Vlákno názorů k článku MythTV aneb Linux na televizi v obýváku od tetref - před několika lety jsem MythTV zkoušel na svém...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 1. 2010 13:02

    tetref (neregistrovaný)

    před několika lety jsem MythTV zkoušel na svém PC. A byl jsem z toho celkem nadšený, plánoval jsem ho použít na kamarádově mediálním centru. Nakonec se však rozhodl na Windows MediaPortal a pak na MCE 2005. Bohužel dodnes se potýká s nějakými problémy ale myslím, že hodně jich je způsobené zastaralým hardwarem.
    Každopádně teď zkouším MythTV doma v distribuci Ubuntu a je to jediný software, kde se mi podařilo korektně spustit DVB-T.
    Tenkrát se mi podařilo spustit i dálkovou správu přes webové rozhraní, kdy jsem mohl nastavovat nahrávání přes EPG a sledovat nahrané pořady přes notebook.
    MythTV je skvělý ale náročný na nastavení, proto se asi nehodí pro každého. Lamy asi spíš sáhnou po Media centru ve Win7, který už má taky blízko k dokonalosti ale bohužel toho moc neumí a nejde tolik rozšířit a pak ten debilní formát .wtv ve kterém ukládá televizi.
    Na druhou stranu co se mi nepodařilo v MythTV rozběhnout režim spánku s minimálním odběrem a automatické spouštění před nahráváním programu, což je podle mě jedna z nejdůležitějších funkcí u takového zařízení. Tam bohužel hodně záleží na základní desce a jejím biosu.

  • 7. 1. 2010 14:42

    . (neregistrovaný)

    Media centru ve Win7, který už má taky blízko k dokonalosti ale bohužel toho moc neumí

    To je ale přesně ono. Běžná rodina ocení, pokud se HTPC sám dokáže zapnout, nahrát zvolený pořad a vypnout. Naopak běžné rodině je jedno, v jakém formátu je tento pořad uložen, protože W7 MCE ho přehrát dokáže tak jako tak a když se chtějí na nahraný pořad podívat, tak si sednou k HTCP a televizi a nepobíhají doma s notebookem.

    Tím nechci zpochybňovat vaše představy a priority, pouze mě překvapilo, že jednu z IMHO základních vlastností HTPC u MythTV hodíte ze stolu a ještě o MCE napíšete, že toho moc neumí, ačkoliv to na 99% zvládne v pohodě (ještě jsem neviděl HTPC s W7MCE, kde by to nešlo). Co z běžných věcí požadovaných po HTPC W7MCE neumí? To myslím vážně, nerýpu.

  • 7. 1. 2010 17:58

    , (neregistrovaný)

    stale sa tu ohanate beznou rodinou :) bezna rodina neriesi format ulozenia, pretoze bezna rodina nevie, ze mce s drm uklada na disk o cca 20% zbytocneho balastu navyse (ale na tu 1/5 diskovej kapacity sa mesti o 25% viac programov ako s mce a ide mi o ssd, nie o 2TB hlucne monstra, kde ulozim tolko programov, kolko nepozriem za cely zivot :D ), bezna rodina chce mat za malo penazi vela muziky a podla moznosti okamzite ;)

    ale k veci, ja tiez pouzivam W7 na nedavno postavenom htpc (ion+atom) bohuzial dual dvb-t karta, ktoru som kupil nema hw podporu pod linuxami, takze sa pasujem so sw dodavanym s kartou, ktoremu sa da vela veci vytknut. mce nepouzivam z jednoducheho dovodu: drm a nema PIP/PBP (resp. som ho nikde nenasiel)

    rozmyslal som aj o prechode na dva usb tunery, resp. dual dvb-t usb tuner, ale nejak sa obavam o performance a hrat sa mi s tym nesce jednak z casovych a druhak z financnych dovodov :)

    takze vitam takyto navod sity na hw dostupny u nas, a tesim sa na dalsie diely. dufam, ze sa mi pomocou tohto serialu podari zbavit w7 :D (no flame ;) iba mi sw z dielne m$ nejak nie je po srsti)

  • 7. 1. 2010 19:42

    remet (neregistrovaný)

    Ja bych se neohanel beznou rodinou, ale beznym pouzivanim HTPC/MCE. Ja sice s pocitaci a s un*xem pracuji denne, ale v pripade MCE je mi vicemene fuk v jakem formatu uklada nahravky. SSD se na timeshift a nahravani pouzit rozumne neda a u HDD nehraji ani desitky GB zadnou roli.

    Ja mam 3 karty (dve single a jedna dualtuner) a i pod Vistou i pod W7 chodili na prvni pokus bez jakychkoli potizi. Podporu v linuxu neznam (a zatim jsem nebyl nucen ji resit). Pravda, ze PIP v 7MC neni (nebo o nem nevim), ale zatim mi tato funkce nechybela. Me u 7MC chybi asi jenom tohle: problemy s usinanim po nahrani TV poradu, slozite upravy kvuli pouziti jineho kodeku pro prehravani videa a audia. Jinak mi funguje uplne vse, co od HTPC chci (resp. me nenapada co by mel umet dalsiho).

    Ja se W7 zbavim klidne, ikdyz nahrazeni ho Linuxem me teda netesi, ale pokud by to chodilo a delalo co ma, proc ne.

  • 7. 1. 2010 18:42

    tetref (neregistrovaný)

    mě osobně vadí u MCE ve win7, že neumí takovou základní věc jako je sestříhání nahraného pořadu a to včetně odstranění reklam a následně jeho uložení např. do DivX. Občas se stane, že se mi líbí nějaký dokument a chtěl bych ho archivovat.
    Ale jinak děkuji za lichotku, opravdu se nepovažujeme za běžnou, průměrnou, obyčejnou rodinu, která vysedává dlouhé hodiny před obrazovkou… :-)
    Od té doby co jsem prvně zkoušel MythTV uplynulo hodně vody, myslím, že už i můj hardware by měl umět s tímto programem skvěle pracovat a pokud na tom bude lépe než MCE od Win7, rád na něj přestoupím.

  • 7. 1. 2010 19:50

    remet (neregistrovaný)

    Nevim jak je to u 7MC, ale na VMC byl na strih a prevod do AVI maly 3rd party programek.

    Dogma o tom, ze MCE od MS je nemenitelny a nerozsiritelny je chybne. Existuje spousta utilitek a rozsirujicich pluginu – staci jen hledat.

  • 7. 1. 2010 21:53

    tetref (neregistrovaný)

    V MCE2005 a ve Vistách je formát souboru DVR-MS, ve Win7 je to wtv. Existuje program pro převod z WTV do DVR-MS a následně program, kterým lze film sestříhat a následně vypálit na DVD. Poněkud kostrbaté, ne?
    Utilitek zas tolik není a ne všechny fungují jak mají. Myslím si, že s těch nejznámějších HTPC je co komfortu právě MCE ve všech verzích na tom nejhůř.
    Existoval jeden nadějný projekt, sice placený, ale dobře rozšiřitelný, ale bohužel zapadl: ShowShifter. Ten dovedl převádět třeba i do DivX.

  • 10. 1. 2010 8:14

    remet (neregistrovaný)

    Ono je WTV uz i na VMC, jelikoz bez TV Packu je jejich MCE nepouzitelne skoro stejne jako na XP. Priznam se, ze jsem tyhle potreby zatim nemel, ale pri procitani for o MCE jsem narazil na nekolik programu prevodnich a 7MC sami maji primo ve svem menu „Vypalit DVD“, tak predpokladam, ze tim rozumi vezmu WTV a prekoduji to na DVD-Video. Coz asi vetsine normalni ne-IT lidi bude bohate stacit.

  • 11. 1. 2010 11:45

    tetref (neregistrovaný)

    Zatím to takhle řeším v 7MC, vypálím jako DVD video na DVD-RW, v jiném programu sestříhám a uložím bez rekomprese (Womble) jako MPEG.
    Ale jak už jsem psal jinde, protože nezapadám zřejmě (bohužel?) do škatulky „běžné rodiny“, rád přejdu na MythTV, kde nebudu muset procházet tímto složitým převodem.

  • 8. 1. 2010 8:55

    . (neregistrovaný)

    Je škoda, že buď záměrně zkreslujete a nebo máte problémy se čtením. Já jsem nepsal „běžná rodina, co vysedává dlouhé hodiny před obrazovkou“, já psal pouze „běžná rodina“. Mimochodem, nebral jsem to ani jako lichotku, ani jako urážku, takže pokud jste to pochopil kladně, můžete si klidně ještě představit „neobyčejnou, ba přímo úchylnou rodinu“ :-)

    Pokud navíc považujete „sestříhání nahraného programu, odstranění reklam a následné uložení do DivX“ za „takovou základní věc“, svědčí to o vaší absolutní odtrženosti od reality. Netvrdím, že to není příjemná věc, ale zcela rozhodně to není nic „základního“.

  • 8. 1. 2010 14:27

    tetref (neregistrovaný)

    Otázka je, co je to „běžná rodina“? Můžete blíže specifikovat?

    Podle mě by měl být střih uloženého programu a následného uložení základní funkcí mediálního centra. Je mi líto ale s tímhle bodem s vámi zásadně nesouhlasím. Umí to i kdejaký HDD recorder.

    Jinak já „běžným“ rodinám doporučuji radši nějaký jednoúčelový přístroj, dVB-T s možností nahrávání nebo HDD recorder, který většinu „běžných“ funkcí zvládne taky.

  • 8. 1. 2010 15:23

    . (neregistrovaný)

    Definici běžné rodiny bych si představil tak, že uděláte seznam všech aktivit, které kdy kdo na mediálním centru potřeboval dělat, následně se zeptáte dostatečně reprezentativního vzorku rodina, zda tu kterou aktivitu provádí či potřebuje. No a z výsledku vám vyjde krásná gaussova křivka, které aktivity jsou nejpoužívaněj­ší/nejžádaněj­ší. No a dejme tomu, že ty, které budou mezi 25. a 75. percentilem, jsou takové, které se dají brát za „běžnou aktivitu“.

  • 7. 1. 2010 18:51

    tetref (neregistrovaný)

    Vím o tom, tenkrát to ale na mé sestavě nechodilo, na mém současném PC by ACPI mělo fungovat, dokonce jsem našel na Wiki MythTV mojí základní desku s tím, že otestovali Wake UP.