"Ubuntu udává tempo ostatním desktopovým distribucím." to je asi nešťastná věta. Pokud ovšem není myšlena hlučnost komunity, ale vývoj to nebude určitě. :-) :-)
-Řešíte blbosti, tomu desktopu schází plno funkčnosti a featury usnadňující práci (aktuálně práce!=programování).
-Zajímala by mě definice systému jako pojmu kterou používají vývojaři při navrhování.
Hezčí téma a víc monitorů je sice bezva jenže to není nic bez čeho by nešlo fungovat, jsou důležitější věci a ty jaksi schází.
Kdyby ten systém byl alespoň pluginovatelný stylem jako je fůra softu (třeba winamp)...
A rozsirovat pluginem treba moznosti KDE bez toho abych ho musel kompilovat a modifikovat jako celek/jeho zdrojaky ? asi vitr. A moje rozsireni se dostane k druhym lidem ? asi vitr, staci nyni udelat plugin nebo musim jak pikaco udelat nejake KDE-moje a distribuovat ho zvlast nebo nejak prosublimovat svuj kod programatotum KDE do jejich kodu ? a lidi se porat divi ze linuxove programy jsou tak funkncemi chude...
JO OSS je skvela myslenka bohuzel zvolene a pouzivane prostredky jsou zoufale.
Mno, sice som C++kar, ale java/.net ponukaju binarne API a teda su pouzitelne na pluginy. Neviem kto chce benchmarkovat pluginy do irc klienta a podobnych vykonnostne nenarocnych veci, ale tam by som fakt nevahal pouzit spominane technologie ;)
A vite, ze to jde? Nemusite prispivat do vyvoje KDE (Gnome, KyhoVyraWM...), abyste mohl napsat a dat k dispozici balicek s vlastnim rozsirenim prostredi. "Vedet" ma byt pred "Znat" a obe ma byt pred "Kritizovat".
Mohlo by to vypadat tak že do adresáře patřící okennímu modulu by stačilo nakopírovat "irfan.plg" a "zčistajasna" by šlo zobrazovat náhledy v tom systémovým prolejzači zařízení (kde je jaký), konvertovat upravovat atd. plugáč by si nesl vevnitř sebe svoje docky s meníčkama a ty by se jen nakrelili okýnkovačem.
Určitě *buntu je v některých věcech hybnou silou na poli vývoje desktopových distribucí pro obyčejné lidi. To samo nevypovídá nic o tom jak kvalitní nebo nekvalitní to distro je.
On vývoj distra není jen samotné psaní programu, ale i to že někdo managerky dá dohromady správné lidi, řídí je, že někdo dá do jednoho balení software X a Y, i to je vývoj distribuce.
Myslím že se spousta dister vychází z koncepce kterou začal propagovat ve své formě .buntu distra. Nebyli první, ani to nevymysleli, nedělají to techniky nejlépe ale jsou úspěšní.
To úspěšní v dnešním světě znamená prodat zboží \ službu. Ne samotná existence něčeho dobrého je úspěchem . Uspěchem je pokud se to podaří hodně prodat.
> Přidávání dalších repositářů pro instalace není pro některé uživatele zrovna snadné.
Tak to je podle mého nesmysl. V dialogu Zdroje softwaru stačí jen přidat "APT řádku". To řešení a la OpenHeidi je podle mě špatné a může zbytečně přinášet nebezpečí. Nehledě na to, že málokdo potřebuje přidat repozitář (části ubuntího repozitáře, tzn. Universe, Multiverse atd., lze přidat nebo odebrat pouhým zatržením zaškrtávátka, není nutné nikam nic psát).
> Nové Ubuntu bude s touto variantou počítat a automaticky použije /home, který nalezne na disku, aniž by jej poškodilo.
Předpokládám, že se jedná o /home, které je na části disku s /. To by pak novinka byla celkem zajímavá. (I když samostatný oddíl je samostatný oddíl, že. :-))
Asi tak, že nezformátuje disk (respektive nesmaže tabulku souborů), ale pouze vymaže vše kromě /home a nakopíruje zbytek jako normálně. Nevím co je na tom tak obtížného? Není třeba neustále formátovat jako to mají v oblibě uživatelé Windows.
Presne tak, nechapu, co je sloziteho na tom parkrat kliknout a zkopirovat text pres schranku. Uzivatel si aspon uvedomi, co dela. Uz vidim ty hromady samoinstalujicich se repozitaru plne skodliveho software, ktery se tvari jako aktualizace. Ale coz, vzdyt kliknout jen jednou je tak lakave.
Jaký konkrétně bug? Ten se scannery Canon připojenými přes USB? Ten mě docela štval... Ale je to problém v jádře. Nebo problém - prostě určité nastavení jádra. Buď se budou USB zařízení umět vypínat a bude se šetřit energií (a nebudou fungovat scannery Canon), nebo obráceně. Obávám se, že počet uživatelů, kteří uvítají šetření energií, by mohl být větší, než počet majitelů těchto scannerů...
Jo, to mi přijde jako hodně hloupy napad, protoze takovych veci jsou stovky. Za dva roky budete mit v systemu nekolik set prepinacu na ruzny bugovy hardware, ktere budou konfliktni mezi sebou a ktere z duvodu kompatibility nepujde vyhodit.
tak to byste musel vypnout/zapnout jednotlive usb porty zvlast, protoze kdyz tam bude ten cannon na jednom usb a flashdisk na kterem mate data a pracujete s nimi na jinem, tak to jinak nepujde. nicmene nikdy nebudu vsechno kompatibilni se vsim, takze tohle bych s klidem poslal do cannonu s tim, ze elektrika je draha.
kdybych byl amik, tak je zazaluju ze kvuli jejich zarizeni musim platit vic za elektriku a neni to napsany v navodu;)
mna zaujali tie videa mohli by byt aj napr.take kde pri instalacii programu ci celeho ubuntu by prebehlo strucne video ci obrazky o tom co ten ktory sw obsahuje,alebo ake ma funkcie
Na 6.x 7.10 me osobne neskutecne vytocila neochota systemu reagovat na rucne upravene zaznamy v xorg.conf. Ubuntu to proste ignorovalo, refreshe a frekvence davalo jake si umanulo. Zmena refreshe a resolution v Xwin fungovala prazvlastne. Napr. opensuse tohle nedela, tam mi to jede jak ma.
KDE je (bylo ?) tristni. Nereagovalo, neposlouchalo, casto mrzlo.
Nastaveni v fstab to nahodne ignorovalo.
Na co si ale nemuzu stezovat je apt-get. Nadhera, parada.
Ackoliv je ubuntu proklamovane jako distribuce pro lidi (rozumnej nahrada za win), tak realita je jinde. WinXP jsou proti tomu stabilni system, kde se veci nastavi a funguji.
Zda se ze odladit klikaci system tak aby opravdu fungoval neni zadna prdel. Bill to vi a neni sam.
P.S.
Chapu ze mnoho lidi s Ubuntu tim nema problemy. Gratuluji jim (Vam).
Ja ale ne.
Skutecne takove problemy nemam a nesetkal jsem se s nimi ani na spouste jinych instalaci Ubuntu. Jestli jste jediny, kdo ma takove problemy, pak to nemusi byt chyba ubuntu, ale vase. Kdo vi, co jste kde pokazil. Doporucuji provest novou cistou instalaci ubuntu a nesahat na veci, kterym nerozumite. Napriklad konfiguracni soubor xorg.conf nacita X Server, nikoli nejake anonymni ubuntu. Tento X Server v ubuntu je standardni a funguje uplne stejne, jako vsude jinde, tudiz zde neni ani jeden duvod, aby to zrovna v ubuntu nefungovalo. Ale dovedu si predstavit, ze jste zadal spatne hodnoty a nebo jste je spatne napsal. O vsech techto vecech dela X Server zapis do logu, takze pokud nejake nastaveni ignoruje, lze si precist proc. Zmineny fstab zase cte primo jadro, nahodna ignorace je z principu veci prakticky nemozna, stejne asi jako nemuze byt nahodne tupy a ostry nuz, to jim spis clovek nahodne reze tupou a ostrou stranou. Shodneme se na tom, ze to s ubuntu proste neumite, na rozdil od windows. To je cely problem. Nechci tim rict, ze ubuntu je bez chyby, ale skutecne chyby se pojevuji globalne, ne u jednoho neschopneho jedince.
Já mám xorgu nastavené správné frekvence a přesto XServer vymýšlí kraviny a používá takové, že se po Ctrl-Alt-F1 a zpět rozsype a rozbliká obrazovka a jediným řešením je restart (nebo přihlášení odjinud). Je to fakt cipovina, ani restart Xek nepomůže ... A .buntu komunita mi odepsala něco jako: hmm, to bude v hardwéru
Ale ja nerikam ze to tak je obecne.
Zacal jsem na Ubuntu 6.x. Xwin/xorg.conf mi nastavovali lide co s linuxem cely zivot delaji. A zaclo se to srat. Tak jen kroutili hlavama co se do pytle deje.
Pote jsem tam sam narval 7.04 - to same.
Cista instalace 7.10 : par dni to jelo v pohode, resolution i frekvence jak ma. Az pri jednom startu se to opet podelalo dle znameho zpsobu. Pritom jsem se v systemu vubec nehrabal.
Nahle selhani nacitani z fstab. Za dva dnit to zas jelo, aniz bych se v tom hrabal.
TO BY CLOVEK BLIL !!!
A najednou OpenSuse 10.3 jsem si nastavil sam, presne jak v ubuntu predtim.
A vsechno uz 2 tydny jede v pohode.
To by me pak opravdu zajimalo cim to je.
Ubuntu za to podle vas nemuze, ale suse mi to nedela. :D
Ja som mal tiez velke problemy s rozlisenim a frekvenciou. Stalo ma to tri vecery pokusov kym som to nastavil. Tiez mi OS nechcel akceptovat editovany xorg.conf. Nakoniec som nasiel sposob ako na vzdorovite Ubuntu vyzriet ale bol to asi sty pokus. Predpokladam, ze tieto problemy vznikaju len pri DVI prepojeni graf. karty a monitora a pouziti komercneho ovladaca nvidia ako to mam ja, pretoze v ziadnych recenziach sa tieto problemy neobjavuju. Zaujimave je ze este pri 6.10 OS hladko akceptoval editovany xorg.conf. 7.04 a 7.10 je uz sakra problem.
A mohol by si to prosim ta rozviest, ako sa ti to podarilo rozbehat? Lebo nad tymto sa zamyslam uz dlhsiu dobu. Pouzivam sice Debian, ale myslim, ze to bude obdobne... S ovladacmi 1.0-9755 ide vsetko v pohode, ak nahodim novsie, ani za svet mi nechce povolit rozlisenie vyssie ako 1280x1024 (v xorg.conf je samozrejme uvedene aj 1600x1200).. ako na to?
Mam, teda mel jsem, D-Sub a proprietalni ovladace k nVidia 7600GS.
1152*864@100Hz je zrejme pro Ubuntu nejaky zakazany stav :(
V OpenSuse to jede bez problemu.
Mohly by konečně používat acl jako výchozí volbu na všech filesystémech. A taky by to mohlo používat LDAP jako zdroj pro systémové uživatele a skupiny.
Přesně to bych taky uvítal. Hned po instalaci uživatelé a skupiny přes ldap a pam.
A taky pořádně podporovat acl. Co je uživateli platné, že to umí filesystém, když to z GUI není přístupné.
... a nejtrapnejsi jsou ty nazvy releasu, to fakt dela banda chobotu. Hele, mekkaci, pokud chcete klikasi OS, tak se vyserte na Linux a kupte si Maca s OS X. Linux stejne nikdy nebude pro uzivatele. Proto taky nikdo z nac, co mame mozek nepouzivame takove ty kvazidistribuce jako jsou Mandrivy, Ubunta, a podobne kundistribuce, nybrz Debian, Slackware, a tak dale. :)
Toto ma vie asi najviac nasrat. Aky zaslepeny clovek moze byt? Si nejaky fasista alebo co? Len to moje a nic viac. Myslis si ze ked dosahujes orgazmicke stavy pri klepani prikazovej riadky ze sa ti mi ostatni budeme klanat? Malo ludi pouziva Linux a este aj tych par co sa k nemu dostanu su deptany takymito primitivami. Tak nesmierne ma vytacaju kecy o tom ktora distribucia je lepsia. Linuxaci by mali drzat pospolu a nie sa hasterit.A kazdy nech si pouziva co chce.
Konečně jeden rozumný názor.Jenom škoda, že iPod nemá příkazovou řádku ,ale jenom dotykový display.
Pokud se distribuce Linuxu bude zaměřovat na efekty prostředí ,místo aby zlepšila podporu hardware ,tak nemá nárok na masové rozšíření.Rady kup si pořádnej hardware co podporuje Linux je mimo mísu.Když investuji do Windows tak věřím tomu,že rozjedu svůj hardware vždy.O linuxu se ti říct nedá.Na stránkách výrobce se dočtu pouze to ,že pro Linux není podpora.
Osobne jsem se setkal uz se dvema stroji, na kterych nebylo mozne rozjet Windows - kdysi nejaky znackovy pocitac (Tuliph nebo tak nejak) s nestandardnim BIOSem, na kterem chodily jen a pouze od vyrobce upravene Win95, ale normalni Windows jakekoliv jine verze (W95, W98, W98SE, W2K) budto nechodily (W9x zustaly po startu v cerne obrazovce) nebo se dokonce odmitly nainstalovat (W2K pokazde zamrzly pri detekci hardware).
Ten druhy stroj mel take nejakou chybu v BIOSu, diky niz nebylo mozne nobootovat Windows ze SATA disku (jednoho urciteho disku - jiny disk fungoval) - instalace vzdy probehla bez problemu (vcetne dodani driveru z diskety), ale pri prvnim restartu vyhodily Windows chybu, ze nemuzou nacist ntldr.com ci co. Linux na stejnem stroji bootoval bez problemu, jen psal varovani, ze BIOS vraci u disku chybnou geometrii (nebo tak nejak). Tuto chybu nastesti vyrobce uz opravil v novem BIOSu, ale az pod ctvrt roce - jeste ze mel uzivatel PATA disk.
Mohu potvrdit.Vista bere ovladače z XP a nemám problém se stávajícím hardware .Tu se říct bohužel nedá o Ubuntu 7.10.Dualboot mám právě z důvodů potřeby používat hardware který v Ubuntu nefunguje a nikdy fungovat nebude.
"Myslis si ze ked dosahujes orgazmicke stavy pri klepani prikazovej riadky ze sa ti mi ostatni budeme klanat? Malo ludi pouziva Linux a este aj tych par co sa k nemu dostanu su deptany takymito primitivami."
Tak proc lezes na roota? Co tim chces vlastne rict?
nieco na tom pravdy je. linux je zalozeny na zakladoch systemu o ktorom sa neuvazovalo ze bude zakladom pre klikaci, jednoduchy system ako ho pozname dnes. Narozdiel od MAC OS X alebo perspektivneho HAIKU.
Hmm, po ugdradu z 7.04 na 7.10 mi akorát nenajel X server v plném rozlišení, ale jen v 800x600. Nainstaloval jsem ovladače grafické karty a bylo. Ano, když mi grafika šla v 7.04, proč nešla v 7.10? To je opravdu bug. Jinak jsem žádné problémy nepozoroval.
Já jsem upg na 7.1 bez problémů a spíš se mi zdá, že to běhá rychlejc. Jinak krom 3d deskáče jsem nějakej rozdíl nepoznal, snad jen v nastavení X. Spokojenost. A protože mám několik PC, tak moje sympatie patří Slackware, ale to mám spíše na konzoli a starší unavené mašinky a SuSE kvůlivá jeho uživatelské propracovanosti a zázemí. Ale nemohu si pomoci - pro přechodníky z widlákova jsou asi UBUNTU nejpochopitelnější - nemusí se moc starat o to, kde co je, nehudrují na ně nějaká oprávnění a vcelku když jim to někdo poladí, tak jsou vesměs spokojený a hlavně mohou mejlovat a psát a promítat a prohlížet a prostě "pracovat". Takže asi jak to tu zaznělo - každej si má vybrat to, co mu sedí a číst recenze jen kvůli tomu, aby věděl, co se chystá, a ne proto, aby kolem sebe kopal. A všeobecně - buďme rádi, že normální distra jsou open. Bejt to komerční záležitost, tak ani nevíme, že něco jako Linux existovalo... A jdu vyzkoušet OpenSolaris (kolik OS znáš, tolikrát jsi na rozcestí....)
Při testu mi 7.10 rozes. grafiku, takže běžné hry jako torcs nebo openarena, které na 7.04 běželi bez problémů, prostě nešly. Připadne mi, že čím více nastavovátek ubuntu má, tím se stává víc a víc nepoužitelné - Když už něco od někoho přebírám, tak to alespoň pořádně zprovozním.. ;-)
to je fakt - ale má to dvě pozitiva - přechod není drastickej a pokud to lidi hned nevyhoděj z compu, tak je tu možnost, že přijdou časem na to, k čemu všemu se to dá použít (krom klikání). Oproti widlím to má obrovské možnosti.
no a když se dostanou až sem, tak si pak ty widle můžou zvirtualizovat a pokud bude Samba jak má bejt, tak si na virtuálu natáhnou tiskárnu a můžou si jet to svoje účto a faktury bez problémů v bezvirovým prostředí a na stabilním systému, kterej se dá bezpečně síťovat a chránit a jehož celá záloha je kopií celého virtuálního disku..:-) No a zbytek (korespondence, brouzdání, tabulky, texty, video, hudba a prostě aplikace, co chcete používat) máte v Lin a svatej pokoj.
proč to říkám: nejsem žádnej IT maestro, je mi 54 a moje anglina je tak akorát něco pracně přelouskat; přesto jsem se doboxoval ke správě dvou serverů a virtualizaci a Perlu a Pythonu a to za běžného provozu člověka pracujícího v jedné firmě a jinou firmu spravujícího a používajícího účetnictví, takže čas nemajícího. A protože přechod na Lin nebyl pro mne zpočátku žádná slast (první RedHat 6.0), i tak jsem vytrval a dnes jsem rád, že jsem to martýrium vydržel. Proto fandím distrům, jako je UBUNTU, protože ne všichni budou asi tak tvrdohlaví jako já a tohle dost příbuzný prostředí je hned napoprvé neodradí od pokusů to používat - né každej má prostředky na placenou podporu a tak to vzdaj.
Jen je mi trochu záhadou, proč si firma nebo komunita nedá tu práci a neudělá to mizerný účto nativně do linuxu, vždyť tohle je jeden z těch důvodů, proč lidi na linux ve firmách nepřejdou (myslím jeden z hlavních důvodů). SW602 už pustila i SQL server(komerční) a svou SUITE Office, teď tam žijou snad jen z XML a tohle by mohla bejt injekce jak pro byznys, tak pro vývojáře. A co ty ostatní? No jo, maj drahý licence na development ve widlích... Někdo už tady psal, že ty programátorský možnosti jsou na těhle systémech nesrovnatelný.
Kdyby se vyplatilo psát účetnictví tak už jich jsou tady desítky. Problém není v technologii, ale v tom, že se to nikomu nevyplatí. Psát účetnictví jenom kvůli, aby se někomu zacpala ústa, je dost drahý špás. Na to aby mělo aspoň nějakou šanci uspět by muselo být, jako všechno kolem linuxu pro běžné uživatele, zdarma. Kdyby stálo stejně jako win verze, tak 90% podnikatelů si koupí win protože na nich můžou spouštět hry, nemusí se nic učit atd, atd. To, že mají další nutné náklady se zabezpečením win, je už vůbec nezajímá,neb počítačům vůbec nerozumí a nevědí v čem je problém. Česká firma se těžko může uživit na účetnictví pro linux. Je to lokální záležitost. Naše účetnictví nemůžeme distribuovat Američanům. Kromě samotného napsání musíte mít dobrou podporu, a to pro joudy typu umím zapnout počítač a spustit aplikaci. To, taky něco stojí. Uvolnění 602SQL nehraje žádnou roli. Dávno je tu Postgres nebo Firebird. Licenční náklady v develop. firmách jsou zanedbatelná položka. Majoritní jsou mzdy. Když zaplatím za portaci 120 tisíc, což jsou opravdu slabé dva člověko měsíce, tak musím mít zisk hrubý minimálně 200-250 tisíc. Účetnictví se prodává za 3-5 tisíc. To znamená, že se musí prodat minimálně 50 kusů. A pokud by se na tom měl uživit ještě obchodník, tak mnohem víc. Prostě to není byznys. Žádná komerční aplikace na Linuxu se nijak zvlášť neprosadila.
Toto téma je pasé. Do 3 let bude většina stávajících účetnictví přepsaná do .NETu a do té doby bude .NET aplikace bezproblémově provozovat i na Linuxu.
>>> Žádná komerční aplikace na Linuxu se nijak zvlášť neprosadila.
A co treba Oracle, Weblogic, WebSphere, Rational a dalsi veci od IBM, IntelliJ IDEA...
Holt svet se globalizuje... K cene ceskeho ucetnictvi je nutne pripocitat cenu za licenci Windows a neni problem to provozovat ve VMWare na cemkoliv.
Dneska se hlavne vyviji serverove aplikace, na desktopu Linux pouzivaji hlavne vyvojari, protoze tak maji pri vyvoji podobne prostredi jako na produkcnim serveru. Jestli je OS zadarmo anebo za +-5000Kc je u vzhledem k nakladum na vyvoj uplne jedno. Vsichni vyvojari jsou vybiravi a ti zkuseni jsou starsi, drazsi a zaroven take pohodlni, takze casem odrostou z distribuci jako Gentoo a maji radi veci jako Ubuntu nebo vychytavky v Mac OSX.
Od toho se odviji i spektrum komercnich aplikaci pro Linux. Az Adobe naportuje svoje aplikace pro Linux, zacnou ho pouzivat grafici. Az bude OpenOffice bude 100% nahrada za MSOFFICE, zacnou ho pouzivat sekretarky. Az bude v Linuxu podpora pro nejmodernejsi PDA, mobily, 100% funkcni suspend/hibernace na notebooku, pripoji se k sekretarkam i manazeri a pro Apple s MacBooky skonci zlate casy :)
Klicove jsou aplikace, ktere pouzivate a hodnotu ktere vytvari, OS je pouze prostredek.
Osobne pouzivam Firefox, Operu, Thunderbird, veci napsane Jave, Skype, OpenOffice takze si muzu svobodne vybrat Linux, Windows, Mac OSX podle toho, ktery ze systemu me nejvice vyhovuje - podobne uzivatele linuxu voli svoji oblibenou distribuci. Na desktopu jsem spokojeny s Ubuntu 7.10. Na notebooku u me vede OS-X, prave diky perfektni hibernaci a podpore mobilnich zarizeni, podporou multimedii a zaroven neztratim silu nastroju, na ktere jsem zvyly z Unixu/Linux/GNU.
>>> Žádná komerční aplikace na Linuxu se nijak zvlášť neprosadila.
>>>>> A co treba Oracle, Weblogic, WebSphere, Rational a dalsi veci od IBM, IntelliJ IDEA...
>>>>> Holt svet se globalizuje... K cene ceskeho ucetnictvi je nutne pripocitat cenu za licenci Windows
>>>>> a neni problem to provozovat ve VMWare na cemkoliv.
To všechno běží na serveru. Instalují a používají to lidi, kteří většinou vědí, co dělají. Myslím si, že zlaté časy skončily. Volba o.s. měla větší význam dřív než dnes. Byly celkem nezanedbatelné rozdíly ve výkonu, funkčnosti, spolehlivosti. To se dneska, pro běžné aplikace, stírá. Volba o.s. už bude čistě subjektivní záležitost, otázka estetiky, příslušnosti do komunity. Jinak si nemyslím, že by starší vývojáři preferovali pohodlnější o.s. třeba Mac OSX nebo Ubuntu před Gentoo. Spíš naopak. Všichni jsou to starý medvědi, co mají vypilovanou distribuci, kterou pokud možnou nezmění do konce světa.
Možná vás naštvu, ale to je prodejní záměr.
75% zákazníků se nechce hrabat v konfigurácích / analyzovat kde je chyba atd... bohužel tito lidé nás živí, pokud jim nedáme to co chtějí, budou peníze dávat někomu jinému.
Ideálně prodejním\nasaditelným OS je utopistický OS který by .....byl s vnitřkem a otevřeností Linuxu a stál by tolik kolik Linux, možnosti intuitivností GUI a základních aplikací jako Mac OS X a rozšířenosti a dostupnost aplikací pro normální uživatele jako u MS Win...
Bohužel nic takového není, všechno má nějaké ale. Takže ikdyž pravověrným je z toho blivno nebo jsou z to podráždění, v komerčním segmentu trhu má distro, které bude vypadat jako nějaký proprietární OS , bude vněm spousta SW který není pod GPL , bude umět nesvobodné formáty šanci na úspěch větší než něco ala puritánská verze klonu Debianu.
Jak se na to tak dívám, tak se chystají integrovat další opravdu Pokročilé Nasírací Funkce...
Ubuntu mám rád, ale poslední dobou je Ubuntu staré africké slovo, které znamená: "Nevíš co chceš a my to víme mnohem líp a proto dostaneš to o čem my víme, že to je správné".
Co mám na mysli?
Hladký start (usplash) -> kdyby aspoň nějak vypisovali, co se děje, ale oni fakt drží hubu a krok, a uživatel netuší na čem se to zaseklo. (Řeší se editací Grubu, smazat "quiet splash" a přidat vga=791 pro lepší rozlišení)
Modulární nastavení sítí -> Grrrr... Jako absolutní neklikoš fakt nevítám...
Podpora pro šifrované systémy -> Zaškrtnu že to chci a dál? Instalátor mi asi nenabídne podrobné nastavení a udělá si to podle svého... Zase myslí za mě...
Automatické odesílání hlášení chyb -> Tak tohle je moc i na mě... To že mi to bude přes GPRS/CDMA připojení posílat 7MB dump Firefoxu a já nevím co ještě, aniž bych o tom věděl, tak tohle fakt ne... To už si radši nahodím LFS (Linux From Scratch)
Naopak bych měl pochválit:
Nový Xorg a BulletProofX - dobrý krok k začátečníkům, který nezabolí ani zkušené uživatele
Instalace bez přepisování /home - pokud se bavíme o /home, které je na stejném diskovém oddíle s /, tak je to fakt dobrý nápad
Rychlejší start - To se vždycky hodí, ale mohli by taky vyházet tisíc a jednu prasárnu, která se defaultně startuje (md, mdadm, lvms, bluetooth (na desktopu) a podobně)
Jednoduchá integrace Samby - že by to konečně fungovalo?
Nechci, aby celé tohle dopadlo je těžká kritika Ubuntu, já osobně ho mám docela rád, ale jak jsem již napsal na začátku, začíná totálně myslet za mě...
Taky mi to připadá, že tam cpou funkce z windows o které nikdo nestojí - holt si budu muset aktualizovat svůj návod na doupravení kubuntu po instalaci - dopíšu si tam vypnutí těchto pokročilých nasíracích funkcí.
Nevím, jestli můj systém (Kubuntu 7.10) automaticky rozpoznává, že jsem pokročilý uživatel, ale pokud chci hlasitý boot, tak si normálně přepnu terminál - grafický boot jede na myslím Alt+F7 a o terminál vedle jedou paralelně debian-like výpisky. Jak je možné, že to těm ostatním pokročilým uživatelům buď nejede, nebo to neznají?
A podle mého skromného názoru předpokládám, že pokud se nějaké automatické oznamování chyb v Ubuntu objeví, rozhodně buď nebude zapnuté automaticky, nebo půjde velice snadno odškrtnout. Takovou věc by systém měl s uživatelem nějakým způsobem "projednat".
Rovněž nevědomé odesílání informací při instalaci mi nepříjde jako rozumná vlastnost. Nicméně musím si přečíst specifikace, než budu moct objektivně posoudit, nakolik bude Ubuntu příští mým Velkým Bratrem :o)
Poznámka: Baví mne, jak si někteří lidé myslí, že ve Slackovi se toho dá udělat více v konzoli než na Ubuntu. Měl jsem oba systémy několik let a zatím jsem nepřišel na to, co by v Ubuntu přes konzoli nešlo.
Já nenarážím na to, co v Ubuntu nejde, spíš mi vadí to, co Ubuntu dělá samo
Mě spíš vadí, že /etc/network/interface vypadá tak jak vypadá, že mi nové Ubuntu dělá v ~ nějaké adresáře které vůbec nechci, že musím mít podezření že se všechny balíčky kompilují s parametrem -g, že musím po každé instalaci odebrat tisíc a jeden balíček, který tam nechci a okrájet si inity, aby to bootovalo výrazně rozumnější dobu...
Myslím si, že Ubuntu je dobrá distribuce, ale jak jsem se zmínil, začíná myslet za mě, což mi dost vadí...
co se tyce toho co jde a nejde - snad se nebavime o tom, ze neco nejde
- to bychom se dostali na uroven windows a to snad nikdo nechce -
problem je v tom, kolik prace clovek musi jeste udelat po instalaci.
Jestli budu muset jeste 3 hodiny hledat na inetu a editovat konfig
fily abych vypnul nejaky novinky, tak to konverguje skutecne k
PNS. Uz ted mi vadi, ze na kazdy instalaci musim napriklad nekde
v sysconfigu hledat graficalboot=off/on nebo co, do fstab si
musim davat /mnt/cdrom, ponevadz neuzivam kde ani gnome, a ani se
mi nelibi prehnana aktivita systemu pri vsunuti cdrom a tvoreni
nejakych /Media/kdovico.
Mozna, ze honbou za novymi uzivateli takhle obiraji tvurci stare
uzivatele o funkce, ktere jsou pro ne dulezite.
Pro me vylepseni, ktera zakryvaji to co system dela nejsou vylepseni,
jen transformace na jiny operacni system. Asi se nekdo snazi porazit
windovz jeho vlastnimi zbranemi, ale pro mne temito zbranemi porazi
kazdy system leda samsebe.
To proč systém myslel za mě, byl duvod proč jsem přešel z windows na ubuntu. Nesnášel jsem když jsem neměl na vším kontrolu a systém si dělal co sem chtěl aniž bych otom věděl. Ubuntu sem sice po instalaci musel dlouze nastavovat a upravit podle svého ale funguje to krásně a nějaká podpora hardware mě nijak nemrzí.....ted když to spěje k tomu že to bude jako windows a ještě bez pořádné podpory hardware!
myslím, že netřeba zatím moc hrotit, možná se to změní, možná většina bude použitelná a pokud napíšou do wiki, jak některé nepříjemné věci vypnout je hotovo, ne?:) naopak se mi zdá, že neničí linuxové jádro + GNU, ale dávají jim jiné možnosti.... to že něco někomu nejde, to je prostě problém, ale človíčkovi vedle to jde....co si pak vybrat...?!
Já jsem spíš myslel na začátečníky, kterým se sekne nabíhání a oni pak vůbec nemají tuchy kde a smutně brečí na fórech a nejsou schopni podat elementární informace
Můžete mi vysvětlit, jak jste to myslel?
Pokud je to vtípek, pak občas přemýšlejte, jestli je vhodné snažit se být vtipný za každou cenu... Označovat každého na internetu za lamu není úplně ideální...
Pokud jde o osobní útok (ať z důvodů, že napadám vaše milované distro které taky používám(ve verzi 6.06) nebo jiných), pak raději zkuste protáhnout mé jméno Googlem (třeba ho najdete na Ubuntu fóru), to vás třeba od vašeho tvrzení odvrátí...
Pokud je důvod nějaký jiný, tak bych si ho rád nechal osvětlit...
Mimochodem, mé parametry pro bootování kernelu jsou "ro vga=791", takže opravdu výše zmíněným problémem netrpím
Narovinu, pokud zde uvedene zmeny, Vas jako "neklikose" nastvou, je to jen a jen dobre. Modlim se za to, aby konecne existovala distribuce Linuxu, kde nebude 1000+1 nedodelku, ktere clovek musi po instalaci dlouze a neprijemne resit pres SSH. Distribuce, kde pojede rozumne Video, Audio, pujdou pro to sehnat balicky na veskery software ktery je pro GNU/Linux a vubec...
>dlouze a neprijemne resit pres SSH
Proč přes SSH?? Takto jsem nikdy žádný desktop nespravoval... Také by mě zajímalo, co tak dlouze a nepříjemně řešíte?
>Distribuce, kde pojede rozumne Video, Audio, pujdou pro to sehnat balicky na veskery software ktery je pro GNU/Linux a vubec
Toto je věc kterou Ubuntu umí (víceméně, prosím bez plamenné diskuze, děkuji), a jsem za to rád...
Ba dokonce nemám ani nic proti klikacím nástrojům natožpak klikajícím uživatelům, jinak bych asi nebyl schopen pomáhat na Ubuntu fóru a radit lidem okolo sebe. Ale upřímně, podívejte se na ty funkce, které byly přidány do Gutsy, jaké mají výsledky... Slibovaný 3D Desktop nefunguje, uživatelé jsou naštvaní, Ubuntu bude odesílat informace: o nás bez nás, už slyším uživatelské výkřiky: To je jak Windows. Šifrované disky: Ztratil jsem všechna data, pomoc!
Mnou kritizované inovace nepřináší nic z toho, co si představujete po ideálním desktopu, jen funkce které budou způsobovat problémy nováčkům a další, které se nováčků příliš nedotknou a zkušení uživatelé budou mít další potíže navíc
proc by to mel byt problem? problem je spis zasifrovat /boot :)
a mimo to, alternate verze ubuntu (a tudiz asi i debian) to umi jiz davno (ale nenasel jsem tam moznost jak mit /boot na flashdisku a zbytek kompletne sifrovany na disku... vzdy to narve /boot na disk :( )
ahoj, zaujimalo by ma, ze preco sa prechadza do viacerych grafickych rezimov ked to nieje nutne? ten nehladky start je to, ze sa mi pocas spustania zapne monitor s jednym pozadim potom sa vypne a az nakoniec sa spusti s normalnym pozadim? neda sa to uz *teraz* nejako opravit? :)
Pojmem "nehladký" start se podle mého myslí přepínání režimů mezi rozhraními
bios | grub | kernel | usplash | GDM/KDM.
Všechny tyto přechody se na mém počítači projeví - ať už krátkým přebliknutím do příkazové řádky, změnou rozlišení (krátké zčernání monitoru), nějakou zvláštní vypsanou hláškou (obzvlášť neinformativní jsou pro mne běžné hlášky GRUBu a první řádky výpisu kernelu)... nic takového se Vám při startu Mac OS X nestane, žádná černá obrazovka se neobjeví, přechody jsou graficky sladěné a rozhodně ne trhané.
Mne osobne tohle nijak nevadi - mam ATI a ta pri startu nic nevypisuje, bootlogo mam vyple, mam LILO bez menu, splashsrcreen ani framebuffer na konzolich nepouzivam, takze u mne se to zmeni jen trikrat (dvakrat, pokud nespustim Xka).
Ale nedokazu si dost dobre predstavit, jak tohle chteji zredukovat, protoze jediny mne znamy zpusob, jak mit stejny graficky rezim od startu bootloader do startu Xek, je pouzit VESA framebuffer a na ton by jim akcelerovany desktop asi moc dobre nechodil ...
Ano, resenim je framebuffer... Tak jako to ma treba Gentoo :D
Nevidim duvod proc by nefungoval akcelerovany desktop pri pouziti framebufferu... Mam 15.4" notebook a hned po odklepnuti kernelu v grubu zacne bootovat gentoo ve 1280x800 a v tom samem rozliseni nabehne potom i xdm s aktivnim AIGLX.
Mě hlavně štvou chyby v grafických konfigurátorech. Zkoušeli jste si někdo v (K)Ubuntu nastavit přípojný místa pro disky? Nebo SAMBu?
Další věc je ta, že Kubuntu (mám radši KDE) je komunitou zcela ignorované. Veškeré návody jsou čistě na míru Ubuntu a o alternativě pro jiné DM není ani slovo. Mně by třeba vůbec nevadilo používat GTK+ knfigurační aplikace, aby to bylo jednotné s Gnome. Proč tohle nesladí?
Navíc verze 7.10 byla pro mě jednoznačným zklamáním. Třeba na notebooku jsem si zazálohoval konfigurační soubory a nainstaloval Kubuntu 7.10 načisto. Po zkušenostech s upgrade na PC, kde to nakonec stejně skončilo novou instalací jsem to už neriskoval. Tak jsem vše nainstaloval, nakopíroval můj starý xorg.conf a Xka nenaběhly. Zkoušel jsem všechno možné, ale 3D akcelarace prostě odmítala fungovat.
Nainstaloval jsem nakonec PCLinuxOS a s tím jsem zatím naprosto spokojený. Jenom jsem u téhle distribuce vůbec nenašel informaci, kdo za ní stojí.
I to jsem zkoušel. Buďto mi nanaběhly Xka nebo nešla 3D akcelerace. Tohle by ale přece mělo jít naklikat, pokud se distribuce tváří jako user-friendly. Prostě mam kartu xxx, tak mi systém napíše můžeš použít ovladače a, b nebo c a jejich výhody a nevýhody. Já si vyberu ovladač s podporou 3D akcelerace systém nastaví xorg.conf tak, aby to fungovalo. Chci toho snad moc? V jiných distribucích to funguje...
Mne chyba konfiguracny nastroj typu YAST (len o nieco rychlejsi by mohol byt) alebo MDK CC.
Taktiez vacsia sloboda pri instalacii. Ci uz si vyberete alternate alebo live cd nemate moznost ovplyvnit instalovane balicky, podrobnejsie konfigurovat system atd.
Nepaci sa mi pristup Cannonicalu k "derivatom", vacsinu pozornosti sustredi na Ubuntu a pozabudava na Kubuntu a Xubuntu.
Je mi jasne ze ciel Ubuntu je absolutna jednoduchost, ale uz aj mierne pokrocilim uzivatelom moze "jednoduchost" ztazovat zivot (v podobe nutnosti ucit sa nove veci - editaciu konfigurakov), alebo ich roznymi sposobmi obmedzovat.
Ako pokrocilemu uzivatelovi sa mi nepaci smerovanie Ubuntu k nezatazovaniu uzivatela nicim co vytvara horsiu informovanost o tom prave system robi (ano je to dobra cesta pre vacsinu uzivatelov, ale viacej sa mi paci vytvorenie aj informovanejsej cesty).
Este dodam ze som aktivnym pouzivatelom Linuxu 3 roky, zacal som so Slackware (1rok vyhradne, neskor ako sekundarny system +1r), neskor Arch a Debian a teraz cca rok pouzivam Kubuntu. Pisem to koli tomu aby ste cca pochopili moje zmyslanie odvodene z toho na co som bol zvyknuty (KISS - Slack, Arch).
Samozrejme ze to neboli jedine distribucie ktore som vyskusal, ale pri tychto som vydrzal najdlhsie.
Moc hezké, ale možná by nebylo špatné vychytat chyby ve stávající verzi, zvláště v Kubuntu jich je až až... A takový YaST stále nikde... Mimochodem, jak bude fungovat Ubuntu jako windowsí aplikace? To to jako budou lidé spouštět z nabídky start? :-D Ubuntu mám rád, ale tohlě mě vyděsilo.
Zdar,
jak vidim z textu, vetsina vylepseni se vydava cestou klik-klik, jak
trefne vyuzil tohoto citoslovce autor. Inu, osobne jsem v clanku nenasel
temer zadne povzbuzeni ani duvod pro instalaci nove verze a dost mi to
pripomina dobu windows 98, kde jsme byli nadseni jak se muzeme proklikat
az kamsi k pateri a tam klikat tak dlouho, az se system nenavratne zhroutil
a my mohli s nadsenim znovu uzit 'novy, propracovany' instalator.
Tohle je pro me davno pase a jestli se situace bude dale zhorsovat
(anebo zlepsovat ve vztahu k novackum - vzdy zalezi na uhlu pohledu)
tak se budu zabyvat prechodem od sve oblibene fedory k nejakemu tomu debianu.
Pokud mi nekdo sdeli jake jsou vyhody ubuntu proti fedore, rad se vzdelam,
ted si myslim, ze to bude dost podobne.
Nevim jestli se s tim pocita, ale urcite by bylo dobry kdyby synaptic umel vytvorit seznam vsech nainstalovanych baliku a v novym ubuntu ho nacist a vsechny je nainstalovat - docela by se to hodilo, hlavne pri reinstalaci ubuntu. Pokud mozno aby si to jeste ulozilo zdroje a pripadne homepage programu co nejsou ve zdrojich - to by opravdu nebylo spatny;)
Mám s linuxama jediný problém, který mě štve a to od začátku a i na Ubuntu a to grafická podpora. Vím, že za to nemohou vývojáři distribucí, ale kde se potom má člověk odvolávat, když na podpoře spolčnosti Ati (od které mám grafiku) se člověk pomoci nedočká? Nu asi to chce čas...
"Protože Ubuntu je v současné době zřejmě nejpoužívanější distribucí vůbec, udává tempo ostatním desktopovým distribucím."
-- toto moze napisat len ubuntu-fasista, ktory v zivote nepouzil inu distribuciu.
ubuntu tazi z prace ostatnych distribucii, hlavne z debianu. pouziva gnome - gnome bolo tahane a drzane dost vyrazne rh/fedorou etc.