Názor k článku Modrá Twibright Ronja: výukový spoj na ČVUT od robotron - Jasně, takže co třeba takové věci, jako je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2016 23:32

    robotron (neregistrovaný)

    Jasně, takže co třeba takové věci, jako je třeba psaní škálovatelných aplikací - třeba a la whatsup. Jeden počítač ti prostě nestačí, takže v konečném důsledku tam máš lidi, kteří řeší, jak vůbec napsat distribuovanou infrastrukturu, která je schopna škálovat. Ti, kteří tohle dělají, nemusí o HW vědět vůbec nic. Nemusí znát, co to je CPU cache, rozdíl mezi točivými a SSD disky, nemusí vůbec znát assembler. Naopak se musí orientovat v takových srandách, jako je PAXOS, distribuované hodiny a podobné čistě teoretické záležitosti. Máš pocit, že to není "to správné programování"?

    Urcite je to to spravne programovani. A narozdil od tebe jsem presvedcen, ze to nemuzou konkurenceschopne napsat lidi, co vedi kulovy o pod tim lezicich vrstvach -- vcetne aspon naprosto zakladnich charakteristik HW uplne dole. Jinak totiz nevznikne Whatsup, ale Facebook (mysleno urovni programovani, ne funkcionalitou).

    Ano, a pokud programuju v nějakém high-level jazyce, tak to přesně takhle udělám. Režie kontext-switche tam totiž není o moc větší, než když budu ten dispatch budu dělat "manuálněů.

    No vidis, to je prece spravne (pomineme-li nepresnost vyjadreni). Udelas to tak a vis, ze je to OK, protoze mas predstavu o tom, co se s tim programem po prekladu *zhruba* stane. Kdybys to nevedel, tak bys mel v nejakejch konkretnich prikladech treba stesti, ze to chodi dobre, v jinejch bys byl Indem, co zere 400% CPU, aniz by program fungoval dle prani usera.