podobným přehrávačem (a řekl bych i poměrně známějším) jako Audacious je XMMS. Nevím jestli podporuje i skiny Winampu - svých má poměrně dost - jinak zvládá myslím vše co Audacios a zdá se mi dost pravděpodobné, že případný začátečník na něj v distribuci narazí i dřív...
Audacious je nástupce XMMS, které je už velmi zastaralé a nemělo by se používat. Je totiž postaveno na starém GTK1, které neumí ani utf-8, vyhlazování fontů, neaplikují se na něj systémová nastavení jako na GTK2 a vůbec je to v moderním systému cizorodý vetřelec.
Skutečnost je ale taková, že soudruzi autoři všech "moderních" MP3 přehrávačů pro Linux zaostávají za tvůrci klasického XMMS minimálně v jedné věci: dialog pro výběr souborů z XMMS dokáže přidávat soubory do playlistu, aniž by ho člověk musel zavírat. Takže vejdu do adresáře - add files, jdu do dalšího - add files atd. Zvyknul jsem si na to a holt mi to v těch ostatních přehrávačích chybí. Takže nevidím důvod k tomu, abych ho přestal používat, protože náhrada pro mě zatím neexistuje.
Díky za tip, tohle opravdu funguje. Na snadnost používání toho dialogu v XMMS to sice pořád nemá, ale dá se to používat. Výhodou naopak je, že v tom dialogu Audacity lze procházet adresáře v aktuální cestě tam a zase zpátky.
Na Rhythmbox nedám dopustit (používám Gnome, ale zkoušel sem i Amarok, ale nějak mi k srdci nepřirostl)... Nejvíc si mě koupil právě přehráváním Jamenda.
Je nějaký přehrávač, jako je např. BMPx, který by z Jamenda uměl hrát? Přecejenom, pouštět si ve škole, na Sus EEE pc 701, přes prohlížeč se mi nechce.
Jamendo ma pekne api, viz http://developer.jamendo.com/en/wiki/MusiclistApiExamples, takze by nemel byt problem si napojeni na jamendo dodelat do lib. prehravace, pokud umi pres playlist (m3u,xspd - ale zase by slo zkonvertovat do lib. jineho) prehravat streamovany mp3 nebo ogg.
Taktéž používám rhythmbox (nejspíše z lenosti hledat něco jiného) a celkem vyhovuje. Až na to, že po přehrání fronty automaticky začne přehrávat písničky v hlavním okně. Stěžují si na to i jiní, ale nic nenadělají... Je to feature.
Takže nezbývá než vytvořit vlastní seznam a ten po přehrání smazat.
Nedavno jsem se pokusil prejit na Rhythmbox z XMMS (ktery vyuzivam diky jeho jednoduchosti a minimalisticnosti, Rhythmbox je v podstate opak, avsak se zas da jednoduse hodit do traybaru a ma vetsi podporu formatu) ... bohuzel jsem po male chvili musel utect, jelikoz tyhle fullsize prehravace opravdu nejsou moje parketa... nejake Jamendo apod. je mi v podstate ukradene, a hlavni co jsem pozadoval byla siroka podpora formatu (XMMS, Audacious a podobne treba nezkousnou .m4a) a prehlednost... to prvni mi Rhythmbox dopral, to druhe uz nikoliv. Treba kompletne ignoroval moje jiz ulozene playlisty v .m3u a poradi songu z playlistu si radil podle sebe (podle konkretne jakeho vzorce netusim)... dale mi samozrejme ne moc vyhovoval vzhled, ackoliv jsem se ho snazil zmensit co to slo, stale to bylo dost neohrabane a neustale vyskakovani postraniho panelu s funkcema se mi tez ne zrovna libilo. Je skoda, ze neexistuje kvalitni prehravac, ktery by vsak byl jednoduchy, se sirokou podporou a mel snadnou skinovatelnost a slo ho premenit v minimalisticky. XMMS2 by to mozna splnoval a sice ma mit nejake WinAmp-look-alike skiny, avsak jejich existence je spis mytus alfa a beta verzi z neexistujicich stranek.
Mně zase nikdy nepřirostly k srdci přehrávače s nestandardním, omalovánkovým vzhledem - většinou to bylo na škodu funkčnosti - a tak jsem hledal něco, co se chová jako standardní aplikace, která zapadá do prostředí. Velké přehledné okno atd.
Na Windows jsem si oblíbil foobar2000, v KDE 3.5 mi přišel celkem použitelný Amarok. Teď na Mac OS X používám iTunes - má to svoje nedostatky (za celkem zásadní považuji mizernou podporu Ogg Vorbis a FLAC), ale rozhraní nakonec funguje docela pěkně. Pravdou je, že RhythmBox mi nikdy příliš nevyhovoval, a to jsem ho znovu zkoušel celkem nedávno.
Tez nejsem na omalovankove vzhledy... XMMS mam vzdy v nejakem skinu, ktery je pouzitelny, zadne divne variace s obrazkami, vhodny je kontrast, nerusive elementy a tlacitka musi byt jasne rozlisitelna (u Winampu jsem vzdy zustaval u Classic skinu, ten byl opravdu dost prehledny). Navic mam XMMS zmensene co to jde, pouze dva obdelnicky a to prehravac (typicky stale zmenseny) a playlisty, tez zmenseny, a kdyz potrebuju neco prepnout v playlistu, tak ho poklikanim roztahnu a zase zmensim... a tim to hasne, jinak prehravac neustale bezi nekde pod nanosem oken, takze ho staci vyvolat alt+tabem... to je opravdu vec ktera mi vyhovuje a vypada to, ze se to nezmeni.
Ted by to uz chtelo jen sikovny plugin, ktery by to strcil do traybaru, mozna i s ovladacimi prvky a mel nejakou nerusivou traymsg, ktera by se vhodne objevovala a skryvala. Treba po najeti mysi na ovladaci prvky by se objevila jako aktivni a fungovala by jako playlist. Samozrejme je tu treba Gnome-applet-music nebo Alltray, ale ani jedno neni zrovna to, co si predstavuju.
Jestli se nepletu, tak toho Audacious asi neumi o moc vic nez XMMS... takze jen takovy ten zaklad, mp3, wma, ogg, wav, aac, flac... mozna jeste neco, ale mp4, m4a a urcite dalsi, to asi fakt nezkousne, zkousel jsem to. Leda ze by existoval nejaky zazracny balicek, ktery jsem prehledl :)
Pokud mas na mysli MP4 FAAD2 AAC/HE-AAC/HE-AACv2/DRM tak to je umozneno modulem(od verze1.4). Ale funkcnost jsem zkousel jen zbezne.Pro mne je priorita flac :-)
Pardon ma chyba, nedavno jsem balicek xmms-faad2 odinstaloval, kdyz jsem chtel prejit na rhythmbox, a uz ho zapomnel vratit... hm, koukam ze i ty m4a to zvlada, tak to me podrz. A to jsem tam ten balicek mel a nikdy mi to neslo.
Podobny Amaroku s vzhledem GTK, Exaile je pro me nejlepsim Gnomim prehravacem a v clanku nebyl zminen.
Co dalsi prehravace? dost jich tu zmineno nebylo, treba Banshee, Listen, MPD nebo tezce vychytany MOC
Jj, Exaile je nejlepsi prehravac pod GNOME, osobne ho pouzivam a nedam na nej dopustit. Jeho velkou vyhodou je, ze ma i vlastni repozitar takze jeho aktualni verze neni problem:) A hlavne nema preplacany vzhled a nucene razeni v playlistech jako rhytmbox:) A navic je v Pythonu ... =)
Nebo treba dela to, ze pri poslechu internetoveho radia stahuje obaly pro aktualne hrane pisnicky, je pluginovatelny, nenarocny na pamet, proste nejlepsi prehravac pro GTK :-)
Neda mi nic ine len suhlasit... vzdy som pouzival Amarok, ale enormne dlho startoval, potom som pouzival aj audiacious, ale to nebolo to prave orechove. Raz som natrafil na exaile a odvtedy ho pouzivam... rychlo startuje pomenrne nenarocny na ram a funguju mi nanom tlacitka ako Play, pause stop atd...
Ja moc zkušeností s přehrávači nemám, ale abych řekl pravdu, tak hlasuju pro AmaroK.
verzi 2.0 jsem eště nezkoušel, ale starší verze (Fast forward) je přesně to co si od přehrávače hudby představuju.
To nevim, kolik to zere, protoze mam gigovou ramku a za cely den na xubuntu z ni uzeru max. 50 procent. Rhythmbox mi nevyhovuje, protoze moc nefunguje to last.fm
Dík za tip.
Přehravač typu foobar mi v linuxu chybí hodně. Hlavně nechápu dvě věci:
- pokud mám zaplé zobrazení kolekce, proč neexistuje přehrávač, který inteligentně přečte tagy, a pokud má nějaké album tag albumartist, zobrazí ho pod jednou hlavičkou a nevytvoří zbytečně v kolekci dalších x interpretů s jednou skladbou? Takže zatím jsem byl nucen si soundtracky převést do jiné složky, odstranit je z kolekce a prozatím se s nimi rozloučit. Pokud existuje, který?
- místo toho by stačilo zobrazení složek, kde to mám roztříděné, což třeba tenhle aTunes umí.. zatímco ale ve foobaru stačilo kliknout pro změnu seznamu skladeb, tady musím přes kontextové menu ten seznam nahradit, jinak se to připojuje. Stejně jako třeba v Amaroku nebo exaile. Moc nechápu, k čemu je to dobré; vám to vyhovuje?
jj Foobar nebo něco podobného bych také na Linuxu (OsX) uvítal, FB2K snad jako jediný přehrávač (na libovolném OS) zobrazuje alba jako alba a ne jako X skladeb oíd stejného interpreta
No podle mě to umí AmaroK 2. U Songbirdu to je myslím plánované. Pokud ne, zkuste napsat do bugzilly. Do verze 1.1 se to určitě nestihne, ale v 1.2 by to mohlo být.
Amarok má zase ten problém, že v něm nejde jednoduše změnit celý playlist. Resp. jsem hledal a nic nenašel, plus jsem si z jednoho fóra potvrdil, že tohle prostě na jeden klik neumí.
Songbird jsem taky chvíli používal, a byl by fajn, kdyby nebyl tak přišerně pomalý.. a nemožnost zrušit rozdělení podle žánru taky nic moc. Takhle mám tři panely, když by stačily dva.
Já bych byl nejradši, kdyby prostě fungoval ten foobar :)
To je jasný, foobar2000 je o dvě třídy výš než jakýkoliv jiný přehrávač na zemi. AmaroK a Songbird se ale snaží. Hlavně věřim Songbirdu, díky XUL se může GUI pomocí rozšíření úplně překopat. V současnej verzi už neni vůbec pomalej, řekl bych, že je zcela srovnatelnej s fb2k.
Například na http://addons.songbirdnest.com/addon/209 je doplněk, který v Songbirdu udělá ty filtry 4, analogicky by určitě šel i takový, který udělá filtry jenom dva.
Navigator .... zobrazit podle (interpretů, alb, žánrů, složek) při dalším spuštění aplikace se spouští s posledním vybraným.
Pokud zvolíte zobrazit dle interpreta a pokud předpokládáme, že na daném albu jsou songy od více interpretů, jsou songy z daného alba zařazeny u daných interpretů, žádné duplicity se nekonají.
Více nevím dle čeho dalšího třídit, ale ne každému to musí vyhovovat, jenom konstatuji že mě ano
No a jak by to podle vás mělo být? Pokud chci zobrazit songy dle interpreta tak chci všechny songy které mám od daného interpreta u daného interpreta ... nějak mě to asi nedochází ale jak jinak by jste to chtel sortnout?
Chápu logiku, ale nevyhovuje mi to tak.
Chtěl bych to nějak takto, příklad:
- interpret A má tři alba jen svoje
- od interpreta B nemám nic
- mám složku, ve které jsou soundtracky. V jednom z nich je dejme tomu 20 skladeb, z toho jedna skladba od A, jedna od B a pak ten zbytek. Všechny skladby ve všech soundtracích mají nastaven tag albumartist na Various
- vytvořím v přehrávači kolekci ze složky s hudbou. V téhle kolekci to bude v přehrávači takto - interpret A v ní bude mít tři alba, interpret B tam nebude. Dále v ní bude interpret Various, který bude obsahovat všechny soundtracky
Chápu, ale dle mě je logické … chci třídit dle interpreta tak chci všechnu muziku daného interpreta i tu co je zanesena v soundtrackách. Pokud chci soundtracky tak si zvolím sortnout dle žánru a zvlášť se mi zobrazí všechny soudtracky (a muzika kterou obsahují).
Ve vašem popisu by se muselo sortovat dle dvou příznaků „interpret, žánr“ s tím že by byl interpret prioritní, otázka jestli by takovéto třídění znamenalo přehlednost nebo složitost a bordel.
Předpokládám že složky máte ve formátu jaký požadujete „Interpret – album, album, album“ „Sountracky – soundtrack, soundtrack“ potom je jasná volba zobrazit dle složek a je pořešeno.
Když sortuji dle interpreta tak chci všechnu muziku daného interpreta a ne aby nějaká muzika zůstala ukryta v soundtrackách, což v podstatě ani nemusím vědět jelikož obecně nemusím být ani tvůrce úložiště.
Neobhajuji „aTunes“ nebo jiný konkrétní SW, pouze logiku toho sortování. Dle mě je správná, ale chápu, že někomu jinému třeba nevyhovuje. Pouze můj názor.
Omlouvám se popisujete hledání dle jednoho příznaku albumartist, takže by se nemuselo hledat dle dvou, ale vše ostatní zůstává.
Řekněme, že chci vyhledat muziku od U2 a v úložišti žádná není pouze dva songy v nějakém soundtracku. Dám vyhledat dle albumartist a najde mi to soudtracky pod Various.
Pokud nejsem tvůrce úložiště a nevím, že v nějakém soundtracku sou ty dva songy od U2 (zapomenu že tam jsou atd.), nikdy nezjistím že mám ty dané dva songy od U2.
Proto je to obecné sortování které obhajuji, dle mě správné.
Já ale moc nechápu, že lidem nevadí ten bordel, který se pak při sortování dle interpreta vytvoří. Mám dejme tomu v Banshee (který používám) nějakých 70 artists. Po přidání pár soundtracků se to číslo může zdvojnásobit. Když už, tak bych uvítal nastavení, které by soundtracky nezařazovalo do artists, ale jen do alb, kde bych je pak dodatečně dohledal. Ale to jednak neexistuje a jednak by byl počet alb obvykle cca dvakrát větší než počet artists, což by zase ztěžovalo hledání.
To řazení dle složek je ideální, to jsem používal ve foobaru. Jenže tam je ten problém s vytvářením playlistů, který jsem popisoval výš. Dělá to Amarok, Exaile i aTunes..
Ja mel s prehravacem hudby nalinuxu vzdycky problem. Moje cesta vedla pres XMMS, Audacious, Exaile az k MPD. XMMS je mrtvy. Audacious mel problem si pamatovat nastaveni, obcas padal. Exaile je cely v pythonu + pouziva GStreamer, coz mi pripadne jako zbytecny zrout systemovych zdroju.
Neni mi jasne, proc tak skvely prehravac neni v clanku zminen, kdyz je navic diky architekture klient-server nezavisly na desktopovem prostredi a klientu k nemu existuje opravdu mraky.
Mám docela hodně muziky, někdy hodně staré, z pochybných zdrojů, různě "narejpaná" z neznámých CD apod. To znamená, že mnoho souborů neobsahuje důležité tagy, využívané přehrávači typu Rhythmbox k tomu, aby myslely za nás. Abych mohl např. Rhythmbox používat, musel bych celou sbírku projít a otagovat. Prozradíte mi, co mi tyto přehrávače nabídnou tak zásadně nového a inovativního, že bych opustil svůj obvyklý systém "zvolit album -> přehrát album", na který jsem zvyklý od dob audiokazet? Last.fm ani Jamendo nepoužívám.
Třeba proto používám Amarok, umí prostě zobrazit složky. Čili nic neřeším. Ale tak kolekce se dá taky použít, občas díky ní najdu co ani nevím že mám :o)). Právě jsem u měj použil služnu "najít obrázek k albu". No nevím podle čeho to hledá, ale hodně toho nesedí. Třeba k albu od kabátu. Na obrázku jsou 2 týpci s nápisem "Meditation for good health" a pod tím název alba "Go, satane go!" :o)) Zase se člověk nasměje.
Pokud mate opravdu hodne hudby, kategorizaci se driv nebo pozdeji nevyhnete. Existuje hezky tool EasyTag, ktery umi tagovat generovat ID3 tagy do mp3jek. Bud si stahne tagy primo z netu, nebo je dokaze odvodit z nazvu souboru + slozek. Je fakt, ze bez ID3 tagu, vam zrejme zadny prehravac nedotahne lyrics ani obrazek alba. Rozhodne vam ale prinese urychleni a to diky indexovani vasich souboru.