Mám MythTV jako nahrávací server se 3 kartami Asus MyCinema 1731D již několik roků (od použitelného příjmu zkušebního vysílání CDG v Praze).
OS: Napřed Fedora6/8, pak mne nějak omrzel zápas mezi repos Atrpms a Livna, tak jsem přešel na oSuSE 11, kde jsou kompletně všechna multimedia v repos packman a nehrozí dependency hell.
Instalace a konfigurace: z balíčků to snad zvládne každý. Osobní zkušenost s Fedora (nevím, či je MythTV již v repos Fusion, opustil jsem ji s nastupem F9, kterou jsem odmitl kvuli absenci KDE3) a nyní oSuSE (easy). Správně udělané balíčky si vynutí MySQL. Po instalaci je třeba zajistit spouštění MySQL nyní a po bootu. To je na pár kliknutí. Pak následuje jediný „ošklivý“ krok – vytvoření databáze. V konzoli vlézt do /usr/share/doc(/packages)/mythtv-doc/database a přes sudo spustit „mysql < mc.sql“. Pro BFU ošklivé ale jinak velice jednoduché. Následne se jen spustí mythtv-setup a prostě se to nakonfiguruje. Je tam pár úskalí (člověk by měl vědět co dělá), ale již je to jen aplikační klikání. Ve verzi 0.22 je channel scanning přepracován a podle mně výrazně lepší a jednodušší. Takže .. nějak nechápu to dobu zprovoznění, je to tak na 15 minut včetně naladění kanálů. Pravda, já si vždy ty 3 transporty nadefinuju a dám ladit existující transporty. Ne celé pásmo. Potom se již jen zajistí spuštění mythbackend nyní a po startu. Hotovo, je na čase pustit frontend, nastavit v něm na jaký backend se má připojit a kde má filmy, music a fotky. Hotovo. Mimochodem, před pár dny jsem viděl instalaci MytTV na *Ubuntu z jakéhosi repos a post-install script vytvořil databázi a i se zeptal, jestli to má být přístupno ze sítě. Na druhou stranu, ostatní nesmysly v tomto distru mně utvrdily, že radši zůstanu u svého distra a udělám 2 jasné kroky sám, abych pak nemusel řešil nesmysle s ostatní podporou mulimédií.
Použití: bezkonkurenční „nahrávací server“. Funkce jako power-search ostatni MC asi nemaji. Měl jsem to v obýváku i jako frontend. Na TV dobré. Na DVD dobré. Na fotky středně dobré. Na muziku nepoužitelné. Mám svoji sbírku převedenou do mp3 a je to několik tisíc skladeb. Na to je MythTV nepoužitelné. Rozhrani je .. fuj.
Můj výhled na moje Media Center: iAtom330+ION, jako Frontend chci použít XBMC. Odzkoušeno, že na iAtom270+ION bez problémů přehrává FullHD filmy (VDPAU). Je hezčí, rozhraní pro filmy, muziku a fotky jsou propracované. Jen to neumi TV nativně. Ale podporuje to spojeni s různými backendy. V případě MythTv stačí přidat video zdroj „myth://ip.ad.re.sa“. Náběh LiveTV sice trvá dlouho (cca 8sec), ale pracuje se na tom, je to ve vývoji. Bude to nahrazeno jednotným api na různé backendy. V současné době podporuje např. na linuxu známé VDR, nebo externí boxy HDhomerun apod. S MythTV to umí zobrazit seznam kanálů a co na nich v současnosti běží dle EPG v MythTV. Pracuje se na ovládání nahrávání. Což jde ale vyřešit spuštěním webového rozhraní mythweb, které je komfortní.
jj v xbmc bude (nekdy) unifikovany tv frontend, zatim se na nem dela, ale uz je funkcni (cti: da se pouzit), funguje zatim a pouze s vdr backendem.
Pak to vypada nasledovne… (pro vice fotek mente v url posledni trojcisli z 000 az na 013)
Jedno velke (ale prevelice funkcni a privetive) eye-candy. Kazdy kdo prijde na navstevu se pta kde se to da koupit :D…
Ja zatim pouzivam na tu telku tvheadend, pak to funguje tak ze das do zdroje pro video url htsp://ip.ad.re.sa:port ulozis jako bookmark „televize“ a pak tam jsou take videt kanaly + co zrovna bezi + kdyz das info, tak i epg informace k danemu kanalu. Super na tvheadendu je prakticky okamzite prepinani kanalu + funkcni timeshift (jak jsem psal uz vyse – vse ostatni pres web rozhrani tvheadendu). Uz se tesim az budou mit hotove to „plne“ ui pro TV.
Pro MythTV je podpora priblizne stejna jako pro tvheadend: seznam kanalu a co na nich zrovna bezi del EPG. Prepinani je bohuzel zdlouhave, bez nasledujicich epg udaju. Ta podpora pro VDR vypada MOC DOBRE !
Bohuzel, pro svoje nahravky casto potrebuju Power-search funkci MythTV a nevim ci jine backendy toto umi. A samozrejme je potrebene webove rozhrani, casto planuji nahravky pres mobil vzdalene.
To tvrzeni o chybejich nasledujicich EPG udajich v MythTV frontendu neni uplne presne – jednak se da pri listovani programy behem zobrazena informaci o programu v OSD pouzivat sipek doleva a doprava pro listovani mezi nasledujicimi a soucasnym poradem.
Pro vetsinu temat vzhledu se da navic pouzit klavesa „s“ (pokud to nemate predefinovane na neco jineho) a zobrazit prehled programu v tabulce a vybrat co chci (nebo i zapnout nahravani).
Mohl byste prosím upřesnit to ladění v 0.22?
Zatím používám Mythbuntu 9.04 s 0.21, kde to relativně chodí (viz moje zkušenosti v jiném příspěvku). Na stejném hw jsem v 9.10 + 0.22 naladil opravdu jen „kulové“ :-) Pro analog je tlačítko Channel search znepřístupněno, v digitálu je přístupné, ale nenajde fakt nic.
Zkusil jsem importovat channels.conf vytvořený pod 9.04 utilitou w_scan, ale nevonělo mu to. w_scan stažený a instalovaný pod 9.10 je nějaké jiné verze a nenajde taky nic.
Analogové kanály jdou naštěstí přidat snadno ručně, ale bez digitálu (DVB-T) je to samozřejmě k ničemu…
U mě je situace navíc komplikovaná tím, že se zatím dostanu jen k 1. Muxu, druhý nachytám až na podzim (Kojál).
Na 3 prazskych MPX DVBT nevidim rozdil mezi naladenim verze 0.21 a 0.22. Naopak, 0.21 mi obcas na pocatku ladeni padne s chybou „xcb lock“. 0.22 ladi vzdy perfektne. Nektere karty chteji zaskrtnout ignoraci timeoutu, ale to bylo uz v 0.21. Neladim cele pasmo ale vyrobim si transportery pro kazdy DVBT multiplex (pouze frekvence v Hz, na ostatni parametry nesaham, je tam AUTO). Pak spustim „ladeni existujicich transportu“.
Jediny problem mam ten, ze v 0.22 se mi nenahodi EIT listener a timpadem nemam EPG.
Analog jsem nikdy neresil, zacal jsem rovnou na zkusebnim vysilanim DVBT.
PS: myslim, ze budete mit nejaky divny problem v novem blbuntu, kdyz ani utilita se sytemem dodana nefunguje. w_scan neznam, na fedore i oSuSE je dvb-scan/scan-dvb. Tem predhazuji textak s definici transportu multiplexu moji oblasti.
Tak už jsem to „nějak“ zvládl :-)
Pravděpodobně to chtělo jen prodloužit timeouty ladění a signálu (ale hodně). Rozdíly oproti 0.21:
1. v 0.21 jsem s timeouty (na stejném hw) nemusel dělat nic
2. v 0.22 vypíše po úspěšném naladění „11 possible channels“, ale v 0.21 vysype do seznamu pod sebe rovnou všechny TV a příp. i rádia – to mě na začátku taky zmátlo.
Ještě jsem to posichroval firmwarem pro TV kartu (v 9.04 jsem s tím taky nic nedělal).
Nicméně jsem tedy nakonec 9.10 + 0.22 jakeš/takeš rozhýbal. Jediné co blbne je přepínání digital → analog. To prostě nezvládne (černá obrazovka), je potřeba frontend killnout a začít znovu. Ale aspoň že to netuhne…