Smysl prepisu je prave abysme zvladali vetsi data. Jak je v clanku uvedeno, zatim data do noveho systemu sbira jen par routeru a vetsina routeru stare posila data do stareho systemu. Jak budeme postupne preklapet routery do noveho systemu a budeme ziskavat vice dat, seznam se bude rozsirovat a budeme ladit i ruzne vahy a parametry celeho systemu.
Ono také mnohé hrozby je obtížné odhalovat, protože útoky přicházejí z rozsáhlých botnetů a tedy počet pokusů z jednotlivých strojů bývá nízký. Zároveň je potřeba si dávat pozor na "plané poplachy". Výkonově to problém není, dynamický firewall využívá ipset, který má prakticky konstantní operační složitost, takže délce seznamu skoro nezáleží (když pomineme paměťovou náročnost, která by se ale projevila až u opravdu dlouhých seznamů).
4. 12. 2019, 10:28 editováno autorem komentáře
Zrovna přesně o tomhle jsem včera uvažoval. Na svém Mirkotiku mám skript stahující si seznam "závadných IP" ze sbl.blocklist.de , a tento z Turrise by mohl být dobrým doplněním. I když nevím, jak se malý Mikrotik popere s 2x 30 tisíci IP.
Okolo Mikrotiku je velká komunita, návodů je spousta, jen v tomto případě seznam IP bude muset být někde trochu "předžvýkán".
Nepsal jste neco podobne do diskuze k recenzi Zyxell firewallu?
Navody jsem si kdysi hledal, ale temer nic mi nefungovalo, asi delam nejakou trivialni chybu, neb jsem samouk nepracujici a nepohybujici se v IT. Byl byste ochoten se o ten script podelit nebo me alespon nasmerovat na nejaky fungujici navod?
skript pro MikroTik:
Dynamic blacklist ze serveru www.squidblacklist.org
https://www.marthur.com/networking/mikrotik-setup-squidblacklist-firewall/388/
pouzivam a funguje mi uz pres rok
Bohuzel v tom navodu je 1 dlouhy script, ktery nevim kam napsat, neb pouzivam nastavovani pres www rozhrani. A squidblacklist.org vypada dle webu na placenou sluzbu, cili jej patrne nevyzkousim driv, nez zaplatim. Tohle je opravdu mimo moje schopnosti. Asi bych potreboval nejake skoleni na Mikrotik, otazka je zda bych tam jen vyjevene neziral.
Aktualne se v nejakem "vyssim IT" teprv rozkoukavam, tak se mozna zeptam blbe, ale doma mam na serveru v kontejneru pro routovani a filtraci provozu WRT a premyslel jsem ho nahradit pfsense. Byla by mozna nejaka integrace tam? (oba projekty by z toho mohli tezit a maji svou zakladnu uzivatelu)
6. 12. 2019, 19:03 editováno autorem komentáře
Dobry den,
jak jsem psal v clanku, API je k dispozici a nekolikaradkovy snippet ktery ho pouziva k udrzovani lokalni kopie seznamu taktez. My na routerech pouzivame iptables a implementace pres ipset je velmi primocara, ale kdokoliv muze pouzit nas kod k vytvoreni pfsense nebo libovolne jine integrace.