Názor k článku Modrá Twibright Ronja: výukový spoj na ČVUT od andy - A narozdil od tebe jsem presvedcen, ze to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 12. 2016 2:00

    andy (neregistrovaný)

    A narozdil od tebe jsem presvedcen, ze to nemuzou konkurenceschopne napsat lidi, co vedi kulovy o pod tim lezicich vrstvach -- vcetne aspon naprosto zakladnich charakteristik HW uplne dole.
    Muhehe, hezka ukazka obraceni smeru operatoru ⇒, potazmo ⊆.

    Já nemám jediný důvod se domnívat, že programátoři navhující a píšící ten systém messagingu vůbec tuší něco o tom, na jakém to vůbec běží HW. Někdo to tam stavěl, tak ten "někdo" o tom HW asi něco ví. Ale třeba jinak: spousta věcí dneska běží v cloudu. Ja absolutně nemám tuchy, na jakém HW to tam běží. Takže kvůli tomu nejsem schopnej něco napsat, když vím kulový co pod tím leží?

    Bohuzel neHaskelluju (a ano, mrzi me to), tak to nejsem s to docenit. Nicmene souhlasim s tim, ze existuji algoritmy, jejichz prakticka ci v asymptotickem smyslu optimalni podoba je na HW do znacne miry nezavisla (uplne taky ne, viz zminka o tom, vuci jakemu n se vubec O(f(n)) pocta). A jiste, existuji ulohy, kde je bud trivialne zajisteno, ze na stiru s prostredky nebudu, nebo mi postaci povsechne povedomi ("kolik mam cca RAM").

    Ta knihovna není vůbec o tom, aby něco asymptoticky optimalizovala. Ta knihovna je od toho, aby transparentním a jednoduchým způsobem umožnila paralelizovat kód psaný uživateli. On v ní dokonce asi není ani žádný "algoritmus", u kterého by mělo smysl ho nějak "optimalizovat". Celé to je o tom dát uživatelům do ruky nástroj, pomocí kterého budou psát korektní a dobře paralelizovaný kód. A to je taky programování, a fakt docela zajímavé - a netriviální. A ten, kdo tohle psal, fakt nemusel vědět vůbec nic o HW, na kterém to poběží. A věř, že to byl dost dobrý programátor.