám vystavené všem na obdiv. Objasněnost trestných činů je pouze nějaká (menší než 100%) a pravděpodobnost, že se mi vrátí veškerý majetek (a třeba i nepoškozený) je také nepříliš vysoká.

    Takže se nebudu spoléhat na to, že nikdo nekrade (i když se krást nemá), ale zkrátka si tam dám zabezpečení odpovídající ceně těch věcí.

    Mnohem lepší pohled na věc než "krást se nemá" vám dá pojišťovna. Pokud si necháte pojistit nějakou věc (třeba dražší kolo jako součást pojištění bytu), tak pojišťovna má jisté požadavky na zabezpečení (dva zámky, pouze vy máte klíč apod.). V zahraničí jsou dokonce nároky na kvalitu těch zámků.

    Tato diskuse je spíš o počítačích a tam je situace ještě jednodušší. Pokud si něco špatně zabezpečíte, tak jednak ani nemusíte vědět, že si někdo vaše data zkopíroval a taky vůbec nemusí jít vypátrat, kdo to vlastně byl. Takže tady už je celá odpovědnost pouze na majiteli dané věci. Pokud si to zabezpečí špatně, tak někdo, a nikdy nezjistí kdo, mu to může nabourat. V takové situaci je zcela zbytečné se rozčilovat, že někdo něco udělal, protože to vůbec nepomůže.

  • 18. 11. 2016 20:28

    NULL (neregistrovaný)

    Ano, hezky jsi popsal situaci, ale pořád ti jaksi nedochází, že když není něco přivázané, tak to ještě neznamená, že se to může ukrást. A když, za krádež nese odpovědnost zloděj, ne majitel. Když už jsi to vytahl, tak můžeš mě odkázat na paragraf trestního zákona, který hovoří o tom, že pokud nemáš něco za plotem a nebo přivázané řetězem, tak si za odcizení můžeš sám? Děkuji.

    To se pak divme, že se tak všude krade. Ale však co, měli si to hlídat, jejich vina :-D

  • 18. 11. 2016 20:52

    Heron

    A když, za krádež nese odpovědnost zloděj, ne majitel.

    Dobře no. A k čemu to tomu majiteli bude? Bude sedět ve vybíleném bytě a bude si říkat: "to je v pořádku, já nemám zodpovědnost"? To fakt hrozně pomůže.

    Takže po 4 (fakt nevím, kolikrát musím dementovat něco, co jsem ani nikdy netvrdil): krást se nemá. Ale to neznamená, že se nekrade. Vraždit se nemá, ale to neznamená, že se nevraždí. Když tě někdo zabije, tak budeš křičet z obláčku: "no počkat, ale vraždit se nemá!"?

    Když už jsi to vytahl, tak můžeš mě odkázat na paragraf trestního zákona, který hovoří o tom, že pokud nemáš něco za plotem a nebo přivázané řetězem, tak si za odcizení můžeš sám?

    Nemůžu, protože takový nejspíš neexistuje.

  • 18. 11. 2016 23:09

    NULL (neregistrovaný)

    Promiň, asi jsem to měl napsat dříve, ale situace je jasná. Za krádež, apod., může vždycky zloděj, a ne že ne. Majitel by měl ale preventivně své náležitosti zabezpečit a předcházet tak problémům. Odpovědnost je ale jasná - zloděj. Zbytečná hloupost je taky jasná - třeba ten odemčený byt . . .

  • 20. 11. 2016 9:52

    j (neregistrovaný)

    2NULL: To se pletes, a mel by sis ty zakony asi precist, protoze pokud ti nekdo slohne nezabezpeceny auto, tak vinik ses TY. A dostanes za to i flastr, protoze ses POVINEN to auto zabezpecit.

  • 20. 11. 2016 12:49

    Jarda_P

    @j: Ted je otazka, co je to zabezpecene auto. Ma v nem spat straz a k narazniku byt privazana doga? Ony se dneska auta kradou take tak, ze prijedou s jerabem, hodi to na korbu a odvezou do podzemni garaze. Tam vykuchaji alarm a GPS tracker.

    U auta bez alarmu se pak neda o zabezpeceni mluvit. Dvere na vetsine aut umi vyhackovat kdejaky debil, takze je v podstate jedno, jestli mas zamceno nebo ne. Nehlede na to, ze chci videt, jak policajti prokazi, ze jsem zapomnel zamknout.

    BTW, pokud takovy zakon mame, tak to asi bude svetove unikum, ktere vymyslel nejaky obzvlast nadany pravnik.

  • 18. 11. 2016 15:40

    j (neregistrovaný)

    Rek bych, ze to jen ty neumis cist. Pokud tvuj system (widle) zverejni celej obsah tvych disku (volne bezici samba) tak se klidne podivam co tam mas, a treba si i neco stahnu.

    Proto se neprekvapive kazdy svepravny distro pta i na spusteni ssh serveru, a bydefault na nem nebezi nic, co by bylo treba odstinovat firewallem.

    Dtto antivirak. V tuxovi viry (skoro) nejsou, protoze je nejde bez uzivatelsky akce ktera to povoli ... spustit. Vazne by me zajimalo, jak v tuxovi spustis prilohu rovnou z mailu, fakt bych to chtel videt. Na widlich se spusti cokoli na co klipnes.

  • 18. 11. 2016 15:52

    Heron

    Dtto antivirak. V tuxovi viry (skoro) nejsou, protoze je nejde bez uzivatelsky akce ktera to povoli ... spustit. Vazne by me zajimalo, jak v tuxovi spustis prilohu rovnou z mailu, fakt bych to chtel videt. Na widlich se spusti cokoli na co klipnes.

    S tímhle opatrně. Protože většina závadného software se šíří skrze prohlížeč, který ochotně a s nadšením spustí jakýkoliv skript, který na webu uvidí.

    K tomu si přidej ještě vývojáře, kteří nechápou, proč by ten jejich slavný výtvor měl fungovat i bez JS, protože přece JS má každej zapnutej, že jo.

    K tomu si přidej těžkou demenci vývojářů prohlížečů, kterým přišlo jako hrozně fajn mít api na stav baterie. Jako fakt bych někdy rád viděl záběry z porady, na které se takovéto věci vymýšlí a jak se to schvaluje.*

    Takže máš super duper bezpečný OS a potom si tam pustíš browser...

    *) No vlastně bych to ani vidět nepotřeboval. V jednom z minulých zaměstnání jsem se na poradách bavil tím, že jsem dával naprosto nesmyslné návrhy (protože co taky jiného tam dělat). Potom jsem s tím přestal, protože jsem zjistil, že jsou lidé, kteří nepochopili, že si z toho dělám prdel a podle těch nesmyslů se skutečně řídili. Tak nějak takhle asi vypadá ten vývoj browserů. Někdo s vážnou tváří podá návrh na nějakou p*covinu, ostatní to nepochopí a začnou na tom dělat.

  • 18. 11. 2016 16:09

    j (neregistrovaný)

    Tak rec je o bezpecnosti systemu, a widle nemuzou bejt bezpecny ani teoreticky = bez toho browseru.

    Jinak takovy porady si taky nemusim predstavovat, v principu bych moh postnout i odkazy na vysledky podobnych porad ... pamatujes jak vypadal shop czc, nez utratili miliony za dotovanej? Pohodova, zcela funkcni a paradne pouzitelna vec. Pak se inovovalo aby se inovovalo ... a doinovovalo se ktomu, ze v tom blikajicne animovanym mrdniku nenajdes uz vubec nic.

    BTW: vyvoj browseru funguje presne do chvile, nez ze z 1% okrajovy platformy stane mainstream. Pak se k tomu zcela v zdy prifarej zmrdi, ktery delaj presne to co pises.

  • 18. 11. 2016 16:17

    Heron

    pamatujes jak vypadal shop czc, nez utratili miliony za dotovanej

    Viděl jsem něco podobného zevnitř. Zadotoval se vývoj věci, kterou by bylo lepší nechat chcípnout. Jenže podmínkou v dotaci bylo taky to, že se to potom musí používat. Následky se nesou dodnes.

    Nehledě na to, že se jednalo o věc, pro kterou existuje asi tak milion svobodných alternativ. Takže vyhozené peníze na něco, co stejně nefunguje a je koulí na noze. Postupně to došlo do fáze, kdy je prakticky nemožné se toho zbavit. Kdyby dotace nebyla, tak by se přešlo na lepší alternativu.

  • 19. 11. 2016 14:57

    Unknown (neregistrovaný)

    "Aha, takže podle vás: pokud máte v plotě díru, kterou vám tam vleze zloděj, tak to není váš problém, ale problém toho zloděje. Hmm. Jenže výsledek je ten, že vás někdo okradl. Můžete tomu zloději nadávat jak dlouho chcete, ale on se obohatil a vy jste o něco přišel. A za to, že jste o něco přišel můžete vy, protože jste tam tu díru v plotě nechal. Je to vaše odpovědnost."

    Jevgenij Nikulin uz tusi ze u soudu se nejspis nebude probirat zodpovednost za diry v SW.....

  • 18. 11. 2016 13:07

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Prominte, ale za problem, ktery popisujete ("spousty napadených počítačů s Windows šířících spam a viry") neni zodpovedny operacni system, ale ti, kteri ten skodlivy sofware vytvareji.
    A za krádeže jsou zodpovědní zloději. Přesto si asi na dveře do svého bytu dáte zámek.

    A postredek boje proti tomuto skodlivemu softwaru jsou komplexni bezpecnostni reseni (napriklad heuristicke antivirove programy, firewally apod ...), nikoliv operacni system. I plne aktualizovany operacni system je bez dalsiho zabezpeceni jednoduse zranitelny
    Nesmysl. Ten škodlivý software zneužívá chyby v operačním systému nebo v konfiguraci. Nápravou není nechat tam tu chybu a oblepit ji kolem dokola „bezpečnostním softwarem“, který se bude snažit útočníka k té chybě nepustit, řešením je tu chybu opravit. Antivirový program, který má chránit počítač, na kterém je nainstalovaný, je nesmysl, a je to jen pokus chránit systém děravý jak řešeto. Firewall na koncovém počítači je také nesmysl a nemůže tam plnit žádnou rozumnou funkci – firewall má smysl jedině na rozhraní sítí, kde může (díky tomu, že je to jiný systém) chránit počítače uvnitř sítě proti neznámým chybám a hlavně může chránit síť jako takovou.

    Jestlize ocekavate, ze vas OS bude krome sve zakladni funkce v zakladu obsahovat i antivirus, firewall
    Ne, já očekávám, že OS nebude žádný antivirus nebo firewall potřebovat, protože chyby, které se pokouší tyhle programy zalepit zvenku, opraví rovnou autor OS.

  • 18. 11. 2016 13:59

    MP (neregistrovaný)

    To neni presne a ani dostacujici jako obecne.
    Prvni odstavec necham bez povsimnuti, to je proste zvyseni bezpecnosti.

    Druhy odstavec...je dost blbost. Jak budete resit situaci s notebookem ve wifi siti? Nechate tam jakkykoli system bez firewallu? A antivirus neni bezpecnostni program, to je program na ochranu pred napadanim viry bez ohledu, zda ma system diry ci ne.

    Treti odstavec...je taky blbost. Treba takove cryptoware je typicka ukazka, kde s tim OS moc nezmuze - pro nej jsou pozadavky na sifrovani souboru totiz opravnene pozadavky, pokud je uzivatel ma pravo modifikovat.

  • 18. 11. 2016 19:26

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Druhy odstavec...je dost blbost. Jak budete resit situaci s notebookem ve wifi siti? Nechate tam jakkykoli system bez firewallu?
    Samozřejmě. K čemu by mi tam byl nějaký firewall? Na tom notebooku na síťovém rozhraní naslouchají pouze služby, které mají být dostupné ze sítě (v notebooku tedy typicky žádná). Spojení z notebooku ven navazují pouze programy, které používám a přístup do sítě potřebují. Co by tam dělal firewall? Kontroloval by, že když přijde paket na port, kde nic nenaslouchá, správně odpoví „port nedostupný“ nebo paket zahodí? Navíc ty osobní firewally, to je opravdu nesmysl na entou – pak se to ještě ptá uživatele, jestli má povolit programu iexplore odchozí spojení na 169.31.23.666:81. Jak to má uživatel asi vědět, když z té otázky rozumí jenom předložkám a spojkám?

    A antivirus neni bezpecnostni program, to je program na ochranu pred napadanim viry bez ohledu, zda ma system diry ci ne.
    Před čím teda konkrétně antivir chrání? Pokud v systému nejsou díry, může „napadení virem“ způsobit akorát uživatel tím, že nějaký vir nějak sežene (asi stáhne z internetu) a spustí ho. Proč uživatel stahuje nějaký spustitelný program z internetu? A když už se rozhodne, že to udělá, myslíte, že mu v tom nějaký antivir zabrání?

    Řekl bych, že situace s firewally a antiviry se podobá situaci s NATem – už je dost lidí, kteří nic jiného nezažili, považují to za nutnost a vůbec nepřemýšlí nad tím, co to vlastně dělá a že je to vlastně nesmyslné.

    Treba takove cryptoware je typicka ukazka, kde s tim OS moc nezmuze
    Samozřejmě, že s tím OS zmůže. Cryptoware se totiž nevylíhne na disku z kvantových fluktuací, ale někdo ho tam nahraje a spustí. Proč? Proč uživatel stahuje nějaký program bůhvíodkud z internetu? Tohle je ta chyba, cryptoware je jenom důsledek.

  • 18. 11. 2016 14:51

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Prominte, ale za problem, ktery popisujete ("spousty napadených počítačů s Windows šířících spam a viry") neni zodpovedny operacni system, ale ti, kteri ten skodlivy sofware vytvareji.

    A za krádeže jsou zodpovědní zloději. Přesto si asi na dveře do svého bytu dáte zámek.
    ...
    Samozrejme, ze ve dverich budu mit zamek, ale pokud se ma ten zamek vymenit ci opravit, tak si urcim sam, kdy mi ho firma prijde vymenit a ne ze mi vpadne do bytu firma uprostred obedu a zacne zamek vymenovat bez zeptani a po skonceni vymeny mi jeste reknou, ze si mam obed "ulozit" do lednicky, "vystoupit" z bytu, "nastoupit" do bytu a pak si zase "otevrit" lednicku a dojist. Kluci, vymente mi zamek az budu ja chtit a jestli kvuli tomu budu mit problem, je to jen moje vec. Navic pokud chci mit opravdu dobry zamek, necham si ho nainstalovat od specializovanych profiku, ne od nejakeho hokynare, ktery mimo jine prodava i zamky.


    A postredek boje proti tomuto skodlivemu softwaru jsou komplexni bezpecnostni reseni (napriklad heuristicke antivirove programy, firewally apod ...), nikoliv operacni system. I plne aktualizovany operacni system je bez dalsiho zabezpeceni jednoduse zranitelny

    Nesmysl. Ten škodlivý software zneužívá chyby v operačním systému nebo v konfiguraci. Nápravou není nechat tam tu chybu a oblepit ji kolem dokola „bezpečnostním softwarem“, který se bude snažit útočníka k té chybě nepustit, řešením je tu chybu opravit. Antivirový program, který má chránit počítač, na kterém je nainstalovaný, je nesmysl, a je to jen pokus chránit systém děravý jak řešeto. Firewall na koncovém počítači je také nesmysl a nemůže tam plnit žádnou rozumnou funkci – firewall má smysl jedině na rozhraní sítí, kde může (díky tomu, že je to jiný systém) chránit počítače uvnitř sítě proti neznámým chybám a hlavně může chránit síť jako takovou.
    ...
    Ne veskery skodlivy software zneuziva chyby v operacnim systemu nebo v konfiguraci. Typickym prikladem mohou byt napriklad trojske kone, ktere nezneuzivaji chybu v systemu, ale chybu mezi klavesnici a zidli. Proto ani aktualizace nejsou a nemuzou byt dostacujici reseni. V takovem pripade, kdy chyba neni v systemu, je antivir neocenitelny a absolutne nesouhlasim s tim, ze mit antivirus je nesmysl. Jde to i bez antiviru, ale antivirus svuj smysl ma. Nicmene ve svem pripevku jsem antivir a firewall uvadel pouze jako priklady. Myslel jsem obecne specializovane programy, ktere maji svoji bezpecnostni funkci a OS by se nemel pokouset jejich ulohu zastavat. Smer, ktery zastavate uz neoperuje s pocitaci, ale jen s takovymi specialnimi zamcenymi konzolemi nebo tak trosku lepsimi iphony, kde "uzivatel muze delat jen to, co my mu dovolime a musi strpet vsechno, co my si zamaname.."


    Jestlize ocekavate, ze vas OS bude krome sve zakladni funkce v zakladu obsahovat i antivirus, firewall

    Ne, já očekávám, že OS nebude žádný antivirus nebo firewall potřebovat, protože chyby, které se pokouší tyhle programy zalepit zvenku, opraví rovnou autor OS.
    ...
    Ale takhle to prece nefunguje. Autor prakticky nikdy nemuze mit podchycene vsechny chyby u tak rozsahleho produktu jako je windows. Pokud by to bylo mozne, tak jaktoze se neustale objevuji nove a nove chyby? To je tam maji schvalne? Ne, nemaji. Proste neni v jejich silach domyslet vsechny mozne varianty napadeni. A jelikoz to prakticky neni mozne, proto je dobre mit dalsi zabezpeceni, ktere neni soucasti OS a ktere tem chybam muze ve vyznamnem procentu pripadu zabranit. Autor muze chyby opravit az pote co se o nich vi, ale takove 0-day zranitelnosti v extremnich pripadech muzou fungovat i roky, nez se na ne prijde. Cili "autor OS chyby opravi rovnou" jakmile se o nich dozvi, coz muze trvat dny, mesice nebo i roky. Ne kazda chyba je viditelna hned.

  • 18. 11. 2016 15:44

    j (neregistrovaný)

    Tvle to je blabol ... pokud neni system bezpecnej, tak ZADNA aplikace v nem bezici jeho bezpecnost nezvysi, to je technickej nesmysl, naopak, kazda bezici aplikace tu bezpecneost (a to dokazatelne) vyhradne zhorsuje.

    V pripadne antinesmyslu pak jeste s bonusem totalniho zabiti vykonu, coz je pro uzivatele casto mnohem horsi, nez virama prolezlej system.

  • 18. 11. 2016 19:50

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Typickym prikladem mohou byt napriklad trojske kone, ktere nezneuzivaji chybu v systemu, ale chybu mezi klavesnici a zidli.
    Je chyba operačního systému, že se takovým chybám nejenom nebrání, ale že k nim přímo navádí.

    V takovem pripade, kdy chyba neni v systemu, je antivir neocenitelny a absolutne nesouhlasim s tim, ze mit antivirus je nesmysl.
    Antivir je neocenitelný v případě, kdy je chyba v systému – ne sice konkrétní technická chyba v nějaké komponentě (třeba buffer overflow), ale chyba v návrhu systému, chyba v koncepci. Třeba v případě Windows je to chyba v tom, že si uživatelé běžně shánějí software bůhvíkde po internetu a že takový software spuštěný uživatelem má minimálně úplná práva jako uživatel, pokud si rovnou neřekne o administrátorská práva. Z hlediska historického vývoje je to pochopitelné, ale Microsoft je v tom velmi liknavý – jenom jak dlouho trvalo, než přestalo být běžné, že uživatelé mají administrátorské práva. Koncepce ověřených repozitářů softwaru je minimálně z linuxových distribucí známá dost dlouho, oddělený běh aplikací a udělování oprávnění k jednotlivým činnostem je známá z mobilních telefonů (iOS i Android) i z webových prohlížečů.

    Myslel jsem obecne specializovane programy, ktere maji svoji bezpecnostni funkci a OS by se nemel pokouset jejich ulohu zastavat.
    Zatím jste jmenoval jenom programy, jejichž úlohou je pokoušet se zalepit díry v OS z pozice běžných programů. To je nesmyslné a neřešitelné. Je to jako kdyby byla nějaká díra v ostraze věznice, a vy byste se to pokoušel svými prostředky jako běžný kolemjdoucí vyřešit. Nemáte šanci, protože za prvé nemáte ty pravomoce, které má ostraha věznice, za druhé přesně ty stejné možnosti, které máte jako náhodný kolemjdoucí, který se snaží díru zalepit, má i záškodník, který se naopak bude snažit vás odstavit a tu díru využít k umožnění útěku nějakého vězně.

    Existují specializované programy, které se používají jako druhá linie obrany (takže samozřejmě nemůžou běžet na tom systému, který mají chránit), a které mají chránit proti ještě neznámým chybám softwaru nebo chybám uživatelů. Jenže tyhle specializované programy také vyžadují velmi kvalifikovanou obsluhu. Zřejmé je to u firewallu, který je úplně k ničemu, pokud ho nenakonfiguruje specialista na sítě s velmi dobrou znalostí sítě, kterou má ten firewall chránit.

    Autor prakticky nikdy nemuze mit podchycene vsechny chyby u tak rozsahleho produktu jako je windows.
    A autoři antivirových programů ty chyby Windows podchycené mít můžou? Asi těžko.

    proto je dobre mit dalsi zabezpeceni, ktere neni soucasti OS
    Jenže antiviry jsou součástí OS. Možná v budoucnu bude nutné chránit běžný uživatelský systém před tímto typem hrozby, takže v notebooku budete mít ještě krabičku s vlastním OS, kde poběží nějaký antivir chránící ten notebookový OS. Ale dnes to zatím nutné není, protože útočníci nenalézají a masivně nezneužívají 0day chyby, oni jednoduše zneužívají chybné koncepce systému.

    Autor muze chyby opravit az pote co se o nich vi
    Za to autoři antivirového programu jim zabrání ještě před tím, než se o nich ví. Nemohli by tedy autoři antivirových programů svou křišťálovou kouli půjčit Microsoftu?

    takove 0-day zranitelnosti v extremnich pripadech muzou fungovat i roky, nez se na ne prijde
    A antiviry v tom pomáhají jak? Aby se v Microsoftu necítili tak blbě, že o té chybě nevěděli, a mohli se uklidňovat, že o nich nevěděli ani autoři antivirů?

    Cili "autor OS chyby opravi rovnou" jakmile se o nich dozvi, coz muze trvat dny, mesice nebo i roky.
    Ale pořád je jednodušší tu chybu opravit v OS, než vymýšlet nějakou záplatu, kterou by tu chybu zalátal antivir se svými omezenými možnostmi.

  • 18. 11. 2016 9:52

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Jeste abych shrnul svuj predchozi prispevek...
    OS ma byt univerzalni prostredi, ve kterem spustite svoje specializovane programy. OS by se nemel pokouset nahrazovat funkci specializovanych programu. Uz jen z hlediska toho, kolik prostredku muze investovat Microsoft do nejake funkce (a udrzovani te funkce aktualni), ktera se snazi nahradit aplikaci, jiz vyviji nejaka jina firma, ktera se na danou oblast specializuje.

  • 19. 11. 2016 16:04

    ByCzech

    To je děsně bezva úvaha. MS je podle vás specialista na OS, ale jako specialista ho neumí vyrobit a proto musí být jiné firmy, které se specializují na to, aby ten vadný OS nějak držely pohromadě a zkusily ho vlastními silami nějak zalátat :D

  • 18. 11. 2016 11:08

    Petr M (neregistrovaný)

    Je pozitivní, že začali povinně záplatovat, ale kurňa, je to M$, mají to jako vždycky blbě.

    1) Aktualizace se vztahuje jenom na SW od nich. Ale to nestačí. Instaluješ cokoliv, co leze na net (FLASH, ...) a musíš si to hlídat sám. Lepší programy to sice dělají (JRE, Acrobat, Firefox), ale s otravnou ikonou v SysTray a potřebují součinnost uživatele, nebo se objeví notifikace v programu (LibreOffice) a uživatel musí zase pracovat sám. Takže BFU, který to ignoruje, nebo předpokládá, že to takhle dělají všechny online programy, je stejně v háji, jako bez záplatování OS.
    2) Aktualizace woken vždycky požaduje restart. I když se aktualizuje jenom pravidlo pro nastavení letního času pro Ugandu, který na desktopu v ČR nepoužíváš. OS má prostě zajistit běh programů, ne je ukončovat kvůli vlastní údržbě. A představ si, že děláš měsíc test výrobku v klimatické komoře a během toho loguješ noťasem data s periodou 5s z výrobku a během testu se ti večer restartuje a do rána, než nahodíš logovací program, máš výpadek dat. Btw, Linux umí patchovat i část jádra za běhu...
    3) Release 1x za měsíc, takže na 0-day fix čekáš až 30 dní. Pokud se jim to nepovede a něco jim update rozbije, opraví to za dalších 30 dní...

    Btw, na Linuxu není "bezúdržbový PC pro BFU" problém. Stačí hodit do cronu "dnf -y update" (nebo alternativu s apt-get) na dobu, kdy bývá u PC a použčit ho, že následující den by měl preventivně restartovat. A je to i s appkama, komplet. A při rozbití, což se stalo 1x, za poslední tři roky, stačilo poradit restart a výběr druhýho řádku v GRUBu. Na widlích to prostě neuděláš.

  • 18. 11. 2016 11:19

    MP (neregistrovaný)

    Takze asi takhle...
    1] repozitare linuxu neobsahuji veskery SW, takze pozadavek na aktualizaci vseho pada. Navic lidi rvou, ze MS chce vice pouzivat Store a pritom je to to samy. Navic je nesmysl pozadovat po vyrobci OS, aby zajistil aktualizaci SW, s kterym nema nic spolecneho. Ono treba graficky ovladace Nvidia/Ati v poslednich par mesicich predvedly paradne, jak umi shodit system.
    2] aktualizace Woken ne vzdy vyzaduje restart, ale jinak to snad doladi s tema restartama
    3] PC pro BFU nepobezi nonstop tak jako tak. Takze s aktualizacema behem vypnuti apod. neni problem.

  • 18. 11. 2016 12:12

    Sten (neregistrovaný)

    Linux umožňuje přidat repozitář, kde ten software udržuje aktualizovaný výrobce standardním nástrojem OS. Windows Store nic takového neumí.

  • 18. 11. 2016 12:35

    j (neregistrovaný)

    Blabolis uplne z cesty, jak bylo receno, tux (a je uplne jedno jaky distro) pouziva repozitare a tech muzes mit klidne par tisic, porad to znamena, ze se vse aktualizuje jedinym prikazem.

    Jasne, pro bfu je uplne nejlepsi, kdyz ma uspanej notes, pride, zapne, a widle se zacnou restartovat a pak hodinu aktualizovat ... fakt uzasny. Bez ptani, protoze prece uz ubehlo tech 24 hodin co mel na rozmyslenou ... ze mu to nejn tak mimochodem postrili vse co mel otevreny, semo tamo neco neulozi ... to je jen nepatrnej detail ... A ze po tom restartu a ty aktualizaci tam 1/2 aplikaci vubec nema ... to je jen tresnicka.

  • 19. 11. 2016 16:22

    ByCzech

    repozitare linuxu neobsahuji veskery SW, takze pozadavek na aktualizaci vseho pada

    To je třeba si vybrat správné distro, které veškerý soft má

    Navic lidi rvou, ze MS chce vice pouzivat Store a pritom je to to samy

    Povídali, že mu hráli. Na Linuxu mi nic nebrání udělat si vlastní repozitář a jen ho zařadit do konfigurace, nemusím se nikoho doprošovat, splňovat nesmyslné podmínky, platit ap. prostě si udělám vlastní zdroj pro aktualizace a finito.

    Navic je nesmysl pozadovat po vyrobci OS, aby zajistil aktualizaci SW, s kterym nema nic spolecneho

    Viz předchozí bod. MS nutí svůj Store a pak by nechtěl něco zajišťovat :D. Trochu problém, když tomu brání.
    Výrobce OS má dát možnost konfigurovat aktualizační zdroje a pak ho budou výrobci SW využívat. MS ale nutí vlastní Store, na který to musí výrobci deployovat a přizpůsobit se požadavkům třetí strany. Nedivím se, že se jim do toho nechce.

    aktualizace Woken ne vzdy vyzaduje restart, ale jinak to snad doladi s tema restartama

    Bohužel těch případů, kdy něco kvůli aktualizaci ve Windows (či u aplikací) nevyžaduje restart je tak málo, že to je doslova vzácnost.
    A s tím doladěním to nevidím. Prostě na to nejsou ve Windows technologie. Dokud nebude možné zapsat novou verzi souboru, aniž by to vyžadovalo uzavřít stávající verzi, tak to prostě nepůjde.

    Takze s aktualizacema behem vypnuti apod. neni problem

    Jasně, ještě tu o perníkové chaloupce... Zrovna před pár dny. Nové herní PC, výkonu hromada. Než si to zákazník během 2 dnů přebral, přišla do W10 nějaká nová aktualizace a s PC se nedalo 3 h nic dělat. Aktualizace se nedala přerušit, odložit a to dokonce ani restartem PC.
    Stav, kdy BFU zapne PC a při startu se začnou dokončovat aktualizace je úplně běžný. A to, že se během toho nedá pracovat ani na velmi výkonných strojích raději nemluvím, škoda slov.

  • 18. 11. 2016 11:55

    . . (neregistrovaný)

    1) To mi také vadí, částečně se to dá ve firemním prostředí řešit přes doménu...,
    2) vždy ne, pouze když je potřeba, což je skoro pořád. Naproti tomu na linuxu restart není požadovaný, ale pokud nerestartuješ aplikaci, u které jsi provedl aktualizaci, zůstanou jí v paměti staré knihovny a bezpečnostní hrozba pořád existuje. Viděl jsem desítky systému, kde sice aktualizace se pravidelně prováděly, ale třeba webový server běžel několik měsíců nonstop,
    3) může přijít i mimořádná aktualizace mimo tohle období, pro udržovatelnost a schopnost naplánovat odstávky je pravidelná aktualizace k nezaplacení, pro domácnost je výhodnější aktualizovat ihned, to ano.

    BFU není schopný si sám linux spravovat a nainstalovat, zatímco Windows ano ač na oba systémy potřebuji podobné znalosti, abych je dokázal řádně udržovat v chodu.

  • 18. 11. 2016 12:14

    dustin (neregistrovaný)

    =====
    BFU není schopný si sám linux spravovat a nainstalovat, zatímco Windows ano
    =====

    BFU si windows nedokáže nainstalovat ani náhodou. Spravovat - možná tak spustit aktualizace, tím to končí. Úplně stejně jako na desktopovém linuxu (např. mintu).

  • 18. 11. 2016 12:41

    j (neregistrovaný)

    Mno tak bfu ma asi tak 100x vetsi sanci ze si nainstaluje linux, nez ze zprovozni widle.

    To si treba takhle bfu kopi zcela aktualni hw ... nahodi na to svoje zaplaceny desitky ...a ... je v riti, protoze mu nefuguje sit. To sem fakt zvedav, co stim ten bfu bude delat. Zato kdyz si veme prakticky libovolnyho tuxe, tak mu to uz z ty placky/flashky/... nastartuje to plnotucnyho systemu, sit bez potizi funguje, muze si vklidku sledovat nejaky to Pcko ... a mezi tim se jen tak mimochodem na pozadi ten tux nainstaluje ... a az to vypne, nebo az se mu bude chtit to restartnout ... tak to jednoduse jen nabootuje z disku.

    Zadny dalsi 3 dny aktualizaci ... ono se to tak nejak vsechno nainstaluje rovnou aktualni ... kdepak asi delaj soudruzi v redmondu chybu ...

  • 19. 11. 2016 16:28

    ByCzech

    BFU není schopný si sám linux spravovat a nainstalovat, zatímco Windows ano

    Mé zkušenosti jsou opační. Nainstalovaný Linux si uržuje BFU v chodu daleko lépe a jednodušeji než nainstalované Windows.
    Instalaci Linuxu dnes zvládne i slepice, pokud ji nasypete kolem ENTERu dostatek zrní. U Windows to není pravidlem, stačí dát do PC třeba 2 disky a W10 tvrdošíně trvají na tom, že to bude tak jak chtějí ony i když bych to jako uživatel chtěl jinak. Třeba malý SSD, tak chci mít Windows na větším HDD. Nebo bych tam chtěl mít aspoň Program Files nebo domovské adresáře uživatelů. Nebo bych tam chtěl celé Wokna třeba. Prostě bez šance.

  • 18. 11. 2016 12:31

    j (neregistrovaný)

    Tux umi vymenit cely jadro za behu, ale prevazne k tomu neni zadnej duvod. A pravda, neni to uplne trivialni a stardardizovanej postup, coz ale neznamena, ze by to neslo.

  • 18. 11. 2016 13:23

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Je pozitivní, že začali povinně záplatovat, ale kurňa, je to M$, mají to jako vždycky blbě.
    Z hodně blbě se posunuli k blbě. To je dost podstatný posun k lepšímu. A je mnohem lepší, že to udělali alespoň takhle, než kdyby čekali až na okamžik, kdy budou mít dokonalé řešení. Protože to nebudou mít nikdy. Takže začali s OS, teď už do toho přidávají další své programy, a pokud vím, existuje už nějaký Windows Store, který snad postupně začne plnit stejnou funkci, jakou mají repozitáře v linuxových distribucích.

    Nejsem si jist, zda každá aktualizace Windows vyžaduje restart, každopádně to může Microsoft vyřešit. Release 1× za měsíc už není pravda, bezpečnostní záplaty uvolňuje Microsoft průběžně.

    Ano, bezúdržbový PC pro BFU není na Linuxu problém, jenže drtivá většina uživatelů má Windows, takže je potřeba, aby se tahle „samozřejmost“ konečně dostala i tam. Nebo ať se na domácích počítačích rozšíří Linux. Mně je celkem jedno, jak se k tomu dospěje, ale není možné, aby domácí počítač útočil přes internet, a bylo to jedno všem, kteří s tím mohou něco udělat – tedy jak uživateli, tak autorovi OS, tak ISP.

  • 18. 11. 2016 13:39

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    > Nejsem si jist, zda každá aktualizace Windows
    > vyžaduje restart, každopádně to může Microsoft
    > vyřešit. Release 1× za měsíc už není pravda,
    > bezpečnostní záplaty uvolňuje Microsoft
    > průběžně.

    Restart nevyžaduje každá aktualizace. Co jsem mohl pozorovat, záleží také na tom, jaké aplikace v době aktualizace běží (tzn. jaké systémové knihovny a jiné komponenty se používají). Pokud se aktualizuje knihovna používaná nějakou běžící aplikací, objeví se požadavek na restart (nevím, zda se provádí hot patching). Pokud se aktualizují pouze knihovny právě nevyužívané, restart vyžadován není.

    V rámci Windows Update se distribuují i aktualizace jiných produktů, zejména ovladačů (např. Intel). Splnit podmínky pro distribuci v rámci WU ale asi nebude zrovna triviální.

  • 19. 11. 2016 16:33

    ByCzech

    Co jsem mohl pozorovat, záleží také na tom, jaké aplikace v době aktualizace běží (tzn. jaké systémové knihovny a jiné komponenty se používají). Pokud se aktualizuje knihovna používaná nějakou běžící aplikací, objeví se požadavek na restart (nevím, zda se provádí hot patching).

    To je tím, že Windows potažmo FS používané MS neumí nahradit soubor, který je otevřený. V Linuxu se vytvoří kopie, původní soubor se smaže, ale aplikace, která ho má otevřený ho stále má k dispozici, inody se uvolní až po té, co soubor zavře poslední aplikace. Nově spuštěná aplikace vidí jen poslední verzi při svém startu.

  • 19. 11. 2016 19:17

    Martin Dráb
    Stříbrný podporovatel

    > To je tím, že Windows potažmo FS používané
    > MS neumí nahradit soubor, který je otevřený.

    Lze jej přejmenovat a následně na dané místo nakopírovat nový pod původním jménem. Ale zřejmě tuto praxi neaplikují.

  • 25. 11. 2016 12:02

    SB (neregistrovaný)

    Je vám jasné, že to není to samé jako 2 verze souboru dostupné dle okamžiku otevření?

  • 18. 11. 2016 15:07

    SB (neregistrovaný)

    Souhlas, až na ten widlácký primitivismus „a poučit ho, že následující den by měl preventivně restartovat.“, to snad umíme v Linuxu chytřeji - instalátor rozezná, co běží, takže pouze v případě, že se aktualizovalo, tak oznámit visící ikonou uživateli, že až milostivě dovolí, aplikace či systém se restartují (někde jsem to už viděl).

  • 18. 11. 2016 20:57

    Zero (neregistrovaný)

    Jeden cas som bezal na Open Suse a tam to bolo takto... Takze si to mohol vidiet tam :)

  • 19. 11. 2016 16:37

    ByCzech

    Na desktopu normálně upozorňuje, že je potřeba restart (ale až bude uživatel chtít, žádné nucení). A u serverů běžně aktualizace vypíše apky/služby, které je třeba restartovat a nechá vybrat, jestli hned nebo ne a může si to správce udělat kdy chce. Každopádně i to hned netrvá hodiny, jako je běžné na Windows. Ale je to otázka sekund.

  • 18. 11. 2016 14:59

    SB (neregistrovaný)

    Obávám se, že vynucené aktualizace jsou jen nepatrnou částí. Největší vliv má pořád bezpečnost webového prohlížeče nebo instalované aplikace z nedůvěryhodného zdroje.

  • 18. 11. 2016 10:39

    mrk (neregistrovaný)

    Viz NOKIA. Proste alfa firma dycky sezere beta firmu, je to v jeji genech. Jako v te Ezopske bajce o stiru a zabe:

    Sedí žába na břehu jezera a přijde k ní štír.
    Řekne jí: "Žábo, vezmi mě na záda a odnes mě na druhý břeh jezera."
    Žába odpoví: "Ne, ty mě uštkneš, a já se utopím!"
    Štír na to: "Proč bych to dělal, vždyť bychom se utopili oba."
    Žába nad tím chvíli přemýšlí a pak tedy souhlasí. Vezme štíra na záda a nese ho přes jezero. V půlce jezera štír žábu uštkne. Když se potápějí, ptá se žába štíra: "Štíre, proč jsi to udělal, vždyť se teď utopíme oba!?"
    Štír odpoví: "Nemohl jsem si pomoci, jsem prostě takový!"

  • 18. 11. 2016 12:44

    j (neregistrovaný)

    Nokiu M$ planoval pohrbit, koupili to kvuli patentum na telefony, a taky proto, ze si mysleli, ze pres to protlacej widle ... kez by udelali jeste nekolik podobnych nakupu .... ;D.

  • 18. 11. 2016 13:35

    mrk (neregistrovaný)

    Ja pro NOKII v Nemecku delal prave kdyz to Elop zacal pohrbivat... Co se tam delo nebyla nahoda a Elop nebyl totalni debil, aby to zvoral, vschno slo hladce dle planu az na poptavku po Widlech na fonech. Vsichni, co meli rozum odtad utikali, jenom noumove zustali, a pak z toho byla jenom "headless chicken". Proste NOKII ovladly americke fondy, tezce zainvestovane do MS a rozhodli se vyuzit NOKII na dohnani mobilni revoluce, kde MS ujel vlak ("resource spent on propelling MS"). Patenty byly jenom aftertought, esencialni mobilni patenty jsou free.

  • 19. 11. 2016 16:40

    ByCzech

    :D Njn, ale sebe koupit nemůžou :D