diki, super clanok, urcite chceme pokracovanie. a v nom mozno par detailov o satelitnych kartach, ci funguje softcam – samozrejme legalne s platenou kartou zastrcenou v phoenixe na com porte ?
Tiez sa velmi tesim na pokracovanie.
S MythTV som experimentoval asi tyzden ale nakoniec som skoncil natom ze to PC potrebujem aj na pracu tak tam naspat siel Ubuntu.
Ale uz uvazujem ze svoju VIA EPIA pretvorim prave na multimedialne centrum a kupim notebook.
Tak sa tesim ze sa dozviem naco si dat pozor a ako najlepsie nato ist.
take jsem koncem minuleho roku zkousel desku D945GSEJT od Intelu (prijemny prikon v klidu) a tak jsem vyzkousel i do ni pichnout USB DVB-T tuner s cilem zjistit „jak na MythTV“. Ano, nasel jsem nejakou distribuci nad ubuntu, ano, po nahrani FW pro klicenku jsem jednou naladil cast muxu a zjistil jsem, ze by to mohlo jet, neb se par progamu naladilo a hraly, ale dalsi uz ladit nesly (proste to nic nenaslo) a tak jsem zase od dalsiho zkouseni upustil… Nejak jak na MythTV v Debianu? Asi neumim hledat, ale nenasel jsem v repozitarich skoro nic......
MythTV jsem zkoušel asi před dvěma lety a bohužel jsem pohořel na nekompatibilitě hardware (hlavně čelního displaye a tlačítek…), takže z hlediska uživatelského komfortu (například pro mou ženu) to bylo absolutně neakceptovatelné.
Jinak to byl už tehdy velmi zajímavý systém. Opravdu si myslím, že s tímto tématem by bylo dobré pokračovat. Takže hlasuji za pokračování oběma rukama! Asi bych doporučil, aby se autor trochu věnoval i například vhodnému hardwaru (hlavně takovým těm drobnostem, jako jsou TV karty, displaye, tlačítka a pod) a různým softwarovým doplňkům MythTV…
Umí MythTV při přehrávání správně nastavit parametry pro výstup na TV – hlavně vertikální frekvenci? Na malých obrazovkách monitorů to nikomu moc nevadilo, ale např na 42" LCD/plasmě se přehrávaný film znatelně škube, pokud se to špatně nastaví, a před přehráváním např. mplayerem musím ručně nastavit frekvenci monitoru aby přesně odpovídala fps filmu – bývá to podle druhu zpracování 23.976, 24, 25, 29.970, či 30FPS – normální stolní monitory to nepodporují, ale např. moje LCDTV tyto režimy přes HDMI správně pošle do PC. Bez správného nastavení IMHO musí každý to škubání vidět a pokud jde např. o 100Hz (a více, i když to už je marketingový trik) TV, která dopočítává mezisnímky, čímž zjemňuje pohyb, tak tam je to naprostá nutnost, protože tento algoritmus jakékoliv vynechání/přidání snímku při přepočtu FPS na freq. výstupu (kvůli vertikální synchronizaci) ještě několikanásobně zvýrazní. Dále by ještě bylo příjemné, když by ten program uměl i přizpůsobit rozlišení co nejblíže k přehrávanému zdroji, protože když do TV bude z HTPC pernamentně pražit 1080p signál a SD video jen hloupě bilineárně roztáhne, tak se nikdy nevyužijí pokročile upscalovací algoritmy, které moderní TV umí a je to opravdu znát.
Pokud alespoň první zmiňovanovanou vlastnost neumí, tak je to IMHO pro mulitimediální bažiče a videofily kprdu, protože i stolní DVD přehrávač za 500,–, který zmiňované vlastnosti umí, neboť jakékoliv zařízení, přímo určené pro tyto účely, je takto prostě navrženo, bude mít na kvalitní TV lepší a stabilnější obraz, který zřejmě za supernadupanou funkcinalitu nevymění. Pokud to však umí, tak je to bomba, protože mám pocit že na tyto důležité aspekty přehrávání videa snad žádní vývojáři os mm přehrávaču pro PC nemyslí.
Samozřejmě šel a už se k tomu pomalu blížím :] btw s uzavřenými drivery pro NV karty xrandr nefunguje a je potřeba zařídit i jiné nv-specifické věci, jako vypnout defaultně zapnutý GPU scaling rozlišení, který nedovolí skutečně přepnout frekvenci, jen se tak tváří – prográmek který toto a další NV fičury, jako přepnutí twinview výstupu, umí z commandline, se jmenuje disper, hledal jsem ho dlouho, tak to třeba někomu pomůže.
Zatím mám přepínání na TV a přednastavené frekvence nabindované na klávesové zkratky a jelikož nekoukám tak často, tak mě neobtěžuje si na druhé klávesnici v obýváku přepnout poslepu z PC v druhé místnosti na TV do obýváku, s tím že si ještě předem zjistím, jakou mám zvolit frekvenci.
Od vychytaného multimediálního centra bych ale očekával, že toto nebudu muset řešit, stejně jako na tom DVD přehrávači za 500,–.
S proprietárními ovladači nvidia randr funguje, jenom dává virtuální frekvence (kvůli funkci TwinView). Příkaz randr -q vypíše všechny módy a namísto skutečných frekvencí tam bude např.
1280×720 51 52 53, kde např. 51=60Hz a 52=50Hz a 53=24Hz.
Když se pomocí randr nastaví tato virtuální frekvence, TV se skutečně přepne do daného módu. U mne na plasmě Panasonic a nvidia 6150 s MythBuntu 9.10 to takto funguje.
no já používám ten disper, hlavně kvůli těm zmiňovaným nvidia fičůrkám a např na přepnutí výstupu pro twinview, možná toho jde s xrandrem taky dosáhnout a samozřejmě pro něj taky hraje to, že je to standardní rozhraní, ale tohle mi příjde pěknější :) (varianta s nastavením v configu, ale jde to vše definovat i přímo na commandline):
přepnutí na TV/25Hz:
backend: nvidia
associated displays: DFP-1
metamode: DFP-1: 1920×1080_25 @1920×1080 +0+0
scaling: native
přepnutí na PC:
backend: nvidia
associated displays: DFP-0
metamode: DFP-0: 1920×1200 @1920×1200 +0+0
scaling: native
a umí nastavovat i všechny twinview parametry/režimy, což snad jinak umí jen klikací nvidia-settings utilitka, přestože nvctl je otevřené rozhraní :-/
Ano, poslední verze MythTV 0.22 (např. MythBuntu 9.10) už toto umí. Automaticky přepíná frekvenci TV (např. 24/50/60) podle přehrávaného videa při přehrávání interním přehrávačem. Je to novinka v této poslední verzi. U mne na Panasonic plasmě funguje. Pro přehrávaní v mplayeru asi napsat skript který pomocí randr frekvenci přepne sám (u mne na nvidia 6150 funguje).
Pripajam sa s hlasom za pokracovanie serialu. Oblasti zaujmu:
- kompatibilny hardware (vid hloupý Nemouš)
- spracovanie obrazu (vid Koubas)
- instalacia a konfiguracia
- vhodna distribucia OS (vseobecne pre HTPC)
Dokaze pripadne niekto k danym bodom pripojit vlastne skusenosti?
– instalacia a konfiguracia
- vhodna distribucia OS
Zacnal som s Gentoo, teraz pouzivam Mythbuntu (rychla a super jednoducha instalacia, pripadne moznost vyskusat priamo z LiveCD).
Ubuntu ma vela zdrojov informacii na Internete – hlavne v poslednom case – nie je teda problem doinstalovat a nastavit ak potrebujem nieco navyse aj mimo MythTV (Torrent klient s automatickym nahravanim z RSS podla regexp + Web rozhranie).
– kompatibilny hardware
Treba si spravne vybrat HW na zaklade skusenosti uzivatelov z diskusnych for, v prvej verzii MythTV HTPC som mal VideoHighway Xtreme (znamy cip BT848), neskor nahradena kartami od vyrobcu Hauppauge – DVB-S kartu (skusal som len free kanaly) a pre prijem analogu WinTV-PVR-150 s Mpeg encoderom.
Dialkove ovladanie pouzivam z Windows Media Center :-)
Mam to rozjete uz pres rok na svem HTPC, ktere slouzi jako televizor a je pripojene k Internetu pro vzdalene planovani nahravani.
Hardware:
- Karty, podporovane ve V4L by mely fungovat bez problemu, pokud je dana karta pro DVB-T v Linuxu viditelna jako /dev/dvb/adapter*, tak mi fungovala.
Bezny dualcore Atom se dal pouzit na SDTV, na HDTV nestihal. NVIDIA ION se soucasnou verzi MythTV je v poradku (je treba pouzit rezim VDPAU).
Instalace a konfigurace:
- protoze jsem nepouzil predpripravenou distribuci, trvalo mi nekolik tydnu vyladit si MythTV k obrazu svemu, ale o tom asi budou dalsi dily serialu, zjednodusovat to ma konfigurator v mythbuntu
Jinak par poznamek k chovani po dlouhodobem pouzivani:
- MythTV nema moc rad PulseAudio, pravidelne mi kvuli tomu prestava hrat zvuk.
– Pokud je frontend v 0.22 ukoncen tesne po startu, zustava mi „viset“ a je ho treba rucne sestrelit.
– Dobre je spoustet misto mythfrontend mythwelcome, pokud je frontend ukoncen, zustane obrazovka s informacemi a neblokuje pripadne automaticke uspani.
– verze 0.21 se obcas na chvili „zasekla“ pri prehravani, mozna to bylo dano vykonem.
– pokud nechcete prekladat v4l ovladace pro vetsinu karet, je treba mit alespon jadro 2.6.30, kde uz jsou, ale cast v soucasne dobe prodavanych karet dosud nema podporu v Linuxu.
– da se nastavit, aby se pocitac uspaval do pameti a nastartoval pred nahravanim, ale jsou na to potreba skripty.
– doporucuji synchronizovat cas (napr. pres NTP), nahravat se da pres EPG, rezervy 1 minuta pred a 10 po vetsinou staci, v noci je ale treba pocitat s delsi rezervou.
Trochu zavidim vam ostatnim, kteri jste to rozbehli. Pouzivam usb dvb televizi (na atomu) a abych to usnadnil ostatnim, zkusil jsem na f11 mythtv. yum probehl ok, ale pak, jak jsem uz namlsany tim, ze vicemene vse funguje hned po yum install, tak me zarazilo, ze jsem byl naveden ke spousteni databaze, uvadel do ni uzivatele atd. To jeste slo, horsi pak bylo, ze se mi nepodarilo dostat nic rozumneho (naladeni) z onech obrazkovych menu s miliony podskupin. Vzdal jsem to uz po 15ti minutach. Uz je to pryc, uz to nepotrebuji, ale stejne bych si rad precetl nejake ‚krok za krokem‘.
pokud vim tak freevo ani mythtv nespousti filmy primo, ale pouziva k tomu mplayer nebo xine neboneco jineho. Prosim Vas, v jakem rozliseni jsou ty filmy ktere spoustite na PII-400. Ja mel problem spustit pres mplayer film na Celeronu 700 tak aby se necukal. Az kdyz jsem ho prekodoval zmensil na QPAL (ctvrtina PAL obrazovky) tak to jelo slusne. Mozna to chce nejake duchaplne parametry ale ja na nic neprisel. Omlouvam se pokud to nekdo bere jako offtopic.
Tohle není moc pravda. Ve skutečnosti je to tak, že MythTV má plně funkční interní video přehrávač na všechny známé video kodeky i kontejnery, a uživatel si navíc může jednoduše nakonfigurovat různé externí přehrávače pro jakékoliv koncovky souborů – tedy např. z nějakého důvodu trváte na tom, že DVD ISO chcete přehrávat přes xine, takže si nastavíte, že pro .iso se zavolá xine s příslušnými parametry. No a pak máte třeba nějaká vlastní podivná videa s koncovkou .avi2, a na ty si necháte volat mplayer. Všechna ostatní videa budou přehrávané přes interní Myth přehrávač. Je to tedy jen na uživateli, jeho zvycích a preferencích.
Tady se asi skutecne rozchazime, na 100% vim, ze pri prehravani videa v XVID v AVI kontejneru bez zasahu do konfigurace se interne vola MPlayer. Sice to neni moc videt, ale da se to poznat treba na tom, ze jsou tam jine klavesove zkratky nez pri prehravani v internim prehravaci (ktery se pouziva treba na soubory .mpg).
Samotnemu me to trochu vadi, ze kdyz si pres nuvexport prevedu MPEG z DVB-T do AVI a pak dam prehrat to video, tak nemuzu pouzivat stejne klavesove zkratky (treba na roztazeni na zbytek obrazovky).
Ve videotypes nemam u avi a mkv „Internal“, ale je mozne, ze je to dano upgrade ze starsich verzi. Na druhou stranu muzu zkusit pridat Internal i k tomu avi a mkv a podivat se, co se stane…
V posledním odstavci píšete, že to máte nakonfigurováno tak, aby vám .avi a .mkv nepřehrával interním přehrávačem. Tak si to nastavte, aby vám je přehrával, a bude je přehrávat :-)
O tom to je – MythTV nemusí (ve srovnání s Freevo) volat na některé typy souborů externí přehrávač (jak se píše na začátku tohoto podvlákna), jeho přehrávač vše zvládne, ale uživatel má zároveň tu svobodu si to překonfigurovat na externí přehrávače.
Jenomze ta volba „Internal“ nema podle vseho zadny vliv. I kdyz jsem to vcera na Internal dal, stale se to prehrava fullscreen MPlayerem (jednoduchy test, stiskne se pri prehravani „f“ a prepne se to do okna s nadpisem MPlayer)… Proste tak se to u me chova, je mozne, ze v Mythdore nebo Mythbuntu nebo u Vas je to nastavene jinak.
ano, neprehravaji primo. pouzivam mplayer – podle mych zkusenosti je o neco min narocny.
rozliseni neni dulezite (v klidu to zvlada 800×600 i vice), omezeni je spis v bitrate. filmy z bitrate pod 1.5Kbps to prehrava celkem bez problemu. a to je drtiva vetsina toho co maji deti ve svem archivu pohadek :)
mam ale zapnuty framedrop v mplayeru – obcas to neni plynule, ale rozhodne necuka. docela velky vyznam take ma graficka karta, i kdyz mam nejakou velice starou nvidii (asi vanta).
Počítám, že mě ukamenujete a nebo označíte za kamaráda známého Lháře, ale MythTV jsem před dobou zkoušel na Ubuntu a těžce jsem pohořel. Nedařilo se probudit počítač z S3, nepracovalo to korektně s TV tunerem (poměrně kvalitní model), o kvalitním počeštění ani nemluvím. Ne že bych neuměl anglicky, ale rodinu do toho nutit nebudu.
Protože situace s HTPC byla poměrně neúnosná a bylo potřeba to nějak řešit, zkusil jsem nainstalovat Windows 7 s Media Center. K mému velkému údivu si systém po připojení na net sám stáhl veškeré ovladače, prošel se mnou průvodcem nastavení všeho možného, takže sám upravil rozlišení a frekvenci obrazovky pro vhodné zobrazení na CRT TV, nakonfiguroval a našel si kde co (dálkové ovládání, datový disk…) a funguje jedna báseň. Naprosto neuvěřitelné, když porovnám zhruba dvě hodiny instalace W7 + procházení průvodce s několika dny a noci strávenými pokusy o rozběhání MythTV, googlování a všemožné „řešení“ problémů pokus-omyl, které navíc ke kýženému výsledku ve finále nevedly. Aby nedošlo k nedorozumění – Media Center na WinXP byl nepoužitelný také a bastly typu MediaPortál rovněž, zvlášť pokud narazíte na špeky typu „počítač nereaguje na vypínací tlačítko, v logu najdete záznam, že běží TV a proto je požadavek na vypnutí ignorován a autoři vám řeknou, že je to v pořádku, že abyste mohl PC vypnout, je nejprve třeba ručně zastavit TV tuner“.
Ne že by Windows 7 Media Center byl úplně bez chyby, je tam spousta drobností, co nepotěší (nemožnost úpravy hlavního menu, blbě řešené automatické vypínání, pokud se systém sám zapne k nahrání pořadu, nemožnost výrazně zrychleného posuvu ve videu, ne moc inteligentní dohrávání bookletů k uloženým DVD apod.), ale jako celek to šlape geniálně. Je hrozná škoda, že podobně inteligentně a blbuvzdorně není udělaná instalace MythTV. Takhle musím říct, že ty dva tisíce za OEM Windows 7 Home Premium je úplně úžasná investice. Kdybych byl študák bez peněz a chtěl si hrát nebo mít hřejivý pocit, že jsem se tím probojoval sám, asi bych to nechápal, ale když potřebuju mít rozumný výsledek s co nejmenšími problémy, neměl jsem co řešit.
Nepochybuju o tom, že kvalitně rozběhaný MythTV bude co do funkčnosti schopnější, ale pokud mohu mít dejme tomu 98% požadované funkčnosti za dvě hodiny času cvičené opice (instalce W7 a odklikání průvodce) a nebo 100% požadované funkčnosti za několik dní práce odborníka (instalace Linuxu a MythTV, ladění, konfigurace tuneru, dálkového ovládání apod., počešťování, řešení problémů typu toho, že v některých externích programech nefunguje pořádně dálkové ovládání apod.), pak není divu, že W7 vítězí na plné čáře. A to nemluvím o skvělé grafice a efekty v menu, kterou W7 nabízí.
Každopádně na seriál jsem velmi zvědav a děkuju za něj, třeba se zpětně dozvím, co mi tenkrát uniklo. A budu-li mít chuť si někdy hrát, třeba si to nainstaluju na dualboot :-)
Napsat „nieje lepsia aplikacia“ (bez ohledu na oblast, které se to týká) může jen absolutní omezenec, protože byť jen průměrně inteligentní člověk ví, že nic obecně nejlepšího není. Každý má své představy, své požadavky a proto je pro každého „to nejlepší“ něco jiného.
Jak jsem psal (a ty jsi asi nepochopil), MCE pokrývá prakticky vše, co běžná rodina potřebuje ohledně mediálního centra dělat. Běžná rodina nepotřebuje ovládat mediální centrum z kuchyně, protože když jsem v kuchyni, mám puštěný audiopřehrávač v kuchyni a neřve mi na celý barák HTPC. Běžná rodina nepotřebuje mít v mediálním centru Tetris. Běžná rodina nepotřebuje v televizi RSS čtečku. Ale za to běžná rodina opravdu ocení, když v libovolné chvíli stiskne OFF na dálkovém ovladači, že se HTPC vypne, narozdíl od toho „nejlepšího“ MediaPortalu. Nebo že dálkový ovladač funguje v celé šíři HTPC a nemusí řešit, že u přehrávání videa nefunguje třeba Back apod. Proto jsem psal, že mě přišel W7 MCE jako super volba, kdy absolutní většina funkčnosti běžného HTPC je dosažena v neuvěřitelně krátké době, zvlášť v porovnání s konkurencí.
??? To jsem nějak nepochopil, já to mám naopak dost snadný, protože mi to všechno krásně šlape, navíc mladý už bohužel nejsem a revolucionář vůbec ne.
Možná by bylo pro začátek fajn uvědomit si, že mít funkční domácí mediální centrum neznamená, že se před ním bude automaticky trávit 100% času.
Souhlasím s neregistrovanou tečkou v tom, že záleží na přístupu a taky na tom, čeho vlastně chceme dosáhnout. Proto jsem v článku několikrát zdůraznil, že MythTV není tak úplně instantní řešení. Vyžaduje určitý čas na seznámení a pokud má člověk smůlu na podporu HW, tak nastoupí někdy i tvrdý boj. Zároveň se ale umí odměnit netušenou flexibilitou. Proto píšu, že záleží na cíli, a jak zpívá Mňága, pro někoho i cesta (hraní si s multimédii na linuxu) může být cíl…
Já tomu plně rozumím a souhlasím s tím. Jen mi přijde děsně škoda, že univerzální systému typu Linuxu, který je na HTPC dle mého teoreticky úplně ideální, tak těžce zaostává za Wokny. Protože z toho, co jsem pod Linuxem zkoušel, byl MythTV ještě to nejschopnější. Přes různé „speciální“ MythDory apod. to nikdy nefungovalo hned po instalaci aspoň rozumně, o dotaženosti do konce včetně češtiny apod. ani nemluvě. Přitom (a nebo spíš právě proto) je to „jen“ o pěnezích ve formě času od vývojářů do toho investovaného, aby se ty existující kousky mozaiky daly dohromady a pod jeden grafický styl, pod jeden styl ovládání. Jenže to už narážím na „hurá“ opensource ducha, kde si vývojáři většinou řeší své vlastní problémy (aby ne, zadarmo a ve volném čase) a něco „univerzálně použitelného a uživatelsky příjemného“ rozhodně není cíl a je poměrně zřídkavé.
Jak jsem psal, mé negativní zkušenosti s MythTV a současná obrovská spokojenost s W7 neznamená, že se na seriál netěším, ba právě naopak. A díky za něj.
Jen takova pripominka …
Pod windows ty ruzne aplikace dodavane s kartami – nepamatuju si, ze by nektera z nich byla pocestena :-P
Jedina cesta je pouzit WMCE z WinCZ a pod nej kompatibilni kartu.
PS: to pocesteni je casty mytus widlowsaru proti linuxu. Ale zapominaji na to, ze maji haldu aplikaci, ktere pocestene nemaji a neni sance to zmenit. Jeden z duvodu proc vznikaji brutalne hacknute exace s pocestenim. Je to cunarna nejvetsiho kalibru. 99% gui aplikaci linuxu primo pocitaji s jazykovymi mutacemi.
Docela souhlasím s tím, že 7 MCE je dost dobrý.
Zkoušel jsem Vista MCE a udiveně jsem zíral na to, že si to z hybridní karty (analog + DVB-T) umělo vzít jen digitál nemluvě o podpoře více tunerů/karet. Radši jsem ani nemyslel na to, co všechno (ne)umí XP MCE :-)
Ale dost házení špíny: MCE na sedmičkách mi zafungovalo taky víceméně skvěle, analog + DVB-T bez problémů, byl jsem příjemně překvapený.
Přes to všechno bych chtěl zůstat u MythTV, je to zadarmo, ale hlavně mám konečně motivaci hrabat se v Linuxu :-) Zatím jsem to (Mythbuntu) rozběhl, co se týče základních funkcí, ale autora upozorňuji už dopředu, že budu jedním z těch, kteří přijdou se spoustou otázek :-)
XPMC nebylo nic moc, ale je to davno a hlavne se to silene instalovalo. VMC urcite umi dva tunery (s TVPackem snad 4 tunery). V 7MC mam aktualne 4 tunery a rozhodne maji hodne much a dost veci si clovek musi poruznu v registrech prenastavit, ale vicemene mi zatim vyhovuji asi nejvic.
MythTV bych opet po dlouhe dobe mozna i vyzkousel (a i bych kvuli tomu nainstaloval Linux – ostatne nic jineho by mi nezbylo), ale prave ten cas co to sebere me desi – kde jsou ty doby co jsem jako student mel cas laborovat a hrat si. Kdyz jsem ho zkousel kdysi, tak to nebylo beznym nepocitacovym clovekem pouzitelne.
Od HTPC pozaduju par zakladnich veci – vsechno musi fungovat (TV/HDTV/SAT,vice tuneru,preference tuneru,EPG,timeshift,nahravani TV+serialu,DVD/BR,ruzna videa,ruzne titulky, ruzne zvuk stopy, upscale na 1080p a rozhodne lepe nez bilinear, prehravani audia, prohlizeni fotek), vsechno na jedno tlacitko, timer (musi se to samo probudit a samo usnout), musi to ulozeny program umet vypalit na DVD, musi se to zapnout do 10 sekund, nesmi to otravovat s nejakymi dotazy a pokud se to prepne nekam z prostredi HTPC, tak to bude posledni co to udela. A jeste export zvuku v nezmenene forme pres SPDIF nebo HDMI (zadne mixovani nebo dekodovani) a podpora VFD a DO od SoundGraph. A urcite by me jeste nejake drobnosti napadly, jelikoz dokud o nejakou funkcionalitu clovek neprijde, ani ho nenapadne, ze by ji mel vyzadovat.
Pod tohle se mohu podepsat. Vyzkoušel jsem také několik distribucí MythDora, MythTV na několika platformách a poté co jse mi ani jednou nepodařilo zporovoznit DO iMON on SoundGraphu, jsem toho nechal. Mým cílem bylo mít doma HTPC se stejným uživatelským přístupem, jako k TV. Vzhledem k tomu teď systém běží ve Win 7 i s dalšími doplňky.
> nepracovalo to korektně s TV tunerem (poměrně kvalitní model), <
ne vzdy je „kvalitni model“ dobra volba .. casto neni vubec podporovan, protoze vyrobce je antituxovy zmetek.
ja jsem spokojen s plnou funkcnosti na kartach Hauppage Nova-T pci, vyborne jsou Asus MyCinema 1731D/H tech mam asi 6ks, dale mi slape FlyDVB-T a FlyDVB Trio ..
Ahoj, po cca 3 letech co mam doma htpc (ne jedno, prochazelo to vyvojem), jsem usidlil na xbmc. Zkousel jsem vsechno mozne i nemozne na woknech linuxu. Mythtv jsem take zkousel ale po cca tydnu ladeni, konfigurovani, zkouseni mi to prislo jako nejaka obrovska elektrarna ktera porad neumela to co jsem chtel, nebo to neumela zpusobem jakym jsem chtel.
Nakonec se mi tedy osvedcilo xbmclive na nvidia-ion boxu (pegatron deska) + sitovy server (4×500GB hdd v softraidu, 2× dvb-t tuner, poridim asi k tomu jeste jeden dvb-s2).
Jednak to vypada uplne skvele, protoze s tim xbmc si vyvojari pohrali, druhak to funguje tak jak chci.
Pro streamovani multiplexu pouzivam na tom serveru tvheadend – minimalni konfigurace, hned funkcni.
Jedina nevyhoda tohoto reseni je integrace televize do xbmc – zatim to tam je jako jednotlive streamy se zakladni informaci co zrovna jde za porad na aktualnim kanale (zadne epg, zadne nahravani). Epg a nahravani se resi (prozatim) pres web rozhrani tvheadendu. V dalsich verzich ma byt integrace tv funkci o hodne lepsi.
Nejake foto je tady. Jsou to fotky jeste starsiho rozhrani, ted vysla nova verze xbmc a ta uz pouziva jako default ui skin Confluence – ten vypada o hodne lip.
Souhlas – nejakou dobu jsem pouzival mythTV, ale pokud jde o frontend tak se s xbmc neda srovnat. Takze uz delsi dobu pozivam xbmc jako frontend a mythtv jako backend pro nahravani z tv.
xmbc je na ovladani prijemnejsi, a ma super system jedoduchych pluginu, takze jsem si napsal pluginy treba pro prehravani archivu CT, nebo pro stream.cz. A spousta uzitecnych pluginu clovek sosne na internetu – napr. i plugin pro mythTV backend. I kdyz ted uz ma xbmc primo v sobe nativni podporu pro mythtv.
Funguje v soucasne verzi MythTV poradne VDPAU?
Tedy neptam se jesli funguje vubec (ano vim ze to ma podporu) ale jesli s tim nejsou problemy.
V soucasne dobe pouzivam VDR a zobrazeni kvuli HD mam xine/VDPAU.
Jenomze XINE v kombinaci s VDPAU zahazuje snimky a vysledek je obcas cukany i pri stejnem FPS filmu a TV (HDMI). Nejhorsi pripad je integrovana 8300 grafika a HD video ze satelitu, vysledek je zahozeni 90% snimku a to se neda. Grafika problem neni, mlayer to prehraje hladce, zato nepochopi spravne fps u prokladaneho satelitniho HD. (http://www.cssf.cz/showthread.php?… anglicky http://www.nvnews.net/…owthread.php?…)
Problem mam potvrzen minimalne na 4 naprosto odlisnych pocitadlech a mimochodem to vypada ze nikoho jineho nezajima.
Nechova se MythTV stejne blbe?
Bohuzel nemecke kanaly vysilaji rozumne 720p a tam to problem neni. Problem je s 1080i u nasich HD kanalu.
Ukazku jsem nahral na net ale bohuzel jiz vyprsel soubor na hostingu. Nevite kam nahrat 129MB ukazku aby po mesici nevytikala (RS premium ucet nemam)
Mimochodem dokaze nekdo vysvetlit proc se vysila 1080i kdyz na trhu neexistuje jedina HD televize s prokladanym zobrazenim a vzdy se dela deinterlace (coz znamena vzdy degradaci obrazu.) V testech ktere jsme delaly dopadlo 720p lepe i v pripade kdy zdrojem byl kinofilm (24fps) coz v praxi znamena zdvojovani snimku. Deinterlacer si dotiz interpoluje i informace ktere v originale nejsou. Vysledkem je naprklad vlneni na delicich carach bezecke drahy pri sportovnim prenosu prestoze cary na stadionu jsou prokazatelne nakreslene a nikdo s nimy nehybe.
soubor je dekodovany TS bez uprav a pokus prehrat pod MythTv dopadl jeste hure nez pod XINE.
Ani nejde poznat jesli zahazuje snimky, skace to tak ze to vypada na prehazovani poradi snimku. Pri vyuziti procesoru cca 5%.
Jine videa 720p h264 mkv jsou bez problemu jen to vysilani ceskych HD kanalu na satelitu je problem.
PS: to ze se na prehravani pouzije VDPAU jsem nekolikrat overoval a mam to podtvrzene i debug logem VDPAU
Je to normální ČT1 HD, takže to v MythTV hraje perfektně, bez jediného zaváhání, obraz je plynulý a nádherný. A to mám dost starý ovladač (185.18.36) a obyčejnou 8600GT kartu, viz mythfrontend -v playback:
2010–01–07 23:59:49.710 NVP(0): Waiting for prebuffer.. 0 LLLAAAAAAAAAAAALL
2010–01–07 23:59:49.718 VDPAU: Created VDPAU decoder (4 ref frames)
2010–01–07 23:59:49.722 [h264_vdpau @ 0×b703dd20]mmco: unref short failure
2010–01–07 23:59:49.764 Detect Letterbox: The source is not a supported frame format (was 11)
2010–01–07 23:59:49.774 Enabled deinterlacing
2010–01–07 23:59:49.813 [h264_vdpau @ 0×b703dd20]mmco: unref short failure
2010–01–07 23:59:50.083 VDPAU: Using 4 output surfaces (max 4)
2010–01–07 23:59:50.624 AFD: HandleGopStart: gopset not set, syncing positionMap
2010–01–07 23:59:50.626 Dec: Resyncing position map. posmapStarted = 0 livetv(0) watchingRec(0)
2010–01–07 23:59:50.626 AFD: HandleGopStart: Initial key frame distance: 15.
‚video_output‘ mean = ‚39057.38‘, std. dev. = ‚12529.70‘, fps = ‚25.60‘
‚video_output‘ mean = ‚39989.32‘, std. dev. = ‚8234.78‘, fps = ‚25.01‘
‚video_output‘ mean = ‚39989.35‘, std. dev. = ‚8211.71‘, fps = ‚25.01‘
2010–01–08 00:00:05.688 NVP(0): 400 interlaced frames seen.
‚video_output‘ mean = ‚39989.32‘, std. dev. = ‚8177.67‘, fps = ‚25.01‘
‚video_output‘ mean = ‚39989.57‘, std. dev. = ‚8229.16‘, fps = ‚25.01‘
‚video_output‘ mean = ‚39990.63‘, std. dev. = ‚8255.62‘, fps = ‚25.01‘
2010–01–08 00:00:13.970 AFD: HandleGopStart: Key frame distance changed from 32 to 40.
2010–01–08 00:00:15.253 AFD: HandleGopStart: Key frame distance changed from 40 to 32.
‚video_output‘ mean = ‚39988.58‘, std. dev. = ‚8231.11‘, fps = ‚25.01‘
2010–01–08 00:00:21.685 NVP(0): 800 interlaced frames seen.
atd.
Nechapu, me se u tohoto souboru chova mythTV jeste hure nez XINE.
Stravil jsem na tom 2 mesice, zkusil vsechny mozne drivery (vcetne posledniho beta) a problem to dela porad.
Dokonce jsem zkusil 4× jiny HW a nektere jsou lepsi jine horsi ale dela to porad.
Integrovana grafika je nejhorsi, ale i G130 ktera ma vykonovou rezervu pri VDPAU jako ..... to obcas udela taky.
Co to udela kdyz je zatizeny procesor. V okamziku kdy jede nejaky preklad na obe jadra (make -j3) tak se zahazovani neda prehlednout
Když je přetížený procesor, tak nestihne dodávat data grafické kartě a obraz se pak nepřehrává plynule. Nerozumím, co je na tom divného.
Pokud opravdu chcete na HTPC něco kompilovat při sledování ČT HD, tak navrhuji zkusit zapnout v MythTV realtime podporu (která vyžaduje práva roota), pohrát si s schedulerem v linux kernelu, či možná přikoupit výkonnější CPU.
Mimochodem, v tomto případě bude možná špatně ještě něco jiného, protože mplayer mi ten soubor přehrával nějak divně, trhaně. Možná je to o deinterlacerech a podobných nastaveních v MythTV?
Prave ze to ze v pripade VDPAU to nema byt procesor kdo dodava surova data grafice.
V pripade pouziti VDPAU se procesor zucasni dekovovani pouze pro VC1 kodek, ne pro H264 a ne pro MPEG2
Takze jedine co by mohl nestihat je dodavat komprimovany stream, coz s odpustemim je pitomost, tech dat neni tolik. Krome toho bych mel stejne problemy i pri prehravani pri pouziti HW dekoderu MPEG (karta SS1) a nic.
Vykonejsi CPU by byl fajn, ale prve ze ani jeden z testovanych pocitacu nemal zadny slaby procesor (i na dnesni meritka). Tim to nebude.
mplayer ma problem kdy prehrava H264 prokladane HD video polovicni rychlosti (je nutne vypnout zvuk a parametr „-speed 2“ ) Dela to jak u ceskeho satelitniho HD tak u Polskeho pozemniho HD, znama chyba.
MythTV je určitě super. Sám ho používám už asi tři roky.
Osobně bych doporučoval v následujícíh dílech:
- výběr televiznich karet s ohledem na českou kotlinu (na fórech v zahraničí se probírají modely, které se buď u nás nedají koupit, nebo nejsou vhodné pro naše vysílání)
- výběr dálkového ovládání a jeho zprovoznění. Opět s ohledem na to co se dá koupit v ČR. A rozhodně bych se vyvaroval „IR ovládání si spájíte podle tohoto návodu za 20 minut“. Zajímavé bylo zprovoznění ovládání pomocí WiiMote, ale nemohu říct, že jsem byl ve všech ohledech úspěšný (pod mplayerem to trochu blbne)
- správné nastavení přehrávacího profilu – to je pro mě i po třech letech velká magie a bohužel to je základ správného nastavení MythTV na slabších strojích.
- jak správně detekovat seriály s ohledem na to co se vyskytuje v našich EPG. Velmi často se mi stává, že to správně nedetekuji seriál. Zejména na Primě s tím mám velké problémy.
- jak si nastavit správně aliasy tunerů v udevu v případě, že máte více jak jeden tuner (do toho jde dřive nebo později každý) a nechcete aby se po rebootu.prohazovali.
VDPAU mi na NVIDIA ION slape, ale mam problem se zvukem u Pulse Audio (viz druhy prispevek).
Verze urcite 0.21 EPG z DVB-T umi, ale ta jeste nema 3 roky, verze 0.22 totez. Musite si ale vybrat, jestli obsadi tuner stale a bude provadet aktivni sken pro data z EPG, nebo si data stahne z EPG pri prehravani na danem multiplexu (i tak jsou tam ale drobne problemy pri aktualizaci, pokud dojde k vyznamnejsim zmenam v programu).
Soucasne DVB-T nema na urovni karty do pocitace zadne rozliseni jesli je nebo neni HD. Karta pouze prijima data a je ji jedno co za data to je.
Situace se zmeni s prihodem DVB-T2 (jiz nebude mozne ve vsech pripadech prijimat cely transport stream a zpracovavat ho na pocitaci, zarucit to lze pouze pro vybranou sluzbu, ale to je na dlouhe technicke zduvodnovani)
Na satelitu je to malicko jinak. HD stream muze byt vysilan i na transponderu DVB-S (napriklad u nas NovaTV pres karty CSLINK/gital) Pak neni na HD treba zadny specielni tunner.
Jiny pripad je pokud je HD distribuovano pres DVB-S2 transponder (napriklad NovaTV pres Skylink) tak je zapotrebi DVB-T2 tunner.
Desifrovani (s kartou) umi nektere tunnery po vlozeni SC modulu samy, ale mene omezeni i mensi naklady ma sofwarove dekodovani s kartou v Phoenix/smartmouse ctecce (open-sasc-ng pro MythTV nebo SC plugin pro VDR)
ja spokojne pouzivam toto na xbmc, instalacia je PnP a vie zobudzat aj zo suspendu
http://www.logitech.com/…848&cl=us,en
S MythTV jsem začal koketovat asi před rokem. Vyzkoušel jsem KnoppMyth, ale ten používal staré jádro, díky kterému mi to na původním PC nechtělo „vstávat“ při naplánovaném nahrávání. Zkusil jsem i MythDoru (po instalaci se nic nedělo) a LinuxMCE (taky poměrně staré) a zakotvil u Mythbuntu.
Poměrně úspěšně používám Mythbuntu 9.04 s Mythtv 0.21, protože s 9.10 + 0.22 jsem docela pohořel:
1. nejde proscanovat analogové kanály (button je disabled), naštěstí jdou snadno přidat ručně
2. DVB-T kanály proscanovat jdou, ale nic to nenajde (ani utilita w_scan nic nenajde!), a protože se mi je nepodařilo přidat ručně (ani ze souboru channels.conf vygenerovaného na 9.04), je to pro mě prostě nepoužitelné :-(
Větší vrásky mi ale dělá tuhnutí frontendu (množství „Error: Ran out of free AUDIO buffers“ v mythfrontend.log). Řešení navrhovaná na http://www.mythtv.org/…fering_pause bohužel nepomohla (vč. jiné zvukovky: integrovaná → SB Live! 5.1).
HW je poměrně „pěkný“:
- AMD Athlon II X2 @ 2.8 (mainboard Gigabyte MA770T-UD3P 770)
- 1 GB DDR3
- nVidia 7300 GS
- 160 GB Seagate Barracuda 7200.10
- integrovaná zvukovka (Realtek ALC 888 )
- TV card Pinnacle 310i (hybrid analog+DVB-T, SAA713×, TDA1004×)
Zatím jsem to „vyřešil“ výměnou základní desky za dost slabší:
- Intel Little Fall 945GC (s jednojádrovým Atomem 230) a 512 MB DDR2 s integrovanou grafikou i zvukovkou (přišel jsem tím o DVI a zvuk 5.1)
- disk a TV karta zůstala
Přestože řešení s Athlonem bere asi o 20 W víc, byl bych radši, kdyby se mi to na tom podařilo rozběhnout, už kvůli tomu, že asi budu potřebovat výkonnější CPU, protože bych chtěl rozjet PIP, souběžné nahrávání a detekci reklam – to mě mimochodem velmi láká a je to jedna z věcí, které asi na Woknech nikdy nebudou nebo se mýlím? :-)
Seriál článků o MythTV je jeden z nejlepších nápadů, které jsem v poslední době na Rootu viděl, děkuji pane Stehlíku!
Kromě výše uvedených nápadů na popis vhodného hardware (ke kterým se také připojuji), by mě zajímalo:
* Znáte vhodný fan-less frontend (bez ventilátoru) a v jaké kvalitě je takové zařízení schopné přehrávat video (hardwarové vs. softwarové dekódování HD)?
* Znáte nějaký frontend, který lze namontovat mezi plochou televizi a VESA mount (který drží televizi na zdi), takže je schováno za televizí?
* Existuje rádiové/blue-tooth/wi-fi dálkové ovládání? A lze rozběhat Follow-me?
* Jaké je dnes minimum na přehrávání 1080p24 HD videa (blu-ray ripy) resp. je to vůbec možné na linuxu?
* Jaké jsou možnosti MythTV pro přehrávání hudby (ovládání bez zapnuté obrovské televize nebo projektoru, např. pomocí malého pomocného displeje nebo dálkového ovládání pomocí internetového zařízení, jako je třeba Palm)?
Děkuji!
* iAtom 330+ION = MB Pegatron za cca 3000Kc se vyrábí jako fanless. FullHD to bez problémů přehraje pomocí HW dekódování přes VDPAU. Odzkoušeno na Prestigio krabičce s iAtomN270+ION. Zátěž CPU: 4% audio (downmix do stereo v TV) a 1% video :-D . Celkově zátěž včetně práce s diskem a zbytek OS 6%+4% na těch dvou hyperthread N270 (270 je singleCPU, 330 je dualCPU). Ty 330 jsou prodáváno jako Asrock krabička se slim-DVDRW nebo slim-BRDcombo, 2,5"HD. Já jdu do vetší krabičky CFI-A8989, normální mechanika (nechci slim), 3,5"HD, + karta PCIE.
* Je možno použít ty malinké pidikrabičky s obchodním názvel HAL300 ci Prestigio. Ty mají iAtomN270+ION, 2,5"HD a nemaji mechaniku. dají se umístit do držáku chyceného na vesa za monitorem, nevím ovšem, jestli to neplati pouze v případě volného vesa, kdy monitor stojí na noze.
* nedávno jsem si pořídil jakési USB „FD-MM-RE-SHP Fractal Shape HTPC remote control“, vydává kódy klavesnice, takže se nemusí v OS nic řešit, kromě namapování alternativní sady kláves v Media Center na toto RC.
* jak jsem již psal, s HW podporou VDPAU ve Nvidia grafické kartě stačí iAtom N270. Pod linuxem s XBMC otestováno na různých vzorcích od hodně komprimovaných až po testovací stream 40mbit s minimem komprese (to je maximum co může vylézt z BlueRay Disku jako obraz dle normy)
* frontend: MythTV má ošklivé ovládání muziky – neboli jinak: MythTV je špičková věc na NAHRÁVÁNÍ TV, úžasné by bylo zabudovat to s tunerem do NAS zařízení. Jako (frontend) Media Center do obýváku bych použil spíš XBMC. XBMC má dálkové ovládání přes webové rozhraní, existuje docela komfortní aplikace do iPhone/iPod, která toto rozhraní využívá.
- GeexBox umí TV krátce, ještě jsem netestoval, nelíbí se mi současný vzhled, ale uvidíme co nám předvede s novým xichtem Enna :-). Boxee se taky snaží, ale o tom vím zatím málo.
Uz 2 roky mam kartu TechnoTrend S2–3200 se dvema LNB na Diseq a kartou Gital (ted se jmenuji nejak jinak) a kvuli streamovani jsem se pokousel rozchodit televizi pod linuxem. Grafika je Radeon HD4670, jeden 15" displej 4:3 a druhy 46" 16:9. Jiz rozchozeni dual display byl pod ubuntu porod, v kazde verzi jinak, vetsinou jiz instalace naslepo v kompatibilnim modu 640×480, naslepo proto, ze ty dialogy vyzaduji nejmene 1200×1024.
s MythTv a sql serverem jsem bojoval 2 dny, nez jsem to vzdal. Nechapu, proc se delaji programy ovladane jinak, nez beznymi tlacitky, combama atd. Mnohem lepsi dojem na mne udelal Kaffeine, ten si hned sam vyhledal kanaly a kdyz jsem stahnul nejakou vyvojou verzi, umel i kodovane programy (to bylo predloni, ted uz to mozna umi i standardni). Nerozchodil jsem dalkovy ovladac a akceleraci HD videa.
Jelikoz jsem se potreboval koukat na televizi, tak jsem si do dalsiho oddilu nahral Windows XP a Media center, co bylo ke karte, bez jakehokoli stelovani vsecko slape, az na ten streaming. Ale az budu mit cas, pohraju si zase s ubuntu a mozna i MythTv
Mám MythTV jako nahrávací server se 3 kartami Asus MyCinema 1731D již několik roků (od použitelného příjmu zkušebního vysílání CDG v Praze).
OS: Napřed Fedora6/8, pak mne nějak omrzel zápas mezi repos Atrpms a Livna, tak jsem přešel na oSuSE 11, kde jsou kompletně všechna multimedia v repos packman a nehrozí dependency hell.
Instalace a konfigurace: z balíčků to snad zvládne každý. Osobní zkušenost s Fedora (nevím, či je MythTV již v repos Fusion, opustil jsem ji s nastupem F9, kterou jsem odmitl kvuli absenci KDE3) a nyní oSuSE (easy). Správně udělané balíčky si vynutí MySQL. Po instalaci je třeba zajistit spouštění MySQL nyní a po bootu. To je na pár kliknutí. Pak následuje jediný „ošklivý“ krok – vytvoření databáze. V konzoli vlézt do /usr/share/doc(/packages)/mythtv-doc/database a přes sudo spustit „mysql < mc.sql“. Pro BFU ošklivé ale jinak velice jednoduché. Následne se jen spustí mythtv-setup a prostě se to nakonfiguruje. Je tam pár úskalí (člověk by měl vědět co dělá), ale již je to jen aplikační klikání. Ve verzi 0.22 je channel scanning přepracován a podle mně výrazně lepší a jednodušší. Takže .. nějak nechápu to dobu zprovoznění, je to tak na 15 minut včetně naladění kanálů. Pravda, já si vždy ty 3 transporty nadefinuju a dám ladit existující transporty. Ne celé pásmo. Potom se již jen zajistí spuštění mythbackend nyní a po startu. Hotovo, je na čase pustit frontend, nastavit v něm na jaký backend se má připojit a kde má filmy, music a fotky. Hotovo. Mimochodem, před pár dny jsem viděl instalaci MytTV na *Ubuntu z jakéhosi repos a post-install script vytvořil databázi a i se zeptal, jestli to má být přístupno ze sítě. Na druhou stranu, ostatní nesmysly v tomto distru mně utvrdily, že radši zůstanu u svého distra a udělám 2 jasné kroky sám, abych pak nemusel řešil nesmysle s ostatní podporou mulimédií.
Použití: bezkonkurenční „nahrávací server“. Funkce jako power-search ostatni MC asi nemaji. Měl jsem to v obýváku i jako frontend. Na TV dobré. Na DVD dobré. Na fotky středně dobré. Na muziku nepoužitelné. Mám svoji sbírku převedenou do mp3 a je to několik tisíc skladeb. Na to je MythTV nepoužitelné. Rozhrani je .. fuj.
Můj výhled na moje Media Center: iAtom330+ION, jako Frontend chci použít XBMC. Odzkoušeno, že na iAtom270+ION bez problémů přehrává FullHD filmy (VDPAU). Je hezčí, rozhraní pro filmy, muziku a fotky jsou propracované. Jen to neumi TV nativně. Ale podporuje to spojeni s různými backendy. V případě MythTv stačí přidat video zdroj „myth://ip.ad.re.sa“. Náběh LiveTV sice trvá dlouho (cca 8sec), ale pracuje se na tom, je to ve vývoji. Bude to nahrazeno jednotným api na různé backendy. V současné době podporuje např. na linuxu známé VDR, nebo externí boxy HDhomerun apod. S MythTV to umí zobrazit seznam kanálů a co na nich v současnosti běží dle EPG v MythTV. Pracuje se na ovládání nahrávání. Což jde ale vyřešit spuštěním webového rozhraní mythweb, které je komfortní.
jj v xbmc bude (nekdy) unifikovany tv frontend, zatim se na nem dela, ale uz je funkcni (cti: da se pouzit), funguje zatim a pouze s vdr backendem.
Pak to vypada nasledovne… (pro vice fotek mente v url posledni trojcisli z 000 az na 013)
Jedno velke (ale prevelice funkcni a privetive) eye-candy. Kazdy kdo prijde na navstevu se pta kde se to da koupit :D…
Ja zatim pouzivam na tu telku tvheadend, pak to funguje tak ze das do zdroje pro video url htsp://ip.ad.re.sa:port ulozis jako bookmark „televize“ a pak tam jsou take videt kanaly + co zrovna bezi + kdyz das info, tak i epg informace k danemu kanalu. Super na tvheadendu je prakticky okamzite prepinani kanalu + funkcni timeshift (jak jsem psal uz vyse – vse ostatni pres web rozhrani tvheadendu). Uz se tesim az budou mit hotove to „plne“ ui pro TV.
Pro MythTV je podpora priblizne stejna jako pro tvheadend: seznam kanalu a co na nich zrovna bezi del EPG. Prepinani je bohuzel zdlouhave, bez nasledujicich epg udaju. Ta podpora pro VDR vypada MOC DOBRE !
Bohuzel, pro svoje nahravky casto potrebuju Power-search funkci MythTV a nevim ci jine backendy toto umi. A samozrejme je potrebene webove rozhrani, casto planuji nahravky pres mobil vzdalene.
To tvrzeni o chybejich nasledujicich EPG udajich v MythTV frontendu neni uplne presne – jednak se da pri listovani programy behem zobrazena informaci o programu v OSD pouzivat sipek doleva a doprava pro listovani mezi nasledujicimi a soucasnym poradem.
Pro vetsinu temat vzhledu se da navic pouzit klavesa „s“ (pokud to nemate predefinovane na neco jineho) a zobrazit prehled programu v tabulce a vybrat co chci (nebo i zapnout nahravani).
Mohl byste prosím upřesnit to ladění v 0.22?
Zatím používám Mythbuntu 9.04 s 0.21, kde to relativně chodí (viz moje zkušenosti v jiném příspěvku). Na stejném hw jsem v 9.10 + 0.22 naladil opravdu jen „kulové“ :-) Pro analog je tlačítko Channel search znepřístupněno, v digitálu je přístupné, ale nenajde fakt nic.
Zkusil jsem importovat channels.conf vytvořený pod 9.04 utilitou w_scan, ale nevonělo mu to. w_scan stažený a instalovaný pod 9.10 je nějaké jiné verze a nenajde taky nic.
Analogové kanály jdou naštěstí přidat snadno ručně, ale bez digitálu (DVB-T) je to samozřejmě k ničemu…
U mě je situace navíc komplikovaná tím, že se zatím dostanu jen k 1. Muxu, druhý nachytám až na podzim (Kojál).
Na 3 prazskych MPX DVBT nevidim rozdil mezi naladenim verze 0.21 a 0.22. Naopak, 0.21 mi obcas na pocatku ladeni padne s chybou „xcb lock“. 0.22 ladi vzdy perfektne. Nektere karty chteji zaskrtnout ignoraci timeoutu, ale to bylo uz v 0.21. Neladim cele pasmo ale vyrobim si transportery pro kazdy DVBT multiplex (pouze frekvence v Hz, na ostatni parametry nesaham, je tam AUTO). Pak spustim „ladeni existujicich transportu“.
Jediny problem mam ten, ze v 0.22 se mi nenahodi EIT listener a timpadem nemam EPG.
Analog jsem nikdy neresil, zacal jsem rovnou na zkusebnim vysilanim DVBT.
PS: myslim, ze budete mit nejaky divny problem v novem blbuntu, kdyz ani utilita se sytemem dodana nefunguje. w_scan neznam, na fedore i oSuSE je dvb-scan/scan-dvb. Tem predhazuji textak s definici transportu multiplexu moji oblasti.
Tak už jsem to „nějak“ zvládl :-)
Pravděpodobně to chtělo jen prodloužit timeouty ladění a signálu (ale hodně). Rozdíly oproti 0.21:
1. v 0.21 jsem s timeouty (na stejném hw) nemusel dělat nic
2. v 0.22 vypíše po úspěšném naladění „11 possible channels“, ale v 0.21 vysype do seznamu pod sebe rovnou všechny TV a příp. i rádia – to mě na začátku taky zmátlo.
Ještě jsem to posichroval firmwarem pro TV kartu (v 9.04 jsem s tím taky nic nedělal).
Nicméně jsem tedy nakonec 9.10 + 0.22 jakeš/takeš rozhýbal. Jediné co blbne je přepínání digital → analog. To prostě nezvládne (černá obrazovka), je potřeba frontend killnout a začít znovu. Ale aspoň že to netuhne…
MythTV jsem trochu zkousel, ale je to az prilis omezene, radeji jsem zustal u Debiana/KDE/Kaffeine, ktere velmi dobre podporuje DVB-T a mohu ovladat pomoci dalkoveho ovladace pres Kirc uplne cely desktop.
Ten muj multimedialni pocitac v obyvaku je zaroven i fileserver pro wifi sit po baraku a backup server pro moji firmu, takze kdyz nejaky porad ulozim na disk, ci nejaky film stahnu pres KTorrent, tak se na nej moho divat i pres laptop z postele. Navic i v tom obyvaku obcas nejaka navsteva chce neco najit na webu, ci prehravat youtube videa, otevirat OpenOffice dokumenty, proste ho vyuzivat i jako plnohodnotne PC.
Mam k nemu nastalo pripojeny projektor, jako druhou obrazovku, takze kdyz chci kino, stahnu roletu, pretahnu okno Kaffeine do druhe obrazovky a uzivam. I moje holka je s tim naprosto spokojena, jediny problem nastane, kdyz si moc casto pauzuje porady a zaplni disk….
Urcite jsem neshrnul vsechny vyhody, ale tudle kombinaci Debian/KDE/Kaffeine rozhodne doporucuji vyzkouset. Jsem s ni naprosto spokojen jiz 4 roky.
:-) Podle Vaseho prispevku usuzuji, ze vubec nevite o cem je MythTV. DVB-T podporuje uplne stejne dobre, jako Kaffeine. Oba pouzivaji totiz stejny zpusob pristupu k tuneru. Kdyz jde jedno, jde i druhe. Rozdil je pouze v tom, ze Kaffeine umi maximalne tak prehravat. To uz muzete rovnou koukat na televizi bez PC.
Nejak nechapu, proc by nemohl byt fileserver a pocitac na OpenOffice stejne dobre i MythTV backend a frontend.
Ovladani MythTV pres dalkove ovladani je samozrejme mnohem promakanejsi v MythTV, nez v Kaffeine.
No a takovy problem se zaplnenym diskem MythTV resi, protoze chytre odmazava stare nahravky.
Rozhranni pro MAME je samozrejme soucasti MythTV.
Me skoro prijde, ze jste chtel napsat jak uzasne MythTV je a ze splnuje vsechny Vase pozadavky :)
Skoro to zni jako TV reklama ale v podani opensource a linuxu jsem ochoten tomu verit.
90% pokryti kabalem fakt?
Jen nechapu
-kde to bere informace o poradech, to EPG to jako vysila dopredu kdy co bude a podrobnosti?
-na jakem principu to hleda tu reklamu k vystrihani
Jinak teda me to zajma a autor o tom pise vasnive, takze jsem pro pokracovani
-kde to bere informace o poradech, to EPG to jako vysila dopredu kdy co bude a podrobnosti?
EPG se u nas v DVB-T vysila na tyden dopredu (v DVB-S je to asi podobne) vcetne detailu poradu, takze ta data z nej ziskava bud pri prehravani/nahravani nebo je mozno zapnout aktivni stahovani EPG.
-na jakem principu to hleda tu reklamu k vystrihani
Presny alogoritmus Vam nepopisu, pouziva na to nekolik nezavislych metod, jednou z nich je detekce loga stanice.
Uspesnost neni 100%, chybna detekce normalni casti vysilani jako reklamy je pomerne ridka, ale presne kraje reklam to uz casto uplne nezachyti – znelky pred reklamou tam zustanou tak v 90% pripadu, upoutavky na dalsi porady po reklame v 80% pripadu taky. Nicmene standardne to useky reklamy nepreskakuje a muzete si „orez“ na zaklade toho odhadu dodelat rucne a zminene useky vyriznout („e“ pri prehravani prepne do editace orezu, „z“ nacte orezove znacky z detekce reklamy a pak uz pomoci kurzorovych sipek +PgDown/PgUP muzete najet na skutecny zacatek reklamy a presunout tam orezovy bod. Po opusteni editace pak pomoci „x“ nechate porad prekodovat a reklamy jsou navzdy pryc). Skoda, ze se ty definice orezovych bodu nedaji nejak resit pres WWW rozhrani, to uz by bylo uplne luxusni.
před několika lety jsem MythTV zkoušel na svém PC. A byl jsem z toho celkem nadšený, plánoval jsem ho použít na kamarádově mediálním centru. Nakonec se však rozhodl na Windows MediaPortal a pak na MCE 2005. Bohužel dodnes se potýká s nějakými problémy ale myslím, že hodně jich je způsobené zastaralým hardwarem.
Každopádně teď zkouším MythTV doma v distribuci Ubuntu a je to jediný software, kde se mi podařilo korektně spustit DVB-T.
Tenkrát se mi podařilo spustit i dálkovou správu přes webové rozhraní, kdy jsem mohl nastavovat nahrávání přes EPG a sledovat nahrané pořady přes notebook.
MythTV je skvělý ale náročný na nastavení, proto se asi nehodí pro každého. Lamy asi spíš sáhnou po Media centru ve Win7, který už má taky blízko k dokonalosti ale bohužel toho moc neumí a nejde tolik rozšířit a pak ten debilní formát .wtv ve kterém ukládá televizi.
Na druhou stranu co se mi nepodařilo v MythTV rozběhnout režim spánku s minimálním odběrem a automatické spouštění před nahráváním programu, což je podle mě jedna z nejdůležitějších funkcí u takového zařízení. Tam bohužel hodně záleží na základní desce a jejím biosu.
Media centru ve Win7, který už má taky blízko k dokonalosti ale bohužel toho moc neumí
To je ale přesně ono. Běžná rodina ocení, pokud se HTPC sám dokáže zapnout, nahrát zvolený pořad a vypnout. Naopak běžné rodině je jedno, v jakém formátu je tento pořad uložen, protože W7 MCE ho přehrát dokáže tak jako tak a když se chtějí na nahraný pořad podívat, tak si sednou k HTCP a televizi a nepobíhají doma s notebookem.
Tím nechci zpochybňovat vaše představy a priority, pouze mě překvapilo, že jednu z IMHO základních vlastností HTPC u MythTV hodíte ze stolu a ještě o MCE napíšete, že toho moc neumí, ačkoliv to na 99% zvládne v pohodě (ještě jsem neviděl HTPC s W7MCE, kde by to nešlo). Co z běžných věcí požadovaných po HTPC W7MCE neumí? To myslím vážně, nerýpu.
stale sa tu ohanate beznou rodinou :) bezna rodina neriesi format ulozenia, pretoze bezna rodina nevie, ze mce s drm uklada na disk o cca 20% zbytocneho balastu navyse (ale na tu 1/5 diskovej kapacity sa mesti o 25% viac programov ako s mce a ide mi o ssd, nie o 2TB hlucne monstra, kde ulozim tolko programov, kolko nepozriem za cely zivot :D ), bezna rodina chce mat za malo penazi vela muziky a podla moznosti okamzite ;)
ale k veci, ja tiez pouzivam W7 na nedavno postavenom htpc (ion+atom) bohuzial dual dvb-t karta, ktoru som kupil nema hw podporu pod linuxami, takze sa pasujem so sw dodavanym s kartou, ktoremu sa da vela veci vytknut. mce nepouzivam z jednoducheho dovodu: drm a nema PIP/PBP (resp. som ho nikde nenasiel)
rozmyslal som aj o prechode na dva usb tunery, resp. dual dvb-t usb tuner, ale nejak sa obavam o performance a hrat sa mi s tym nesce jednak z casovych a druhak z financnych dovodov :)
takze vitam takyto navod sity na hw dostupny u nas, a tesim sa na dalsie diely. dufam, ze sa mi pomocou tohto serialu podari zbavit w7 :D (no flame ;) iba mi sw z dielne m$ nejak nie je po srsti)
Ja bych se neohanel beznou rodinou, ale beznym pouzivanim HTPC/MCE. Ja sice s pocitaci a s un*xem pracuji denne, ale v pripade MCE je mi vicemene fuk v jakem formatu uklada nahravky. SSD se na timeshift a nahravani pouzit rozumne neda a u HDD nehraji ani desitky GB zadnou roli.
Ja mam 3 karty (dve single a jedna dualtuner) a i pod Vistou i pod W7 chodili na prvni pokus bez jakychkoli potizi. Podporu v linuxu neznam (a zatim jsem nebyl nucen ji resit). Pravda, ze PIP v 7MC neni (nebo o nem nevim), ale zatim mi tato funkce nechybela. Me u 7MC chybi asi jenom tohle: problemy s usinanim po nahrani TV poradu, slozite upravy kvuli pouziti jineho kodeku pro prehravani videa a audia. Jinak mi funguje uplne vse, co od HTPC chci (resp. me nenapada co by mel umet dalsiho).
Ja se W7 zbavim klidne, ikdyz nahrazeni ho Linuxem me teda netesi, ale pokud by to chodilo a delalo co ma, proc ne.
mě osobně vadí u MCE ve win7, že neumí takovou základní věc jako je sestříhání nahraného pořadu a to včetně odstranění reklam a následně jeho uložení např. do DivX. Občas se stane, že se mi líbí nějaký dokument a chtěl bych ho archivovat.
Ale jinak děkuji za lichotku, opravdu se nepovažujeme za běžnou, průměrnou, obyčejnou rodinu, která vysedává dlouhé hodiny před obrazovkou… :-)
Od té doby co jsem prvně zkoušel MythTV uplynulo hodně vody, myslím, že už i můj hardware by měl umět s tímto programem skvěle pracovat a pokud na tom bude lépe než MCE od Win7, rád na něj přestoupím.
V MCE2005 a ve Vistách je formát souboru DVR-MS, ve Win7 je to wtv. Existuje program pro převod z WTV do DVR-MS a následně program, kterým lze film sestříhat a následně vypálit na DVD. Poněkud kostrbaté, ne?
Utilitek zas tolik není a ne všechny fungují jak mají. Myslím si, že s těch nejznámějších HTPC je co komfortu právě MCE ve všech verzích na tom nejhůř.
Existoval jeden nadějný projekt, sice placený, ale dobře rozšiřitelný, ale bohužel zapadl: ShowShifter. Ten dovedl převádět třeba i do DivX.
Ono je WTV uz i na VMC, jelikoz bez TV Packu je jejich MCE nepouzitelne skoro stejne jako na XP. Priznam se, ze jsem tyhle potreby zatim nemel, ale pri procitani for o MCE jsem narazil na nekolik programu prevodnich a 7MC sami maji primo ve svem menu „Vypalit DVD“, tak predpokladam, ze tim rozumi vezmu WTV a prekoduji to na DVD-Video. Coz asi vetsine normalni ne-IT lidi bude bohate stacit.
Zatím to takhle řeším v 7MC, vypálím jako DVD video na DVD-RW, v jiném programu sestříhám a uložím bez rekomprese (Womble) jako MPEG.
Ale jak už jsem psal jinde, protože nezapadám zřejmě (bohužel?) do škatulky „běžné rodiny“, rád přejdu na MythTV, kde nebudu muset procházet tímto složitým převodem.
Je škoda, že buď záměrně zkreslujete a nebo máte problémy se čtením. Já jsem nepsal „běžná rodina, co vysedává dlouhé hodiny před obrazovkou“, já psal pouze „běžná rodina“. Mimochodem, nebral jsem to ani jako lichotku, ani jako urážku, takže pokud jste to pochopil kladně, můžete si klidně ještě představit „neobyčejnou, ba přímo úchylnou rodinu“ :-)
Pokud navíc považujete „sestříhání nahraného programu, odstranění reklam a následné uložení do DivX“ za „takovou základní věc“, svědčí to o vaší absolutní odtrženosti od reality. Netvrdím, že to není příjemná věc, ale zcela rozhodně to není nic „základního“.
Otázka je, co je to „běžná rodina“? Můžete blíže specifikovat?
Podle mě by měl být střih uloženého programu a následného uložení základní funkcí mediálního centra. Je mi líto ale s tímhle bodem s vámi zásadně nesouhlasím. Umí to i kdejaký HDD recorder.
Jinak já „běžným“ rodinám doporučuji radši nějaký jednoúčelový přístroj, dVB-T s možností nahrávání nebo HDD recorder, který většinu „běžných“ funkcí zvládne taky.
Definici běžné rodiny bych si představil tak, že uděláte seznam všech aktivit, které kdy kdo na mediálním centru potřeboval dělat, následně se zeptáte dostatečně reprezentativního vzorku rodina, zda tu kterou aktivitu provádí či potřebuje. No a z výsledku vám vyjde krásná gaussova křivka, které aktivity jsou nejpoužívanější/nejžádanější. No a dejme tomu, že ty, které budou mezi 25. a 75. percentilem, jsou takové, které se dají brát za „běžnou aktivitu“.
Zkuste tento postup: http://ubuntuforums.org/showthread.php?… – me to podle toho chodilo celkem rychle. Dalsi zdroj je treba tady: http://www.mythtv.org/…/ACPI_Wakeup
je dobry projekt, ale chtel by poradne vylepsit. Uz se to hodne zlepsilo, ale i tak je tam dost veci, ktere me s prominutin hodne stvou. Nicmene ladeni v delce 14 dnu nekousne kazdy. Zacinam mit nazor, ze si investuji 100tis. a koupim poradny satelit a plasmu. Bohuzel MythTV nefunguje na prvni instalaci a drtiva vetsina „How to“ nefunguje.
cauko, ako to mate pripojene k tv? hdmi + nejake analog audio?, alebo vga + audio? alebo mate do telky iba video a audio ide do externych repro?
rozmyslam nad niecim takymto (mythtv) ale neviem ako spravit to, aby som to mal prepojene aj audio aj video na tv. moja telka ma sice vga vstup aj hdmi ale bohuzial ked prepnem obraz na vga, tak mi nejde zvuk. pri vga je proste natvrdo off a nechce ho hrat ani z jedneho vstupu (cinch, scart). hdmi pravdepodobne tiez nebude fungovat, pochybujem ze nejaka graficka karta ma vo svojom hdmi aj audio kanaly… ved odkial by ich aj brala.
Ja mam pripojeni 2× HDMI na projektor a LCD monitor a SPDIF do AV receiveru (nemam jeste receiver co by mel HDMI vstupy a vystup). ATI karty maji zcela bezne audio v HDMI a budete mit proste dalsi zvukovku s digitalnim vystupem. Ja osobne to zatim nepouzivam, ale jakmile budu mit AV receiver s HDMI, tak to budu vse poustet jen po HDMI (video + audio).
Sice jsem ten clanek sepsal na jinem serveru, ale nadsence by mohl zajimat
http://pc.poradna.net/…lni-televize
Ahojky všichni. Jsem nesmírně rád,že se tomu konečně někde věnují i česky. A vítám tenhle nápad. Už se stim,taky nějakou dobu peru a informací je málo a česky nula. Jen bych byl rád,kdyby se tahle diskuse nezvrhla definitivně v hádku,který soft je lepší,ale diskutovaly se zde zkušenosti a problémy kolem mythtv. Nebaví mě pročitat zda je lepší to či ono,když hledám informace o mythtv. Taky mi pár věci nefunguje a zajímá mě,jestli to jiným jde. Například nemůžu přehrávat cd,protože se to každých 15s skladby sekne. Dělá to ještě někomu? Dík za info. Budu se určitě ptát dál,jelikož nechci zbytečně řešit chybu,která je běžným způsobem neřešitelná.
Ano, diskutujme zkusenosti a problemy. Moje zkusenost po 4 letech s MythTV:
MythFrontend stoji za starou backoru. Skoro ve vsem.
Proto pouzivam jen MythBackend & MythWeb jako nahravaci server. V teto funkci je luxusne neprekonatelny.
Jako frontend chci pouzit neco, co opravdu funguje (ergonomicky a vzhledne) a umelo by to spolupracovat s MythBackend. Zatim to vypada na XBMC.