ja jsem si do nedavna myslel, že třeba takové pdf je určené k tomu, aby to vypadalo všude stejně. Což je hlavní myšlenka jejich veškeré dokumentace. Bohužel kromě použití jejich Acrobatu se nic takového nekoná a písma a obrázky se často rozsypávají jen tím, že se zobrazí v jiné verzi/jiném prohlížeči.
Co se týče webu, jsem trošku skeptický. Už v samotných normách bylo jasně prohlášeno, že s htmlčkem neni kontrola nad jednotlivými pixely (a to že si IEčko občas přidá násilně nějaký margin 3 pixely to je klasika)
Nedávno jsem se rozhořčoval, proč nejsou schopní vývojáři webových prohlížečů implementovat normální standart. Po trošce bádání jsem přišel na to, že být developerem, tak se v těch W3C WC věcech sotva někdo vyzná, protože jsou to patlaniny jako v českých zákonech. Trošku mě mrzí, že třeba takové IE ještě po 8 letech není schopné podporovat XHTML(media type application/xml+xhtml považuje za application/octetstream, a taky se podle toho tak chová).
Chudáci vývojáři webových aplikací se zase nemůžou spolehnout na to, že se jejich stránka vůbec správně zobrazí, tak dělají styly pro jeden prohlížeč, styly pro druhý prohlížeč... zbytečně spousta práce navíc, jen proto, že se nikdo neni schopný dohodnout a díky snaze o zpětnou kompatibilitu se člověk nikdy nedočká pokroku.
A to jestli budou vyhlazené okraje písmenek, a jestli budou sázené ligatury nebo ne, to je jen otázka uživatelů.
Osobně si myslím, že ligatury na web nepatří. Pokud je někdo chce používat, tak snad může používat glyphy z fontů které těm ligaturám odpovídají, ale zas na druhou stranu, chudáci vyhledávači by z toho byli zmatení... tak jak už jsou z UTF. že si kromě japonců i někdo v evropě dovoluje používat jiné znaky než z latin-1...