Ještě dříve, než se zde strhne debata o používání klikácích nástrojů v linuxu, bych chtěl poděkovat za tento článek, který mi ušetřil čas, který bych mařil hledáním informací o tom, zda právě tato serverová distribuce má nástroje, která ji dovolí administrovat i relativně nepříliš zkušenému správci. Např. do školy, kde plánujeme nasazení linuxového serveru jako mailserveru, pdc a fileserveru, se mi jeví tento produkt jako vyhovující. Nemáme správce, jen učitele, který se z vlastního zájmu stará o IT. Nemá čas a zatím ani schopnosti plně administrovat takový server z příkazové řádky. Tyto nástroje mu to dovolí. Proto o tomto produktu vážně zauvažujeme. Jiná jednoduchá a levná varianta nás zatím nenapadá (při 500 userech).
No jen si to malujte. Kdyz budete chtit udelat mailserver, tak to stejne budete muset pochopit, Protoze poradne spamfiltry a pridelovani opraveneni atp. proste nenaklikate a i kdybyste to naklikal, tak musite vedet co to vlastne klikate.
A po pul roku, kdyz z nejakeho duvodu nejaka knihovna lib... prestane fungovat a vam nepojede klikatko, tak jedina sance bude stejen zasahnout do textaku.
No on benzin tak nejak asi nechape, co to takova enterprise distribuce je. Jemu pripada normalni, kdyz se vse neustale meni jako chameleon a nema sebemensi zaruku, ze to co funguje bude fungovat i po aktualizaci (jako v nekterych nejmenovanych distrech).
Presne odtud pak pochazi nepochopeni mnoha studentiku, k cemu ze ty enterprise distribuce vlastne jsou, kdyz oni maji sve Gentoo :-))
Cest a slava komunitnim distribucim, pouzitelnym i na miste tech Enterprise (pokud neni treba podpora) - viz. treba CentOS, ale i OpenSUSE.
To by mne opravdu zajimalo. Podle te druhe casti prispevku usuzuji, ze se vam jiz neco takoveho stalo. Ja pouzivam jiz patym rokem tzv. "Enterprise" serverove distribuce, ale tohle se mi jeste nestalo, aby kvuli nejake knihovne prestaly fungovat konfiguracni nastroje dane distribuce. Muzete mi opravdu presne napsat na jake distribuci a s jakou knihovnou se vam tohle prihodilo ???
On ten článek také původně byl vnitrofiremní dokument pro instalaci SLES10 pro školy. A hned v prní kde jsme to nasazovali bylo také cca 500 userů.
A mohu potvrdit, že neni pro seznámeného učitele problém přidávat a odebírat uživatele. Pro ně jsem vlastně také sepsal to co vyjde příště.
Navíc díky LDAP neni problém ani přidat druhý server :-)
Jsem rád že moji snahu někdo ocení, čekal jsem spíš příspěvky typu v debianu to mám zadarmo a pomocí useradd a smbpasswd je to rychlejší :-)
Tak potom chcem, aby ste vedeli, ze aj mne sa to paci.
Sice by som asi pouzil command line, ale tento clanok podla mojho nazoru bura predstavy o tom, aky velky guru musi byt spravca, ak ma linuxovy server.
A osobne som ani netusil, ze je taketo pekne klikatko v Lin dostupne.
Keby to vedeli vo firmach, kde adminujem par serverov, tak asi pridem o par chechtakov mesacne :-)
Nene. Jestli do toho půjdeme, tak si server samozřejmě necháme dodat IT firmou, se kterou spolupracujeme. Ta nám udělá základní instalaci, nastavení atd. atd., což nějakým způsobem zaplatíme. Ale tu další obsluhu serveru si právě pomocí oněch klikátek obstaráme sami (+podpora v případě nějakých potíží). K tomu opravdu stačí "trochu zaškolený kantor". Chtít po IT firmě, aby nám jezdila přidávat usery z příkazového řádku, to bychom teda nezaplatili...