vzhledem k tomu, že drtivá většina lidí na webu ignoruje i ta typografická pravidla, která lze s použítím současných technologií dodržovat (např. správné psaní uvozovek „ “ namísto " " a správné psaní pomlček – — namísto - atd.), tyhle open-type fíčury asi zůstanou bez odezvy :-)
Ale nestěžuju si. Prostě se psaní a sazba i díky počítačům vyvíjí v posledních 20 letech velmi rychle a některá pravidla už působí trochu archaicky.
p.s. kerning se česky nazývá tuším spíš „prostrkání“ než „podřezávání.“
Ono je to i o tom, jak to umi ten dane program je jednoduche napsat „ “ namísto " ". Ale kdyz bych to musel klapat 1 minutu (tu danou uvozovku) tak se na to....
Proto kdyz delam sazbu delsiho textu, vzdy jen LaTexu. Bohuzel nic zadarmo a schopneho rychle neco vytvorit na trhu neni.
No ono s tím zadáváním je to pravda. Ale našel jsem velmi zajímavý layout klávesnice co toho dost zvládá. Je potřeba si na něj ale zvyknout, nicméně se mi zdá přirozenější, než „klasické klávesnice“. Začal jsem ho používat na NB (s anglickými popisky, takže mě to nemátlo), ale teď už ho několik let mám úplně všude.
viz http://www.xakru.com/cshack/
Řešením je Compose key (ve Windows nehledejte), výborná věc pro všechny typograficky správné znaky:
Compose " , vytvoří „
Compose " < vytvoří “
Compose 1 2 vytvoří ½
Compose o c vytvoří ©
Compose ? ? vytvoří ¿
Compose o a vytvoří å
Compose / O vytvoří Ø
a tak dále
¹⁄₇ není v Unicode jako samostatný znak. Ale můžete použít Compose ^ 1 <DIVISION SLASH> Compose _ 7, jako jsem použil já. <DIVISION SLASH> není standardně nadefinovaný pro Compose, ale to se dá změnít v /usr/share/X11/locale/iso8859-2/Compose
, resp. /usr/share/X11/locale/en_US.UTF-8/Compose
Clovece si ma zabil jak davno nikto. Ja som este vyrastal na terminaloch a grafickych konzolach Dec-u (VAX/VMS) a Sun-u. Tam som to pouzival ale po case ako som presiel na Linux tak to tam nebolo a som si odvykol. A huala dnes to ide znovu. Pre GNOME:
System -> Preferences -> Keyboard -> Layouts -> Options -> Compose Key
Dal som to na pravy ALT a ficim. Velke DIKI.
Dobrá poznámka :]
Navíc pro tištěná (stránkovaná) média je kontrola vdov a sirotků ve specifikaci CSS2 už nějaký ten pátek. Mám matné povědomí, že minimálně Internet Eplorer to i podporuje.
http://www.w3.org/TR/CSS2/page.html#break-inside
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd433064(VS.85).aspx#orphans_and_widows
Vzhledem k tomu, že např. implementace dělení slov podle HTML kódu (­) trvala 8 let a text-overflow: ellipsis nebylo dosud implementováno, má Mozilla co dohánět v úplných základech typografie. Chuťovky jako slitky nebo kerning by se možná mohly řešit až po vyřešení úplných základů…
pred tusim sesti lety jsem chtel, aby implementovali lamani radku. jenze to narazilo na zurivy odpor z jejich strany. protoze dotycny chtel implementovat univerzalni lamaci algoritmus, ktery bude fungovat, at uz text pujde jakymkoli smerem i pro pripady, kdy se uprostred odstavce zmeni smer sazby textu libovolne.
tak jsem cely mozilla team vzdal. jestli se takhle rozhoduji i o ostatnich castech mozilly, nema smysl brat gecko engine vazne.
Přesně tak. Před třemi lety zrušili gumovost nezlomitelné mezery a trvalo jim tři roky, než to spravili. Že do teď při kopírování ze stránky nahrazuje nezlomitelnou mezeru obyčejnou, protože nějaký ťululum neumělo napsat e-mail a tak to tam dohackovalo, je další ukázka typografických kvalit Gecka.
A ještě kdyby tak prohlížeč uměl načtenou stránku vyexportovat do vektorového tiskového formátu, aby to šlo vytisknout v libovolném rozlišení, třeba i v profi tiskárně jako nějakou publikaci. Pro méně náročné úkoly by sazba přes HTML/CSS stačila, přitom HTML je v podstatě vektorové :)
Riešo to predsa HTML entita Osobne používam na výstupe automatickú konverziu.
Psíček a mačička. Janko a Marienka. S batohom cez hory. Z toho nič nebude. Pod oknom vrčal pes. Psíček a mačička. Janko a Marienka. S batohom cez hory. Z toho nič nebude. Pod oknom vrčal pes. Psíček a mačička. Janko a Marienka. S batohom cez hory. Z toho nič nebude. Pod oknom vrčal pes. Psíček a mačička. Janko a Marienka. S batohom cez hory. Z toho nič nebude. Pod oknom vrčal pes. Psíček a mačička. Janko a Marienka. S batohom cez hory. Z toho nič nebude. Pod oknom vrčal pes.
V běžném fontu mají mezery nastavenou šířku (jako standardní šířka mezislovní mezery). Chybná implementace pak pracuje s touhle šířkou, chápe mezeru jako znak. Mezera ale není znak, nemá žádnou šířku, je to prostě prázdný prostor (proto „mezera“) mezi slovy. Obyčejná mezera a pevná mezera se liší jenom tou vlastností, zda je možné v ní zalomit řádek, při výpočtu umístění slov by mezi nimi neměl být rozdíl. Tak ale když se teď Mozilla pustila do té typografie, třeba tam tohle taky udělají správně :-)
Je to trochu humbuk, to, co se tam píše o fontech, umí už dávno OpenType (včetně ligatur). Jde jen o to, aby se fonty správně navrhly se všemi "features", daly se definovat v CSS, daly se stahovat se stránkou. Ale to ještě vůbec není typografie. Pokud se má mluvit o typografii, pak je mnohem důležitější algoritmus odstavcového zlomu včetně dobrého algoritmu dělení slov. V arabském písmu je nutno vyřešit prodlužování kashid. A vlastně v současné době není pořádně vyřešeno ani zobrazení textů v arabském písmu, třeba Wikipedie mi funguje v arabštině a urdštině, ale nefunguje v perštině, ve facebooku mi funguje pouze arabština, urdština nefunguje, a dokonce nefunguje urdština ani na webu BBC Urdu. Připadá mi to jako reklamní tah, který s typografií nemá mnoho společného.
Souhlasím, vzít a použít funkce OT není cesta, jak přinést „pořádnou typografii“ – ne v situaci, kdy člověk prakticky nemůže zarovnat odstavec do bloku, když chce mít na stránce jakous takous tiskařskou šeď a ne povodí Nilu.
Určitě bych místo 1/2 → ½ uvítal lepší/konzistentnější tiskový výstup v prohlížečích, větší možnosti při práci s vícesloupcovým rozvržením (které používám), ... – ale lepší něco než nic :-)
jako uzivatel webu bych uvital, aby byl citelny stejne dobre na obrazovce 800x600, 1440x900, 1280x1024, 1024x1280, 1920x1080, 1080x1920, a pak nektera ultramobilni zarizeni s atypickym rozlisenim.
a ne, ze mi nejaky typograf udela ze stranky na full hd uzavrenim to tabulky nebo neceho jinyho s pevnou pixelovou sirkou "web klicovou dirkou". tam presne smeruje to vase zerovnavani do odstavcu.
Myslím si, že vícesloupcové rozvržení směřuje z dírky ven, ne dovnitř. Více sloupců umožňuje efektivně využít širokoúhlý formát okna, aniž by vznikaly nežádoucí dlouhé řádky. A když je okno moc úzké, hodí se tam jeden sloupec. (Samozřejmě, není to bez problémů, hlavně co se týče vkládání obrázků a dalších „cizích“ prvků, sirotků atd.)
Aneb když se někdo rozhodne udělat klíčovou dírku, nepomohou mu ani Media Queries ;-)
Takže by mě zajímalo, co nového chce vlastně Mozilla přinést?
Mám dojem, že autor článek zbabral. Všechny jmenované novinky jsou záležitost knihovny pro vykreslování písma a použitého písma. Na mém počítači se používá pango, které je umí, takže jako pro vás i pro mě to žádná novinka není. Novinka zřejmě je, že nové Gecko bude umět on-line font poslat vykreslovací knihovně a že to asi i nějak bude fungovat na Windows.
Jsem rád, že se sazba webu vyvíjí. Sám jsem si udělal skript, který vkládá ligatury fi a fl. Výhoda je, že vyhledávače pořád vidí původní podobu písmen a nahrazování tak nezablokuje slova před nalezením.
Tady je:
http://zwz.cz/ligature.js
Netvrdím, že je ideální, připomínky bych uvítal. Obsahuje obcházení poškození tagů s příslušnými kombinacemi. Dá se snadno rozšířit.
ja jsem si do nedavna myslel, že třeba takové pdf je určené k tomu, aby to vypadalo všude stejně. Což je hlavní myšlenka jejich veškeré dokumentace. Bohužel kromě použití jejich Acrobatu se nic takového nekoná a písma a obrázky se často rozsypávají jen tím, že se zobrazí v jiné verzi/jiném prohlížeči.
Co se týče webu, jsem trošku skeptický. Už v samotných normách bylo jasně prohlášeno, že s htmlčkem neni kontrola nad jednotlivými pixely (a to že si IEčko občas přidá násilně nějaký margin 3 pixely to je klasika)
Nedávno jsem se rozhořčoval, proč nejsou schopní vývojáři webových prohlížečů implementovat normální standart. Po trošce bádání jsem přišel na to, že být developerem, tak se v těch W3C WC věcech sotva někdo vyzná, protože jsou to patlaniny jako v českých zákonech. Trošku mě mrzí, že třeba takové IE ještě po 8 letech není schopné podporovat XHTML(media type application/xml+xhtml považuje za application/octetstream, a taky se podle toho tak chová).
Chudáci vývojáři webových aplikací se zase nemůžou spolehnout na to, že se jejich stránka vůbec správně zobrazí, tak dělají styly pro jeden prohlížeč, styly pro druhý prohlížeč... zbytečně spousta práce navíc, jen proto, že se nikdo neni schopný dohodnout a díky snaze o zpětnou kompatibilitu se člověk nikdy nedočká pokroku.
A to jestli budou vyhlazené okraje písmenek, a jestli budou sázené ligatury nebo ne, to je jen otázka uživatelů.
Osobně si myslím, že ligatury na web nepatří. Pokud je někdo chce používat, tak snad může používat glyphy z fontů které těm ligaturám odpovídají, ale zas na druhou stranu, chudáci vyhledávači by z toho byli zmatení... tak jak už jsou z UTF. že si kromě japonců i někdo v evropě dovoluje používat jiné znaky než z latin-1...