Doporučoval bych omezit výpady proti ostatním projektům jako Wikipedia nebo SI. Ta přesná definice je tam totiž napsaná hned pod obsahem:
The candela is the luminous intensity, in a given direction, of a source that emits monochromatic radiation of frequency 540×10^12 hertz and that has a radiant intensity in that direction of 1⁄683 watt per steradian.
A funkce závislosti na vlnové délce je ten velký obrázek úplně nahoře vpravo, včetně různých křivek podle toho jaký standard pozorovatele se uvažuje (je jich totiž víc než dva, alespoň v oblasti správy barev).
V sekci explanation je potom přesný vzorec výpočtu, včetně vysvětlení jednotlivých proměnných a odkazu na tu "photopic" křivku. Rozhodně to není nenápadné, ani jinak schované.
V článku se mluví o lumenech, tak ještě pro pořádek definice z https://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_flux
The SI unit of luminous flux is the lumen (lm). One lumen is defined as the luminous flux of light produced by a light source that emits one candela of luminous intensity over a solid angle of one steradian.
Všimněte si, že se přímo odkazuje na definici Kandely. A krom toho je na té stránce ten stejný graf s relativní úpravou hodnoty podle citlivosti oka na různé vlnové délky.
(The luminous flux accounts for the sensitivity of the eye by weighting the power at each wavelength with the luminosity function, which represents the eye's response to different wavelengths. A to tam najdete včetně odkazu na https://en.wikipedia.org/wiki/Luminosity_function)
Vše v prvních několika odstavcích a korektně prolinkováno.
Clock popisuje cizí odvozené řešení pro podvodní komunikaci. V jednom z předchozích článků byl graf útlumu světla ve vodě podle vlnové délky (modrá vychází nejlépe). Ovšem to už v tomto článku ignoruje a porovnává výhody jakoby to někdo chtěl použít v klasické Ronje s přenosem "vzduchem".
Jo, v prvnim clanku pise o tom, ze podvodnikum se nejlepe hodi modra a zelena. Takze mi unika, proc z tech dvou byla vybrana problematictejsi modra.
Ta zminena prace nejspis ma na mysli podminky v morske vode (je tam obrazek, ktery nevypada jako z rybnika). More jsme v CR meli naposledy nekdy v dobe trilobitu a podminky ve sladke vode muzou byt jine, nez v morske. Nehlede na to, ze voda v CR je obvykle tak kalna nebo zarostla sinici, ze je lepsi pouzit drat.
Takze zbyva leda to, ze by jina, nez cervena barva, mohla byt vyhodnejsi v lehke mlze nebo v desti (traduje se, ze zluta lepe proleza mlhou - viz mlhovky nebo filtry na cernobilou fotografii). To ale zase nikdo nemeril a pokusy z akvaria na to asi moc nepasuji.