tak jsem prosel to demo a opet se mi potvrdilo, ze web-client je u podobnych aplikaci trochu problem. Bezi to sice vsude, ale ta cena za tu kompatibilitu se mi zda dost vysoka. pro optimalizaci prace na desktopu jsou dvere jiz ted zavrene. Skoda.
Ale v principu to nevadi. jestli to maji kluci modularni, tak pridaji k web-klientovi Qt-klienta a uz to bude vypadat jinak.
Myslím, že pokud jde o efektivitu práce při vyhledávání informací a jejich prezentaci je právě web-client to pravé.
Možná je diskutabilní efektivita web-clienta při některých aktualizacích dat. Jsem však přesvědčen, že u systému s rychlou odezvou je možné docílit stejné efektivity jako by měl případný "Qt-klient".
Výhoda toho, že to beží "všude" je pak obrovská pro výběr koncového zařízení. Stačí vám cokoliv načem běží slušný web-client. To může znamenat veké úspory v nákladech na koncová zařízení. Můžete to provozovat na linuxové bezdiskové stanici, obyčejném Windows PC a nebo na třeba na Sharp Zaurus SL-C700.
Souhlasim s tim, ze web-klient muze byt velmi efektivni. Mnohdy efektivnejsi nez nativni rozhrani, coz se mi mnohokrat ukazalo jako pravdive. Zalezi na propracovanosti. Krom toho kompatibilitu mezi prohlizeci vetsinou v podnicich muzete prikazat. Tedy budete pouzivat mozillu a basta. V exploreru by to melo fungovat. Nefunguje? Mas mit mozillu.
pardon, prehledl jsem, ze system je koncipovan predevsim pro zobrazovani informaci. Vidim, ze ovsem rada ctenaru to pojala jako ja - totiz jako podnikovy informacni system.
Jestlize ovsem mirite k takovemu systemu, tak obdivuji vasi odvahu, postavit to na web-clientu. Tu odvahu vidim v tom, ze ocekavate, ze se funkcionalita prohlizecu rapidne vylepsi. Soucasne neni mozne zajistit ergonickou praci s takovym systemem, kde se na to koukam 8 hodin denne.
co lze jen problematicky realizovat:
- automaticke doplnovani udaju (napr. datum)
- hustota informacnich elementu (u native 3 x vetsi)
- popup's
- prednastavene typy editacnich prvku(cisla, termin)
- drag&drop
- table/grid v scroll-oblasti
- .....
Co se tyce hardware tak nativ client je mnohem mene narocny nez browser.
Co bych rad ale dodal je, ze z prodejniho hlediska je to dobry tah, nebot ten argument, ze to pobezi na vsem ( i kdyz tu moznost nikdo nikdy nevyuzije) je lakava. A nakonec to konci tak, jak zde nekdo napsal - nemas mozilu - mas smulu?
Proc nakonec ergonomie nehraje roli je, ze rada lidi, kteri o software pro sve podrizene rozhoduji, se zajima mnohem mene o ergonomii - spise je zajima, zda dodavatel software postavi na dvur BMW nebo Audi :-(
No PeopleSoft je druhy nejprodavanejsi ERP system a cely jede jen pres web clienta. Spoustu veci, ktere jmenujete tam funguje - automat. doplnovani, horke klavesy, prednastavene kontroly, table gridy apod.
- takze myslim, ze to jde.
Otazkou je nakolik dodrzuje standarty, coz nevim.
Jsem přesvědčen, že práce se systémem musí být efektivní a že by systém neměl uživatele zdržovat.
Některé prvky, které zmiňujete jsou ve formulářích v systému MyCompany implementovány a přitom jde stále jen o "mrtvou" webovou aplikaci (tedy není například použit javascript a podobně).
Některé věci ve formulářích je třeba řešit na více kroků (často však stačí jen dva). Tedy například najede formulář, který se ptá na část údajů, ten se odešle a v druhém kroku na základě toho najede druhá část, která již má předvyplněné hodnoty na základě údajů první části. Přitom první část je již umrtvena (nelze měnit).
Opravdu jde vytvořit dosti efektivní aktualizaci dat na základě "mrtvého" webu.
To co jsem výše naznačil není v zatím zveřejněné části MyCompany příliš užito, jelikož to nebylo příliš potřeba. Některé připravované aktualizační formuláře v MyCompany však takovými prvky disponují.
Je pravda, že někdy je člověk zatím nucen pracovat s více okny (či taby), kde v jednom hledá v nějakém číselníku a do druhého pak příslušný obsah přenese. To je někdy dosti těžkopádné, ale i to se dá řešit.
Znovu však opakuji, že jsem přesvědčen, že je možné postavit efektivní front-end aplikaci na "mrtvém" webu a v MyCompany jsem již ušel kus cesty.
Pomoci js jde dosahnout zajimavou funkcionalitu GUI a hlavne prenositelne. Sice ne vsechno co jde udelat v nativnim klientovi. Je to nekde mezi "mrtvym" webem a plnym klientem (treba curses). Pro uzivatele Mozilly to muze byt zajimave vylepseni. Na ukazku moznosti se jde podivat na http://sf.net/projects/bee/