Teda jedno se musi CIJOMLovi nechat. Stylem svyho psani se u me dokazal tak brzo proslavit zpusobem, ze po precteni prvnich dvou odstavcu jsem si tipnul, ze to psal on a taky ze jo. A to jsem na hlavni strance autora u tohohle clanku fakt nevidel. No jsem zvedavej, jestli ten clanek o necem bude.
"Az budu moci predat lilu parametry, bude mit bluetooth na klavesnici smysl."
To ovšem pláčete na špatném hrobě. Tuhle featuru si musíte vydupat u výrobce základní desky, aby BT komunikace fungovala už na úrovni BIOSu. S OS to přece nesouvisí, když tam v tu chvíli ještě žádný není.
No já si myslím, že klávesnice přes BT je pitomost. Myš - no dobrá, ta se stejně používá jen pro high-end aplikace a mrkvosoftí hry :-), ale kláveska? Jak je to třeba řešený, když chci něco změnit v BIOSu, nebo když měním pokaždý v zavaděči GRUB OS? Osobně bych řekl, že zrovna tato aplikace technologie BT je spíše módním výstřelkem na úkor praktičnosti a použitelnosti, ale na druhou stranu je vidět jak je na tom vývojářská základna Linuxu dobře, když si může dovolit implementovat takový p*čovinky. :-) Jen tak dál.
Redakce (ja :)) to samozrejme zvazila. Clanek jsem uz jednou omlatila Cijomlovi o hlavu a nechala ho kompletne prepsat. Kdyz z nej vylezlo tohle, jeste mi to lezelo asi mesic v bufferu s velmi low priority, ze to vytahnu na svetlo v casech sucha (protoze prepisovat uz to odmital)...ktere ted pomalu nastavaji, a proto jsem to vydala.
Protoze problematice nerozumim a Cijoml jo, dosla jsem k zaveru, ze nejake uzitecne informace se v clanku najdou, no a protoze prepsat ho jeste do lidstejsi podoby Cijoml nechtel, musi si je holt zajemci vydolovat :).
Ne, opravdu zadny dalsi takovy clanek ho uz napsat nenecham.
Neuveritelne! Softwareovou sklizen jsem z principu ignoroval, ale na tohle jsem kliknul. Johance sice projde leccos, ale to neznamena, ze to projde i ostatnim, navic kdyz to privedou az k totalni trapnosti... Zacatek jsem cetl, ale pak uz jsem to jen proletl ocima. Nedalo se.
Pokud mel byt tento clanek myslen jako vtip, tak se nepovedl, protoze CIJOML a vtip se na ceskych webech nerymuje.
Dopad jsem uplne stejne, humus nejtezsiho kalibru. Jestli tam nejaka pouzitelna infomace byla, pres ty tuny {censored} se ke me nedostala. Jestli je tohle ten CIJOML co jede se Sweetem na ZlinCon tak jsem rad, ze se tam nepotkame, protoze bych se na nem asi dopustil nasili...
Teda nevim, ci je autor bratr, ze tenhle clanek sel na svetlo bozi, ale fakt mivam v posledni dobe pocit, ze kvalita clanku na rootu je znacne rozkolisana. Osobne bych spis preferoval vice informaci, klidne i na mensim rozsahu, ale bez zbytecneho balastu. Pokud se teda nejedna o nejaky genialni matfyzacky vtip, ktery sem nepochopil a cimzto se preventivne omlouvam....
"...potřebují před použitím přepnout nejprve ze standardu hid do standardu hci za pomoci utilitky hid2hci. Vyžadují to kupříkladu poslední notebooky Apple a flashnuté dongle DLink DBT-120 rev. B3..."
ta zmienka o poslednych notebookoch apple ma veeelmi zaujima. prevadzkuje snad autor linux na poslednych ibook/powerbook od apple? s akymi skusenostami?
sice nie som autor, ale na niektorych notebookoch apple (powerbook 12") je pouzivanie Linuxu velmi bolestne, pretoze nvidia (nie, binarny ovladac pre ine procesory ako x86 neexistuje) a pretoze nefunkcny powermanazment.
Co by som ocenil v clanku by bolo, keby autor spomenul, preco treba dongel prepnut z hid do hci. Je to preto, ze takto flashnute dongle funguju po boote v rezime emulacie USB (to znamena, ze je mozne ist do firmware alebo na PC do BIOSu, upravovat parametre lilu/grubu apod) a tato utilitka ho prepne do rezimu bluetooth, takze po prepnuti budu fungovat s donglom aj ine zariadenia ako len mys a klavesnica.
Co konkretne by ta zaujimalo? Kedysi davno som sa s tym hral, jeden pokus na iBooku a jeden pokus na Powerbooku.
1) Asi pred 3 rokmi - iBook 466 - fungovalo skoro vsetko, aj modem (ma hardwarovy), akurat to chcelo vsetko dokonfigurovat rucne - out of box nefungovalo skoro nic. Mam dojem, ze jedina vec, ktoru som nerozchodil, bolo ovladanie hlasitosti zvukovej karty.
2) Asi pred 3/4 rokom - Powerbook 12" 1 GHz, problemy:
- je tam nvidia, takze grafika chodi len 2D, ziadne 3D (driver nv)
- je tam nvidia, takze funguje len interny displej, zabudni na vonkajsi monitor alebo tv.
- je tam nvidia (neopakujem sa uz?), takze ju nie je mozne rozchodit po zobudeni zo suspend-to-ram => suspend-to-ram je nepouzitelne.
- modem je softmodem, takze zabudni (linuxantovy driver som neskusal, modem aj tak vobec nepotrebujem)
- airport express je Broadcom, takze zabudni
ostatne veci chodia - cpu je po boote na 866 mhz, ale je mozne zvysit na plny 1ghz cez /proc. LAN funguje. HFS+ filesystem v jadre este nie je uplne stabilny, mozna strata dat.
Nejake otazky? (Nie, uz na tom powerbooku linux nie je. Mozno sa k nemu vratim, ked najdem nejaky zbytocny usb2 alebo firewire disk).
hmmm... pred nedavnem jsem instaloval linux na iMac (nejaky starsi, presne nevim, ale procesor jel na 350MHz) a vse zcela bez problemu, vcetne teploty vseho, co melo teplomer...
Pro trochu vetsi znalce, byl to debian unstable, jadro 2.6.8.1 a instalace byla az trapne jednoducha...
Proc ne,
1. opatchovat kernel patchem z www.holtmann.org/linux/kernel
2. zapnout v kernelu 'CONFIG_BT_HIDP=m' nebo 'CONFIG_BLUEZ_HIDP=m' podle verze jadra
3. po rekompilaci a restartu 'modprobe hidp'
4. v hcid.conf v sekci device zakomentovat radky auth a encrypt, restart demona
5. 'hcitool scan'
6. 'hidd -server'
7. 'hidd --connect adresa' (viz bod 5.)
8. nektere device potrebuji prepnout utilitkou hid2hci.
Jeste bych doplnil ze staci pouzit google a vypadne nekolik desitek clanku zabyvajicich se stejnou tematikou kde zaroven resi mozne vzniknuvsi problemy.
Pro ty konzervativce, znají jen jedinou hardwarovou platformu x86 a proto nechápou účelnost různých technologiií a z této neznalosti kritizují smyslnost BT klávesnice, nyní podotýkám, že například iPaq jaksi nemá PS2 konektor, a koneckonců nepotřebuje ani lilo, že. Mimochodem, na arm/pxa architektuře nám, odborníkům ;-) funguje bluetooth už hezky dlouho, řádově roky.
Rozumim tomu spravne, ze bez klasicke (PS/2) klavesnice BT nerozchodim? A az jej rozchodim, tak sice bezna klavesnice uz nebude treba ale bude stale pripravena k akci pro pripad problemu?
O BT klavesnicich moc nevim. Lze pripojit jednu BT klavesnici soucasne k vice PC a nejak snadno se prepinat? Takovy HW prepinac kavesnice, ale realizovany pres BT...;-) Zrejme by to slo provest pomoci klavesnice s nekolika ID, ktere by se prubezne mohla prehazovat. Lze to?
Myslim, ze neni duvod pro to aby to neslo napsat.
Na kazdem z tech pocitacu pobezi na pozadi nejaky demon, ktery s pripojenym BT ceka na shortcut. kdyz ho obdrzi, odparuje se, rekne pocitaci na ktery chci prepnout, ze ma cekat na BT klavesku/mys a zmacknu na klavesce parovaci tlacitko. Pocitac, ktery se dozvedel, ze ma ocekavat klavesku si ji priparuje a muzem pracovat.
Pro pepinani dvo pocitacu, nebo prepinani v serii by asi stacilo parovaci tlacitko bez shortcutu.
Bude to mit asi celkem vysokou prodlevu, takze na praktickou praci to asi nebude a jiste to pujde vyresit lepe necim na tema terminal serveru, kdyz uz ty masiny stejne musi byt spojene siti, bez site to IMHO bude mnohem vic skriptovani.
Osobne pouzivam bezdratovou klavesnici&mys od chicony, dosah s novymi bateriemi je tri cihlove zdi, coz me celkem prudi kvuli moznemu odposlechu. Baterie jsem za ten rok co to mam menil jednou proto ze dosly legalne, jednou proto ze na klavesce zustala lezet kniha a ona celou noc vysilala mezeru :)
To, ci potrebujes aj klasicku PS/2 alebo USB klavesnicu, zavisi od viacerych veci:
1) Podporuje BIOS v tvojej doske Bluetooth? Ak ano (este som taky nevidel), tak je vsetko OK. Ak nie, vid dalej.
2) Podporuje tvoj BT dongel emulaciu USB (Logitechy, v clanku spomenute preflashovane dongle od DLink)? Ak ano, tak po nabootovani sa budu tvarit ako USB klavesnica a USB mys, ale nic ine nebude s donglom komunikovat. Potom, ked system nabootuje, tak sa pomocou hid2hci prepne dongel z rezimu USB do rezimu Bluetooth a uz budu fungovat vsetky bluetooh zariadenia.
3) Ked nesplnas ani 1), ani 2), maj v zalohe klasicku klavesnicu.