Nejdrive k clanku - libil se mi urcite vic nez brblalum nade mnou, souhlasim s tim, ze laik nepotrebuje vnimat rozdil mezi OGG a Ogg ci xine vs Xine. Zvidavy laik si najde vic, nezvidaveho to nezajima. Svuj ucel to ale splnilo jen castecne... Uvital bych doplneni alespon ve forme odkazu na drive uverejneny clanek jak zminene multimedia zprovoznit, pripadne upresneni ktere nejznamejsi distribuce multimedia "zvladaji" uz od zacatku a u kterych distribuci je potreba podniknout nejake kroky ke zprovozneni (OpenSUSE - OneClick, Mint obsahuje v te a te verzi, Ubuntu - popravde nevim :), Mandriva atd.). Myslim ze 4-5 distribuci by stacilo.
Predne se ale u zacinajicich, nepubertalnich uzivatelu setkavam s jinym problemem a tim je nutnost vyuzivat napriklad pracovniho Exchange serveru. Ptaji se, jestli muzou nainstalovat Outlook, jestli muzou tvorit, ci upravovat dokumenty v Mrkvosoftim formatu beze ztraty formatovani... a to uz je trochu problem!
Ma se instalovat Virtualbox a v nem zprovoznit vse co neni jednoduse premigrovatelne na Linux? Na starsich strojich tezko (512MB RAM je trochu limitujici). Je lepsi dual boot (na malych harddiscich omezujici)? Jake by bylo vase reseni? Ja jen ze tyto uzivatele uz nejakou dobu odkazuju ke trapeni s Windows a tise doufam, ze behem nasledujicich dnu nechyti nejaky krasny trojan, nebo si "omylem" nezastvou system tisicem otravnych toolbaru a search baru:) O to vic uprimne posilam uzavrena reseni MS do hlubokych a temnych der, zabednenost administratoru firem, kteri svym uzivatelum neumoznuji vybrat si svobodneji format, ktery je alespon standardem (male hura docx), trochu nechapu.
Velice rad si ctu clanky na rootu a abclinuxu. Velice rad se zas neco noveho dozvim nebo naucim na zdrojaku. Pokud je ale nejaky navod pro laiky, tyka se porad dokola multimedii a nikoliv treba zprovozneni vyse zmineneho (alespon nastinem reality), nastaveni xorg.conf (ktere mi pravidelne zpocatku davalo zabrat), nastaveni a problemy se sambou (automaticke konfiguratory nejsou ani v jedne distribuci do dnes v kazdem ohledu plne funkcni) a vysvetleni laikovi, ze aktualizace na Linuxu nejsou aktualizace na Windows :) a ze nema hned vsechno slepe instalovat (jak se mu snazi vnutit vsichni aktualizacni demoni).