Vlákno názorů k článku MoviX - multimediální minidistribuce od Pavel Franc - Obrovská výhoda mplayeru je určitě v tom, že...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 4. 2003 9:29

    Pavel Franc (neregistrovaný)

    Obrovská výhoda mplayeru je určitě v tom, že dokáže přehrát úplně všechno (včetně zakryptovaných dvd, pokud si člověk skompiluje vlastní mplayer:) Nevýhodou jsou časté problémy s hardwarem počítačů: na "běžných" strojích s typicky českou obskurní konfigurací hardwaru můžou nastat problémy s detekcí audia i grafiky.

    Taky se mi nepodařilo rozchodit podporu karet nVidia: kvůli uzavřené licenci ovladačů si je musíte z nvidia.com stáhnout pro danou verzi jádra a k distribuci je nějak přidat. Mně se to nepovedlo a na strojích s těmito kartami mi MoviX2 odmítá spustit grafický režim a X. Nezkoušel jste to někdo?

    Naštěstí vždycky zbývá framebuffer, ale to už není řešení pro lámy a ztrácí to eleganci, kterou jinak tohle řešení má: chudák uživatel se ve woknech moří s různými kodeky a přehrávači a stejně se mu nedaří ten film přehrát, vy mu dáte do ruky cédéčko a řeknete "nabootuj a to je všechno". Ne že by na tom moc záleželo, ale tohle je pro linux ta nejlepší reklama, na to windowsáci opravdu jen bez dechu koukají:)

    Zatím se mi nejvíc osvědčila varianta eMoviX, tj. minidistribuce přidaná k samotnému filmu, která ho po nabootování přehraje. Pokud se k filmu na cédéčko vejde, dostanu cd s filmem, který se dá přehrát běžným způsobem z windows/linuxu (a běžný uživatel si ani nevšimne, že je na cédéčku ještě "něco navíc") nebo spustit přímo. Navíc si na cd můžu přidat i titulky v kódování iso.

    Jinak mi bohužel problém s kódováním titulků, které bývají ve windows-1250 přijde dost podstatný (otazníky místo ž, š, ť jsou pěkně hnusné, žádná maličkost). Jak jsem pochopil, přepínač mplayeru "-subcp" se tu nedá použít, protože v minidistribuci chybí utilita iconv. Možná by její přidání problém odstranilo, ale s tím už jsem neměl čas si hrát...

    Každpádně je MoviX skvělý nápad, jak spojit vynikající přehrávač a vynikající operační systém v malé a efektivní řešení. Jen houšť a větší kapky! Díky za článek:)

  • 29. 4. 2003 9:47

    Michal Fikejs (neregistrovaný)

    Mám takový pocit, že při kompilaci eMovixu se dají zadat další paramatry --extra-mplayer-options="-subcp cp1250" ; toto by mělo donutit eMovix zobrazovat fonty v kódování win1250.

  • 29. 4. 2003 11:50

    Pavel Franc (neregistrovaný)

    Hmm, a opravdu to něco vyřeší nebo je to jen obdoba zadání -subcp na příkazové řádce mplayeru? Tohle totiž nefunguje právě proto, že v systému není iconv (pokud jsem to správně pochopil).

    Ale kdyby to fungovalo, bylo by to skvělé.

  • 29. 4. 2003 15:08

    Hynek Med (neregistrovaný)

    Nevim jak v movixu, ale mplayer sam o sobe ma akcelerovane (hw scaling) drivery pro nVidie, ATI apod. Staci dat -vo xvidix. Doporucuju precist dokumentaci k mplayeru, dozvite se more zajimavych veci.

  • 29. 4. 2003 15:45

    Pavel Franc (neregistrovaný)

    Ale jo, copak s mplayerem, s tím problémy nejsou. Ale je pěkné mít MoviX2 na samostatném cédéčku, z kterého nabootujete do X, kde se otevře gmplayer s nějakým pěkným skinem. To je pak věc, pomocí které zvládnou pustit film z cédéčka i klikači z woken.

    Podle mých zkušeností si většina lidí zvyklých na windows s textovou obrazovkou MoviXu (nota bene v angličtině) sama neporadí. Chvíli bezradně zkoušejí něco mačkat, hýbat s myší a pak prohlásí, že to nefunguje:)

  • 29. 4. 2003 15:48

    tdc (neregistrovaný)

    pokud vim, prave pro nVidii v mplayeru zadny akcelerovany driver neni. vidix drivery jsou zatim jen pro ATI Mach64, Rage128, Radeon, Matrox Gxxx, Permedia & 3DLabs R3 a CyberBlade.
    Jedinou akceleraci pro nVidii co muzete mit je v X za pouziti Xv extenze, ale rozhodne ne s vidix driverem.