Já jsem tranzistor pochopil už před desítkami let. Je jen otázka co se pod tím termínem skývá. Já objevuji nové a nové věci o tranzistoru snad několikrát do roka. Protože tranzistor je nelineární součástka - má řadu parazitních kapacit, indukčností, odporů. Kromě toho se chová jako generátor šumu, na různých místech má své limity pro průraz. Na různých cestách má různá zpoždění a nelineární náběhy, atd. Dále jsou to tepelné závislosti tranzistorů a vlastní změny charakteristik vlivem vlastního i cizího tepla. Kromě toho jsou zpětné charakteristiky, kdy výstupní hodnoty ovlivňují vstupní hodnoty. A to jsem nezmínil mnoho dalších věcí, které je dobré o tranzistoru znát, aby ho člověk znal dokonale, a věděl jak se chová v jakémkoli případě použití.
Pro praxi, tedy to co většina lidí chápe jako "vím, jak se tranzistor chová", jej stačí znát velice povrchně. Pokud člověk neleze do vyšší frekvencí, neleze do impulsních věcí, neleze do malých či velkých signálů, atd. stačí slabikářová jednoduchá představa.
V nejjednodušší (nepřesné) představě je tranzistor 1) z hlediska napěťových úbytků dvojice diod, 2) jinak je to převodník proud na vstupu na výrazně násobený proud na výstupu (pokud se provozuje v přibližně lineární oblasti a v rámci SOA) - tedy proudový zesilovač.
Nicméně článek, pod kterým reagujeme, je o tom, že autor je poněkud slavoman. Když jsem viděl schéma ronji, tipl bych si, že autoři neznají tranzistor příliš dokonale.
Miloslav Ponkrác