Z tohoto seznamu vlastním dvě hry - Fallout 3 a HOMAM 3. Placky už nemám, ty jsem nechal doma při stěhování se od rodičů a kde je jim teď konec, netuším. Každopádně F3 mám kompletní edici na Steamu, Heroes mám na GOGu. Obě hry ze zmíněných klientů zcela bezproblémově fungují na posledních WIN 10 (F3 jsem si zrovna nedávno odehrál). Navíc jsem oboje koupil ve výprodeji za doslova pár korun, takže hledání placek zcela pozbylo významu. Stejně tak mám koupeny tuny starých her (Steam i GOG), vesměs za ně ve slevách nechtěli víc, než 25-70 Kč za jednu (Rytíři a kupci, původní díly Syberie, Earth 2140, Jazz Jackrabbit 2, Hidden and Dangerous, Worms WWP a mnoho dalších). Vše zcela bezproblémově běhá na moderním PC s WIN 10. A myslím, že by většina z toho běhala i pod Wine, ale na Linuxu nehraju, takže to nepotvrdím.
Tyhle řeči mám úplně nejraději.
A až vám vypnou steam a gog tak uděláte co? Pokud bude epic pokračovat v tom co dělá, možná to ani nebude trvat tak dlouho....
Kdo u steamu zaručuje že si hru zahrajete nebo stáhnete až vypnou servery? Jaký je plán když se to budou snažit udělat? Prostě jednoho dne řeknou, promiňte, došly nám peníze, konkurence nás převálcovala, nemáme na to provozovat serverovou infrastrukturu.
Možná člověka zítra srazí auto. Třeba na přechodu, na chodníku, nebo uvnitř budovy ... a třeba také nesrazí. Zatím je situace taková, že Steam funguje jako stabilní a zavedená platforma a Fallout 3 prostě jede i na Windows 10. Mimochodem můj oblíbený, stejně tak série Anno (též je mám přes Steam, nejnovější už přes Ubisoft distribuci).
Vaše teoretické cvičení "What if?" si nechte pro sebe, budoucnost prostě bude.
Vy, a pořád opakovaně. Jako jak to souvísí? I kdyby služba měla končit, bude to oznámeno a umožněno stáhnout zálohy instalaček. Opravdu jednou večer nevypnout servery a skončí.
Jako tím, že tu zálohu nemám zrovna teď staženou mění něco na možnostech a fungování GOGu? Už jste ukázal, že o tom víte prd, tak se to teď nezkoušejte trapně otočit proti mně, jen se odkopáváte dál a dál.
Zrovna nevím jestli hry vydané pro DOS,W95,W98,WinMe,W2000,WXP měly být plně funkční na 5,10,15,20 novějších OS. V ideálním případě ano ale prostě takový je IT sektor. Stejně tak prostě na W10 nespustíte spoustu programů z éry Win 3.11 ( např. Lotus, Amipro, možná i T602 apod.. ), takže proč by hry měly být jiné.
Prostě pokud si chce někdo zagamesit ze sentinentu či vzpomínek nějakou old hru prostě mu nezbývá nic než emulátor DosBox, VirtualBox, atd..
Spíž bych uvítal možnost si koupit na ty virtuální stroje za symbolický poplatek např. $10 ty staré Windows OS.
Nicméně spousta starších her od W95 i na W10 fungují, je nutno doinstalovat přes DirectPlay komponentu.
Problem je v tom ze ty hry o kterych David pise nejsou az tak stare. Jejich HW naroky jsou takove ze integrovane grafiky dneska je nezvladaji uplne lehce, takze kdyz se nad to prida emulacni vrstva tak neni vubec jiste jestli budou jeste hratelne.
S Davidem naprostej souhlas, platici zakaznik ktery si kupuje hru v dobe vydani je ojeban ze vsech nejvic. Pirati jsou relativne v pohode a jeste se naucej pokrocileji pouzivat widle.
Ja patrim do treti skupiny, kdy hry kupuju cca s 5letym odstupem za cenu ktera je akceptovatelna (5-10USD) a je z nich odstraneno DRM. Navic je hraju aktualnim mid-low-end HW. Ale bez te prvni skupiny, by ma 3. skupina neexistovala v dosavadni legislative a postaveni vydavatelu.
Podle mě mluvíme o něčem jiném. Autor píše, že kopíroval tu hru, která žádnou ochranu neměla (sám jsem si tam pak doplnil, že to chtěli sdílet mezi kamarády). Nešlo tedy o to, že by si jí crackoval, protože by měl problémy s provozem. Prostě jí chtěl dát někomu dalšímu. Což je přesně to, proč tam ty ochrany výrobci začali dávat ;).
Co se týče Fallout 3 (GOTY) (steam verze) tak celkem bez problému provozuji přes Lutris.
https://lutris.net/games/fallout-3-game-of-the-year-edition/
11. 5. 2020, 07:47 editováno autorem komentáře
Pri koupi hry je uzivatel seznamen s podporovanymi OS. Nejak nevim, proc by mel mit uzivatel pravo, aby hra fungovala v jinem OS.
S nadsazkou mi to prijde jako pozadavek, aby sumerska klinova desticka fungovala v me einkove ctecce.
Co se tyce ochran - co na to licence a autorske pravo? Proc tu neni rozbor licence, ktery by ukazal, ze nejaka ochrana krade uzivatelske svobody?
Kupovani filmu napetkrat je taky jen takovy nesmyslny vykrik. Nikdo filmove fanousky nenuti vyhazovat stare videoprehravace a kupovat nove blueray prehravace.
Souhlas. Navíc jak píšu výše, mám koupené spousty starých her, na současných herních klientech, i z éry Windows 95 a fungují na Win 10 zcela bezproblémově. Nevím, jak moc jsou upraveny oproti dobovému CD, každopádně fungují a za těch pár korun co se většinou prodávají mi to nestojí za to řešit. Výběr je velmi slušný, většina starých pecek je takto dostupná. Problém bude možná jen u nějakých obskurností, ale takové se moc hrát nebudou. A když takové hry chodí na desítkách, nevidím moc důvodů, proč by nemohly fungovat i na Linuxu (některé možná i nativně). Dosové hry zase snadno přes DosBox (zrovna jsem na telefonu přes DosBox rozjel SpellCross, včetně videí, a dokonce se to dá i hrát přes dotykovku :-) ).
Je videt ze jste v te dobe nezil...
Widle pekelne drahe,
Nice neumely.
Padaly pri skaredem pohledu.
Nesmely se prenaset na jina zarizeni (oem)
A vsechny programy ktere jste si nainstalovali jste si museli koupit.
Ok zadny problem.
Jen do te chvile, nez jste si koupili novy pocitac a zjistili jste ze tech 20tis musite utratit znova aby vam na nem fungovalo to same co na tom predchozim starem.
To ze uz si nekteri diskutujici na takovouhle pitomost uz za ty roky zvykli jeste neznamena ze je to ok. Je to donebe volajici zlodejina.
Kdyby takto k autorskemu pravu pristupoval kazdy (mohl pristupovat kazdy), pak by jste nic nevlastnil.
- Zednik by postavil dum na pronajem (proc by vam jej prodaval cely), - - - - Truhlar by vyrabel zidle na pronajem.
Nakupni cena domu i s vybavenim 2 mil
Projdes dvermi - 0,10 kc autorsky poplatek zednikovi
Sednes si na zidli - 0,05 kc autorsky poplatek truhlarovi
Chces si vzit zidli k sousedovi na party?? V zadnem pripade. Poruseni autorskych prav.
Bud si kup novou, nebo sed na trave...
Toto vam prijde normalni? Mi tedy vubec ne. Mi to prijde jako naprosto nechutna zlodejina.
Cely svet ozebraceny, aby mohla byt amerika Great Again...
Heh, muj prvni pocitac byl Atari 800 XL....
Ale co jsi chtel sdelit jsem nepochopil. Ze licence na software jsou casto "zlodejna"? To ja nerozporuju.
Ja tvrdim, ze Jezek se temi licencemi mel v clanku zaobirat, obzvlast pote co si hru koupil, licenci odsouhlasil a pak si stezuje ze ho ta licence omezuje...
Ako moze niekto autora clanku brat vazne?
1. Polku spominanych hier som bez problemov rozchodil na Windows 10, niektore starsie cez legalnu virtualku.
2. Je blbe heitovat operacny system, ze nanom nejdu stare programy pre iny operacny system,
To by mala riesit predsa zaplata dneho programu/hry.
3. A hlavne je vtipne to porovnavat zo systemom, kde nefunguju rok stare programy.
No ony autorovy články měly smíšené a negativní reakce už v době, kdy působil u konkurence. Přechodem na root se toho moc nezměnilo. Jinak většinou nereaguji, nicméně tady jsem musel, protože staré hry mám na desítkách úplně běžně a většinu spustím bez jakýchkoli komplikací rovnou z GOGu či Steamu. Zbytku co se jen tak nedá, tak často stačí spustit režim kompatibility, a to co se nedá ani tak, tak přes virtuálku, nicméně tu už jsem nepoužil, jak je rok dlouhý - nebylo potřeba.
Já hrozně nerad hejtuji, protože jsem rád za každou snahu psát podobné články, nicméně bohužel autor píše stále obdobně jako dříve na konkurenčním serveru - články velmi povrchní, jen letmo vyzkoušené věci, obalené vrstvou osobních odhadů, nepodložené a neodzkoušené varianty. Z osobní zkušenosti vím, že na Win 10 se dá s větší mírou snahy rozběhat ledasco (i firemní SW z prastarých systémů Win98/NT4 - většinou stačí doinstalovat správné knihovny a i přes 20 let starý software běží na desítkovém PC zcela nativně - žádná virtualizace, kolikrát ani netřeba režim kompatibility). Sám jsem byl překvapen, že jsem to rozeběhl, ani jsem s tím nepočítal. V Linuxu to bude stejný příběh, jen to prostě nebude na pět kliknutí v GUI a hotovo. Nepochybuji o tom, že se po netu bude válet návod, jak na to, snad cokoli jsem hledal jak na Linuxu udělat, někde existoval postup či dostupná již vyřešená rada.
Protože to by znamenalo před napsáním článku provést průzkum, pak nainstalovat další systémy či aplikace, vyzkoušet to, vyzkoušet taky zakoupit tu hru třeba na GOGu, kde má jednoduše instalačku a bez DRM, také vyzkoušet a porovnat...no a to už znamená se tomu věnovat. A jak jsem již zmínil, to tento autor nedělá. Ono autoři článků, kteří se jim věnují, tak i reagují v diskuzi, kde doplňují otázky či když dostanou dobrý tip, tak se i něco od čtenářů dozví. Ježek nikdy v diskuzi nereaguje, nejspíš ji ani nečte. Prostě tady to máte, je to podle mne, takže zaručeně správně a nic jiného mne nezajímá.
A je to škoda, protože témata má často zajímavá, jen to zpracování...prostě to není ono.
Ahojte,
jsem starší ročník navíc hráč takže nějaké emulátory řeším pořád.
Doporučuju vyzkoušet : https://86box.github.io/
Je GPL2, a emuluje všelijaký jednotlivý HW od 8086,CGA karty až někam po pentium 233mmx a S3virge potažmo Voodoo.
Naprostá bomba je, že si můžete zkonfigurovat od zvukovek(sb, adlib , gravis), grafických karet(isa,pci, vlbus), procesorů včetně těch neintelovských klasik jako byli cyrix, amd.
Prostě luxusní emulátor a hlavně funguje , funguje i ve full screenu 4:3 atd...
Zatím jsem se nesetkal se žádnou nekompatabilitou a to jsem vyzkoušel vse od win 3.1 se síťováním , OS/2 atd..
11. 5. 2020, 10:38 editováno autorem komentáře
Jak se dívám tak 86box není pro linux :-(
Zdá se mi být lepší tahle kombinace:
- Dosbox pro DOS hry,
- Qemu s Win XP pro Win hry (3.11, 95, 98 ... až XP),
- Pro nenáročné hráče často stačí místo Qemu jen Wine.
Nevím jestli jdou hry pro Win 3.1/11 spouštět na Win XP (v rámci zpětné kompatibility). Pokud by s tím byl problém, tak by to řešila další virtuálka v Qemu s Win 3.11.
Má to navíc tu výhodu, že pokud má člověk desktop s GPU, která má ovladač pro XP (např. Nvidia 950) a předá ji do Qemu, tak mu pojedou hry v XP i s 3D akcelerací což 86box neumí. S touto kombinací by mělo jít spustit 99% všech her. Bavím se o linuxu, na Windowsu by asi byl vhodnější jiný virtualizátor než Qemu.
Nevím, co se dá pod ten článek napsat jiného než "Nelíbí? Nekupuj." Odsouhlasíš EULU a pak se divíš. Jasně, přijde den, kdy protipirátské ochrany kousnou do zadku legálního uživatele (obligátní odkaz na xkcd 488). Jasně, ideálně kulatý software by běžel třeba v nějakém virtuálním stroji, jehož zdrojáky budou otevřené.
A teď zpátky do reality.
Sám nakupuju hry výhradně z GoGu. Proč? Jsou bez DRM. A jsou tam hry, co mám chuť hrát. Zlegalizoval jsem si tam i hry, které se ke mě v dětství dostaly kdovíjak: DOOMa 1 i 2[1], DFLW i DFBHD[2] (a ze zvědavosti přihodil DF1, DF2 a Dagger[3]), HoMaM2 i 3[4], Mafii 1 (dvojku jsem nikdy nehrál), Morrowind (Oblivion počká, až zase něco dohraju), Theme Hospital[5] a tím výčet nekončí. Všechny tyhle hry tam jde ve slevě sehnat - někdy doslova[6] - za pár drobných, kdyby člověka ten druhý nákup fakt tolik tížil.
Na okraj: zmíněný HoMaM3 je tam na čtvrtém místě podle počtu prodejů. Pochybuju, že by byť jen polovina prodejů patřila prvohráčům.
Pokud hra nejede kvůli tomu, že někdo vypnul autorizační servery, je to svinstvo. Ale i když se nám to líbit nemusí, je to podle práva. Ale český autorský zákon pamatuje i na takové případy [7].
Pokud hra nejede kvůli tomu, že máš na počítači W10, nikdo ti nebrání hrát na počítači se starším systémem. A když chceš znova podporu, tak - překvapení - znovu zaplať.
[1]: Zandronum jede pod Linuxem bez problémů
[2]: DFLW i DFBHD mi běží pod wine bez problémů. Jen jsem si kvůli rozlišení přepnul obě hry do emulované virtuální plochy
[3] DF: Task Force Dagger je fakt špatná hra
[4]: Minimálně trojka mi pod wine běžela, už si přesně nevzpomínám.
[5]: Tohle je stejně jako DOOM balík dat a dosboxu, ale CorsixTH běží pod Linuxem bez problémů.
[6]: Theme Hospital jsem kupoval za nějakých ~30Kč. To jsou tři čokoládový tyčky nebo zhruba jedno pivo.
[7]: Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže...
GOG je naprosto super a preferuji jej, bohužel ne vše je na něm k sehnání (to se týká novějších her, starší bývají často pouze na GOGu - ostatně Good Old Games je prapůvodní zaměření storu). Bohužel spousta vydavatelů/autorů her se z každou cenu drží ochran (a v poslední době i svých storů/launcherů - teď má pomalu každý, kdo má do pr***e díru vlastní store), a tak je na GOGu neuvidíme. Nejvíce mile jsem byl potěšen naposledy tenkrát KCD na GOGu - takový velký AA titul a na GOGu byl bez DRM dostupný jen krátkou chvíli po vydání.
> GOG je naprosto super a preferuji jej, bohužel ne vše je na něm k sehnání (...) Bohužel spousta vydavatelů/autorů her se z každou cenu drží ochran
Přesně z toho důvodu nakupuju výhradně na GoGu. GoG má podmínky, které můžu akceptovat a já už jsem odrostl tomu věku, kdy jsem si hru prostě "musel" zahrát. Hry podle stáří ani počtu Áček nehodnotím. Když mi někteří vydavatelé nechtějí hru prodat, proč se vnucovat? Je dost těch, kteří prodat chtějí a na GoGu jsou.
> a v poslední době i svých storů/launcherů - teď má pomalu každý, kdo má do pr***e díru vlastní store
Ajaj, zrovna si píšu vlastní launcher - správce WINEPREFIXů :)
Bohužel já si z her vybírám ty, co mne zajímají, případně znám sérii a chci si zahrát další díl. A zdaleka ne vždy je to dostupné na GOGu, takže i když jej vždy preferuji a na jiných storech si nákup rozmýšlím, tak ne vždy mohu tím směrem. Teď třeba poslední příklad - RDR2, na to jsem se fakt těšil a taky ta hra byl skvělý zážitek. Jenže tuhle hru na GOGu nejspíš nikdy neuvidím.
A tenhle typ launcherů nemyslím :-) Myslím ty od vydavatelů, přes které nutí hru koupit, a nebo ten launcher musí běžet spulu s dalším. Přiklad - nikdy jsem nepotřeboval UPlay, tam jsem nikdy nic nekoupil, a mám sérii FarCry na Steamu, ale stejně ta hra vyžaduje běžící UPlay klient a aktivní registraci v něm. No bomba. Na druhou stranu drobná výhoda, když padne Steam, mám ty hry stále aktivní v tom UPlay :-D
Autorizační servery, registrace, aktivace atd... to je přesně důvod proč jsem v podstatě přestal kupovat nové hry (poslední takový byl Orange Box s Half Life 2 a to jen proto, že se to předem nedalo ověřit a proto, že když je v krabici několik DVD, tak jsem čekal, že to Steam chtít nebude. Chtělo.)
Tedy ono je těch důvodů víc. Předně nemám čas hrát, ale když už mám a chci, tak starých her existuje nepřeberně a stejně jako s knihami, filmy a jinou zábavou, ty špatné už stihly zmizet v nezájmu. A mezi těmi dobrými, co zbyly jich je většina na GoGu bez ochran a levně.
DRM je zlo.
A PC s Windows není jediná zajímavá platforma, máme tu Amigy, C64, Atari, ZX Spectrum a mraky dalších, kterým je potřeba občas chvilku věnovat.
Nedávno jsem vylovil originálku Age Of Empires 1, samozřejmě, že první co jsem udělal, že jsem si CD zkopíroval na CDRW, abych si to originální v pěkné neošoupané krabici nepoškrábal. Ať si licence říká co chce, tohle považuju za legální a žádoucí. Tak to prostě má být možné. Tak to dělám s každou hrou, kterou jsem si koupil a CD během hraní vyžaduje.
Stejně tak hry z GoGu. Já je instaluju na PC, které k internetu připojeno není. Třeba kvůli zastaralosti OS a taky proto, že to není potřeba. Takže takovou hru musí být možné po zakoupení a stažení zkopírovat na Flashdisk a instalovat z něj.
11. 5. 2020, 14:08 editováno autorem komentáře
"A PC s Windows není jediná zajímavá platforma, máme tu Amigy, C64, Atari, ZX Spectrum a mraky dalších, kterým je potřeba občas chvilku věnovat."
To je trochu jiná kategorie. Všechny tyhle aplikace běží na emulátorech, a ty jde spustit skoro na čemkoli. Jak dobře záleží na konkrétním emulátoru. Tam je zase problém licence ROM těch počítačů - nejsou volně šiřitelné, takže se do emulátorů stahují "pokoutně", případně se programátoři emulátorů jistí tím, že pro "legální provoz emulátoru" je třeba vlastnit originální HW a hry. Což si doufám tvrdit, totální většina uživatelů nesplňuje.
Upřímně mým snem je vyzkoušet a pohrát si s Amigou, která byla mým snem v dětství. Bohužel v levnou dobu jsem na to neměl peníze, a dnes kdybych si chtěl koupit, tak se pod 10 tisíc nedostanu. A to za to nedám, je spoustu věcí, které je za takovou částku lepší pořídit do domácnosti, než starý počítač. Stále koukám, jestli nebude někde nějaká zanedbaná, že bych opravil/renovoval, ale furt za to chtějí víc peněz, než mi přijde adekvátní do toho vložit...
Co se retro počítačů týče, měl jsem opravdu na mysli spíš reálný hardware, než emulátory. Leccos se mi zachovalo a podařilo udržet v dobrém stavu z dob, kdy to jiní vyhazovali (sám jsem se hodně věcí zbavil, naštěstí ne všeho), takže licence na ROM do emulátorů mě tolik netrápí.
Ale pointa spíš byla v tom, že her je za ta desetiletí na výběr hromada. Mnohé z těch starých jsou stále stejně dobré. I když mají horší grafiku, není to nutně na škodu, spíš to tomu dodává jinou příchuť. K některým dokonce existují dobré modernizované remaky.
Ad Amiga - existuje prý docela povedený Amibian pro Raspberry Pi. Možná stojí za pozornost? Já zkoušel jen UAE (pod Linuxem samozřejmě) a trochu jsem zápasil s konfigurací, ale jako Amiga 500 to fungovalo docela dobře.
Ad opravy starého hardwaru - je to čím dál těžší, jak se stávají hůř dostupné náhradní díly, není to jen problém diagnostiky a zručnosti.
"Ad opravy starého hardwaru - je to čím dál těžší, jak se stávají hůř dostupné náhradní díly, není to jen problém diagnostiky a zručnosti."
S tím počítám, ale nejsem úplné máslo, něco jsem se navíc už naopravoval, tak si myslím, že bych to dal. Jediné, čeho bych se obával nejvíc, jsou vadné čipy ze skupiny customer. Tj. navržené pro konkrétní počítač a dnes již nevyráběné. To asi vidím jako nejhorší zlo - sehnat se to dá, ale případně za jak dlouho a za jakou cenu. Jinak zdroje se dají opravit/nahradit, pasivní součástky taktéž. Gumičky pro pohony jednotek se dají sehnat a samotné jednotky se dají často rozchodit. Plasty se dají "odžlutit" do původního vzhledu a stroj umýt. Mechanická poškození jsou opět problém.
Člověk by čekal, že se dozví něco o hraní her na Linuxu (příp. porpovnání s Windows), a on je to prostě jen nářek nad protipirátskou ochranou... Vynikající, ta "zvýšená kvalita" rootu jde fakt poznat.
Takže k tomu hraní... Steam je fajn díky projektu Proton, čili má-li člověk hru na Steamu, tak zkusit Proton je určitě nejsnazší cesta. Hodně her funguje bez zásahů; existuje i databáze - https://www.protondb.com/.
Jinak mám osobně radši GoG - vše je DRM-free. Takže tam potom klasicky wine, nebo Lutris. Ten Lutris už funguje hezky jako klikátko, takže většinou opravdu stačí jen kliknout na install a "ono se to stane". V posledních letech jsem byl velmi příjemně překvapen, jak se hraní na Linuxu posunulo... také mi přijde, že na linux začíná vycházet stále více větších her nativně (např. TotalWary).
herní vydavatelství (které často ani nemělo žádný podíl na jejím vzniku)
Krom toho "maličkatého" detailu, že to celé zafinancovali a v případě neúspěchu nesli ztrátu.
Svobody v užívání díla, za které jsme zaplatili. Někdo nám jej prodá. Někdo, kdo na něj nacpal ochranu a později, když ji Microsoft znefunkčnil, se neobtěžoval vydat No-CD patch pro své platící zákazníky
Nejde dílo užívat za podmínek a v prostředí, na jaké bylo určeno? Na tehdejší sestavě, tehdejším OS?
Mé svobody končí tam, kde začínají svobody druhých. Představa RMS, že svoboda je neomezený pojem, je zcela zcestná. Ostatně je to právě on, který za svobodu považuje dost omezenou licenci. I on tedy zároveň připouští a vyžaduje omezenou svobodu a pouze polemizuje o tom, že jeho pojetí je "to správné".
Musíme si zvyknout na to, že software je stejná komodita, jako cokoliv jiného. Do starého auta taky už nekoupíme ani nesmíme nalít olovnatý benzín, maximálně nějakou částečnou náhražku. Staré spotřebiče na 120 V (ale i spoustu na 220 V) musíme zcela nesvobodně přestat používat. Spousta z nich vyhodí i povinný proudový chránič.
Je prostě blbost očekávat, že prodejce má povinnost udržovat dílo použitelné dlouhé roky po koupi. Jedinou - a účinnou - ochranou pro spotřebitele je vybírat si, od koho a co koupí.
Spis to vztahoval na problem vlastnit vs licence k pouzivani?
To je dost pravděpodobné. Licence není jen k používání, ale i k jakému používání. Např. u AV díla je rozdíl mezi licencní pro soukromé užívání vs. veřejná prezentace apod. U GPL je také dle způsobu užívání dílo omezeno.
Já v tom spíš vidím zaslepenost RMS, který považuje za svobodu jen tu svoji. Omezení pramenící z GPL považuje za správná (dokonce za jediná správná), zatímco omezení, která požadují jiní autoři, považuje za nemravná.
Ja som na linuxe skusil hrat nejake hry s tym, ze xboxovy operacny system natrvalo zmazem. Ale prislo problemy:
- mam integrovanu intel + nvidia, takze bumblebee, a to je celkom zabava rozbehnut
- takze som dal len nvidiu a integrovanu uplne vypol. Ok. Skusil som zmerat vykon v hre dota na windows a linux. Rozdiel asi 30%. To je dost..
- ok, kaslat na to. Za tie nervy s windowsom mi to aj tak stalo. Skusil som teda nainstalovat steam klienta. Den zabity. Chyba na strane steam klienta. Zavislosti na nejake stare libky..
- Stale v pohode, nainstaloval som si civilizaciu 5 a zacal som hrat. Parada. Nie je to graficky najlepsia hra, takze nic nesekalo a hral som. Idem si teda pustit na pozadi hudbu. Kliknem na tlacidlo na navrat do OS= hra sa uz neotvorila...
- Potom som si nahral warzone, ale od komunity s instalatorom priamo v linuxe. Minimalizovanie hry= koniec. Cize sa nedal pozriet mail, ani prepnut piesen, jednoducho nic.
V tomto momente som to vzdal a nechal hry pre system, ktory bol vytvoreny prave len k tejto jednej veci. A mam pokoj.
Tak to si skúšal dosť špatne,... tiež mám Intel+nVidia taktiež Steam, na Ubuntu 18.04. vše rozbehnuté za ... 2 minúty, a jedným kliknutím na tlačítko "nainštalovať". Skúšal som pod Linuxom veľa hier, cez Lutris,.. a hľa, minimalizovanie, alt+tab úplne v pohode, všetko funguje, hardware media key handling funguje, všetko funguje... popravde nenarazil som snaď ani na jeden bug, okrem výnimky grafického bugu v nastaveniach, kde niektoré klávesy LOLko označovalo namiesto čísiel (1-6, znakmi ako "Ux60[" či neco také. Ale samotné klávesy na stisk reagovali a fungovali.) U StarCraft II som zas mal bug úplne zhodný s bugom vo Windowse (takže nie chyba Linuxu), a to že po alttabu a vrátení do hry jaksi prestalo fungovať vstup z klávesnice, resp. fungoval, ale tváril sa ako keby som mal stále zmáčknutý alt, a tak namiesto kliknutia myšou na budovu som ju neoznačil ale pingnul. Starý bug: https://www.reddit.com/r/starcraft/comments/4206yb/left_click_bug_everytime_left_click_is_used_the/ https://us.forums.blizzard.com/en/sc2/t/pinging-when-i-click-on-hatchery-instead-of-selecting-building/644 https://tl.net/forum/tech-support/270068-alt-tab-out-of-sc2-problem
ale inak som hral na laptope s Ubuntu 18.04. už desiatky hier a dá sa povedať že na Linuxe to funguje často lepšie než na Windowse.
Já takové hry mám zakoupené na GOGu a běhají mi na desítkách. Takže u originálek leda popátrat, zda neexistuje nějaký patch umožňující běh na novějším OS. Pokud ne, tak leda staré železo s W95 či virtuálka. Ten W95 je na tohle takový blbý mezistupeň, protože je už dost starý, ale ne zase natolik, aby to bylo možné provozovat v nějakém programu alá DosBox.
Řeším podobný problém.
Ve škole máme koupeno cca 250 výukových programů z let 1992 .. 2018.
Za tu dobu se tam vystřídalo velké množství technologií, kterými jsou ty programy vytvořené. Nejvíc z nich je z časů Win 98 SE.
Sice si tam stále držíme počítače s Win XP, ale těm už ujíždí vlak v podpoře prohlížečů, ve výkonu CPU (cca 1.8 GHz), v množství RAM (2 GB), v integrované grafice s podporou někde mezi OpenGL 1.8 a 2.0.
Zkouším to cestou odlehčené aktuální distribuce Ubuntu Mate. S menšími úpravami tam aktuální webové prohlížeče fungují uspokojivě.
Pak ale nastává trápení s rozběhnutím výukových programů.
S těmi DOSovskými není tak velký problém. Není jich moc a většina se dá uchodit v DOS Boxu. Tedy až na to, že některé nepředvídatelně padají.
S těmi co by měly fungovat Wine je místy docela problém. Některé sveřepě odmítají fungovat i se spoustou různých úprav v nastavení.
Na plnou virtualizaci třeba těch Win98 to výkonově moc není, ale stejně to tudy zkusím.
Kdybyste měli nějaký užitečný tip, budu za něj rád.
(Zohledněte, že ty staré kompíky bez boje sešrotovat nenechám.)