po funkcni strance to vypada docela dobre - pro malou firmu jak delane (pred nekolika lety jsem se podilel ne vyvoji neceho podobneho, ale closed source) - ale ma to dve marketingove chybicky - chybi reference (aspon jsem je nenasel), bez nich se lidi k nasazeni tezko premlouvaji - a jeste drobna pripominka - informacni system casto prodavalo jenom to jak vypadal z venku - chtelo by to nejaky hezci skin :-) (a to si nedelam srandu - zazil jsem situaci, kdy pri prezentaci pred zakaznikem nejela sice pulka funkci, ale jedine za co sme byli zdrbani byli skarede ramecky, nehezky font :-)
MyCompany 1.0 je nová verze informačního systému, která ještě nebyla v praxi nasazena. Vychází však z principů a zkušeností, které jsem použil při psaní rozhraní Maccess nasazené v Meoptě Přerov v roce 1999 a následně v informačním systému MIS, který tam byl nasazen v lednu 2003. Systém běžně obsluhovalo více jak 200 uživatelů.
Skiny je možné udělat přesně dle přání vedoucích pracovníků-:)
tak jsem prosel to demo a opet se mi potvrdilo, ze web-client je u podobnych aplikaci trochu problem. Bezi to sice vsude, ale ta cena za tu kompatibilitu se mi zda dost vysoka. pro optimalizaci prace na desktopu jsou dvere jiz ted zavrene. Skoda.
Ale v principu to nevadi. jestli to maji kluci modularni, tak pridaji k web-klientovi Qt-klienta a uz to bude vypadat jinak.
Myslím, že pokud jde o efektivitu práce při vyhledávání informací a jejich prezentaci je právě web-client to pravé.
Možná je diskutabilní efektivita web-clienta při některých aktualizacích dat. Jsem však přesvědčen, že u systému s rychlou odezvou je možné docílit stejné efektivity jako by měl případný "Qt-klient".
Výhoda toho, že to beží "všude" je pak obrovská pro výběr koncového zařízení. Stačí vám cokoliv načem běží slušný web-client. To může znamenat veké úspory v nákladech na koncová zařízení. Můžete to provozovat na linuxové bezdiskové stanici, obyčejném Windows PC a nebo na třeba na Sharp Zaurus SL-C700.
Souhlasim s tim, ze web-klient muze byt velmi efektivni. Mnohdy efektivnejsi nez nativni rozhrani, coz se mi mnohokrat ukazalo jako pravdive. Zalezi na propracovanosti. Krom toho kompatibilitu mezi prohlizeci vetsinou v podnicich muzete prikazat. Tedy budete pouzivat mozillu a basta. V exploreru by to melo fungovat. Nefunguje? Mas mit mozillu.
pardon, prehledl jsem, ze system je koncipovan predevsim pro zobrazovani informaci. Vidim, ze ovsem rada ctenaru to pojala jako ja - totiz jako podnikovy informacni system.
Jestlize ovsem mirite k takovemu systemu, tak obdivuji vasi odvahu, postavit to na web-clientu. Tu odvahu vidim v tom, ze ocekavate, ze se funkcionalita prohlizecu rapidne vylepsi. Soucasne neni mozne zajistit ergonickou praci s takovym systemem, kde se na to koukam 8 hodin denne.
co lze jen problematicky realizovat:
- automaticke doplnovani udaju (napr. datum)
- hustota informacnich elementu (u native 3 x vetsi)
- popup's
- prednastavene typy editacnich prvku(cisla, termin)
- drag&drop
- table/grid v scroll-oblasti
- .....
Co se tyce hardware tak nativ client je mnohem mene narocny nez browser.
Co bych rad ale dodal je, ze z prodejniho hlediska je to dobry tah, nebot ten argument, ze to pobezi na vsem ( i kdyz tu moznost nikdo nikdy nevyuzije) je lakava. A nakonec to konci tak, jak zde nekdo napsal - nemas mozilu - mas smulu?
Proc nakonec ergonomie nehraje roli je, ze rada lidi, kteri o software pro sve podrizene rozhoduji, se zajima mnohem mene o ergonomii - spise je zajima, zda dodavatel software postavi na dvur BMW nebo Audi :-(
No PeopleSoft je druhy nejprodavanejsi ERP system a cely jede jen pres web clienta. Spoustu veci, ktere jmenujete tam funguje - automat. doplnovani, horke klavesy, prednastavene kontroly, table gridy apod.
- takze myslim, ze to jde.
Otazkou je nakolik dodrzuje standarty, coz nevim.
Jsem přesvědčen, že práce se systémem musí být efektivní a že by systém neměl uživatele zdržovat.
Některé prvky, které zmiňujete jsou ve formulářích v systému MyCompany implementovány a přitom jde stále jen o "mrtvou" webovou aplikaci (tedy není například použit javascript a podobně).
Některé věci ve formulářích je třeba řešit na více kroků (často však stačí jen dva). Tedy například najede formulář, který se ptá na část údajů, ten se odešle a v druhém kroku na základě toho najede druhá část, která již má předvyplněné hodnoty na základě údajů první části. Přitom první část je již umrtvena (nelze měnit).
Opravdu jde vytvořit dosti efektivní aktualizaci dat na základě "mrtvého" webu.
To co jsem výše naznačil není v zatím zveřejněné části MyCompany příliš užito, jelikož to nebylo příliš potřeba. Některé připravované aktualizační formuláře v MyCompany však takovými prvky disponují.
Je pravda, že někdy je člověk zatím nucen pracovat s více okny (či taby), kde v jednom hledá v nějakém číselníku a do druhého pak příslušný obsah přenese. To je někdy dosti těžkopádné, ale i to se dá řešit.
Znovu však opakuji, že jsem přesvědčen, že je možné postavit efektivní front-end aplikaci na "mrtvém" webu a v MyCompany jsem již ušel kus cesty.
Pomoci js jde dosahnout zajimavou funkcionalitu GUI a hlavne prenositelne. Sice ne vsechno co jde udelat v nativnim klientovi. Je to nekde mezi "mrtvym" webem a plnym klientem (treba curses). Pro uzivatele Mozilly to muze byt zajimave vylepseni. Na ukazku moznosti se jde podivat na http://sf.net/projects/bee/
Ukazuje se na jaky klienty se zamerujou - sloupce s cenama (a vubec jakymakoli cislama) sou zarovnany doleva, protoze ty prohlizece co podporujou W3C normy nejak pozapomely podporovat zarovnavani (a ostatni atributy) na elementu COL. Chyba 915, open source komunite uz trva 5 a pul let ji opravit (evidentne nepodpora standardu nikomu nevadi ;)
Tento problém mne v Mozille trochu trápí a je pravda, že již delší dobu. Je zajimavé, že například textový prohlížeč Links zarovnání doprava s užitím značky col podporuje. Každopádně i přes tento nedostatek Mozilly je pro mne Mozilla Firebird (nově Firefox) prohlížečem číslo 1.
Pro mě je taky Mozilla číslo 1, i když teď píšu z IE :( I tady na Rootu se objeví lidé, kteří kvůlijedné drobné chybě odsoudí "ty "ubohé" prohlížeče podporující w3c standarty". Řekl bych, že Jerry patří ke skupině zastávající názor, že standartem je to, co je nejrozšířenější. Naštěstí ne každý podle toho vytváří webové stránky. Nejedna firma už přišla o mou zakázku jen z důvodu, že její web nebyl schopen fungovat v Mozille (to mě vždycky dopálí, když funguje jen v IE
:)
Ja si myslim ze standarta je to co vlaje na sloupu.
A vadi mi kdyz se prohlizec vytahuje tim ze podporuje standardy a pritom zakladni veci jako zarovnani sloupcu neumi. Nevim jak si z toho vysoudil ze zastavam to ze standard je to co je nejrozsirenejsi, align atribut na col elementu je zcela jasne definovanej W3C v HTML 4 (a tim padem i v XHTML 1.0). Ale podle tebe sou asi standardy to co podporuje Mozilla, ne to co pise W3C a pokud nahodou nekdo jinej umi vic standardnich veci tak to svadis na to ze to neni standard ale neco co je nejpozuivanejsi. Ses fakt demagog.
Hlavne ze ses velkej chlapec a dokazes lidem vyhrozovat ze prijdou o tvoji zakazku pokud nebudou podporovat Mozillu ;) O takovy zakazniky opravdu vsechny firmy stoji...
> Hlavne ze ses velkej chlapec a dokazes lidem
> vyhrozovat ze prijdou o tvoji zakazku pokud nebudou
> podporovat Mozillu ;) O takovy zakazniky opravdu
> vsechny firmy stoji...
No, ja tenhle postup taky uplatnuju.
Odesel jsem od Komercky k Ceske Sporitelne kvuli webovemu bankingu.
Spoustu veci nakupuju pres Internet a jakmile mi internetovy obchod v Galeonu nejede, tak ze tam proste nic nekoupim. Nemam ani jak a proc, je dost jinych, ktere mi funguji ;-)
Je jasne, ze o takove zakazniky nektere obchody a firmy nestoji. Ale to neni muj problem, ja si nakoupim jinde.
Řekl bych, že Jerrymu III v tomto případě vadí právě ten postup ode zdi ke zdi. Jestliže někdo tvrdí "nemáš Mozillu, tak si trhni", je to naprosto ekvivalentní tvrzení "nemáš IE tak mi polib řiť". Správné HTML stránky by měly být použitelné v čemkoli. Alespoň co se týče aplikací pro velký Internet, u intranetů s heterogenním prostředím může být situace trošku jiná.
Vyřazovat uživatele ne-Mozilly není o nic lepší než orientace čistě na IE.
Nicméně bych řekl, že vzpomínaný bug je v tomto směru ještě relativně v pohodě, nevypadá to sice hezky, ale alespoň se ten údaj zobrazí...:-/
Souhlasím, můj příspěvek byl v tom duchu, že webová stránka má fungovat použitelně ve všech normálních prohlížečích - IE, Mozilla, Galeon, Opera, ... A jak už Martin Povolny psal výše - já taky nikomu nevyhrožuju kvůli jeho stránkám. Ale když přijdu nakoupit do jeho obchodu a zjistím, že tento e-shop chodí pouze ve Windows na IE 5.5 a výš, pokud možno pouze se zapnutými cookies - jinak neukáže ani úvodní stránku, pak místo abych restartoval celej počítač a ztrácel čas, kliknu si na jinej obchod.
Jinak k tomu co je standarT(a) a standarD: Jerry III - nechci se hádat, ale myslím, že obojí je přípustné. Krom toho Ty, kterej píšeš "sou" místo "jsou" mi nemusíš radit :-)
Dodal bych ještě pro Jerryho III: zřejmě tu nejsi neznámý, ale já jsem usoudil (ptáš se mě z čeho jsem usoudil...viz výše) z tónu Tvého příspěvku, že pohrdáš Mozillou pro pár malých sporných bugů a automaticky jsem si Tě zařadil do tábora zarytých přívrženců M$00000000000,- :) Jestli je to omyl a máš pouze upřímnou snahu přispět ke zlepšení Mozilly, pak se Ti omlouvám!
Ještě k prohlížečům - profesionálně vyvíjím webové stránky a fungují všude, včetně textových prohlížečů, i menu (které dělám dynamické pro gr.prohl.). Stránky vyvíjím podle standartů a pak při testování je doupravím tak, aby fungovaly i v Internet Exploreru. Je na to pár fíglů, obvykle na principu, že v CSS definici se nejprve nastaví parametry pro IE a pak se využije některá z jeho desítech až stovek nekompatibilit a parametry určené pro W3C kompatibilní prohlížeče se před IE skryjí. Mohl bych podrobně demonstrovat jak, ale o to tu myslím nejde.
Mozna je znamy vyvolavac flames, ale tentokrat docela uhodil hrebicek na hlavicku. Pokud ukazete pri predvadecce vrchni ucetni podnikovy system, ktery cisla zarovnava doleva, tak jste skoncili jeste drive nez jste zacali. Mozna to lidem z IT prijde jako banalita, ale business uzivatel se pres "takovou nepatrnou" chybku neprenese.
Tak si tu chybu prectete - staci narvat styl na kazdy TH/TD co ma byt zarovnany. Podle programatoru jedinyho prohlizece co podporuje standardy je to tak jedine dobre :) To ste nevedeli ze na Rootu to budou prohlizet Mozillou nebo Firefoxem/Firebirdem/Phoenixem kde se to zobrazi blbe?
Věřili jsme, že Mozilla bude u návštěvníků Roota hojně zastoupena.
Mimochodem, prvni den z Roota odskočilo na náš server víc jak 600 návštěvníků, z nichž se 42% tvářilo, že má Mozillu a stejných 42%, že má MSIE. Přitom 72% se tvařilo, že má Windows a 26%, že má Linux.
Máte také pravdu, že zarovnávání v případě prohlížeče Mozilla lze snadno upravit i na naší straně, k tomu ale sáhneme až v krajním případě. Mozilla je pro nás dnes nejdulezitejsi prohlizeč a je to velkolepý projekt, který diskutované zarovnávání snad již brzy upraví sám.
Tehle bug se resil uz nekolikrat. Problem je, ze formatovani by melo resit CSS a ne HTML. Autori mozilly se vymlouvaji na nejednoznanost specifikace HTML a CSS. Mozilla je skvelej prohlizec, ale obsahuje par trapnejch bugu, ktery se sni tahnou uz hrozne dlouho a nikdo je neresi. Me se stalo, ze jsem u verze 0.8.6 reportoval bug, kterej byl nekolikrat uzavrenej a znovu otevrenej a vyresenej byl a az nekdo okolo verze 1.3. A pritom zpusoboval crash aplikace.
Ivan
Kdybych činil strategické rozhodnutí své firmy, také bych asi volil spíše Javu nebo .NET. Ale toto je pěkný příklad, že to jde i v Perlu (beztypovém jazyku). Když se zkrátka dodržují domluvené věci, tak to funguje. Horší to bude, až se to rozroste, toto zatím je projekt střední velikosti. Až na tom budou dělat desítky programátorů a budou hledat chyby, bude to možná problém. Říkám možná (noflame).
Co se týče ASP.NET, vystačíte si s SDK od Microsoftu. V současné době se takové aplikace nechají rozběhnout i pod Linuxem, viz. můj web (jediné, s čím se v Monu v současné době potýkám, je náhodný výskyt jedné chybky v cachování, až to trošku víc prozkoumám, pošlu jim to do bugzilly). Přiznám se že nevím, jak je na tom třeba podpora ViewState a prvků z namespace System.Web.UI.WebControls, protože tyto věci nepoužívám, používám trošku jiné postupy, než prosazuje Microsoft, nicméně už bych neměnil - ani za JSP.
Totéž platí i o aplikacích pro příkazový řádek.
Co se týče okenních aplikací, nemám osobní zkušenosti, ale pokud vím, jsou k dispozici různé multiplatformní knihovny jako například GTK#, jejichž hlavní nevýhoda proti Windows.Forms je, že nemají nativní podporu Visual Studia. ;-)
Jo, a abych nezapomněl, knihovny, které mi mají běžet pod Linuxem, sice pro klid duše kompiluju na cílové platformě, ale jak jsem si vyzkoušel, je možno v pohodě vzít assembly zkompilovanou ve VisualStudiu a spustit jí pod Linuxem v Monu.
Pokud vás to zajímá (myslím že ne, jen rejete ;-), zkuste navštívit http://www.go-mono.org/
A když jste zmínil Qt, můžete se mrknout na http://qtcsharp.sourceforge.net/
ale na tech strankach neni to, co jsem pozadoval. Spise se jedna o informace pro zainteresovane vyvojare, kterym se vysvetluje, jak si na win naistaluji cygwin, gtk# a kdovi co jeste. Pote si mohou zacit dopisovat v mailing-konferenco pro windows.forms proc ty nejstupidnejsi aplikace nejdou prelozit a proc nebezi.
Ja ty stranky samozrejme znam, ale ani ve snu mi nenapadlo, ze by mel nekdo tu drzost to srovnavat napr. s trolltech.
To nehovorim o tom, jak je to u beznych uzivatelu s runtime. Kdo to na windows, nemluve na linuxu ma?
ne,ne, to neni ZADNA alternativa - krome toho, ze si chce nekdo hrat a nebo mysli, ze to ma budoucnost a vzdelava se za firemni penize.
Pokud vim tak Sun zakazuje distribuovat runtime Javy s Linux distribucema, pokud je nekdo chce tak si je musi stahnout sam. Jedinej duvod proc je JVM jakz takz rozsirena mezi uzivatelema je protoze ji Microsoft instaluje defaultne s Windows. Ale jinak je to pekna demagogie :) Uz jen to ze .Net CLR a C# sou nezavisly (do mire do jaky je ECMA nezavisla) standardy, zatimco Java je proprietarni majetek jedne firmy (ale pokud to neni Microsoft tak asi nikomu nevadi).
Placas nesmysly. Nejdriv si zjisti fakta a potom flejmuj. Za prve pokud Sun neco zakazuje (ze o tom sakra nevim...?), je asi nekde bota, protoze JRE najdes bezne v distribucich. Stoprocentne je ve Slackware nejmene od verze 9.0 a to dokonce v default instalaci. A urcite i jinde (MDK...). A za druhe M$ s Widlema zadnou JVM neinstaluje uz od prohraneho soudniho sporu se Sunem. A dnes prakticky ani nemas realnou moznost si M$ JVM stahnout a nainstalit (jisteze to jde, ale neni to tak jednoduchy). A doporuceni M$? Serte na Javu, investujte miliony do prepsani vasich aplikaci na puntikNET. Suxx :-\
Tu sa musim M$ vynimocne zastat - .NET ako platforma je celkom dobre navrhnuta (hlavne oproti MFC a podobnym zvrhlostiam). Ja sa uz tiez tesim, kedy Mono Project dokonci aspon verziu 0.5 (ak ked sucasna je tiez celkom dobra, ale zatial sa v nej da iba "hrat"). Okrem toho Qt ma priamy bind do Qt# - ako uvadzal kolega nadomnou, rovnako ako aj GTK -> GTK#. So slubovanou podporov pre Windows.Forms (cez Wine) to nemusi byt zas take zle a hlavne, C# je celkom dobre navrhnuty jazyk a som az prekvapeny ryxlostou runtimu a hlavne prekladu.
S tím hraním bych to netvrdil tak jistě. Bohužel standardní releasy byly opravdu často nepoužitelné díky naprosto blbým chybám (např. ve verzi 0.29 nefungovaly správně relativní odkazy v *.ascx šablonách), ovšem během jednoho nebo dvou týdnů byly tyto věci opraveny v CVS. Čili doporučený postup: vyzkoušet, když je něco blbě, nahlásit to do bugzilly a pár dní počkat. Nebo ještě lépe rovnou jim poslat patch, většinou to jsou snadno odchytitelné triviality.
Jinak bych řekl, že verze 0.5 nebude, podle roadmapy na http://www.go-mono.org/mono-roadmap.html by Mono 1.0 mělo být během tohoto pololetí.
jeste jednou - puvodni prispevek znel od Izapa, ze by firme jako strategii doporucil .NET. Moje namitka byla, ze se nejedna o praktickou alternativu. Sam jste to potvrdil svym vyrokem o 'hrani'. Jako vzdy se ale tato diskuze smichala s vyroky, ze C# je cisty navrh apod. To je vsechno pravda.
Ale take je pravda, ze Izap by musel firme ukazat tuto diskuzi, ve ktere jerryIII s ledovym klidem doporucuje pracovat v CVS a pri chybach zasilat rovnou ty patche.
Mozna to nekomu pripada jako flame kdyz reknu, ze vedeni firmy by takovy navrh v soucasne situaci muselo zamitnout a obvzlast rozumne firmy by Izapa okamzite vyhodily. Presto, ze je rada vyvojaru cistotou navrhu, rychlosti kompilace atd. prijemne prekvapena.
1) Nejsem Jerry III. Už dříve jsem si říkal, že asi neumíte číst :-)
2) Byl jsem špatně pochopen. Sám bych si také v současné době netroufl propagovat komerční aplikaci běžící na Monu, vždyť je to beta. Nicméně svoje věci ladím tak, aby byly i pod současným Monem spustitelné (což není problém, těch pár stávajících nekompatibilit se nechá jednoduše obejít), díky čemuž až bude ostrá verze (viz zmíněná roadmapa), bude cílový operační systém bez problémů zaměnitelný. Momentálně ty věci jedou na IIS (stávající zákazníci to stejně v současné době chtějí) kde je ASP.NET schopné ostrého nasazení už asi tak dva roky, ovšem kdyby někdo chtěl v budoucnu přejít na Apache pod Linuxem, nebude problém. Stejně jako u Javy.
Vy tvrdíte, že .NET nemá budoucnost. Povíme si to za dva roky :-)
Mimochodem, znovu jsem si tenhle thread přečetl od začátku a mám pocit, že se tady směšují dvě věci: použitelnost .NETu pod Wokenními systémy a použitelnost .NETu jinde. Pod IIS to není problém, je to stabilní, spolehlivá a ověřená technologie se slušnou vývojářskou základnou. Jinde trpí .NET dětskými nemocemi danými tím, že dosud není ostrá verze OSS implementace - což už ovšem už nebude platit dlouho. Nicméně i tato beta už je ve stavu za jistých podmínek použitelném.
Izap nemluvil o platformě, přečtěte si to pořádně. Psal o Javě _NEBO_ .NETu. Pod MS systémy je .NET celkem jednoznačná volba, pod unixovými OS je _V TUTO CHVÍLI_ lepší Java.
Předpokládám, že se tu rozpoutá flame jestli je lepší MS nebo Linux, ale té už se účastnit nehodlám, sám zastávám postoj neutrální.
Suhlasim, vzhladom na momentalnu "hysteriu" okolo .NET a C# (certifikaty, atd. - sice len pre win) a projektu Mono MA zmysel sa tuto technologiu ucit - v najlepsom pripade v priebehu roka - dva budeme moct pisat aplikacie ozaj multiplatformovo - a tym myslim komplet aplikacnu aj GUI cast, a konecne nastane vytuzeny raj vsetkych vyvojarov :).
php na informacni system neni moc dobre (modularita, objekty,... jsou v nem moc spatne), bohuzel spousta firem to zjisti v momente, kdyz uz ma naprogramovane tuny kodu a nejde to vratit :-( nadruhou stranu, toto je asi jeden z mala IS psanych v perlu (jak psal nekdo nahore)
PHPko od ctyrky vyse uz ma objekty docela pouzitelne. Jedine, co mne napada ze by se mohlo dodelat je vicenasobna dedicnost a (co si tak matne vzpominam) staticke/abstraktni metody a promenne. Ale i tak se v tom da v pohode psat. Mam v tom napsanou UI knihovnu (pod GPL, nechcete nekdo vyzkouset? ;-)
AFAIK je OOP v PHP zhruba na urovni toho Perlu.
http://knihovna.dateso.cz/dblib/
Zatim jsem to moc nepropagoval, protoze to nema vhodne priklady (jen jeden pomerne komplexni) a chybi "obecne povidani" (dokumentace ke tridam a metodam je).
Plus bych tam jeste par veci videl, napriklad Query (konektor) pro PGSQL atp., pokud by se toho nekdo ujmul, byl bych vdecny. Nemel by to byt velky problem, max. par set radku, struktura trid s tim pocita.
No, ja nechci vyvolavat nejaky flame, ale myslim si pravy opak. PHP byl od zacatku koncipovan jako jednoduchy beztypovy jazyk... S masovym pouzitim se zacalo pokukovat po vyssich sferach, zacala se implementovat velice sporadicka podpora OOP a v soucasne dobe je to takovy hybrid beztypovyho jazyka a polovicatych objektu. Kdo nekdy programoval v Jave, asi chape, jak to s tou typovou kontrolou myslim. Nechci tim rict, ze PHP je spatny jazyk, to vubec ne, ale je dobry na mensi veci, ktere se daji zvladat uplne v pohode bez OOP. U vetsich veci hraje silna typova kontrola vyznamnou roli a Javu nebo .NET je lepsi pouzit taky proto, ze PHP je interpretovane a vykonostne proste nema sanci.
No, priznejme si otevrene, ona Java je taky hybrid funkcionalne orientovaneho a objektoveho jazyka :-) Jedinym ciste objektovym jazykem, ktery znam, je SmallTalk (viz jiny serial).
Ale souhlasim s tim, ze podpora OOP featur neni v PHP stoprocentni, takze na velke projekty to asi neni to prave orechove. Ale OOP se hodi i na male a stredni projekty - viz moje knihovna zminovana vyse, ktera PHP OOP vyuzive velmi silne - v oblasti UI je OOP velmi vhodne.
> PHP je interpretovane a vykonostne proste nema sanci.
A mate pro to nejake benchmarky, nebo je to jenom Vase domenka? Zend ma docela dobry optimizer, navic se cele PHP interpretuje z bytekodu, trochu podobne jako Java (i kdyz samozrejme nema VM). Provozoval jsem PHP i na hodne zatizenych serverech a vetsinou doba provadeni PHP skriptu nebyla problemem.
Tak to už je dávná minulost. Pokud se PHP interpretuje z bajtkódu, pak má VM - protože co jiného je VM než interpret bajtkódu. Pokud ale jde o Javu, tak ta už se dávno kompiluje přímo do strojáku - stejně jako .NET, který JE použitelnou platformou. Tedy, až v něm někdo udělá JSP kontejner, pak bude určitě :) (JSP je jazykově nezávislé :). Nevím, mně běhá Java přinejhorším (!) o polovinu pomaleji než C++ ... sice pomalu startuje, ale co - copak v ní píšu CGI? Nepíšu :)
Mno, priznejme si, ze s opravdovym funkcionalnim prg. toho ma Java spolecnyho asi jako mi dva s Dalajlamou (za predpokladu, ze nejste tibetsky mnich):) Ale urcite souhlasim s tim, ze Java je pseudo OO jazyk a jediny pure objektovy je SmallTalk; nadejne se rysoval i Self, ale kde je mu konec.
K tomu PHP - ja jsem ani tak nemyslel uroven OOP, ale spis se mi nezamlouva samotny pokus postavit objektovy featury na netypovem jazyce... Prijde mi to jako gulas s cukrovou polevou.
A benchmarky samozrejme nemam, kdybych mel mit graf ke vsemu, co tvrdim, sedel bych porad za monitorem:) To, ze Java bezici prakticky ve strojaku, je obecne znamy fakt, takze rychlejsi bude tak jako tak, at uz se Zend snazi, jak chce (btw, jestli je tam skutecne nejaky bytecode, tak to urcite VM ma). Hlavne by se to melo projevit pri hodne vysoke zatezi, tam by mel byt rozdil markantni. Hlavne bych ale nerad sklouznul do srovnavani PHP a Javy - oboji vzniklo za jinym ucelem a IMHO neni mozne je srovnavat objektivne. PHP urcite skvele plni fci, k jake byl designovany, ja se jen snazim rict, ze mi prijde neprilis prozirave tlacit PHP nekam, kam nepatri.
> se mi nezamlouva samotny pokus postavit
> objektovy featury na netypovem jazyce...
Presneji receno, na jazyce se slabou typovou kontrolou - PHP samozrejme typy ma, jenom nema typovou kontrolu. Na druhou stranu nevidim zadny principialni duvod, proc by mela byt pro OOP ntuna silna typova kontrola.
Jedine, co mne napada je detekce chyb v programu (pouziti spatne promenne), nicmene to vetsinou stejne nastane, nebot pokud tomu date objekt jineho typu, tak nebude mit tu spravnou metodu kterou volate a stejne dostanete vynadano.
Ad bytecode - nezkoumal jsem to podrobne, AFAIK to neni vylozene bytecode ve smyslu kodu pro VM, ale spis nejaka predkompilovana/ztokenizovana forma zdrojaku (na druhou stranu, to co ji cte a interpretuje je ve sve podstate "neco jako" VM). Ale jak rikam, s vykonem PHP skriptu jsem nikdy moc velky problem nemel, spis byl problem s vykonem DB, pameti serveru, atp.
Silna typova kontrola samozrejme neni pro OO potrebna - podivejte se na Python.
A kdo chce silnou typovou kontrolu, pouziva Adu.
Duvod, proc se vubec takove paskvily, jako je Java nebo C# uchytily je jediny - marketing. Ostatne ani PHP neni nic extra a prosadilo se diky tomu, ze to byla prvni alternativa ASP a tak ziskalo sirokou komunitu.
ale na online jsem odmítl vlézt, zase se mi tam sral ňákej certifikát, pro demo zadávat heslo demo.
No - dyž je to demo, takby to snad ten ssl a heslo nemuselo mít.
Brzdou pokroku není jen špatný font, barvy - ale i opruzující demo verze.
Asi umíte prgat v perloši, ale marketing vám ujel.
Aby jste neřekli: něco podobného jsem měl už kdysi v SuperCalcu a poté Lotusu 1-2-3
jela na tom fabrika s 200 zaměstnanci a šlo to až do rentability a podobně......
Že to umělo rekurzní věci, nemusím poznamenávat.
Tehdy to bylo 1/2 roku práce. Dnes se takovej SW s takovou užitnou hodnotou kupuje po statisících až milionech.
Tož se proberte a dělejte něco jinýho a nebo i lepšího. Na htm editorech a prohližečích bych to nestavěl.
Jo takhle python ! Tak to bych na vás ani nepliv. Ale fuj perl a fuj SQL.
??????????????????????????????
Částečně máte pravdu, že nutnost přihlašování může být pro někoho trochu blokací. Ale jde o demo a přihlašování je neoddělitelnou součástí systému;-)
Samotné demo je připraveno tak, že větší zájemci o systém se do něj mohou přihlašovat i pod jinými jmény, kterým přísluší různá práva. Tím je umožněno, pořádně si vyzkoušet, jak jsou v systému řešena práva.
a pridal bych se k vyvoji. Uz NIKDY bych do firmy nekoupil closed-source prodkut - vetsinou se pak dostanete do pozice v podstate vydiraneho klienta, za kazdou blbinu, co tam chcete navic nebo upravit, tezce platit a jeste jim to ladit - to ne. Chci nejaky zaklad s otevrenym kodem - za ktery klidne zaplatime rozumnou cenu, ale open-source by bylo idealni. Jenze to UI - my tu jedem na stare dosove aplikaci, kde jsou uzivatele opravdu PRODUKTIVNI. Ja bych fakt radsi uvital terminalovy front-end alespon na nektere moduly aplikace. A vrele souhlasim s nazorem, ze by takova vec mela byt v pythonu. Udrzovatelnost perlovske aplikace je pro mne mirne receno problematicka (i kdyz to muze byt veci nazoru). Vite nekdo o necem takovem? Mam dlouholete zkusenosti s oblasti ucetnictvi a obchodnich agend, hned bych se do toho pustil...
Systém MyCompany má "terminálový front-end". V samotném článku je odkaz na screenshot jak vypadá výstup v textovém prohlížeči Links. Jako klienta pro systém MyCompany můžete použít bezdiskové PC s procesorem pentium a 16 MB RAM. Na takovém klientu se dá velmi efektivně provozovat textový prohlížeč Links.
No nevim jestli zrovna tohle je to prave. Ma to zcela jiste svoje vyhody, ale zkuste takhle realizovat treba inkrementalni vyhledavani (proste pisu, na kazdy znak mi to reaguje dalsim priblizenim v tabulce k hledanemu zaznamu - kterych je bezne treba 150000, takhle jsme zvykli plnit doklady z katalogu zbozi). Nebo browsing v tabulce, ktera je na sirku pres 5 obrazovek, s moznosti jednou klapkou "chytit" sloupec a presunout jej jinam. Nebo nejake pop-up okenko s detaily, pripadne pul obrazovky s detaily zaznamu tabulky, po ktere si chodim... A co funkcni klavesy, taky nepujdou libovolne namapovat. To, co bych chtel ja, se sice uzivatel musi chvili ucit, pak ale jeho produktivita prudce vzrusta. Webovy front-end se sice ucit nemusim, budu v nem ale porad stejne pomaly... Na neco se to hodi - analyzy, prehledy pro sefy, ale na rutinni uctovani pokladnich dokladu nebo plneni nejake vydejky to podle mne neni. To bychom to mohli zabalit... Je to stejne jako s vimem. Nebo snad zdrojaky pisete ve wordu?
Viz můj příspěvek pro Honzu (Re: web-client) výše. Jen bych doplnil, že čisté inkrementální vyhledávání je efekní a určitě i efektivní. Na čistě "mrtvém" webu je nerealizovatelné. Otázka však zní okolik je méně efektivní zadat prvních pár znaků pak Enter, provést výběr a pak Enter...
Ohledne te politiky vydirani nekterymi dodavateli IS jste mi promluvil z duse. Ta nestydatost s jakou se snazi odrbat sve duverive zakazniky napr. nutnosti dokoupeni nezbytneho modulu/fce, jehoz existenci sikovne zatajili jak v nabidce tak v kupni smlouve a jeste jej nabizi za zjevne neprimerenou cenu. Nebo dokupovani updatu, ktere velmi casto obsahuji pouze opravy chyb jejich programatoru. Tyto okolnosti obcas nuti cloveka byti "hackerem" a napr. obchazenim uzivatelskeho rozhrani si tak zajistovat pozadovanou funkcnost. Urcite to je o OpenSource ale take o velikosti trhu. Doufam, ze v EU (po par letech) tuzemskym "zlatokopum" uz psenka nepokvete ;-)
EU to nevytrhe - naopak. Tuzemsti zlatokopove jsou bridilove oproti zahranicnim firmam. Takovy SAP si vas kazdej rok skasne o nekolik milionu jen za to, ze jejich system pouzivate. Rika se tomu support, jenze v te cene mate pouze PRAVO ten support pouzivat. Za kazde nadechnuti stejne platite znova a znova... Nechcete support platit? Neplatte, ale uz nikdy po nas nic nechtejte a nedostanete se ani na jejich web (neverejna cast). Vzpomenete si za dva roky, ze byste neco chteli? OK, domluvime se. Doplatite si udrzovaci poplatek za celou dobu, co jste ho neplatili, a pak se muzeme bavit... Takova je praxe... Nevymyslim si, mam to z nulte ruky... Jsem bezmocna obet.......... :-\\
Zdarec,
nevim jestli MySQL v CRM systemu je dobra volba.MySQL je vyborny pro nasazeni na webu(1 proces zapisuje, hodne procesu cte).
Myslim si, ale ze v nitropodnikovem systemu je PostgreSQL lepsi volba.Ci jina RDBMS databaze.
Uz mne nebavi poslouchat od radoby rikajici si specialisti, ze Mysql je nejlepsi co roste pod sluncem, protoze nepricihli k necemu jinemu.
Jinak docela slusna prace, ale jak zminuji ostatni, je treba take zapracovat na designu.
Zajimalo by mne, jestli to v te Meopte je zcela nasazene.Nebo jen v urcitych pracovistich.
Zdravim a hodne zdaru
Za Meoptu již nemohu podávat informace. Již déle než půl roku tam nepracuji. Shodou okolností totiž v den, kdy byl poprve spuštěn náš nový IS s názvem MIS, došlo i k rozhodnutí vedení, změnit strategii a další rozvoj IT zajišťovat dodavatelsky. Ten půlrok co jsem mohl sledovat a ovlivňovat první kroky našeho IS v praktickém běhu dopadl velmi dobře (pochopitelně jako hlavní programátor tohoto systému se musím pochválit, protože nikdo jiný to za mne neudělá:-).
A smím-li to prozradit, koncoví uživatelé s prostředím web velmi rychle srostli, ať již měli k dispozici Links, Mozillu nebo MS IE. Denně vkládali stovky údajů na stovce pracovišť ve všech provozech hlavní výroby. Systém byl rozložen na dva dvouprocesorové počítače s procesory Athlon MP. Na jednom počítači běžela aplikační část v Perlu a na druhém počítači běžel MySQL server. Za půl roku běhu jsem s MySQL neměl žádné problémy. Vedlejší provozy v tu dobu ještě využívaly starší systém založený na Cobolu.
Samého by mně zajímalo, jak budou uživatelé hodnotit nástup nového systému v roce 2005, který má MIS nahradit a bude již dle nové strategie zajišován dodavatelsky.
Takisto si dovolim oponovat. Robil som niekolko enterprise systemov, kde boli ako "backend" oracle, mysql alebo mssql a az na "special features alebo special requests" , ktore ma napr. oracle ( sekvencie, PLSQL, .. ) sa veci poriesili bez nejakych specialnych zavad a obmedzeni na MySQL, aj pre velke pocty klientskych pristupov ( v niektorych pripadoch to rastlo do 100 tis.), alebo operacne tabulky s niekolko mil. zaznamov.
Napr. pre jedneho klienta prebieha online synchronizacia struktur 1:1 medzi oracle a mysql, pricom pocty zaznamov sa blizia k 10 mil. A system nesluzi iba na reportovanie, ale prebehaju medzi systemami "update" transakcie. Po optimalizcii vyberov (ktora bola podstatne jednoduchsia ako pre Ora. ) su dokonca vyberove reporty rychlejsie ako v ora ( samozrejme netvrdim ze sa to neda , ale predpokladam ze hlavny dovod je v tom mysql si "vozi" so sebou podstatne menej veci ako oracle, na ktore musi brat ohlad).
Cele to bezi na P4 2.8, 2xscsi, 2GB Ram - len ako dodatok keby si niekto myslel ze to je prvadzkovane na salovom pocitaci:)
Jo to je mozne. Obecne Oracle a dalsi seriozni databaze nejsou urceny k tomu aby bezely na PCckach. Rekl bych, ze uz od low endoveho ctyrprocesoroveho serveru MySQL uz toho prilis nabidnout nedokaze. Krome toho mne to co nabizi Oracle navic (treba jiz zminovane sekvence) neprijde jako "special features", ale neco co proste poradna DB ma.
Taky si myslim, ze klient pro zadavani dat by mel byt bezna aplikace a ne web-client. Vyvijim neco podobneho pro nas podnik (MS Access + MS SQL 2000 - klient je v Delphi) a nejvetsi praci jsem mel s "blbovzdornosti" klienta pro zadavani dat. Napr. po prepnuti klavesnice na cestinu - prestane fungovat ctecka carovych kodu, misto tecky je oddelovac carka, po vypnuti numlocku nejde zadavat na numericke klavesnici. Potvrzeni zadanych dat provadim Entrem a kurzor se mi presune do dalsiho pole. Co kdyz uzivatel aplikaci ukonci - jak ji spusti. jak do numerickych poli zadavat jen ciselne hodnoty, jake zobrazit chybove hlasky kdyz neco nefunguje, co kdyz se uzivatel uklikne mimo aplikaci, podpora carovych kodu, atd. Klienta jsem mel naprogramovaneho za 3-dny, a "blbovzdornost" jsem ladil 14-dni a po po 2 letech pouzivani stale pridavam "blbovzdorne" úpravy. Musim upozornit ze klienta pouzivaji lidi primo z vyroby a vysvetlit 100 lidem z vyroby, kteri pocitac vidi poprve v zivote ovladani programu je nadlidsky vykon. U webu je problem s velikosti poli pro data a tlacitek - musi byt OBROVSKA - jinak nesou videt. Taky s tiskem (ktery je u techto aplikaci nutnosti) je pres web problem. Sami jsme uvazovali o programovani pres php, ale nakonec tyto duvody nas donutily pouzit Access - spatnou databazi s velmi dobrym rozhranim - hlavne tisky - uvazoval jsem o preprogramovani do Delphi, ale za ty problemy s tiskem mi to nestoji za to. Problem je ze ja programovat moc neumim, jinak bych to uz davno preprogramoval do Linuxu. Cekam jak se vyvine databaze pro KDE - Kexi - je to taky takove databazove rozhrani pro bezne uzivatele jako Access. Jinak nas system se vyviji od roku 2000 a jiz nekolikrat jsme zjistili ze funkcnost musi byt uplne jina nez jsme zamysleli hlavne kvuli blbovzdornosti a jednoduchosti zadavani dat. Ale nase podminky jsou dost specificke, u nas rozhoduje rychlost zadavani dat. a jednoduchost
Obrazky z me aplikace najdete na http://sweb.cz/samba/elbow/
Jinak nechtel jsem tady delat reklamu Accessu, chtel jsem se jen podelit o zkusenosti s podobnou aplikaci. Nase firma pouziva Linux jako hlavni serverovou platformu s postupnym prechodem i na desktopu.
Mno, tady bych viděl jako hlavní problém ten tisk. Jinak podle screenshotů by něco podobného šlo jako tenký klient celkem v pohodě udělat taky. S rozdíly jako že by se pro přesun mezi poli používal standardní tabelátor přičemž jednotlivá pole by byla opatřena atributem tabindex, použije se SLUŠNÁ čtečka čárových kódů (tohle je totiž problém HW - nicméně i s češtinou místo čísel by bylo možno si poradit), pro zjišťování národních formátů se použijí informace předávané z prohlížeče, tlačítka se naskinují přes CSS... Ostatně když na to přijde, s použitím javascriptu jde ošetřit i třeba nemožnost zadání textu do polí určených pro čísla.
Ale tisk, to je vážně průšvih...:-(
Já vím, on i třeba FOP je použitelný, bohužel jsem u něj neustále narážel na problémy s tím, že se musely složitě konfigurovat české fonty (a když jsem někdy před půl rokem zkoušel FOP.NET, neuměl česky vůbec), což v případě použití na webu není to pravé ořechové. Snad jedině generovat to na serveru přes FOP do PDF, ovšem to chce zároveň u klienta prohlížeč PDF a to už si můžu rovnou růčo s menší zátěží procesoru generovat třeba RTF...
Bohužel, tyhle problémy řeším tady a teď.
Jestli myslíš QuickReporty, tak to je pěkný peklo, nastabilní, hodí se tak maximálně na výpis jednoduchý tabulky, složitější věci občas nerozdejchá. RAW repoerty jsou lepší, ale zatím špička jsou CrystalReports (byď na rozdíl od předchozích nejsou nativní, ale ActiveX a musí se tedy instalovat k aplikaci)...
V systému MyCompany je řešen tisk především na servrové straně. Systém MyCompany je schopen plně využít schopností výstupního zařízení a tedy i tiskárny. Aplikace generují XML kód, který je transformován dle schopností výstupního zařízení. Jde o jehličkovou tiskárnu, která umí tisknout jen text a nepodporuje češtinu? Není problém vyjede obdobný výstup jako je v článku uveden pro screenshot v prohlížeči Links. Jde o tiskárnu, která je PostScriptová? Není problém s užitím html2ps vyjede výstup obdobný jako je u grafických prohlížečů. Jde o tiskárnu, která neumí PostScript? Pak tu máme html2ps a ghostscript.
Tisky jsou v systému MyCompany na servrové straně dosti propracované. Tím, že tisk je na servrové straně je vše plně pod kontrolou na aplikační úrovni a nezáleží na použitém prohlížeči. Samozřejmě je možné použít i tisk na klientské straně, ale pak chybí různé optimalizace pro tisk a věci jako hlavičky a patičky stránek jsou zavislé na prohlížeči a jeho nastavení.
Díky za pěkné obrázky a sdělení zkušenosti. Situace, kdy je nutno do systému zadávat rychle mnoho údajů, je spíše typická než specifická. Čarové kódy mohou řešit jen menší část zápisu. Access, se kterým jsme před lety začínali, je nám již vzdálen a spíše se dívím, že se vám to tak, jak z vašich obrázků vyplývá, daří. Jeho uzavřenost však již stačí k doporučení ho neužívat. Kolik vstupních míst s tím může pracovat? I na základě zkušenosti s ním vlastně vznikl před lety Maccess. V MyCompany je odzkoušeno zvládnutí práce stovek uživatelů. A nevím co by mělo bránit tomu, aby toto číslo bylo vyšší.
Pro vstup velkého množství dat se nejvíce osvědčil prohlížeč Links díky rychlosti a levnosti stanice (7000.-Kč včetně monitoru). Takových byla odzkoušena téměř stovka a zaškolená obsluha, byla rychlejší než zaškolená obsluha na Mozille, kde zdržovala myš. Psychologické otázky zaškolení, soupeření obsluh s Linksem, Mozillou a IE pod vlivem masových reklam a názoru okolí si zaslouží zvláštní pozornost. Bohužel nemáme zkušenost s praktickým nasazením Elinks, který je pokročilejší než Links. Je to zase otázka psychologie. Je-li obsluha zapracovaná (děvčata kolem 50 let), pak přechod jen na jinou barvu pozadí monitoru je obtížný. Pro nové implementace pro pracovišě, kde se hlavně vkládají data, by se mělo začít s Elinksem.
Ještě chci podpořit názor, že by neměl zvítězit jeden jediný prohlížeč, ale, že pro různá pracoviště jsou vhodné různé prohlížeče, které optimalizují hlavní činnost pracovišť. Samozrřejmě při dodržení standardu.
Zajimavej system, ale myslim ze je cas na dve zasadni otazky ze zlyho sveta:
- jakou radost ma Meopta toho, ze jeji zamestnanci vyvinuli informacni system (i) pro vsechny jeji potencialni konkurenty? (a mozna v pracovni dobe :-(
- OSS, svobodny zakaznik... dobre dobre, ale klienti softwarovych projektu nejsou zadny andilci a kdyz bude mit klient zdrojak, nebude mit pocit ze na dodavatele muze zatlacit s cenou... pripadne se ho lehce zbavit a najmout si na to studenta... i softwarova firma musi z neceho zit, idealne z udrzby sveho systemu..
aby horkověrní zastánci perlu, mysql a podobně neřičeli - příklad ze života.
Německá firma dělá SW balíky. Na čem myslíte, že to staví?
Python, WXPython a práce laciných ruských prgošů.
Proč? Python je multiplatformní, wx je slušné rozhraní pro woknouzáky, ruskej prgoš (kámoš) je kandidát věd pře prgání velmi spec. algoritmů (asi vojenskejch) podle škol co udělal, ........
Takže tu nejde o to - my to umíme a my to máme.
Jde o náklady a portfolio klientů, kteří na tom jedou/pojedou.
Vždy to někdo musí koupit a potom se taky dělá údržba. Servis a podobně!
To je život, vše ostatní je rozvoj osobnosti a pro některé ztracený čas. Proto někteří nechápou Open hnutí a tak. Prostě nezaplacený čas je vyhozený.
A tak přeji klukům to, aby to někam dotáhli. Zpeněžili a rostli.
Prostě držím palce.
čusky Karlos
Ale - stejně, zamyslel bych se nad tím Pythonem! Já jsem pravověrnej LotusScripťák, ale Python je fakt skvělý nástroj !!!
Pomohl mi už několikrát vyřešit po woknama to, co není zadarmo a nebo složité (PDF tisky a podobně).
Jestli narážíte na to, že Pythonu je spousta modulů na to nebo ono, tak byste si měl prohlédnnout CPAN. No a vzhledem ke stáří a rozšíření perlu je jasné, že v této oblasti Python prostě nemůže perlu konkurovat. Python je fakt krásný jazyk a v okamžiku kdy se zahajuje nějaký projekt, na kterém bude pracovat hodně a hodně rozdílných lidí, tak díky jeho čistotě dostanete lepší a konzistentnější výsledek. Jenže neupírejte perlu, že v něm jde dělat hodně složité věci hodně jednoduše. Že v něm jde programovat rychle (rozhodně rychleji než v pythonu) a že v něm jde udržet velký projekt konzistentní a přehledný. Stejně tak jako jde napsat prasárny v Perlu jdou i v Pythonu. Stejně tak jako jde programovat čistě v Pythonu, jde programovat čistě i Perlu. Každý má své temné i světlé stránky. S Pythonem jsem se setkal dřív a přesto mi přijde Perl hezčí. Někdo má rád holky a někdo vdolky.