Vlákno názorů k článku MythTV: od zdrojového kódu až po instalaci od Honza - Zdravím, mohl bych poprosit o vysvětlení jak je to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 2. 2010 11:02

    Honza (neregistrovaný)

    Zdravím, mohl bych poprosit o vysvětlení jak je to se sledovánín na více frontendech? Například mám HTPC s mythTV backendem. V něm mám strčenou 1 dvoutunerovou DVB-S2 kartu. Předpokládám, že na 2 Frontend zařízeních mohu sledovat 2 různé programy tj. 2 x DVB-S2. Je tedy správný předpoklad 1 karta = 1 frontend? Nebo se mýlím a lze sledovat různý program na více frontendech?

  • 3. 2. 2010 11:19

    motyq (neregistrovaný)

    uz to tu bylo receno vicekrat – tedy jedna karta = jeden multiplex (dvb-t) nebo jeden transponder (dvb-s(2)), a v ramci toho multiplexu/tran­sponderu muzes zaroven koukat/nahravat vse co v nem jede.
    Tedy v dvb-t tam je vetsinou max 5 kanalu a v dvb-s co jsem videl tak klidne i 20 kanalu.
    Akorat ze mythtv ma zatim omezeni ze na jedne karte muzes mit maximalne 5 virtualnich tuneru = tedy jedna karta (respektive jeden tuner) = max 5 ruznych kanalu ktere muzes sledovat…

  • 3. 2. 2010 14:56

    Petr Stehlík
    Zlatý podporovatel

    motyq, to omezení na 5 kanálů je, jak už jsem psal dříve, nejspíš jen administrativního rázu, tak z toho nedělejte nevýhodu. Nezkoušel jste nasekat v mythconverg těch virtuálních tunerů třeba 20?

  • 4. 2. 2010 15:03

    vsp (neregistrovaný)

    Teda né že bych DVB-S úplně rozuměl, tak mě kdyžtak prosím opravte.

    Signál ze satelitu je na jiných frekvencích než pozemní, a LNB (=ten kus co je v ohnisku paraboly) ty frekvence posouvá (ony ty satelitní ani neprojdou klasickými kabely). Ale protože se tam všechy nevejdou, je to rozdělené na dvě pásma, a přepíná se to přes DiSEqC.

    No a otázky: když připojím na jeden LNB dva tunery, tak oba musí být na stejné polovině pásma, ne? Jak se s tím poperou, jak se s tím popere MythTV?
    A jak je to na Astře 19.2E (spousta FTA programů) a 23.5E (Skylink, CSlink)? Zvlášť u té je těch našich programů tak málo že bych se nedivil, kdyby to přepínání vůbec nebylo třeba.

  • 4. 2. 2010 21:41

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    Skoro správně, až na to, že jsou ještě dvě různé polarizace, takže z jedné satelitní pozice mohou jít kabelem až čtyři různé signály. Proto se taky vyrábí vícenásobné LNB konvertory, aby mohl každý tuner svobodně volit pásmo a polarizaci.

    Pro stabilní instalace, kdy je třeba přijímat více transpondérů z jednoho pásma a polarizace, je možné jeden kabel ušetřit a kabel buď rozdvojit (je potřeba rozbočovač co přenese satelitní pásmo, tj. 1 – 2 GHz) nebo prosmyčkovat, má-li jeden z tunerů výstup LNB OUT. Ještě při takovém spojení může být trochu problém s napájením LNB, aby obě karty nepracovaly do zkratu je vhodné jednu kartu nastavit na 0V, pokud to umožňuje.

    Jinak přepínání pásma a polarizace přes DiSEqC je sice možné, ale častěji se používá analogové řízení 18V – horizontální, 13V – vertikální, a 22 kHz tón pro přepnutí na vyšší pásmo.

  • 4. 2. 2010 23:18

    motyq (neregistrovaný)

    Dobry vecer, vypada to, ze se v tomto orientuje.
    Muj predpokladany setup doma bude 2 karty kazda s dvema dvb-s2 tunerama -tedy celkem 4 tunery (zatim jedu na 2 dvb-t)
    Prolezal jsem ruzna fora/diskuse/weby ohledne sat techniky, a co jsem z toho vseho vydedukoval, tak na to abych mohl nezavisle sledovat z obou pozic 19.2 + 23.5 obe polarizace, proste jakakoliv kombinace budu potrebovat toto:
    http://www.okcomputers.cz/konvertor-quad-astra-duo/d-82965/ ?
    tedy dual lnb pro 4 ucastniky (4 tunery)?
    Pak budu moct provozovat zaroven napr. jeden transponder z pozice 19.2 vertikalni polarizace, jeden 19.2 horizontalni a to same pro 23.5?
    Nebo je ma teorie „spatna“ a bude potreba jeste nejaky jiny kus zarizeni?
    V lnb jsem totiz videl jak „quad“ tak „quattro“ – ta quattro vec byla oproti tehle rozdilna v tom ze mela na kazdem ze 4 konektoru vyvedenou prave ruznou polarizaci pro ruzne satelitni pozice… (to same pravdepodobne existuje i ve variante „twin“ a „duo“)…
    diky

  • 5. 2. 2010 23:24

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    Ano, monoblok s rozestupem 4,3 stupně se typu QUAD je přesně to, co potřebujete. Pak můžete na každém přijímači svobodně volit kteroukoli družici a kterýkoli mód příjmu.

    Ty modely quattro, jak o nich píšete, jsou určeny především do velkých instalací, kde je více satelitních odběratelů, než 4. Pak se používá tzv. multipřepínač, tj. přepínač, který od každého účastníka zjistí, kterou pozici, polarizaci a pásmo požaduje a přepojí ho na jeden ze N×4 vstupů, kde N je počet orbitálních pozic, které jsou k dispozici.