Vlákno názorů k článku MyCompany 1.0 od Ondrej Prokop - Taky si myslim, ze klient pro zadavani dat...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2004 16:30

    Ondrej Prokop (neregistrovaný)

    Taky si myslim, ze klient pro zadavani dat by mel byt bezna aplikace a ne web-client. Vyvijim neco podobneho pro nas podnik (MS Access + MS SQL 2000 - klient je v Delphi) a nejvetsi praci jsem mel s "blbovzdornosti" klienta pro zadavani dat. Napr. po prepnuti klavesnice na cestinu - prestane fungovat ctecka carovych kodu, misto tecky je oddelovac carka, po vypnuti numlocku nejde zadavat na numericke klavesnici. Potvrzeni zadanych dat provadim Entrem a kurzor se mi presune do dalsiho pole. Co kdyz uzivatel aplikaci ukonci - jak ji spusti. jak do numerickych poli zadavat jen ciselne hodnoty, jake zobrazit chybove hlasky kdyz neco nefunguje, co kdyz se uzivatel uklikne mimo aplikaci, podpora carovych kodu, atd. Klienta jsem mel naprogramovaneho za 3-dny, a "blbovzdornost" jsem ladil 14-dni a po po 2 letech pouzivani stale pridavam "blbovzdorne" úpravy. Musim upozornit ze klienta pouzivaji lidi primo z vyroby a vysvetlit 100 lidem z vyroby, kteri pocitac vidi poprve v zivote ovladani programu je nadlidsky vykon. U webu je problem s velikosti poli pro data a tlacitek - musi byt OBROVSKA - jinak nesou videt. Taky s tiskem (ktery je u techto aplikaci nutnosti) je pres web problem. Sami jsme uvazovali o programovani pres php, ale nakonec tyto duvody nas donutily pouzit Access - spatnou databazi s velmi dobrym rozhranim - hlavne tisky - uvazoval jsem o preprogramovani do Delphi, ale za ty problemy s tiskem mi to nestoji za to. Problem je ze ja programovat moc neumim, jinak bych to uz davno preprogramoval do Linuxu. Cekam jak se vyvine databaze pro KDE - Kexi - je to taky takove databazove rozhrani pro bezne uzivatele jako Access. Jinak nas system se vyviji od roku 2000 a jiz nekolikrat jsme zjistili ze funkcnost musi byt uplne jina nez jsme zamysleli hlavne kvuli blbovzdornosti a jednoduchosti zadavani dat. Ale nase podminky jsou dost specificke, u nas rozhoduje rychlost zadavani dat. a jednoduchost
    Obrazky z me aplikace najdete na http://sweb.cz/samba/elbow/

    Jinak nechtel jsem tady delat reklamu Accessu, chtel jsem se jen podelit o zkusenosti s podobnou aplikaci. Nase firma pouziva Linux jako hlavni serverovou platformu s postupnym prechodem i na desktopu.

  • 17. 2. 2004 16:51

    Jerry (bez trojky) (neregistrovaný)

    Mno, tady bych viděl jako hlavní problém ten tisk. Jinak podle screenshotů by něco podobného šlo jako tenký klient celkem v pohodě udělat taky. S rozdíly jako že by se pro přesun mezi poli používal standardní tabelátor přičemž jednotlivá pole by byla opatřena atributem tabindex, použije se SLUŠNÁ čtečka čárových kódů (tohle je totiž problém HW - nicméně i s češtinou místo čísel by bylo možno si poradit), pro zjišťování národních formátů se použijí informace předávané z prohlížeče, tlačítka se naskinují přes CSS... Ostatně když na to přijde, s použitím javascriptu jde ošetřit i třeba nemožnost zadání textu do polí určených pro čísla.

    Ale tisk, to je vážně průšvih...:-(

  • 17. 2. 2004 17:53

    Clock (neregistrovaný)

    Jo, chtelo by to abysme do Linkse dopsali nejakej tisk. A kdyz uz tisk, tak nejakej solidni.

  • 17. 2. 2004 18:17

    Jerry (bez trojky) (neregistrovaný)

    Hmm, nejlepší by byla schopnost zpracovávat XSL-FO. Bohužel o její podpoře v prohlížečích si můžu nechat jen zdát.

  • 17. 2. 2004 19:04

    deda.jabko (neregistrovaný)

    XSL FO neni hudba budoucnosti treba prohlizec x-smiles http://www.xsmiles.org/ to podporuje - je to sice v jave a pomale, normalni stranky to taky poradne nezobrazi (zatim), ale takove exoticke technologie jako XSL FO a XForms to podporuje :-)

  • 17. 2. 2004 20:00

    Jerry (bez trojky) (neregistrovaný)

    Já vím, on i třeba FOP je použitelný, bohužel jsem u něj neustále narážel na problémy s tím, že se musely složitě konfigurovat české fonty (a když jsem někdy před půl rokem zkoušel FOP.NET, neuměl česky vůbec), což v případě použití na webu není to pravé ořechové. Snad jedině generovat to na serveru přes FOP do PDF, ovšem to chce zároveň u klienta prohlížeč PDF a to už si můžu rovnou růčo s menší zátěží procesoru generovat třeba RTF...
    Bohužel, tyhle problémy řeším tady a teď.

  • 17. 2. 2004 19:01

    deda.jabko (neregistrovaný)

    ake delphi ma nejake komponenty pro reporty, ne? - delal jsem s tim sice radove tak pred peti lety a docela to slo a bylo to srovnatelne s vetsinou "desktopovych" databazi

  • 18. 2. 2004 21:13

    Tom (neregistrovaný)

    Jestli myslíš QuickReporty, tak to je pěkný peklo, nastabilní, hodí se tak maximálně na výpis jednoduchý tabulky, složitější věci občas nerozdejchá. RAW repoerty jsou lepší, ale zatím špička jsou CrystalReports (byď na rozdíl od předchozích nejsou nativní, ale ActiveX a musí se tedy instalovat k aplikaci)...

  • 17. 2. 2004 20:30

    krtek.net (neregistrovaný)

    No pokud se jedna o ten tisk tak to resim takhle: z perlu vygeneruju TeXovej souboru, zTeXuju do ps a sambou poslu na klientuv pocitac :-)

  • 17. 2. 2004 20:57

    Marek Chlup (neregistrovaný)

    V systému MyCompany je řešen tisk především na servrové straně. Systém MyCompany je schopen plně využít schopností výstupního zařízení a tedy i tiskárny. Aplikace generují XML kód, který je transformován dle schopností výstupního zařízení. Jde o jehličkovou tiskárnu, která umí tisknout jen text a nepodporuje češtinu? Není problém vyjede obdobný výstup jako je v článku uveden pro screenshot v prohlížeči Links. Jde o tiskárnu, která je PostScriptová? Není problém s užitím html2ps vyjede výstup obdobný jako je u grafických prohlížečů. Jde o tiskárnu, která neumí PostScript? Pak tu máme html2ps a ghostscript.

    Tisky jsou v systému MyCompany na servrové straně dosti propracované. Tím, že tisk je na servrové straně je vše plně pod kontrolou na aplikační úrovni a nezáleží na použitém prohlížeči. Samozřejmě je možné použít i tisk na klientské straně, ale pak chybí různé optimalizace pro tisk a věci jako hlavičky a patičky stránek jsou zavislé na prohlížeči a jeho nastavení.

  • 18. 2. 2004 10:04

    Vladimír Chlup (neregistrovaný)

    Díky za pěkné obrázky a sdělení zkušenosti. Situace, kdy je nutno do systému zadávat rychle mnoho údajů, je spíše typická než specifická. Čarové kódy mohou řešit jen menší část zápisu. Access, se kterým jsme před lety začínali, je nám již vzdálen a spíše se dívím, že se vám to tak, jak z vašich obrázků vyplývá, daří. Jeho uzavřenost však již stačí k doporučení ho neužívat. Kolik vstupních míst s tím může pracovat? I na základě zkušenosti s ním vlastně vznikl před lety Maccess. V MyCompany je odzkoušeno zvládnutí práce stovek uživatelů. A nevím co by mělo bránit tomu, aby toto číslo bylo vyšší.

    Pro vstup velkého množství dat se nejvíce osvědčil prohlížeč Links díky rychlosti a levnosti stanice (7000.-Kč včetně monitoru). Takových byla odzkoušena téměř stovka a zaškolená obsluha, byla rychlejší než zaškolená obsluha na Mozille, kde zdržovala myš. Psychologické otázky zaškolení, soupeření obsluh s Linksem, Mozillou a IE pod vlivem masových reklam a názoru okolí si zaslouží zvláštní pozornost. Bohužel nemáme zkušenost s praktickým nasazením Elinks, který je pokročilejší než Links. Je to zase otázka psychologie. Je-li obsluha zapracovaná (děvčata kolem 50 let), pak přechod jen na jinou barvu pozadí monitoru je obtížný. Pro nové implementace pro pracovišě, kde se hlavně vkládají data, by se mělo začít s Elinksem.

    Ještě chci podpořit názor, že by neměl zvítězit jeden jediný prohlížeč, ale, že pro různá pracoviště jsou vhodné různé prohlížeče, které optimalizují hlavní činnost pracovišť. Samozrřejmě při dodržení standardu.

  • 23. 2. 2004 14:32

    Dabluv Advokat (neregistrovaný)

    Zajimavej system, ale myslim ze je cas na dve zasadni otazky ze zlyho sveta:
    - jakou radost ma Meopta toho, ze jeji zamestnanci vyvinuli informacni system (i) pro vsechny jeji potencialni konkurenty? (a mozna v pracovni dobe :-(
    - OSS, svobodny zakaznik... dobre dobre, ale klienti softwarovych projektu nejsou zadny andilci a kdyz bude mit klient zdrojak, nebude mit pocit ze na dodavatele muze zatlacit s cenou... pripadne se ho lehce zbavit a najmout si na to studenta... i softwarova firma musi z neceho zit, idealne z udrzby sveho systemu..