Vlákno názorů k článku MIT notebook za pár dolarů od JeromeHeretic - Otázka ale zní: Není nejprve potřeba naučit lidi...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 11. 2005 4:09

    JeromeHeretic (neregistrovaný)
    Otázka ale zní: Není nejprve potřeba naučit lidi číst, obléci je a dát jim najíst, než jim začneme rozdávat notebooky?

    V tom mas bezesporu pravdu. Myslim si ale, ze ten projekt ma vyznam minimalne v tom, ze konstrukteri timto ukazali, ze kdyz se chce, da se udelat leccos z mala. Tedy kdyby se chtelo, tak by nemusel byt ani ten hlad... pul sveta ma nadprodukci potravin, pul sveta hladovi.Zkratka je to argument, ktery muzes doslovne omlatit o hlavu vsem tem, kteri se snazi vysvetlit proc se nedaji odpustit dluhy chudym zemim, proc si nemuzeme dovolit poslat jim ani pytlik ryze atd... I kdyby tenhle projekt nedokazal nic jineho, nezli ze ve velkem zvedne povedomi o problemech africkych zemi (predstav si, ze by trebas nekolik milionu americanu zjistilo, ze existuje nejaky kontinent, ktery se zove Afrika vyznacujici se zejmena tim, ze tam maji vsichni hlad, protoze nemaji zadnou ropu, kterou by mohli americanum prodavat, ale zato tam maji miliony tun (nejen) americkych fosfatu...) a tim pohnul verejnym minenim, coz by nasledne ovlivnilo rozhodovani politiku (politik, kteremu je Afrika u prdele by nebyl sexi), ma tenhle projekt smysl. Protoze pokud se o nem bude dostatecne dlouho a nahlas mluvit, diky vyse zminenemu postupu nakonec trebas v te Africe dostanou nejake jidlo...
    No... a az opadne prvni poptavka, muze se ten kram klidne prodavat vsude za 200$ s tim, ze tech 100$, ktere se na tom trhnou budou investovany do nejakeho programu na rozvoj skolstvi. Ony takove programy uz funguji, diky tomu ma trebas v Angole ucitel dotovany plat a bere tak mesicne celych 8$!!!
    Ale netusim, jaky tam mel plat ucitel driv, takze nedokazu rict, jak velka cast je ta dotace...
  • 24. 11. 2005 7:45

    anonymní
    "pul sveta ma nadprodukci potravin, pul sveta hladovi"

    hmmm, sice se to mozna velikostne neda srovnavat, ale pripomina mi to cesky zemedelce
    "mame prebytek obylovin a nez je prodavat pod cenou na jidlo, tak je radsi prodame do elektrarny jako topivo"
    pritom teda i u nas je dost lidi, ktery jsou na tom s penezma spatne a za kus chleba by byli radi. jenze holt je vyhodnejsi prodat to na podpal za vetsi prachy.
  • 24. 11. 2005 8:06

    anonymní
    Ono záleží na úhlu pohledu - nechá se na to koukat stylem 'ti hrabivci to radši stopí, než aby nakrmili hladové' nebo 'něco přebývá, tak to použijem jako obnovitelný zdroj energie místo uhlí'. Jak se liší získávání energie z jedlé biomasy např. od spalování jedlého oleje místo nafty?
  • 24. 11. 2005 8:16

    - (neregistrovaný)
    Jo. A pak by hladoveli ti zemedelci, protoze prodali pod vyrobnimi naklady co? Vyrobni naklady jsou proti prodejni cene vyssi, protoze se sem dovazi vsechno z EU a tam jsou zemedelci mocne dotovani, zatimco u nas dostanou leda tak velke hovno. Za to, ze "u nas je dost lidi, ktery jsou na tom s penezma spatne a za kus chleba by byli radi" prece nemuzou zemedelci, tak proc by meli nekoho dotovat na ukor sebe? Vzdyt trou bidu s nouzi. Premejslejte, clovece...
  • 24. 11. 2005 11:00

    -- (neregistrovaný)
    > Vyrobni naklady jsou proti prodejni cene vyssi, protoze se sem dovazi vsechno z EU a tam jsou zemedelci mocne dotovani, zatimco u nas dostanou leda tak velke hovno

    Heh, človíčku, nevím kde jste byl poslední roky, ale v EU je i ČR, takže pokud jsou mocně zemědělci dotování v EU, musejí být i tady. Má váš příspěvek vůbec nějaký smysl?

  • 24. 11. 2005 11:46

    Ječmínek (neregistrovaný)
    Nemáš pravdu. Slyšel jsi někdy něco o podmínkách přistoupení k EU?
  • 24. 11. 2005 12:17

    tomaz (neregistrovaný)
    pravdu máte jen v tom, že i ČR je v EU. Naopak se zeptám: slyšel jste o "starých" a "nových" členech EU? Pokud ne, tak trochu zapátrejte. EU zemědělství dotuje, ale rozhodně ne rovnoměrně. Zkrátka některé státy jsou si rovnější...
  • 24. 11. 2005 8:31

    Tomáš Šimek
    Hmm, já mám teda tu čest mít za příbuzný menší zemědělce, co to dělaj na půl úvazku. Ono když se rok dřeš jako vůl při zaměstnání, investuješ do 5ti kubíků nafty, hnojiv, osiv, držíš stroje, pak když vidíš jak je to v prd##li s prodejní cenou, prodáš do elektrárny o 20Kč na metrák dráž, uděláš rozvahu a zjistíš, nejenom že jsi makal za darmo, ale ještě jsi prodělal 150000, tak ti veselo není.

    Ještě jednou připomínám, až uvidíš v televizi zemědělce, jak říká že na něčom prodělal, tak to neznamená (jako ve stavebnictví, IT a podobných "městských" oborech), že si místo plánovaných 100Kč/hod vydělali pouze 80, ale že si viďelali částku <0, třeba -25, OK?
  • 24. 11. 2005 8:49

    - (neregistrovaný)
    Presne tak. Mam taky za pribuzny zemedelce na plny uvazek a neni to fakt zadna sranda. Ty lidi to bavi a nic jinyho by v zivote nechteli delat. Proto to delaji i kdyz prodelavaji.
  • 24. 11. 2005 8:59

    Pichi
    Tak ať jdou kurva dělat něco jiného, když to neumí. Doprdele, on je někdo nutí? Kurva, když neumím vyrobit tak levně, aby to někdo koupil, tak nevyrábím. Co je na tom tak nepochopitelného? Jediné co umí je natáhnout ruku a dej, dej, davaj časy! Když mě to baví, tak si nestěžuju. Já si své koníčky taky dotuju.
  • 24. 11. 2005 9:25

    - (neregistrovaný)
    Ale oni to umi delat. Pokud budou rovne podminky. Oni jsou znevyhodneni ruznymi EU kvotami, tim, ze nam sem cpou staty EU DOTOVANE produkty atd. Pokud bude nekdo dotovat je stejnymi castkami a nebudou kvoty, budou taky delat levne. Ono kdyz se rozdavaji mlecne kvoty a zemedelci, kteri vyrabi mleko dostanou prd a misto toho je dostanou prekupnici, kteri je pak prodavaji 20x draz, musi zvysit cenu. Napriklad.

    Je videt, ze se v tom prostredi nepohybujete a nic o tom nevite.
  • 24. 11. 2005 9:42

    Pichi
    A oni nežijí ve státě EU? Oni nemají dotace? A jak to dělají jiní, kteří dotace nečerpají a přesto prosperují? Nikdo je nenutí aby kurvili přírodu, spotřebovávaji další suroviny a ještě na svém koníčku prodělávali. Bla bla bla. Pořád ty samé kecy o tom jak jsou zemědělci chudáčci, přitom se do nich pořád jen cpou peníze na HDP se podílí částkou, která je v hrubém rozporu s tím kolik se do nich narve. Kdyby byli na podpoře, tak nás stojí několika násobně méně a ještě ušetříme suroviny a přírodu.
  • 24. 11. 2005 10:38

    bez přezdívky
    Ona vetsina zemedelskych dotaci jde francouzskym zemedelcum (tusim 40%), protoze jaksi meli vyhodu v tom, ze byli prvni u lizu, kdyz se vytvarela EU, zatimco my jsme meli na vyjednavani Telicku nebo koho.
    Dalsim problemem je kvalita. Nevim jak ted, ale pred par lety u nas vsechny brambory byly zcernaly a uvnitr plesnivy, protoze byly z dovozu odnekud z Recka, kde je pochopitelne nikdo nechtel. Nase brambory se na trhu ani neukazaly, prestoze byly kvalitnejsi, ale zadnej zemedelec je nebyl schopen dodat za cenu tech plesnivych reckych, predpokladam stedre dotovanych.
    Zemedelska politika EU je vubec uzasna - treba nase kvoty vyroby cukru jsou nastaveny tak, abysme nebyli sobestacny a museli cukr dovazet, prestoze v dobach pred EU jsme meli cukru dost.
  • 24. 11. 2005 13:03

    Pichi
    OK, jiný zemědělec tady camral cosi o poměru 80%:9%. Z toho neudělám 40% ani kdybych se posral. Tak maximálně 12%. Takže se sjednoťte. Krom toho nemá český zemědělec ani těch 40% nákladů zemědělce ze 'starých' zemí EU. Teda, neměl by, kdyby uměl aspoň trochu hospodařit, jenže on neumí a ani se to nechce naučit.

    Já jsem žádné plesnivé brambory z Řecka nekoupil a ani nejedl. Kdybych je náhodou koupil, tak je má ten obchodník v tu ránu na hlavě a ještě bych ho obvinil, že se mě pokusil otrávit. Takové brambory nikdo nekoupí, pokud není debil. Takže jejich cena je irelevantní, protože jsou neprodejné. Srovnávej srovnatelné.

    Kvóty jsou špatné, říkal jsem snad někdy něco jiného? Takže až uvidím, jak zemědělci protestují před vládou proti kvótám a dotacím, milerád se k nim připojím.
  • 24. 11. 2005 21:14

    tom (neregistrovaný)
    Takove brambory se vetsinou prodavaji velkym jidelnam. Pamatuji se ze u nas ve skolni jidelne byl jednu dobu nejaky problem s bramborama.
  • 24. 11. 2005 10:43

    - (neregistrovaný)
    >A oni nežijí ve státě EU?
    Ziji. V neplnohodnotnem.

    >Oni nemají dotace?
    Maji. Zlomek oproti okolnim statum

    >A jak to dělají jiní, kteří dotace nečerpají a přesto prosperují?
    Maji kapital, dotuji to z jinych odvetvi, co ja vim. Zadne, kteri se nepokouseji cerpat dotace neznam.

    >Nikdo je nenutí aby kurvili přírodu, spotřebovávaji další suroviny a ještě na svém >koníčku prodělávali. Bla bla bla. Pořád ty samé kecy o tom jak jsou zemědělci chudáčci, >přitom se do nich pořád jen cpou peníze na HDP se podílí částkou, která je v hrubém >rozporu s tím kolik se do nich narve. Kdyby byli na podpoře, tak nás stojí několika >násobně méně a ještě ušetříme suroviny a přírodu.

    Divny nazory...
    Stante se ministrem zemedelstvi nebo predsedou vlady a zruste ho. Nebude se kurvit priroda a vsichni na tom vydelame. Jo a budete muset taky zrusit par podniku, kteri pro zemedelce vyrabeji nastroje, traktory atd. Co na tom. A ze by vas nebavilo delat predsedu vlady? Nebo byste to neumel? No a? Muzete si svuj konicek dotovat. Plat na to budete mit...
  • 24. 11. 2005 11:24

    neurol23 (neregistrovaný)
    kazdej zemedelec ma moznost delat neco jinyho. nevidim jedinej duvod proc ceskejm zemedelcum platit za stejnej produkt vic nez treba africkejm. jsem ochotnej platit vic, pokud je produkt kvalitnejsi - napriklad spousta ekozemědělců nemá problém s odbytem i pres vyssi cenu jejich produktu.

    kdyz se zemedelcum neurodi, tak nadavaj a chtej nahrady po statu. kdyz se jim urodi hodne, tak zase nadavaj a zase chtej nahrady po statu. co kdyby takle chteli nahrady vsichni? treba kominici by mohli chtit nahradu za to, ze je u nas moc ustredniho topeni a tak maj malo prace. nebo taxikari by mohli chtit nahrady za to ze u nas funguje hromadna doprava. kosmonauti by mohli chtit nahrady, ze nemame kosmickej program...

    jsem pro solidaritu s potrebnymi, ale nevidim duvod dotovat nekoho jen proto, aby mohl delat co ho bavi.
  • 25. 11. 2005 8:45

    Pavel (neregistrovaný)
    Jsi mimo. Nebo neviš jak vypadá krajina, na které se přestane hospodařit. Během pár let by tu byl prales, jenomže prvních 100 let to nejhorší. 99% lidí by se bála projít loukou, klíšťata, atd. Zajdi se podívat na Slovensko do hor, jak vypadá krajina, která se přestane udržovat. Pomalu bysis prosekával cestu. Průser není v zemědělcích. Průser je, že politici jsou paka, a rozhodili (v kapitalismu) tak základní cenový a nákladový položky, že je v tom děsnej bordel. Všichni vědí, že se to musí změnit, a nikdo nemá odvahu to udělat. Navíc je to celosvětovej problém - zemědělce třeba ukrutně dotuje USA, Japonsko. Pokud tvůj konkurent dostane dotaci a ty ne, tak hádej kde si.
  • 25. 11. 2005 14:48

    tomas (neregistrovaný)
    Promiňte, ale tohle je blábol. Na řešení tohoto problému se přislo již více jak před 100 lety a přesto se pořád krajinotvorná úloha zemědělaství používá. Ono totiž stačí na opuštěných zemědělských plochách vyasit les a je vše vyřízeno. Les sice vydělává poměrně málo peněz, ale zase se o něj stačí starat také velmi málo.
    Jenom bych Vás rád poprosil, aby jste příště nepodléchal demagogii určitých nátlakových skupin.

    Obecně můj názor: žádné dotace pro zemědělce. Nejde to, tak budeme jíst jídlo za peníze ostatních zemí v EU. To je přeci super, ne?
  • 25. 11. 2005 16:42

    Jura (neregistrovaný)
    > Obecně můj názor: žádné dotace pro zemědělce. Nejde to, tak budeme jíst jídlo za peníze ostatních zemí v EU. To je přeci super, ne?

    Ty osle, ty asi nevis, ze my taky platime do rozpoctu EU,ze? Takze bysme nejedli za penize ostatnich lidi, ale zase za nase + tady by zanikly vesnice + bysme to meli drazsi o dopravu + by se neco zvysila nezamestanost.

    Pro srovnani: Zemedelec ve Francii ma 100% dotaci
    V Cesku ma 50%
    Jsi proste neuveritelnej kreten
  • 24. 11. 2005 9:43

    anonymní
    Ze je zemedelska politika EU v hajzlu vedi vsichni. Jenze resenim neni nebyt v EU, protoze pak by to k nam vyvazeli taky a kdybychom chteli nasadit opatreni, tak by nam to vratili, my bychom taky nic nevyvezli a co pak.

    Resenim je nebyt proti EU, vymyslet reseni a to prosazovat. Inspiraci bych hledal treba na Novem Zelande.

    http://www.maf.govt.nz/mafnet/rural-nz/profitability-and-economics/structural-change/reform-of-nz-agriculture/httoc.htm
    a dale google "new zealand agricultural reform"
  • 24. 11. 2005 10:06

    Pichi
    Jasně, nebýt v EU je blbost. Nečerpat dotace stejně jako to dělají jiní je taky blbost. Ale ať nikdo nečeká, že kdokoli, kdo má všech pět pohromadě a nedělá zrovna v zemědělství bude podporovat zvyšování těch dotací a nebude naopak bojovat za jejich odstranění. Alébržto je mi úplně u prdele jestli to co jím bylo vyrobeno 10 nebo 10 000 km daleko, ale zatraceně mě zajímá, že z mých daní za to, co je vyrobeno 10km daleko zaplatím 20Kč abych si to mohl v obchodě koupit za 10Kč a za to vyrobené o 10 000 km dál bych v obchodě zaplatil 15Kč a dalších 5Kč bych z daní přispěl na příspěvek v nezaměstnanosti tomu hloupému zemědělci, který to za těch 15Kč vyrobit neumí. Ušetřím na tom 10Kč a ještě je šance, že ten zemědělec nebude takové nemehlo, ale bude vyrábět něco jiného a já mu těch 5Kč dávat nebudu muset. New Zealand nechť je nám příkladem, že to jde, když se chce. Nehodlám tím, že budu dotovat neschopné, ještě navíc podporovat hladomory ve třetím světě.
  • 24. 11. 2005 9:40

    drin (neregistrovaný)
    oni to neumi ani ty zemedelci z jinych zemi akorat takovej Udo z Nemecka muze dostat dotaci na vyvoz napr. mlecnych vyrobku az 80%, kdezto nejakej Tonda od nas az 9%
  • 24. 11. 2005 9:51

    Pichi
    Tak ať jde Tonda od válu. Je naprosto neschopnej, když neumí tu dojnou krávu EU podojit stejně dobře jako Udo. Znovu opakuji, nikdo ho nenutí, aby dál pálil naftu, znečišťoval přírodu a ještě na svém koníčku tak těžce prodělával. A už vůbec nehodlám poslouchat Tondovi nářky a sypat do jeho nastavené ruky další korunky, případně eura.
  • 24. 11. 2005 10:29

    anonymní
    Ono to není tak, že Tonda tu krávu EU neumí podojit, to je o tom, že ho přístupové dohody teď ještě nepustí k vemenu (viz Přístupové smlouvy k EU). Tonda je na tom dnes lépe než před 2 roky - tehdy Udo dostával nenej dotace, ale navíc na vývoz nadprodukce mimo EU dotace další.

    Jinak netvrdím, že podnikat v zemědělství je nějaký med, ale že to jde a může být (velmi mírně) ziskové. Navíc, ex-družstvo, o kterém mluvím, nemá žádné nevypořádané restituční nároky.
  • 24. 11. 2005 10:30

    anonymní
    Az budes trosku v obraze, bude se s tebou dat diskutovat. O doatcich v EU vim, svy, a jestli si myslis, ze ti kravicka jako novemu clenu neco da, tak ti da kulovy!.
    Napr. z dotace 10milionu EURO na projekt v CR, doslala nemecka konzultacni firma polovinu, ctvrtina se rozpustila mezi uredniky,
    a firma ktera to cely udlelal, muzela zadat o zbyloyu dotaci az rok zpetne, s tim, ze i kdyz splnila zadani, penize jiste nebyly.

    (ted nemluvim o zemedelstvi ale o IT i kdyz je to jedno)


    Dalsi vec je, jakmile se na to nasi zemedelci vykaslou, tak se priprav na dalsi ekologickou dan, kterou budes muset platit, aby nekdo kultivoval lany,misto zemedelcu, kteri to delaji bez naroku na penize od statu.
  • 24. 11. 2005 13:07

    Pichi
    A na co potřebovali tu německou konzultační firmu? Bez ní by měli kulový? Tak to je holt smůla, až budou umět vyplnit všechny formuláře, budou mít všechno, do té doby holt smůla. A nebo co takhle zrušit tak nesmyslné dotace, nebo nesmyslné podmínky a formuláře, co takhle udělat něco co má skutečně smysl místo tohohle hořekování?
  • 24. 11. 2005 13:30

    Karel (neregistrovaný)
    Napiš svému europoslanci nebo eurokomisaři. Taky můžeš zkusit ministra zemědelství nebo pana premiéra. On ten Franta Zemědělec s tím moc nenadělá, leda by jim napsal za tebe.

    Zkrátka pláčeš na špatném serveru.
  • 24. 11. 2005 10:35

    drin (neregistrovaný)
    zkus zapremyslet o tom, jestli by te Tonda na pracaku nevysel ve vysledku mnohem draz
  • 24. 11. 2005 13:57

    Karel (neregistrovaný)
    Tonda na pracáku by tě asi dráž nevyšel. Jenže on by tam ani neskončil, prostě by zemědělci začali prodávat ze reálné ceny. A to by ses teprve prohnul až bys musel za jídlo platit 3x tolik co teď. Nehledě na fakt, že je u nás plno lidí, kteří by pak asi umřeli hladem - takže jim stát buď bude muset něco dát (a kdo to asi zaplatí?), nebo přijdou sociální nepokoje.

    Navíc levnější potraviny ze zemí třetího světa jsou jen pověra, která v ekonomicky významné míře nevychází z reality. Obvykle zde totiž nejsou zohledněné dotace (čínské zemědělství je státně dotované v nepředstavitelné míře - politika 100% zaměstnanosti), často potraviny nesplňují kvalitativní parametry (cukrový roztok s příchutí medu), často se jedná o nelegálně získané suroviny, dost často se na trhu v EU objevují levné potraviny, které neprodává africký zemědělec, ale americká banka, která zabavila úrodu afrického zemědělce, který nedokázal splácet úroky (banka to pak prodá hodně pod cenou, získá úroky, půdu a stroje pronajme jinému zemědělci). Jestli toto jsou skutečnosti, které bychom měli podle tebe podporovat, pak jen doufám, že nikdy nebudeš mít právo o něčem rozhodovat.

    Uznávám, že dotace nejsou fér a pokřivují ekonomiku, ale je naivní vidět jako cílovou skupinu zemědělce. Ne ne, cílovou skupinou jsou rodiny s nízkými příjmy. Dotace totiž snižují cenu výrobků. Největší užitek z nich mají tak ve výsledku ti, kteří platí nejmenší daně - kupují potraviny, které jim dotují lidé, kteří platí daně vyšší. Zemědělci jsou zde jen prostředníci a falešné terče, které mají odvést pozornost od skutečnosti, že se jedná o sociální příspěvek odběratelům.

    Zemědělská politika EU je obrovský moloch, který nikdy nefungoval úplně správně a nikdy taky fungovat nebude. Jenže ačkoliv je to zlo, bez ní by bylo hůř. V první chvíli možná tobě ani mně ne, ale ti méně ekonomicky zdatní spoluobčané by nás v tom nakonec jistě vymáchali taky.

    Ať už je to jak chce, nepatří tohle téma na tento server. Už proto, že drtivá většina z nás nemá o hospodářské politice EU ani ČR žádné znalosti. Bohužel patřím k těm méně šťastným, kteří mají toto téma povinně a v lednu budu mít hospodářskou politiku EU u zkoušky. Ale i tak do ní, obzvláště v historickém kontextu, moc nevidím. Ostatně to dnes už asi málokdo...
  • 24. 11. 2005 14:32

    Pichi

    Tonda na pracáku by tě asi dráž nevyšel. Jenže on by tam ani neskončil, prostě by zemědělci začali prodávat ze reálné ceny. A to by ses teprve prohnul až bys musel za jídlo platit 3x tolik co teď.

    Ježiši, to je žvás. Proč bych si to měl proboha kupovat od Tondy 3x dráž, když už dnes mi to Oohuko nabízí 2x levněji, akorát kvůli celním bariérám a kvótám se to sem nemůže dostat. To bych musel být padlej nahlavu to kupovat od Tondy. No a kvalitu už si pohlídám sám, o to se neboj. To bych si prosil aby jste nechal na mě. Děkuji, ale vaši péči nechci. Kde na tyhle blbosti chodíte? No a zbytek jsou stejně kvalitní informace podepřené stejně kvalitními fakty.

    A tenhle znáte? Uznávám, že dotace nejsou fér a pokřivují ekonomiku, ale je naivní vidět jako cílovou skupinu zemědělce. Ne ne, cílovou skupinou jsou rodiny s nízkými příjmy.

    Málem jste mě měl na svědomí. Tak u toho jsem málem umřel smíchem. No fakt jsem se dlouho tak nepobavil. A teď vážně! Co takhle ty dotace dát přímo těm rodinám s nízkými příjmy? Co takhle ty rodiny s nízkými příjmy nechat rozhodnout jestli si to jídlo koupí od Tondy nebo od Oohuka? Proč ty dotace musí projít několika kapsami aby do každé z nich něco ukáplo? Právě proto aby do té kapsy ukáplo, to je jediný důvod! A ten se mi vůbec nelíbí. A nekvalitníma potravinama běž strašit někoho jiného, na bubáky už hezkou řádku let nevěřím a dokud si na ně nesáhnu, neuvěřím.

  • 25. 11. 2005 15:25

    tomas (neregistrovaný)
    Promiňte Karle, ale podle toho co píšete tipuji, že tu zkoušku budete dělat na VUML. JInak si Vaše názory nedovedu vysvětlit. Pokud tohle někde jinde někdo přednáší, tak by jste měl změnit školu - myslím to zcela upřímně.
  • 26. 7. 2006 17:14

    newin (neregistrovaný)
    Moc pěkný čkánek, který vystihuje sociální hru v zemi. Mám se zemědělstvím jisté rodinné zkušenosti a vím že máš pravdu.
    Dik.
  • 24. 11. 2005 10:39

    shaga (neregistrovaný)
    Ono téma zemědělství je vůbec vypečené. Dotace zemědělství v Evropě a v USA vytváří podmínky, kdy chudý třetí svět není vůbec schopný konkurovat, neboť na dotace nemá. Jako příklad absurdity poslouží fakt, že EU vyváží do karibské oblasti cukr (!!!).

    Právě probíhají jednání na úrovni WTO ohledně liberalizace světového obchodu, téma je samozřejmě zemědělství a největší problémy dělá pochopitelně EU, která je v zemědělské politice ve vleku Francie. Četl jsem nějaké odhady pro světový "HDP", které by případná zemědělská reforma měla - jednalo se o stovky miliard dolarů navíc ročně, jen na liberalizaci zemědělského obchodu.

    Jenže toho bohdá nebude, protože EU se vždy zalekne rajčat a mlíka před ministerstvy zemědělství. Takže nám nezbývá, než dále vyrábět další zchudlé ve třetím světě (námi dotovanými vývozy), dále si kupovat drahé potraviny (neboť levnější nelze přes cla dovést a navíc ty naše nás ještě něco stojí na berních), dále si ničit krajinu (neboť dotace jdou především do extenzivního zemědělství) a dále vymýšlet programy typu dotované $100 notebooky pro třetí svět, které by nebyly nutné, kdyby třetí svět měl šanci si normálním rovným obchodováním vydělat.
  • 24. 11. 2005 10:51

    vlk (neregistrovaný)
    Lenze Tonda, nemoze tu kravu EU podojit rovnako, pretoze nasi drahi politici pri vstup do unie dohodli, ze Tonda moze dostat maximalne 45% toho co moze dostat Udo. A aby to dostal, tak MUSI obrabat podu. Je prakticky nepodstatne ci na tej pode nieco vyrobi alebo nie. Malo by to byt o "udrzbe" krajiny, teda aby vsade nerastla burina.

    Bohuzial za tych par desiatok rokov zivota EU, to dopadlo tak ze 90% rozpoctu unie dostava 5% obyvatelstva a na zmenu nie sme pripraveni. Nik nechce zo svojho zaplatit za chlieb 10 euro, ale to ze na daniach a prispevkoch do EU sa zaplatia stovky milionov uz nikoho netrapi lebo to plati stat.

    Pises "nehodlám poslouchat Tondovi nářky a sypat do jeho nastavené ruky další korunky", takze sa spytam, co si urobil aby sa nieco zmenilo ?
  • 28. 8. 2006 8:21

    borek (neregistrovaný)
    Nejsi znaly problemu ale pouze tlachas. Dale nemam co bych mohl dodat k tvym prispevkum, ktere jsem si zatim precetl. Zajimalo by mne pouze tvoje vzdelani.
  • 24. 11. 2005 11:27

    nela (neregistrovaný)
    Hele Pichi me by zajimalo co bys delal, kdyby tvuj obor najednou zacal nekdo omezovat kvotama a dotacema, limitama, omezenym nakupem a prodejem, vyhlaskama. Nemohl bys mit kvoty a pozemky kvuli prekupnikum. Jiste delas neco zajimaveho a moc do zemedelstvi nevidis. Asi ctes hodne noviny, vid? Taky bys sel od valu a zahodil co te bavi, abys nekomu neukrdal z kapsy? Treba dotace?
  • 24. 11. 2005 13:11

    Pichi
    Tak bych bojoval právě proti těm kvótám a dotacím, jenže zemědělci dělají přesný opak. Takže až s tou situací začnou něco skutečně dělat, tak pro mě jejich řeči začnou být něco jiného než pouhé žvásty.

    A noviny čtu, děkuju za optání. Právě že čtu a dost by ses divil jaké. Haló noviny to nejsou, tím máš vymytej mozek ty.
  • 25. 11. 2005 8:08

    ND (neregistrovaný)
    Pichi, já bych ti přál, aby k tobě přijel do obýváku, kde teoretizuješ za klávesnicí, neschopnej, hloupej a udřenej zemědělec na traktoru, narval ti do ksichtu ruku mozolnatou od skutečné práce a druhou ti rval do prdele pytel dotovaných brambor z EU.
  • 25. 11. 2005 8:34

    Pichi
    Aha, takže z nedostatku argumentů se uchylujeme k výhrůžkám brachiálním násilím. Ó jak primitivní.
  • 25. 11. 2005 9:05

    Petr Cernoch (neregistrovaný)
    Ale jak ucinne!

    (Pardon, nic osobniho, ale nemohl jsem si odpustit citat klasika.....)
  • 24. 11. 2005 11:39

    Tomáš Šimek

    Tak ať jdou kurva dělat něco jiného, když to neumí. Doprdele, on je někdo nutí? Kurva, když neumím vyrobit tak levně, aby to někdo koupil, tak nevyrábím. Co je na tom tak nepochopitelného?

    Je vidět, že jsi kurva hejsek, kterej opravdu nevytáh paty ze svojeho městského kutlochu :)

    1) Zemědělství není neekologická činnost, dnes není myslitelné udělat z toho prales, jako to bylo za praotce Čecha, půda a lesy se obdělávat prostě MUSÍ, a ukladá to vlastníkovi zákon. Kdyby např. zmizel třeba M$ + všechny Windows, za 3 roky bude situace naprosto zkonsolidovaná to mi věř, ale zemědělství (ať za ním stojí kdokoliv) tu stejně jako elektřina, vodohospodářství, zdravotnictví... musí být pořád.

    2) Když seznam.cz nestíhá, jeho IT prostě dokoupí za pakatel dalsích 50 serverů, dopravní firma auta, stavební najme zedníky a podobně, tohle šikovnej podnikatel udělá za jeden den. Zkusil jsi si někdy koupit pole? Víš o tom, že pole musíš koupit někde poblíž domova, ne si ho nechat dovézt jako cokoliv jiného, co s polem když klesne poptávka ? Asi bys poradil okamžitě prodat ty chytráku viď? ale koupí ho někdo když jsou na tom ostatní stejně? Víš vůbec, že sklizeň je jednou doroka a PROSTĚ NEmůžeš pružně reagovat, zatimco překupníci co sedí naprdeli můžou a dělají to velmi pružně ? (dobře můžes najmout třeba silo a skladovat, ale to sou další výdaje které si nedovolíš) Proto JE dotační politika pro zemědělce potřeba, ale nesmí mít zbabraná (znám chlapa, kterej 2x do roka poseče louku v CHKO, a inkasuje 600000 na dotacích ročně. Mě by se líbilo stanovení ministarské minimální výkupní ceny, kdo nakoupí venku levněji, doplatí rozdíl jako clo

    3) A značnou měrou si za to mohou opravdu sami zemědělci, protože opravdu platí že sedlák bude radši dřít než myslet. Prostě tam neni parta, která by je sjednotila, do nějakého fungujícího odbytového družstva, které by diktovalo podmínky. Když Koh-i-noor vyrobí tužky, nasadí na ně cenu a smečka překupníků k ní přiráží. V zemědělství to bohužel funguje tak, že ta smečka překupníků stanoví cenu zemědělci (která o několik set procent vzroste, než se dostane do pekárny). Nakonec já těm známým taky říkám: prodejte většinu techniky, udělejte z toho pastviny, postavte dřevěné boudy a nasaďte tam pastevní plemeno , a nechte se certifikovat, jako ekologické zemědělství. Ale bohužel jim to kromě postavení viz bod 2, (stejně jako části ostatních) obchodně nemyslí

    Na závěr si uvědom tohle: Zemědělci nechtějí dotace, ale aby cena obylí byla alespoň tam, kde byla za komunistů. Pro ilustraci za komunistů pšenice 380Kčs/metrák, tento rok 220Kč/metrák (výnosy větší o nějaké bezvýznamné procento, ceny vstupů - energie, nafta, přípravky, osiva si porovnáte sami, cenu práce také). Takže sedláci opravdu nepotřebují nechat si cpát životní hodnoty od floutka co vyrostl v paneláku, když ho šéf na##ere tak si prostě najde nové, lepší místo a je vysmátej jak s tim vyjeb##. Sedláci sou lidi co se někde narodily, jejich práce se jim líbí, rodiče jim dezerci málokdy odpustí, dědí dle odhadu dostimilionové majetky, keré však nejsou prodejné ani za zlomek odhadu a tu půdu nechat hnít ani ze zákona meůžou

    Tohle je poslední dlouhej offtopic co tu tento měsíc píšu!

  • 24. 11. 2005 13:35

    Pichi

    půda a lesy se obdělávat prostě MUSÍ, a ukladá to vlastníkovi zákon.

    Odhlédněme od toho, že člověk NEMUSÍ být vlastníkem půdy a pak NEMUSÍ obdělávat žádnou půdu, tak k tomu, že půda MUSÍ být obdělávána, kromě zákona to vyplývá ještě z něčeho? Argumenty, argumenty, furt se tady plácá.

    Víš vůbec, že sklizeň je jednou doroka a PROSTĚ NEmůžeš pružně reagovat, zatimco překupníci co sedí naprdeli můžou a dělají to velmi pružně?

    Hmm, a to je speciální problém jen českých zemědělců nebo je to problém všech zemědělců? Takže všech, že :-) Bezva, takže, kdyby byly ve fungujícím tržním prostředí, tak by tento problém měli všichni stejný a příslušné náklady by se promítly do ceny všem. Takže na co si vlastně stěžujete? Na ty skurvené kvóty a dotace. Jakto, že vás nevidím před vládou s transparentem, jak protestujete proti dotacím (ale všem!), když vám to tak vadí.

    Zemědělci nechtějí dotace, ale aby cena obylí byla alespoň tam, kde byla za komunistů. Pro ilustraci za komunistů pšenice 380Kčs/metrák, tento rok 220Kč/metrák

    Alespoň elementární znalosti ekonomiky by jste mohl projevit. Srovnávat jakési číslo v jakési jedné měně v jakési době a jekési druhé číslo v jiné měně a v jiné době? Vám z těch dotací přeskočilo, že? Já jim to pořád říkám: "Neberte úplatky, zblázníte se z toho". Já bych taky chtěl věcí.

    Takže sedláci opravdu nepotřebují nechat si cpát životní hodnoty od floutka co vyrostl v paneláku

    Tak to jsi trochu přestřelil chlapče.

  • 24. 11. 2005 15:30

    - (neregistrovaný)
    Tyjo. Vytrhavani z kontextu, mlzeni, odpovidani na to, co se hodi... Ten kluk by fakt mel jit do politiky :-D
  • 26. 11. 2005 10:18

    bez přezdívky
    Souhlasim. Idealni by bylo, kdyby sel do evropske politiky a prosadil zruseni (nebo alespon snizeni, pro zacatek) dotaci francouzskym farmarum. Potom bychom pockali, az ve francii opadnou demonstrace a vymysli nejake funkcni reseni problemu a obslehli ho. Demonstrace bychom odrazili tvrzenim, ze se jedna o narizeni evropske unie (i kdyz to neni pravda) - to se dela casto a zda se, ze to funguje.
  • 24. 11. 2005 16:07

    anonymní
    1) Zemědělství není neekologická činnost, dnes není myslitelné udělat z toho prales, jako to bylo za praotce Čecha, půda a lesy se obdělávat prostě MUSÍ, a ukladá to vlastníkovi zákon.

    Ano. A zároveň mu za tuto povinnost platí. Jen ta louka musí být posekaná do 15.7. Když to vlastník nezvládá, buď tu louku pronajme, nebo prodá někomu, kdo to umí lépe.

    2) Víš o tom, že pole musíš koupit někde poblíž domova, ne si ho nechat dovézt jako cokoliv jiného, co s polem když klesne poptávka ?

    Mohu se stěhovat za tím polem - ostatně, v 19. století to udělala valná část Irů, hodně lidí se dříve takto stěhovalo do českého pohraničí, slovenské Spiše, rumunského Banátu nebo ukrajnské Volyně.

    Víš vůbec, že sklizeň je jednou doroka a PROSTĚ NEmůžeš pružně reagovat, zatimco překupníci co sedí naprdeli můžou a dělají to velmi pružně ?

    V rostlinné výrobě to platí. Ostatně, to je taky důvod, proč zemědělská politika EU vznikla (aby se vyrovnaly ceny v jednotlivých letech). Na druhou stranu, nikdo dnes nenutí české zemědělce prodávat českým firmám - z jihozápadních Čech se vozí mléko do Chamu. Madeta řvala, Palas přitakával a hrozil EU, zemědělci se smíchy nemohli udržet a prodávali vesele dál. Oni dostali více peněz za svoji surovinu, sem se vozí máslo z německých mlékáren (již nedotované, to v rámci EU nelze, přesto někdy levnější než české - vzhledem k ceně lidské práce v Chamu a Budějovicích docela překvapivé). Podle mě nic nebrání tomu, aby si rolníci své suroviny zpracovávali sami - pokud mají překupníci enormně vysoké marže, musí IMHO business case vyjít jak víno a banka ráda půjčí (když ne česká, tak nějaká evropská určitě).

    Proto JE dotační politika pro zemědělce potřeba, ale nesmí mít zbabraná

    100% souhlas - dnes se v EU vyplatí chovat/pěstovat to, na co jsou dotace a ne to, co tady "přirozeně" roste. 600 000 Kč ročně za posekání louky v CHKO se může zdát moc, ale otázka je, jak je ta louka velká. Navíc, naklady za neposekání té louky jsou IMHO vyšší (bude tam růst třeba bolševník, jehož se zbavit leze do peněz), hezky upravená krajina spíš přitáhne turisty, atd. To, jak funguje zemědělství ve Francii, to je opravdu ukázka vyhazování peněz a zdrojů obecně.

    Mě by se líbilo stanovení ministarské minimální výkupní ceny, kdo nakoupí venku levněji, doplatí rozdíl jako clo.

    Chraň Bůh něco nechat stanovovat ministerstvo (jakékoliv). Vyhlásil bych tak 15leté přechodné období, během kterého by se odstranily všechny subvence na zemědělskou výroku (neplést s kultivací krajiny, tedy plošnou cenu na úpravu hektaru a bylo by jedno, jestli tam je golfové hřiště nebo lán pšenice). Ušetřené peníze z dotací vracet lidem snižováním přímých daní (ano, je to celé politická utopie, já vím...)

    3) Když Koh-i-noor vyrobí tužky, nasadí na ně cenu a smečka překupníků k ní přiráží. V zemědělství to bohužel funguje tak, že ta smečka překupníků stanoví cenu zemědělci (která o několik set procent vzroste, než se dostane do pekárny).
    Koh-i-nor si taky moc nemůže vyskakovat - ti Číňani chrlej tužky jako diví. Na rozdíl od zemědělců ale může pružněji reagovat na poptávku a taková tužka píše stejně i po 10 letech, což se o obilí říct nedá...

    Na závěr si uvědom tohle: Zemědělci nechtějí dotace, ale aby cena obylí byla alespoň tam, kde byla za komunistů. Pro ilustraci za komunistů pšenice 380Kčs/metrák, tento rok 220Kč/metrák
    Světové ceny za tunu pšenice jsou dnes někde na 70 až 75 GBP/tunu, tedy asi 320 Kč/metrák (min. objem 100 tun, odběr 03/2006, jak je to s dopravou, nevím). "Komunistické" ceny tedy asi nelze čekat, na rozdíl od jiných evropských zemí jsou čeští zemědělci konkurenceschopní na světovém trhu již dnes... A že EU bude muset svoji zemědělskou politiku změnit, je jasné. Za pár let budou všichni rolníci v EU dostávat stejné dotace a za stejných dotací, ale unijní rozpočet prostě tolik francouzských a polských sedláků (+ všechny ostatní, ale tyto 2 země vidím jako stěžejní) najednou uživit nedokáže.
  • 24. 11. 2005 15:48

    uživatel si přál zůstat v anonymitě (neregistrovaný)
    mozna by takhle meli jit od valu doktori, ty si taky neumeji vydelat, teda ted nemyslim plasticke chyrurgy, ty muzou zustat, ale takovy ty smudlici - prakticky lekari, zachranari atp. co s takovou chatrou co si na sebe neumi vydelat... jako dalsi pujdou hasici, policisti, novinari, technicky sluzby, urednici... a zbydou jen ty spravne a platne profese, jako zmrd marketingovy, zmrd PR, zmrd co toho hodne napise ale nic necte (blogger), pravnici a dalsi profese, ktery kdyz prodelaji, tak to znamena ze nevydelali tolik kolik cekali a proto tu ztratu musi kompenzovat zvysenim ceny (pumpari, distributori hudby, politici), protoze penize ktere ocekavali uz davno prohyrili.
  • 24. 11. 2005 16:21

    Pichi
    Ale ale demagogu, co to tady zkoušíš? Proč třeba mýcháš novináře a doktory? Ty první si copak nějak dotuju ze svých daní? A víš ty (a nepochybuji, že víš) jaký je rozdíl mezi doktorem, hasičem, policistou, pracovníkem technické služby na jedné straně a zemědělci na straně druhé? Ty první si platit většina lidí chce a musí, protože by to jinak nikdo nedělal. Kdežto zemědělce si platit nemusím a přesto je dost těch, kteří to budou dělat i bez dotací, protože prost dostanou zaplaceno za konkrétní hmotný produkt, který vyprodukují. Dokonce jich milióny čekají za dveřmi jen na to, aby mi za mé přímé platby udělali co mi na očích uvidí. Dalším důležitým rozdílem je to, že ti první poskytují službu, kterou potřebuji tady a teď, kdežto zemědělci produkují hmotný statek, který jde kupodivu převážet na dost velkou vzálenost. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho, ale to už všechno znáš ty náš zakuklený demagogu. Ruku na srdce, tohle byl ale chabý pokus. Zkust to lépe.
  • 26. 11. 2005 10:29

    bez přezdívky
    Myslim, ze v prvni rade by meli jit od koryta zmrd marketingovy, zmrd PR, zmrd pravnik, zmrd urednik, zmrd doprdolezec dotacni a zmrd monopolisticky statem zaruceny (do teto kategorie prekvapive patri i OSA).

    Pokud se stane zazrak a uvedene se skutecne povede (IMHO bez sance), muzeme se podivat jakpak vypada to zemedelstvi ocistene od zmrdu doprdolezcu dotacnich. IMHO se tam porad budou nachazet zemedelci pozadujici dotaci, ale budou pozadovat mensi dotace a vetsi odstranovani cel. Vzhledem k odstraneni zmrdu uredniku budou celni obory stejne tak proridle, ze se cla budou muset zjednodusit aby to tech par zbylych slusnych uredniku zvladlo, takze zacneme s tim a uvidime, jestli ty dotace budou zapotrebi ...
  • 24. 11. 2005 8:02

    Michal (neregistrovaný)
    Otázka ale zní: Není nejprve potřeba naučit lidi číst, obléci je a dát jim najíst, než jim začneme rozdávat notebooky?

    Ja verim ve vzdelani a proto si myslim, ze kdyz das lidem vzdelani, budou lepe schopni si kus zvance obstarat sami... Jak bylo to porekadlo? "Dej cloveku rybu a nakrmis ho na den. Nauc ho rybarit a nakrmis ho po zbytek zivota".
  • 24. 11. 2005 8:37

    Tomáš Šimek
    Ono je třeba naučit v první řadě Afriku se nemnožit. Pokud si rodina naseká deset dětí, aby je kdo měl živit ve stáří, co kdyby pět umřelo, je to špatně a posílání jídla do takovéhle země je cesta rovnou do pekel. Daloko lepší je osvěta, možná dokonce akce ala Čína typu "notebook za sterilizaci", takovou bych podpořil okamžitě
  • 24. 11. 2005 10:23

    jhl@ecreators.org (neregistrovaný)
    Souhlasim s michalem...je uplne jedno kolik deti si poridi - kdyz budou vsechny vzdelane, budou mit sanci resp. jistotu, ze najdou uplatneni v ramci ktereho rozhodne nebudou hladovet - timhle se totiz naprosto smaze rozdil mezi tim, jestli ses z cech, nebo z treba z pobrezi slonoviny a ze je jich v rodine 10 bude jenom k dobru, protoze se budou ucit navzajem.
    Jenom si rikam,ze jestli se to povede, budou prima konkurence cine a indii a "vyspely svet" bude muset opet uplne preorat strukturu pracovni sily (ja nevim jak to jinak nazvat :) ) - nebo potahne k sipku - na coz je ovsem naprosto nepripraveny a bude z toho dalsi "zemedelstvi v EU" tj. socialne-politicky pruser :), ale v mnohem vetsim rozsahu (to je ciste subjektivni nazor, tak dofuam, ze zas nerozpoutam nakou flamewar :))) ).
    No a jeste je tu sance, ze prijdou AI a programovani jak ho ted zname, konci :))) Uz jsem se zacal ucit varit neco jinyho nez kafe :)))) zrat se musi vsude :)
  • 24. 11. 2005 11:07

    HonzaS (neregistrovaný)
    Problém je v tom, že ty děti jsou tam _opravdu_ jediné možné zajištění na stáří. Což notebook nenahradí. Kdyby se tam čitě teoreticky mohl zavést sociální systém jako u nás, kde se na děti vlastně naopak doplácí, tak by podle všeho porodnost klesla sama od sebe jako v Evropě. Akce Vámi navrhovaného typu nedělají nic jiného než že těm nejchudším lidem světa berou i tu jedinou oporu pro případ nemoci a stáří, která jim ještě zbývá - děti.
  • 24. 11. 2005 8:17

    mekor (neregistrovaný)
    "pul sveta ma nadprodukci potravin, pul sveta hladovi"

    Krasny priklad je Zimbabwe. Jeste nedavno potraviny vyvazeli, ted maji hladomor. Proc? Vyhnali bile farmare a jejich pudu rozdelili zaslouzilym bojovnikum za svobodu. A ted chtej' odskodneni od Evropy a USA ... A take portavinovou pomoc, ze ...
  • 24. 11. 2005 9:32

    vh (neregistrovaný)
    "protoze nemaji zadnou ropu, kterou by mohli americanum prodavat..."

    Ropa se tezi minimalne v Nigerii, Angole, Rovnikove Guinei, Kongu, Gabonu a Cadu. A vyvazi. Viz National Geographic CZ ze zari 2005. Cele cislo venovane Africe, doporucuji.
  • 25. 11. 2005 18:31

    JeromeHeretic (neregistrovaný)
    Tohle mel byt spis takovy obecny obrat naznacujici uroven "bezneho americana", to je takovy ten american v bile krabici s modrym napisem...
  • 24. 11. 2005 10:18

    Ivo (neregistrovaný)
    Bezesporu pravdu? Ani nahodou. Neni lepsi naucit ludi zarobit si na zivobytia ako ich krmit? S tymi notebookami na skolach sa moze vychovat generacia lanych programatorov. A outsourcing pojde do afriky ie do indie.
  • 24. 11. 2005 12:24

    Vítězslav Novák (neregistrovaný)
    Na což se nijak zvlášť netěším.
    Vy jo?

    Mě už to za těch 20 let nebude moc zajímat, snad jen že sociální systém bude muset uživit nejen nás důchodce (za 20 let!), ale i nezaměstnané programátory, kterým práci outsourcovali do Maseru nebo Ouagodougou...
  • 26. 11. 2005 10:39

    bez přezdívky
    Osobne se na outsourcovani IT z Cech netesim, jenze k outsourcingu stejne dojde a je mi uplne jedno, jestli do Indie nebo do Afriky. Utesuju se tim, ze vetsina toho outsourcingu se bude dit americkym spolecnostem a ne ceskym, takze je urcita sance ze v cechach nejaka prace zbude. Krome toho, pokud globalne vzroste inteligence, je tu sance ze se objevi nejaky technologicky vynalez umoznujici globalne zvysit zivotni uroven, coz by mohlo castecne kompenzovat pokles zivotni urovne v EU vyvolany tim, ze v Africe prestavaji umirat hlady.
  • 28. 11. 2005 11:45

    mtd (neregistrovaný)
    no, ale to, ze je treba v africe hlad neni zpusobene tim, ze by tam to jidlo neumeli vypestovat. oni akorat nechteji. pokud jim posles jidlo, je to k nicemu.