no on k tomu pridava "jenom management", ale to je na tom to zasadni. Ten management podporuje pouze jiste kombinace konfigurace, jiste drivery, ma nejake predpoklady jak ktere VM vypada. To potom ve skutecnosti konverze neni, rekneme spis takova "unifikace" a presun disku na shared storage, ktery u beznych "domacich" VMek vetsinou neni, zatimco v oVirtu/RHEVu je zasadni.
UI integrace tohoto procesu je nova feature v 4.0
No tak co si trebas otevrit: https://www.redhat.com/en/technologies/virtualization kde je to celkem zajimave popsano a nakresleno. Prave z takoveho dotazu je zrejme, ze nevite o cem je rec. Neberte to jako spatnou vec, proste oblast Vaseho zajmu je pravdepodobne jinde.
Ono i to "postavene na oVirt" neni jen tak, rozdily tam zkratka jsou a ti lide udelali kus pekne prace.
F.
Mne clanek neprijde spatny. Jen je skoda, ze zkusenosti zrovna s virt-v2v na RHELu 6 nejsou uplne relevantni pro novejsi verze.
RHEL 6 jako hypervisor uz neni ani soucasnou verzi oVirt/RHEV podporovany. A virt-v2v bylo kompletne prepsano v RHELu 7. Navic v oVirt/RHEV 3.6 pribyla UI integrace virt-v2v pro import z VMwaru, takze se clovek muze vyhnout command line. A v 4.0 pak Xen a plain libvirt/KVM support.
Takze ta zminena chyba ke konci clanku uz se snad nikomu stavat nebude:)
Instalace engine je buď na vlastní HW, nebo jako "hosted engine" ta potom beží na nodách clusteru. V případě výpadku je automaticky spuštěna na jiném nodu.viz. https://www.ovirt.org/develop/release-management/features/engine/self-hosted-engine/
Já v podstatě nechápu většinu těch, co kupují VMware. Funkčně si RHEV/oVirt nezadá i s vyššími edicemi a cenově je to úplně někde jinde.. Provozuju několik clusterů na RHEV a nedovedu si představit, že bych to nakupoval od VMware.
Pravdou je, že RHEV je v mnoha ohledech prostě jiný než VMware a to je trnem oku zhýčkaným korporátním krysám, které se nehodlají učit něco nového (podle mě lepšího) a raději pohodlně vydojí rozpočet a koupí to co umí a jsou dál za odborníky na VMware.
Jasně, jsou use-cases, kde RHEV nemusí být nejvnodnější, tak šup tam s čímkoliv jiným, ale na takovéto "infrastrukturální virtualizování" nemá smysl nakupovat předraženýho molocha.
Howgh!
jedna z vyhod RHEV imo je ta, ze to bezi na linuxu, kvm a to spravuje aktivni skupina lidi, kteri nebudou otalet s dulezitymi bugy nekolik mesicu (jako jsem videl kdysi pro nektere u VMWare produktu).
RHEV/oVirt na male penize prinasi reseni, za ktere nekdo vyplazne statisice u VMWare. Mozna to neni vsechno elegantni, ale mit za male penize ci uplne zadarmo storage backend na cluster filesystemu (ceph, glusterfs nebo ruzne HA iscsi reseni), mit moznost si to vse ohnout podle vlastnich chuti (ruzne hooky), se IMO vyplati. nakonec jsou to stejne jen qemu/KVM VMka a pripadne se daji jednodusse premigrovat na neco jineho...
Ono je to z velké části o tom, že VMWare je "industry standard". Částečně to znamená my jsme seriózní firma, používáme pořádné proprietární profesionální technologie, můžeme si to dovolit a navíc tím vytřeme zrak investorům; a částečně je to snaha se krýt. Problémy s VMware vám nikdo nevytkne, ale když se něco podělá na RHEV clusteru, tak si to odskáčete, že kupujete takový obskurní póvl pro chudé od těch open source komunistů, jen se na to podívejte, vždyť to ani není pořádně patentované...
Z mého pohledu je článek dobrý v tom, že popisuje oblast, která v češtině není moc pokrytá. Na druhou stranu je to jen takový povrchní úvod, v kterém se čtenář dozví, že někdo někam zmigroval hromadu serverů a že virtualizují na RHEV.
Když jsem si přečetl nadpis, čekal jsem článek shrnující úskalí migrace různých virtualizovaných strojů na RHEV. Nic takového v článku není. Ono virt-v2v je sice pěkné, ale pokud virtualizujete něco jiného než windows nebo Red Hat (a deriváty), tak si s ním ani neškrtnete. Třeba Debian to nezmigruje. Pak člověk musí řešit takové věci, jako je konverze virtuálních disků (thin-provisioning je také problém) a jejich import do knihovny RHEV.
Informace o tom, že RHEV sice umí používat formát .ova, ale pouze takový, který si sám vytvoří, by v článku mohla být také.
Stejnou migraci jsem řešil před cca půl rokem a tak jednoduché jako v článku to opravdu nebylo :-) Nicméně RHEV považuji celkově za poměrně vydařenou virtualizaci.
Kdyby si to autor vzal jako podnět pro případnou aktualizaci článku, tak myslím, že by to mohlo hodnotu návodu výrazně zvýšit. Osobně ale obdivuji každého kdo něco napíše :-)