Jsi nějak málo paranoidní ;-) A co je špatné? To co zakazuje zákon, nebo to co je společností všeobecně odmítané? ( Jako protipříklad k tomu prvnímu se dá zmínit cenzura a jako protipříklad k tomu druhému souložení s veverkami, pokud s tím veverka souhlasí.) :-) Jinak na toto téma je dlouhá diskuse na Ábíčku.
Protoze jsem napriklad obcan Cinske lidove republiky.
Nebo se jen nachazim na uzemi Cinske lidove republiky. Anebo proste jenom proto, ze mam rad soukromi.
Pokud nic spatneho nedelam, proc to pouzivat ?
Z jednoducheho duvodu. Predstavte si, ze treba prispejete do nejake diskuse o politice. Vy vite, jaky rezim tady bude treba za 15, 20 let ? Vy vite, co vse o vas se da v te dobe zpetne dohledat ? Tato cast Evropy je porad relativne nestabilni...A krome toho ani soucasnym politikum a stranam se neda verit. Nikdy nevite, kdy bude nekdo z nich mit zajem na tom, aby vam skodil kvuli vasemu nepohodlnemu nazoru.
Clovek by hlavne nemel byt naivni. Bud by se mel politice na Internetu vyhybat jak cert krizi, jak se o to treba snazim ja anebo se alespon snazit si v pripade projevovani potencialne nepohodlnych politickych nazoru udrzet nejake soukromi.
Tim jako chces rict, ze kdyz by se zmenil politicky system na nejakou totalitu se kterou bys zasadne nesouhlasil, tak bys drzel hubu a krok a zaprel bys treba nos mezi ocima, hlavne aby se ti nic nestalo?? No, jestli to takhle vidi vetsina naroda, tak se asi mame na co tesit...
PS. to, co nazyvas naivitou se v normalni spolecnosti nazyva pevnym charakterem ci tak nejak...
Vis Vojto ono to neni tak jednoduche, jak ty si tady od stolu nekde v klidu domova napises. Chtel bych videt tebe, jak by ses choval, kdyz by si mel rodinu, jejiz osud by byl zavisly na tom, co kde reknes.
Predstav si, ze treba nekde na internetu napises takove prispevky, ze kterych vyplyne, ze mas barak, dve auta a bazen. Pak prijde komunismus, rekne ze vsechno je vsech a ze ty toho mas vic nez potrebujes (na ukor ostatnich) a vsechno ti sebere... A to klidne i nezavisle na tom, jaky mas polyticky nazor nebo jakym zpusobem ho projevujes.
Soused asi tezko okem pozna, ze mam treba vic nez jeden barak... Leda ze bych si je postavil hned vedle sebe.
To byl ale jen jeden z tisice prikladu proc se anonymita muze hodit. Takovych prikladu je vic. Na internetu clovek zanechava mnoho ruznych citlivych informaci, ktere pokud se poskladaji dohromady, muzou v nevhodnych rukou napachat neplechu. Clovek se muze stat vydiratelnym, muze se stat tercem cilene zamerene reklamy nebo ho muzou otravovat lidi, se kterymi nechce mit nic spolecneho. Atd. atd...
Uz jsem to psal o kousek niz, ale tohle uvazovani ma povazlivou trhlinu. Pokud ma nekdo barak, 2 auta a bazen, tak by snad mel byt o to vic zainteresovany na obrane stavajicho zrizeni. Pokud misto toho strka hlavu do pisku, tak nakonec o vsecko prijde stejne.
Clovek preci muze byt zainteresovany na obrane stavajiciho zrizeni, aniz by o sobe daval vedet soukrome a citlive veci, do kterych nikomu nic neni a ktere muze pripadny jiny rezim zneuzit! Jak souvisi pouzivani anonymniho pristupu na internet se strkanim hlavy do pisku???
Rekl bych, ze ma uplne jinou vahu, pokud clovek vystupuje sam za sebe, nez kdyz jenom tak brbla nikym nepoznan. Pro Cinana muze byt anonymni pristup vychodiskem z nouze, ale pro nas zde v Cesku je dulezitejsi takovy rezim ala Cina tady do budoucna nepripustit.
Tak tohle zalezi vzdy predevsim na konkretni situaci a konkretnim pripadu. Nekdy naopak naonymni nazor muze mit vetsi vahu nez nazor nekoho "proflaknuteho". Ale to zda vystoupit pod svym jmenem nebo anonymne by preci melo byt vzdy predevsim na volbe pisatele ne? Jak to bylo napsano, k nanonymite je mnoho duvodu.
Taky se snazim na Internetu vyhybat politice, ale ted udelam vyjimku.
Jaky rezim tady bude za 15-20 let muzeme do znacne miry ovlivnit sami ted. Akorat, ze si to musi kazdy obcan pohlidat hned od zacatku a ne se na to vykaslat a pak dodatecne splakat nad vydelkem. Dejiny 20. stoleti jsou plne takovych prikladu, kdy parlamenty nedavaly dost penez na obranu nebo kdy lidi tolerovali vzestup extremistickeho mysleni, az bylo pozde. Anonymizace z jakychsi budoucich politickych duvodu je neprijatelna, protoze prispiva ke vzniku tech duvodu, proti kterym ma chranit. a) politicky nazor vyjadreny anonymne ma nizsi vahu v ocich ostatnich, b) je taky oslabena motivace za nej bojovat, kdyz se z toho clovek muze vyvlect, c) anonymita zhorsuje kulturu politicke debaty, coz taky zpetne ovlivnuje, k jekym vysledkum se doslo.
Ano, můžete jit k volbám, které nejsou volbou, ale pouhou iluzí volbym, protože si vybíráte z 5-ti stran, která jsou financovány ze stejného zdroje. Další věc je, že si pletete pojmy člověk a občan. Občan je identita napsaná na občance - firma, mrtvá věc, kdežto vy jste (živý) člověk bez volebního práva, nevolíte vůbec nic. Naopak tím, že jdete k volbám celý podvod jen živíte.
Cely podvod zivim tim, ze platim dane, ne? Tim, ze jdu k volbam aspon jednou za cas primeju strany aby predvadely ruzne ocistne tanecky. A pres to je tahle forma usporadani jeste jakz takz rozumna. V posledni dobe se stalo moderni tvrdit, ze neexistuje neco jako kolektivni vina - jenze ona existuje. Je rozdil mezi trestni odpovednosti, kde snad skutecne je treba dohledat konkretniho vinika, a politickou odpovednosti, kde si vysledek odskacou vsichni, kteri tvori danou politickou entitu. Takze pokud si to mam oskakat a nic nevolit, nebo se pokusit alespon o castecnou napravu - co je lepsi?
A preto chodíme všetci manifestačne voliť našu jednotnú kandidátku. Preč s tajnými voľbami, preč s anonymitou. Nech každý vidí, že pevne stojíme za názormi našej xy strany.
Myslim, ze volby a diskuse na Internetu jsou 2 rozdilne veci. Kdyz clovek nekde diskutuje, tak to dela proto, aby presvedcil dalsi lidi pro svoje stanovisko. Jinak vybec nema cenu, aby do debaty zasahoval. Kdyz jde volit, tak se predpoklada, ze vysledek se zjisti scitanim hlasu a ne, ze bude jeste na posledni chvili agitovat.
Tebe už dostali :) Pokud nic špatného nedělám, proč to použít? To je jak z orwela.
Nikdo nemusi cmuchat ve tvem soukromí. Do toho nikomu nic neni. Co delas na webu je tvoje vec, stejne tak jako by ti nebylo po chuti ze bys vylezl z baraku a uz bys mel za patama tajneho policajta, ktery by sledoval kazdy tvuj krok.I kdyby sis sel jen nakoupit.
1. Třeba proto, že v některých diskusních fórech zveřejňují kompletní IP adresu nebo dokonce zpětný překlad. A ne každý má chuť, aby mu někdo otloukal o hlavu, že pracuje ve firmě Franta Vopička s.r.o. nebo ve Výzkumném ústavu kuřiv a hnojiv.
2. V internetové kavárně může na člověka čekat cokoliv, od kamery za zády až po keylogger. Takže ho můžou nejenom odhalit, jak dělá něco špatného (to už se, jak jsem četl, stalo), ale dokonce se mu někdo může nabourat do poštovní schránky nebo mu vybílit účet. Tohle opravdu není cesta.
Osobně si myslím, že jakýkoli argument založený na strachu v případě, kdy nic špatného nedělám se dá nazvat předpřiposraností. Iracionální strach z toho, že se někdy v budoucnosti může režim změnit a proto již nyní se musím na novou totalitu pořádně připravit, zavání opravdovou zbabělostí. Všem těmto lidem mohu vzkázat jen tolik, že jsou to právě oni, které považuji za potencionální budoucí bonzáky.
Pokud bych se měl vrátit zpět k tématu anonymizéru tak ono je to tak, že člověk sice většinou nic moc tak strašně ilegálního nedělá takže by anonymizér neměl potřebovat, ale z vlastní zkušenosti vím, že občas je potřeba něco vyzkoušet a tak, takže takový občasný přistup k anonymizéru je celkem fajn.
No a poslední poznámka je ryze v obecné rovině. Pokud něco není zakázané, pak je to povolené a to platí i pro anonymizér. Tudíž otázka "k čemu anonymizér?" je zcela zavádějící a není na místě. Každý může mít svůj důvod a tím to končí.
Nejde přeci jen o změnu režimu, takvých rizik je víc. Kde si myslíte, že třeba získávají informace vyděrači, mafie a podobné existence? Všude! A proč jim to ulehčovat?
Proxy ste nastavili na localhost a hlavne, ze dole pod nastavenou proxy je "nepouzivat proxy pre localhost".
Nabuduce sa trosku snazte, lebo tu proxy ste tak vobec nepouzili.
A este je o aj pri titulku: otestujte si svoju anonymitu :)
Bleh, sorry, az teraz ma napadlo, ze co som vlastne napisal :)
Ospravedlnujem sa, v pokrocilej hodine tusim clovek nikdy nic dobre nevyplodi.
Tak zdar :)
Asi tak. Používám Tor na Win i MacOS a stačilo mi vždy jsen spustit instalační balík a dát si do Firefoxu Torbutton a funguje to dále jaksi samo přes jedno tlačítko.
Jak jednodušší by to asi mělo být?
Zkousim pristoupit na xchat.cz ale JAP blokuje heslo. Resp. ja se prihlasim, ale pri dalsim refreshi stranky mi to napise ze jsem nezadal heslo a odhlasi me to. Co s tim?
Hlavním problémem tohoto programu spočívá ve skutečnosti, že kaskády zdarma nejsou anonymní, jelikož v kaskádě je pouze jeden server, a jsou většinou dost pomalé. Další možností je samozřejmě placená kaskáda, ale neznám moc lidí kteří by chtěli platit kolem 150 Kč za 1GB přenesených dat, ještě s omezením za jak dlouho je musíte vyčerpat.
Souhlas, za ty prachy je to zbytečná investice, na 148 Kč měsíčně mám veřejnou ip přes vpn, to mi udělá stejnou službu (schová mou skutečnou IP) a navíc se na svůj comp můžu připojovat vzdáleně, což přes tohle určitě nemůžu. :-) O tom backdooru jsem taky slyšel, prý to bylo kvůli nařízení soudu, ale nevím, jestli to tam ještě furt je....
No, co jsem taky cetl, tak se da hodne veci zjistit uz jenom z toho, co zadavas za dostazy do vyhledavacu. A kdyz k tomu priradis jeste IP adresu, pripadne i cookies a pomoci JS vytahnes dalsi informace z prohlizece, tak uz je to docela slusna informacni hodnota. On normalni clovek asi takovyhle informace nedokaze vyuzit, ale ruzny reklamni a spamersky systemy si ceni toho, kdyz dokazou z prohlizece vystopovat, ze jsi nekdy hledal urcity veci.
Proto anonymizace ve smyslu routovani pres ruzny IP adresy neni dostacujici a kdyz si nastavis TOR (coz opravdu neni slozity) a Privoxy a pak zkusis jit na testovaci stranku TORu, tak ti sice vypise, ze pouzivas vystupni server TORu, ale ze mas zapnuty cookies a JS a dalsi. Takze takova anonymita je jenom takovej zaklad. Kdyz uz chces byt anonymni 100%, musel bys vypnout i tyhle features, ale pak bohuzel nebude hodne serveru fungovat.
Osobne si myslim, ze pokud se skutecne dobre nastavi TOR, privoxy a svuj browser, tak muze mit 100% anonymitu, coz by potvrzovalo to, ze napr. TOR posila data sifrovana pres vsechny ty nody a pro kazdy nod jsou data zasifrovana zvlast, takze i kdyz je na nejakym nodu rozbalis, tak nemas skutecny obsah a musis proste dojit az do konce a to uz muze byt hodne slozite a navic to eliminuje riziko, ze by nekdo logoval provoz-pokud tu komunikaci jeste navazes na sifrovani x509 nebo PGP, tak ani kdyby na koncovym uzlu nekdo poslouchal a monitoroval, tak se dozvi maximalne IP adresu predchoziho uzlu (a i to je mozna nejak reseny). Co jsem tak letmo cetl, veril bych tomu systemu. TOR se mi zda lepsi taky v tom, ze to neni jen HTTP proxy (proxy je vlastne privoxy, TOR je socks), ale da se pres nej (pres socks) hnat vsechno, co jde dat pres socks. Krome toho, pokud je JAP jenom HTTP proxy, tak odesila DNS pozadavky primo na NS server a z toho se da uz take neco odvodit, kdezto privoxy posila DNS pozadavky pres TOR (aspon privoxy nebo tor otravuje, pokud se pokousi nejaky program provest spojeni primo na IP adresu, ze zrejme tu IP adresu ziskal z lokalniho DNS serveru, cimz uz odkryl cil spojeni).
Navic TOR umoznuje nastavit, jestli se muj pocitac ma chovat jako server, ze pres nej prochazi taky provoz, jestli muze byt povolen vystup do Internetu (takze muzu pomahat provozovat sluzbu), a take muze byt pouzit k anonymnimu serveru, takze uzivatele se z Internetu pripojuji k nejakemu serveru, ale nemaji tuseni, jakou skutecnou IP adresu ma cilovy server.
Navíc se po internetu rozšířila informace o tom, že JAP obsahuje skryté funkce, které umožňují sledování uživatelů. Ačkoliv o tom svého času psalo mnoho významných serverů, nic podobného se nepotvrdilo a bylo naopak prokázáno, že JAP žádný backdoor neobsahuje.
Ahoj existuje pro JAP nejaka obdoba torbuttonu, nejaky japbuton ? Popripade nejake rozsireni do firefoxu, ktere by slapalo v Linuxu (Switch proxy tusim nejde)