...pokud jejich PC má sloužit i s AI podporou.
Absolutně netuším, co si pod tím mám představit. Každopádně Windows (11) i bez AI jsou už samy o sobě často strašně pomalé kvůli spoustě Electron aplikací, neustálých dotazů do cloudů a kdoví čeho ještě. Aby to nebyl hřebík do rakve, když AI/OS spotřebuje půlku nebo i víc volné RAM...
Já to AI vnímám spíš jako otravné - vadí mi například že když si s někým chatuju v Teamsech, tak že mě AI neustále navrhuje nějaké přiblblé odpovědi. Navíc nemám dobrý pocit z toho, že mojí privátní komunikaci sleduje nějaká třetí strana a snaží se jí analyzovat. Nejvíc mě ale překvapuje že to nikomu nevadí ani v našem jinak přísném korporátu :-)
Cortana is dead, Microsoftu se to nikdy nepodařilo lokalizovat do ČJ, což už samo naznačuje, že to moc chytré nebylo :). Microsoft to teď nahrazuje Copilot(em).
Krom toho je teď velký Hype kolem AI pro vyhledávače (Bing), takže to bude nejspíš natvrdo nacpané i v Edge. Ta současná verze mi nepřišla teda, že by nabízela něco navíc oproti standardnímu vyhledávání. Neumí to ve finále dělat syntézu informací z X life stránek, což by byl asi největší přínos.
Hezké.
Tohle navyšování minimálních požadavků a prosazování AI všude, kam to markeťáka napadne, může mít i jiný dopad: větší penetraci Linuxu mezi uživateli, kteří buď nechtějí AI v každém zákoutí systému nebo prostě chtějí dobrý OS i na svém stroji s 8 GB RAM, protože na kancelářskou práci to bohatě stačí.
Zkušenost mého bráchy s Indy a vedle toho s Chat-GPT 4 je taková, že obojí je podobně chytré (AI nikdy nemělo za cíl nahradit horních 25-50 % chytrých lidí), ale Chat-GPT 4 ti vrátí odpověď do pár sekund, kdežto Ind za pár dní. Takže s Chat-GPT 4 se dopracuješ k výsledku za několik hodin a outsourcovat to do Indie je na měsíc. My so AI bát nemusíme, to jiní (a já je nelituju).
Nepravděpodobné... Dá se očekávat spíš větší penetrace Androidu a ještě silnější pozice Google na úkor M$.
Už dneska používají studenti u nás na gymplu převážně Googlí "office", jednak určitě proto, že jeho služby jsou pro školu výhodnější, než Office365 (i když probírám typografii v LO Writeru i MS Wordu), ale i proto, že průměrný smrtelník je rád, když zvládne udělat tučné písmo, za což nepotřebuje platit, a nadprůměrný zase chápe, že pro jeho pokročilejší potřeby stačí neplacené Google dokumenty, zatímco neplacený Office365 je zcela nepoužitelný.
Velká část i dospělých v mém okolí přechází z notebooků na tablety a ještě častěji jen mobily. Spousta z nich píše rychleji na virtuální mobilové klávesnici, než na té fyzické, a západní představa "práce" je dnes někde mezi psaním e-mailů, Messengerem a blábolením na X. Na to mobil stačí a často má skvělé automatizované nástroje na vylepšování fotek, videí i textů jedním ťuknutím na displej. PC tomu nedokáže konkurovat a integrace AI skončí stejně jako Cortana. Nikdo to nebude používat, protože používají už jiné jednodušší nástroje.
Máte pravdu, že spotřebitelský svět potřebuje Windows (a obecně desktop) čím dál méně. Spotřebitel typicky spotřebovává obsah. Místo koukání na TV kouká na videa na Youtube a Netflixu, brouzdá po sociálních sítích, postuje fotky z mobilu upravené různými divokými filtry, atd. Na těch pár hlubokomyslných komentářů na sociálních sítích, s délkou do 20 znaků a psaných slovníkem žáka zvláštní školy, mu on-screen keyboard bohatě stačí.
Jenže svět IT není jenom o spotřebitelích, obsahuje i profesionály. Když řekněme řídíte projekty, píšete knihy, skládáte hudbu, děláte videa na Youtube, zpracováváte žádosti o dotace, vedete účetnictví nebo HR agendu, navrhujete domy, silnice a mosty, a děláte tisíce dalších produktivních věcí, tak máte v podstatě tři možnosti: desktop, desktop nebo desktop. Podíl desktopu se bude asi dále snižovat, ale jen protože počet spotřebitelů roste rychleji, než počet profesionálů.
Mimochodem Office 365 je celkem v pohodě. Co jsem ty webové aplikace viděl naposled, tak to nebylo úplně špatné. Ale hlavně: proč je vůbec používat, když desktopové aplikace jsou výrazně lepší, a jsou v ceně snad každého Office 365 předplatného, vyjma toho nejnižšího?
Minuly tyden jsem se bavil s kolegou v praci, ktery postavil cely barak aniz by sahnul na destkop. Plany od architekta zkouknul na tabletu, vsechny emaily od delniku, objednavky materialu, ucetnictvi, domluva se starostkou, hledani nabidek atd. dela na mobilu. Pro soukromy zivot mu mobil uplne dostacuje. Takze nekteri jsou schopni i komplikovanejsi veci zvladnout ciste na mobilu.
(V praci samozrejme pouziva desktop, excel, velke tabulky cisel, velky monitor.)
Jinak Office365 - v pohode jsou jenom na povrchu. Zkusil jsem s tim mesic pracovat na velkem sdilenem dokumentu. Spousta veci chybi, musel jsem prepinat do desktopove verze. A casem se to zacalo sekat, az jsem musel vypnout sledovani zmen. Je to odpad.
Jak psal kolega výše.
Na mobilu (tablet = větší mobil) nenakreslím schéma, nenavrhnu plošný spoj, nenakreslím výkres mechanické součástky (ani 2D, ani 3D), nenakreslím výkres domu, schéma datových rozvodů, neudělám simulaci mechaniky... Na mobilu nelze programovat, protože to obnáší komplikované zpracování textu a potřebuju vidět hodně řádků, na mobilu nemůžu dělat práci administrátora, psát scripty v bashi, ovládat konzoli, nanejvýš dohlížet na reporty. Na mobilu nenapíšu knihu, neudělám skutečnou typografii, neudělám layout stránky...
Na mobilu můžu leda tak psát krátké texty, vybrat podmnožinu fotek, prohnat je někým připravenými filtry, možná odstříhnout kousek z videa... vše ostatní se čirý konzum.
Desktop bude mít vždycky svoje místo, ale z mainstreamu se může přesunout do profi oblasti.
Když vidím, kam míří Windows, tak si říkám, že by to desktopovým PC mohlo docela prospět, kdyby se z nich opět staly drahé (unixové) workstation. Vývoj by se uklidnil a místo soustředění se na nové barvičky a cpaní reklamy do průzkumníku by se mohly věci tu a tam opravdu zlepšit.
Ten samý monitor, klávesnici, myš a další věci, co máš připojené k desktopu nebo notebooku, připojíš i k tomu mobilu ;-)
Možná připojím, ale nechci.
Operační systémy i aplikace na mobilech bývají mnohem víc omezující, přizpůsobené jinému způsobu ovládání, vázané na cloudy, mívají redukovanou funkčnost...
A když k matlací placce musím něco připojovat, tak, proč témuž monitoru, klávesnici a myši nepřipojit opravdový počítač bez otravných mobilních omezení?
Pořád nerozumím tomu, proč bych se měl vůbec pokoušet přiohnout mobilní placku k tomu, aby fungovala skoro jako desktop, když mám ten desktop (třeba jako malou krabičku, nebo v podobě přenosného notebooku, ne nutně velkou skříň pod stolem).
> Operační systémy i aplikace na mobilech bývají mnohem víc omezující
Myslíš desktopové Ubuntu v Termuxu, desktopový Windows ve virtuálce nebo vzdálená plocha na kterýkoli desktopový OS na jiném počítači?
> A když k matlací placce musím něco připojovat, tak, proč témuž monitoru, klávesnici a myši nepřipojit opravdový počítač bez otravných mobilních omezení?
Protože ten další počítač nepotřebuješ, už ho máš v kapse.
> Pořád nerozumím tomu,
Však vám to nikdo nenutí. Je to jen další možnost.
Termux je len emulátor terminálu, ani zďaleka nie plnohodnotný Linux na bare-metal. To aký to má dopad na výkon nehovorím. A pripojiť do jedného USB portu aj keby cez USB hub, 3 monitory, klávesnicu, myš, grafický tablet, reproduktory, a mnoho iných periférií... to už vidím ako to "BEZPROBLÉMOVO" bude fungovať. Mobil proste nenahradí desktop ani keby si sa na hlavu postavil. A to čo ty tu navrhuješ je ako keby som používal plastovú lopatku do pieskoviska na kopanie studne.... teoreticky je to možné, prakticky je to bolesť a utrpenie používať na taký účel.
Jistě, na mobilu s víc jak 6ti palci displeje toho opravdu vyřešíte hodně. Ale na složitější věci už ztrácíte ten komfort, byť se to třeba dá a mnohdy do "terénu" vezmete jenom mobil než se tahat s laptopem. Spíš bych řekl, že standardní PC pro masu "chodím pouze na net" byl vlastně overkill jak velikostně, tak výkonově.
Když to ale vezmu z druhé strany, tak je to dost individuální a třeba nějaká pokročilejší úprava RAWů (tj. hobby), grafika, kancl. práce (excel, word, účetní program...) ten velký monitor, klávesnici a myš potřebuje a potřebovat bude. A to se tu nebavíme o ergonomii pracoviště, jakože třeba mlaďoch těch prvních 10 let v kanclu může pracovat "jakkoliv" a je v pohodě. Jenže ono ho to pak dostihne, karpály, záda.... a pak už se bez řešení ergonomie pracoviště a nákupu hlavních periferií a židle nevyhne. Teda myšleno člověk, co většinu dne sedí na zadku u PC. Jiné to dostihne později, nebo třeba vůbec.
Áno, mobil mu na to stačí... akurát s mobilom robil rovnakú prácu 2x dlhšie než keby tú prácu robil na počítači. Keď píšeš text na mobile, tak na tej pidi klávesnici robíš preklepy, ktoré potom ešte opravuješ, písanie je výrazne pomalšie. Videl som už ľudí čo dokonca spustili VS Code na "smart"hodinkách, ale vieme si predstaviť ako efektívne to je.
Vždy bude efektívnejšie písať na fyzickej veľkej klávesnici. Kreslenie tiež je presnejšie a rýchlejšie na počítači s grafickým tabletom, než na mobile prstom. Multitasking je na mobile silne obmedzený, a počet zobrazovaných informácií na mobile je logicky menší, keďže máš výrazne menší displej. Na počítači, ešte ak si pripojíš viacero monitorov, tak práca je vždy rýchlejšia.
Osobne si myslím že mobil je skutočne dobrý len na pár vecí:
Volanie
Fotenie (laptop otáčať aby si urobil fotky je fakt meh)
Navigácia v aute
Čítanie kníh
Platby (neviem si predstaviť prikladať laptop k platobnému terminálu)
A to je asi tak všetko. Na serióznejšiu prácu, písanie, prehliadanie Internetu, atď je a vždy bude lepší počítač.
22. 1. 2024, 13:36 editováno autorem komentáře
ad Čítanie kníh na mobilu
Leda jako nouzovka nejnouzovkovatější. Obvykle čtu několik hodin denně a nedokážu si to představit bez čtečky s e-ink displejem.
Na detekticky, scifi, beletrii mi stačí displej 10 palců, na technické články v PDF je to stále dost nepohodlné a potřeboval bych čtečku s displejem 13 palců. Které se ovšem pro čtení moc nevyrábějí / neprodávají (no možná Onyx a pod.).
Plany od architekta zkouknul na tabletu, vsechny emaily od delniku, objednavky materialu, ucetnictvi, domluva se starostkou, hledani nabidek atd. dela na mobilu. Pro soukromy zivot mu mobil uplne dostacuje. Takze nekteri jsou schopni i komplikovanejsi veci zvladnout ciste na mobilu.
Masochismus může nabývat různých podob.
V podstatě souhlas, že na soukromé věci řadě lidí mobil stačí. Jak už tu někdo psal, spousta věcí se tak dá udělat. Na nějakém TED Talku jsem viděl Inda, který tvrdil, že svůj první patent podal z mobilu :). Jenže i u soukromých složitějších věcí je práce na mobilu (nebo na tabletu) jako když jste dva metry od desktopu, díváte se klíčovou dírkou a ovládáte ten desktop dvoumetrovou holí, tedy krajně nepohodlné a neproduktivní. A pak je tady ta spousta věcí, které se na mobilu prostě udělat nedají, například ta práce architekta.
Office 365 jsem používal právě na pár sdílených dokumentů. Nabídky na kterých pracovalo více lidí, a velká excelová plachta s čísly pro více lidí. Za mě to bylo bez problému. Možná jste zkoušel něco jiného, možná jste viděl starší verzi... Neposoudím. (Jakýkoliv) webový office má v principu řadu omezení ve srovnání s desktopovým. U Google Docs je rozdíl v tom, že nemají desktopovou aplikaci, na kterou byste mohl přepnout, nebo ji nejlépe používal primárně. Ano, mají import a export, ale pak u řady věcí musíte řešit, že se "po cestě" rozbily nebo zmizely, nejspíš nebude fungovat online spolupráce atd.
Divat se klicovou dirkou - me teda prijde, ze jak nastoupily velke LCD monitory, tak spousta lidi casto nema maximalizovane okno. Prohlizi si dokument v male casti monitoru, koukaji na video bez maximalizace. Pro sebe to nazyvam "syndrom prilis velkeho monitoru". No a tito lide pak asi ani nemaji s velikosti mobilu problem.
Online verze O365 je snad vzdy nejnovejsi, ne? Naposled jsem musel pouzivat v listopadu. Staci aby jeden odstavec upravili postupne 4 lidi, a uz se to seka, kousa. Musim pak spustit dekstopovou verzi, postupne odsouhlasit zmeny, a zpatky na webovou.
Ale zkouseli jste ONLYOFFICE? To mi fungovalo. Bez sekani. Spousta funkci. Desktopova stejna jako webova (neprekvapive). A vypada ze je formatove hodne kompatibilni s mrkvosoftim wordem (vic jsem nezkousel). Rovnice se muzou psat normalnim latex zapisem a ne tim podivnym s libreoffice.
22. 1. 2024, 16:55 editováno autorem komentáře
Třeba na komix (stránky nad sebou) si nastavím okno webového prohlížeče jako úzkou nudli. Jinak ten velký LCD jde připojit i k tomu mobilu. A taky klávesnice, myš, repráky, ethernet, externí disky apod. Dokonce to lze připojit vše do monitoru a tento připojit s mobilem jediným kabelem, přes který jde i napájení.
Samozřejmě je možné připojit telefon k monitoru, klávesnici a myši. Nakonec to uměly už telefony s Windows Phone. Problém je v tom, že aplikace pro Android nejsou psané pro používání klávesnice a myši, takže to poněkud drhne. Nicméně je možné se připojit k Windows desktopu pomocí RDP. Poněkud přes ruku, ale funguje to.
> Problém je v tom, že aplikace pro Android nejsou psané pro používání klávesnice a myši
To není pravda. Už první telefon Android měl myš (trackball) a vysouvací QWERTY klávesnici, Android aplikace fungují na chromebooku a v desktop módu můžete používat plnohodnotný linux (klidně Ubuntu) v Termuxu, po rootnutí telefonu i skutečnou virtualizaci (Google inženýr ukázal na Twitteru, jak tam používá nativní Windows for ARM). PS: Tu vzdálenou plochu samozřejmě taky, však je pro Android nativní app od Microsoftu. V naší firmě je třeba homeoffice RDP na počítač v práci.
22. 1. 2024, 21:48 editováno autorem komentáře
Tak si to zkuste, jako pokročilejší uživatel desktopu. Ty aplikace prostě nejsou stavěné na klávesnici a myš. Zkuste používat klávesové zkratky, označovat texty a objekty z klávesnice, používat menu a kontextová menu... Ano, můžete někam kliknout a začít psát. Ale v desktopovém GUI uživatel může většinou tu samou akci provést pomocí klávesnice i myši, a kombinuje to přesně tak, jak je to v dané chvíli nejvíce efektivní. Vyberu text v jedné aplikaci, přepnu do druhé a vložím ho v daném formátu, z klávesnice (třeba Shift+Ctrl+šipky, Ctrl+X, Ctrl+V,Ctrl/T). Rozmístím si aplikace po monitoru, a přetahuji mezi nimi myší třeba soubory mezi adresáři a/nebo soubory do aplikací. Maximalizuji aplikaci, pracuji se souborem, dám restore window (jak se to řekne česky) a jsem v předchozím rozložení oken. Když něco přetahuji do aplikace, která není vidět, tak táhnu soubor myší a zároveň z klávesnice přepnu (Alt+Tab) na cílovou aplikaci. Takových věcí pokročilý uživatel dělá spousty. Ne, Android prostě není dobré desktopové prostředí.
Jinak ano, je možné se drbat levou rukou za pravým uchem, a rozcházet na telefonu desktopové prostředí. RDP, virtualizace... Ale proč to proboha jet na telefonu? Budete takhle kompilovat projekt, retušovat RAW fotky, stříhat video, skládat hudbu, nebo se s tím piplat třeba jen kvůli MS Projectu? Abyste po spoustě úsilí dostal "opravdový desktop" s výkonem polomrtvého koně a řadou omezení?
Za mě je připojení telefonu k monitoru (častěji TV) a přenosné klávesnici fajn, když nemám notebook a chci odpovědět na maily, kouknout na film nebo fotky. Na práci to prostě není.
> ...používat menu a kontextová menu...
To nejde často ani na PC. Teď jsem pro strejdova kamaráda instalovat HP ProBook 450 G5 a klávesa pro kontextové menu tam není. Podobně Home/End/PgUp/PgDown jsou úplně mimo klávesnici (vpravo nahoře nad numpadem).
Vím, jak to myslíte. Pro mě je hlavní Termux, tj. plnohodnotné linuxové prostředí (třeba Ubuntu), kde samozřejmě aplikace umí klávesnici a myš jako na klasickém PC. Druhá funkce je pro mě RDP na počítač v práci (homeoffice), a tam opět klávesnice a myš funguje klasicky. Ostatní věci (Android apps na ostatní věci) už jsou omezené, jak popisujete. Hodí se jen občas např. na kouknutí na ty emaily, když nechci spouštět plné desktopové prostředí/aplikaci.
Pokud na počítači děláte něco speciálního, tak si samozřejmě pořiďte plnohodnotný PC nebo Mac (fotky a videa vám tam pojedou rychleji, nehlučně a s delší výdrží na baterii a u audia budete mít menší latenci). Pokud ale stačí funkčnost mobilu (v desktopovém módu, případně s linuxovým prostředím), tak to má taky svoje výhody. V neposlední řadě vaše data na jednom místě.
Převážně souhlas. Dodám, že kontextové menu je i na Shift+F10. Je otázka, jestli Shift+F10 je lepší nebo horší, než umístění context key na klávesnici některých notebooků :). K těm datům na jednom místě snad jen tolik, že o telefon člověk snadno přijde. V lepším případě vybitím baterky, v horším v důsledku poškození nebo krádeže. Proto mobil nevidím jako dobré místo pro data. Když už, tak třeba OneDrive se synchronizací, nebo pro lepší ochranou soukromí vlastní WebDAV server.
Ano, na velkém monitoru se vejde více věcí najednou. Je to prostě jiný styl práce.
O365 je vždy poslední, jen jen nevěděl, kdy jste ho zkoušel. Já revize používám celkem masivně, ale ne s webovou verzí Office. Jakýkoliv webový office je podle mě prostě nouzovka.
OnlyOffice jsem neznal. Ono za mě nemá smysl používat nic jiného, než MS Office. Když si potřebuji vyměnit třeba smlouvu s právníkem v editovatelném tvaru a s revizemi, tak není možné, abychom měli různé office prostředí. Ztratila by se spousta stylů, formátování, číslování, referencí, revizí, rozpadl by se layout... MS Office je něco jako europaleta nebo kulatý volant. Není to zdarma, není to nutně nejlepší co existuje (i když minimálně velmi dobré), ale hlavně to používají skoro všichni, což je obrovská výhoda.
Rovnice dávno nejsou moje parketa, nicméně Word je umožňuje vkládat převodem z kresleného vstupu (perem je asi nejrychlejší), kombinací klávesnice/ribbon, v notaci LaTeXu nebo UnicodeMath. Navíc se dá triviálně nainstalovat rozšíření Myscript Math, které údajně převádí z kresleného vstupu ještě lépe, než vestavěný editor rovnic.
Vymenovat dokument s pravnikem je jedna vec. Ja potrebuju delat dokument, na kterem dela soucasne 20 lidi. Jo, v drivejsich dobach kazdy psal cast, pak to v desktopu nekdo spojoval a pak to ruzne kolovalo. Doufal jsem ze s online officy se tohle vsechno usnadni. A ono ne, protoze O365 je proste zmetek.
Jenze jsem zaroven pracoval na jinem podobnem dokumentu v cloudovem OnlyOffice, a fungovalo to. Bez chyby. A dokument se v desktopovem MS Office otevrel bez jakychkoliv formatovacich vad.
Ergo za mne to vypada, ze tady existuje plnohodnotna nahrada toho mikrosoftiho smejdu. Onlyoffice zvlada format, funguje stejne v cloudu i na desktopu, a ma rozumne zadavani rovnic. Navic je to opensource.
Prevod rovnic v desktopovem MS Office z kresleneho vstupu, ribbon nebo unicode math jsou nesmysly vhodne tak leda pro PR managery co se potrebuji pochlubit na prezentaci. No a zadavani latexovskymi vyrazy ma tu debilitu, ze hned po napsani \mu se to zmeni na znak recke mu, a kdyz to chci upravit na recke nu protoze jsem se preklepnul, musim smazat cely znak a napsat znova \nu. Coz je tak na 2 veci.
Kdezto v libreoffice, nebo v onlyoffice, clovek pise rovnici danym zapisem celou dobu. LIbre office je kapanek lepsi v tom, ze vidi zapis i vysledek najednou. Jenze libreoffice pouziva ten jejich divny vlastni format, kdezto onlyoffice normalni latex.
My dokumenty píšeme ve více lidech pomocí desktopového Wordu. Jen je soubor uložený na firemním OneDrive, aby ho mohlo editovat více lidí najednou. Tím pádem nikdo nemusí nic spojovat, a problémů je nula. Uniká mi, proč by k tomu někdo chtěl používat jakýkoliv webový office.
Pokud jde o OnlyOffice a MS Office, tak při převodu formátů nejspíš nebude sedět zalamování, tipnu si že tam nedostanete revize a komentáře, a čekal bych problémy se složitějšími tabulkami (včetně tabulky v tabulce), víceúrovňovým automatickým číslováním, obsahem, poznámkami a referencemi, kódy polí, čárovými kódy, rovnicemi atd. Upřímně to předchozích zkušenostech už nemám chuť trávit hodinu či více zjišťováním toho, co všechno při převodu zmizí nebo se rozpadne, abych si znovu a znovu potvrdil, že nejlepší je používat upravitelný dokument v originálním formátu.
Převod rovnic ze vstupu perem nebo z ribbonu je naopak velmi praktický pro lidi, kteří nepíšou rovnice celé dny, takže neznají LaTeX notaci. To že vám něco vyhovuje prostě neznamená, že to vyhovuje všem. Pokud jde o ten automatický převod \mu a \nu na příslušné řecké znaky, tak to na prvním místě funguje jen v módu UnicodeMath Input. Když se přepnete na LaTeX Input, tak prostě zapíšete celou rovnici v LaTeX notaci, a pak přepnete na běžné zobrazení (Ctrl+=). Pochopitelně se dá přepínat mezi grafickým zobrazením a lineárním zápisem (Ctrl+Shift+=). A na druhém místě: když napíšete \mu a změní se to na příslušné písmeno, tak stačí stisknout Ctrl+Z, a můžete to opravit. To platí i pokud Word změní třeba (c) na apod. Ono to tak trochu to působí, že ten Word neznáte na úrovni pokročilého uživatele.
Lael Ophir:
"Uniká mi, proč by k tomu někdo chtěl používat jakýkoliv webový office" - protoze tech zminenych 20 kolegu neni v jedne firme, ale pres 15 firem po cele evrope, a nekteri z ameriky a asie.
ad "prevod formatu" - doprkynka, napsal jsem tu ze to fungovalo pro komplexni dokument, editovany mnoha lidma i s revizemi, a ty tady zacnes tipovat co tam asi nebude fungovat. Proc ses vubec namahal psat tak zbytecny a dlouhy odstavec?
ad "prevod rovnic" - ok, ctrl+z jsem neznal. Ale neni se cemu divit, o tomhle neni v napovede wordu ani slovo. Nebo jsem to nedokazal najit, protoze kdyz pustim napovedu, a prochazim ji, tak se to casto kousne. Protoze blby mrkvosoft nebyl po 30 letech vyrabeni wordu schopen vytvorit plnou a kompletni napovedu, a po 15 letech ji stejne prevedl na nejake debilni internetove vyhledavani ktere casto nefunguje a pokud funguje, tak je nekompletni. Ctrl + shift + = nic nedela. Mozna to je tim, ze ani zvoleni polozky v menu linearni/profesionalni nic nedela. Ale to ze ve wordu neco nefunguje je 30 let stara klasika.
Ad "webový office" - protoze tech zminenych 20 kolegu neni v jedne firme" - to snad na věci nic nemění.
Ad "napsal jsem tu ze to fungovalo pro komplexni dokument, editovany mnoha lidma i s revizemi" - psal jste, že vám to fungovalo na webu, a dokument jste otevřel bez formátovacích vad i v desktopovém MS Office. To ovšem zdaleka neznamená, že to funguje byť i jen na té funkcionalitě, kterou jsem vypsal. Vzhledem k rozsahu funkcionality office produktů (nebo minimálně MS Office) totiž nepředpokládám, že byste ji vyzkoušel komplet celou.
Ad "kdyz pustim napovedu, a prochazim ji, tak se to casto kousne" - u mě ne, u vás ano
Ad "Ctrl + shift + = nic nedela" - dělá pokud mám vybraný LaTeX a používám anglickou klávesnici. Na české jsou to ty samé klávesy, tedy zřejmě Ctrl+Shift+háček/čárka (nemám tu žádnou klávesnici s českými popisky).
Ad "to ze ve wordu neco nefunguje je 30 let stara klasika" - za mě je třicet a více let stará klasika to, že lidé pracující v IT shodně tvrdí, jak je Word triviální, skvěle ho znají, často také jak něco neumí nebo to dělá špatně... A to že ve skutečnosti ten produkt moc neznají. U Excelu bývá ten gap mezi domnělou a skutečnou znalostí ještě výrazně větší.
ad 20 kolegu - meni. Muzu 20 kolegum nechat udelat ucet pro pristup na onedrive, a pak ajtaci rvou ze pribyvaji uzivatele, protoze pristi rok to bude dalsich 20 atd. Druha varianta, ze dokument necham verejne pristupny (kdo zna link), je jaksi nepripustna.
ad "u mě ne, u vás ano" - ano, vsiml jsem si ze kdyz ja zacnu pouzivat Word a Excell, tak dela chyby casteji nez jinym. Asi jdu za hranice moznosti...
Ale má to i výhodu, bude viac pamäte už by default v laptopoch, a možno aj väčšia snaha o možnosť rozšírenia (voľný slot). Ostatne i ja by som 32GB pamäte využil. Ale samozrejme nie pre umelý idiotizmus, ala "AI" ako to marketingovo nazývajú, čo je v skutočnosti ale len LLM. Ostatne prehliadač, virtuálky, a nejaké aplikácie čo používam (pre vývoj softwaru napríklad) zožerú dosť operačnej pamäte, a mám pocit že dnes je operačná pamäť najväčší problém čo sa týka parametrov laptopov, kde 32GB pamäte je ťažko zohnať v rozumnej cene (väčšina laptopov má nerozšíriteľných 16GB, keď sa pozerám na tie v rozumnej cene, teda do tých 1000€ alebo niečo cez). Zas laptop za 2000€ kupovať nechcem,
Inak ale to LLM je najhoršia featura akú môžem v operačnom systéme očakávať. Radšej by som bol keby sa LLM vôbec ako súčasť systému nikdy neprosadilo. Už teraz je to vo vyhľadávačoch otrava, a kvalita vyhľadávania šla silne dole, či už u Google alebo Bing. Kde Google je mi schopný napísať:
"There are no countries in Africa that start with the letter 'K'. The closest is Kenya, which starts with a 'K' sound. but is actually spelled with a "K" sound."
A odpoveď to bere od Emergent Mind, ktorý vlastne cituje ChatGPT. Takže toľko k "najúžasnejšejšiemu" LLM vôbec. LLM bežne vygenerujú totálne nezmysli, čo už z princípu ako fungujú je jasné (to som už písal tu na root v komentároch niekoľko krát). Nie je to AI, nerozumie to kontextu, takže jediné čo to môže robiť je generovať náhodné slová ako Andrej Danko, čo ani nedáva logiku. Takýchto absurdít dajú vyhľadávače a LLM celú kopu. A ak toto má byť súčasťou operačného systému, tak nevidím spôsob ako to môže byť použiteľné. V podstate má LLM precíznosť takmer nulovú. Presnosť tak pol na pol.
Ono to nebude tak horky s tim AI ve Widnows... Pisou ze to bude v dalsi generaci Windows, coz bude tak v roce 2027/2028. Tou dobou bude 16 GB jako minimum relativne bezny... Trochu skoda, ze to do Win11 nedaj jako hw requirement s okamzitou platnosti. Tech levnych kvalitnich notebooku a tabletu, co by se najednou vyrojilo na ebayi, aukru a podobne, to by byl raj.
Ono Windows 11 sám o sobe vie zožrať aj 11GB pamäte (osobná skúsenosť, asi aj preto sa volá Windows 11). Najmä keď sa spustí Defender a zároveň nejaké sťahovanie aktualizácie v pozadí (čo robí systém sám), tak to vybehne do enormných čísel. Proste tak ako dostaneš nainštalovaný Windows 11 z originálnej inštalácie, bez akejkoľvek aplikácie navyše a bez toho aby som niečo spúšťal, tak 11GB pamäte. Je možné to samozrejme spustiť aj na 8GB pamäte, ale s tým že to SWAPuje (či stránkuje alebo ako to vo Windows nazývajú) na SSD ako šialené. Presne ako tvrdíš, rýchle zničenie SSD.
Ubuntu naopak mi bere po spustený tak ako je, bez spustenia aplikácií žere len 1.1GB pamäte bez SWAPovania. Pri tom okrem bloatwaru nevidím čo má Windows 11 navyše čo by toľko pamäte mohlo potrebovať.
Na Macu máš oficiální desktopový MS Office. Co se týče tvé oblíbené distribuce Linuxu, tam záleží, jestli automaticky přidává do seznamu PWA aplikace (MS Store to třeba dělá). Office 365 je totiž webová aplikace ve formátu PWA, takže si můžeš uložit odkaz podobný odkazům na aplikace.
EDIT: Jestli na Macu myslíš Mac App Store, tak tam vývojáři a firmy aplikace většinou nedávají. Schválně se zeptám: Ty máš v Mac App Store nějakou aplikaci koupenou?
8. 2. 2024, 21:03 editováno autorem komentáře