Diky za clanek! Jsem rad, ze se v Evrope porad neco vyrabi, a ze to dava smysl.
Jsou nejaci vyrobci spotrebni elektroniky (laptopy, smartphony), kteri by na kontrolu kvality dbali aspon z poloviny jako tady? Kolik by to cloveku usetrilo prace s vyberem, co koupit, aby to fungovalo jeste za deset let, usetreny cas s opravama.
No to by ušetřilo, ale jinak než myslíš. Řekl by sis "fuj, to je předražený" a koupil bys něco jiného. Tohle se vyplatí pro zařízení, kde je potřeba vysoká spolehlivost a přesné elektrické parametry, pro SPOTŘEBNÍ (jak sám píšeš) elektroniku je to zbytečné. Pokud nekupuješ lowend šunty, tak budeš měnit smartphone proto, že:
A) Skončily mu bezpečnostní aktualizace
B) Fyzicky jsi ho poškodil (pád atp.)
C) Skončila mu morální životnost
Ne proto, že by měl problém s elektronikou.
Ale no tak, 10 let není zase takový problém. Mám v rodině pár notebooků HP v tomto věku a stále fungují, jen to uživatele přestává bavit a na videu FHD HEVC se poněkud zadýchají. U smartphonů je to horší, tam technologie za 10 let prodělaly větší změny, ale iPhone 5s pořád funguje, viděl jsem i nějaké provozované iP 5 - ale taky to majitele přestává bavit. Jenže smartphone obvykle daleko dřív potká fatální setkání s gravitací.
Asi 6 let starý cloudbook Asus 205TA skončil po destruktivním pádu působením 2 letého ajťáka a za jeho 980g hmotnost se těžko hledá náhrada.
Toshiba Portege 940: mám 7. rok a stále slušně funguje (i5, ssd).
Jinými slovy, spousta zařízení má dost spolehlivou elektroniku, skončí kvůli mechanickým problémům, zastaralosti (smartphone bez LTE, Android s 512MB RAM, ADSL modem Annex A apod.).
No jo, priznavam, ze nejsem nestranny, za poslednich sest mesicu se mi par veci pokazilo :-P Nejdriv zacal mrznout Thinkpad S1 Yoga - kdyz se spravne pritlacilo kolem CPU, fungoval, jinak ne - a CPU je samozrejme k MB priletovany. Par dni potom, co jsem vymenil MB, odesel SSD, a par dni po vymene a obnove zalohy dalsi (!) (ok, starsi). V tu stejnou dobu jsem si na VPS od HostHatch vsiml v dmesg nesedicich btrfs checksumu a problemu se ctenim - rozhasil se jim raid, silent data corruption. V tu stejnou dobu jsem ve velke bouri na malem ostruvku utopil telefon, ctecku a nejakou dalsi drobnou elektroniku. A jeste jsem pomahal s obnovou dat znamemu, ktery si nechal obnovit data z kleknuvsiho Xiaomi router+nas na externi hard disk, ktery taky zacal haprovat.
To je myslim vse :-D Samozrejme spousta toho je zavineno mou blbosti (utopeni - ted jsem si aspon koupil IP68 vodotesny mobil), ale horkost ve mne nejaka byla :-)
Na co narazim je, ze se snazim nakupovat zodpovedne, rad priplatim, ale vzdycky hledanim kvalitni veci stravim hrozne dlouho.
Vyjimky jsou, nasim jsem ted predal thinkpad t61 (c2d, 4GB RAM, SSD -- diky Ivane, zes me privedl na spravnou cestu! :-), ktery jsem koupil repasovany v roce 2009.
Malá poznámka - z toho, co se popisuje v článku, vnímám jako nadstandard spíš tu fázi výběru součástek s ohledem na kvalitu. Tohle opravdu moc obvyklé není, u "masové výroby" se spíš vybírá stylem "to nejlevnější, co ještě funguje".
Následné osazování a kontrola se ale zase tak propastně neliší, ono to vlastně ani jinak nejde.
S produkty RACOMu se setkávám celou svoji kariéru (telekomunikační technik, potom síťový R&D, pak řízení procesů, teď vývoj a výroba embedded elektroniky a IoT swarmů). Jejich routery, modemy i protokoly jsem používal jako zákazník, integrátor i jako reverse engineer (až po implementaci DIY komunikační vrstvy pro jednoho zahraničního klienta jsem v tom poznal protokol RACOM MORSE :).
Vždycky bylo vidět, že nad tím někdo přemýšlel, že to nebyl jen chuchvalec soudobých technologií slepených Pythonem nebo USBčkem, jako to vídám u konkurence. V RACOMu mají opravdový inženýry. Díky a klobouk dolů.
A tak vzpominam si na epizodu, kdy jejich oficialni skoleni spocivalo v ovladani spoje pres webove rozhrani. Pres SSH nektere veci uplne nesly... CLI se sice tvarilo, ze to umi taky... ale pokus vydat se touto cestou (precijen, na skoleni u vyrobce se clovek odvazi vic..) skoncil ne uplne uspesne :-) Proste jsem byl prvni blazen, co to zkusil.... jinak :D
Ale na jejich vyrobky nelze rict kriveho slova. Hardware velmi dobre navrhovany. Snad jen lze vytknout brzy koncici softwarovou podporu starsich modelovych rad z pohledu bezpecnosti (bezi hodne na Linuxu; ale nejake SDK neni), takze k technologicky a hardwarove pro nektere aplikace stale dostacujicim a kvalitnim vecem aktualizace operacniho systemu jednoduse chybi. Ale to je obecna bolistka vsech techto "embedded" krabicek...
Zaujalo mě, že v procesu vůbec nepoužívají elektrické testování. Takže předpokládám, že spoléhají na funkční testování hotových sestav. Nevidíte tam riziko toho, že součástky stárnutím a postupným snižováním kapacity přestanou plnit svoji funkci? Nebo s tím z praxe problém není? Samozřejmě výhoda je, že osazují svoje výrobky, takže toto mohou brát v potaz už při návrhu.
Možná, že tu plejádu testovacích zařízení kterou po nás chtějí zákazníci, máme pro to, že osazujeme pro automotive. A tudíž jsou befelem.