Zdara silu... RB tady mame nejakou tu stovku urcite. Neni to spatnej kus HW za danou cenu. Nicmene, ani ty nejslinejsi desky (mam na mysli standalone, ne neco do racku) nedokazou vykonove utahnout vic jak 10 uzivatelu s QoS. Pouzity procaky (vesmes Infineon SOC) nemaji MMU, cili bezi tam spise ucLinux a tomu odpovida i rada negativnich vlasnosti. RB sami o sobe stoji za prd, to co z nich dela zajimavej kus HW je hlavne miniPCI a Atheros chipset pro wifi. Jinak pokud je nekde misto, k dispozici jeste starej kvalitni HW (co bezel 10 let a jeste 20 pobezi), tak s jejich OS na flash IDE je to celkem uz i pouzitelna vec. I stara P3/800 je vykonove jinde. Tak kde je nejsilnejsi RV utavena, se P3 flaka na radove procentech zateze. Ty pouzity MIPSy hodne vitezuje WiFi cast. Jejich desky rozhodne nejsou na "pater", leda tak koncovy AP nebo ke klientum. Pokud tedy clovek pouziva QoS a snazi se predejit pretizeni prenosovyho pasma. I pokud se neco naflaka do IPtables, zacina CPU dostavat pekne na zadnici. Pravdou zustava, ze ve spojeni s Atherosem neznam zarizeni (i v cenovi hranici vyrazne vyssi), ktery by RB mohlo konkurovat. S 2ma P3 proti sobe neni problem ~20mbit full duplex v 5GHz, s vybornou spolehlivosti. A za ty penize...
Jinak je ale dost posahany, ze tam clovek nemuze dat nic vlastniho a celkove uzavrena architektura, porusujici GPL kernelu. Cekal bych, ze zrovna tomuhle se bude clanek venovat vic. Sveho casu jsme jim psaly, poslali nejaky "odkdazy" kamsi, kde neco bylo, ale prislo mi to silne outdated. TO uz je ale 2 roky zpatky, treba je ted vsechno jinak. A budoucnost uz je krasna a ruzova (o:
To je tak, kdyz si nekdo busines zalozi na praci jinych...
Mne na RB stvalo (pred rokem a pul kdyz jsem naposled koukal), ze nelze nic ani doscriptovat - male hloupe veci, co normalni clovek napise v Bashi nebo Perlu za hodinu az dve. Neuveritelne debilni napad, uzavrit system proti uzivatelskym rozsirenim 'na miru'.
Druha vec je, ze diky Mikrotiku vznikla sorta "adminu", ktera ovlada WinBox, ale o vlastnim fungovani siti nevi nic. Ve chvili kdy nema klikaci nastroj nebo nastane nestandardni situace ktera neni v HOWTO, je v haji. Male site jsou zbytecne nespolehlive prave diky takovym "adminum". Na druhou stranu, aspon vzniknou - kdyz admin neni schopen (ochoten) se naucit teorii.
Prosim kdyz uz te neco stve a kritizujes co sortu "adminu" tak si zjisti zaklady. Na RouterOS skriptovat jde a co ja pamatuji 3 roky zpatky tak vzdy i slo.
O teorii siti se uz vubec nema cenu bavit. Pokud ji nemas tak v MK to nenaklikas ani nenaskriptujes.
Ad.) vrchni prispevek RB a vykon - spoje s propustnosti 20Mbit lze bez problemu stavet na RB600 (druha strana muze byt teoreticky i 433) v cetne QoS.
Právěže naklikáš :-) Máme v naší síti pár "adminů", či spíše připojujících techniků, kteří se naučí mechanicky postup, a při každé nové přípojce akorát
1. zapnou na interfacu, kam chtějí připojit krabičku, default-authentication, čím se vypne mac filter, novou mac adresu v registration zkopírují do access listu, mac filter zase zapnou
2. najdou v dhcp serveru IP adresu PC (někdy i krabičky), tu udělají z dynamické statickou, okomentují (zapomenou kolikrát vypnout client-id, protože neví, že po reinstalaci Windows dostane PC nové client id => dostane i novou IP => bordel)
3. připadají nový řádek do queues
Toto udělají aniž by de facto znalost, proč se to tak dělá, a co hůř, někdy to neudělají 100% a ani neví co za chybu vlastně udělali...
Ano, ale nicmene toto ve firme prakticky resim tim, ze technikum rozdavam skripty pripadne jim je generuje system. Jenom je zkopiruji do konzole nebo primo odeslou na MK ze systemu. Misto pro chybu minimalni i tak se neco prihodi. Lepsi nez spolehat ze naklikaj vsechno.
To ale nema nic spolecneho s klikanim nebo prikazovou radku. Das takovymu "adminovi" postup a je to. Jaky je rozdil jestli to ma psat nebo klikat. Jakmile je neco mimo standartni nastaveni nebo "adminovi" znalosti tak si nepomuze i kdyby se uklikal k smrti. To si i sam napsal.