Nativní .NET v Ubuntu
Společnosti Canonical a Microsoft oznámily spolupráci na podpoře .NET 6 v linuxové distribuci Ubuntu. Tato vývojová platforma od Microsoftu je vyvíjena pod licencí MIT a jednalo se jeden z prvních příspěvků této firmy otevřenému softwaru. Doposud ale byla podporována jen na operačních systémech Windows.
Nyní už je v Ubuntu 22.04 LTS možné jednoduše nainstalovat .NET 6 pomocí příkazu apt install dotnet6
. K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps. Implementace .NET do Ubuntu je výsledkem několikaměsíční spolupráce mezi oběma firmami.
Revirt: virtualizace na Redox OS
Redox OS je otevřený mikrojádrový unixový operační systém napsaný v programovacím jazyce Rust. Nedávno byl představen projekt s názvem Revirt, jehož cílem je zprovoznit hardwarovou virtualizaci na tomto operačním systému. Jedná se jak o hardwarem asistovanou virtualizaci probíhající v prostředí operačního systému, tak o plně hardwarovou virtualizaci. Ta druhá jmenovaná probíhá v prostředí hypervizoru Revirt-K, který chce být alternativou ke Xenu, Hyper-V nebo KVM.
Procesory Prodigy nejdřív až v roce 2023
Slovensko-americká společnost Tachyum chtěla už tento rok dostat na trh své procesory Prodigy s homogenní architekturou. Ty by měly zastat funkci centrálního procesoru (CPU), grafického akcelerátoru (GPU) a jednotky pre umělou inteligenci a strojové učení (TPU). Jejich uvedení na trh ale muselo být odloženo kvůli tomu, že dodavatelská firma Cadence neustále odsouvá dodávku funkčních bloků čipu.
Tachyum se rozhodlo, že na svého dodavatele podá žalobu, ve které bude požadovat náhradu škody ve výši 200 milionů eur (5 miliard korun). Ve svém obvinění dokonce podezřívá firmu Cadence ze sabotáže, neboť někteří členové jejího vedení mají vazby na konkurenční firmy, které by uvedení procesorů Prodigy na trh mohlo připravit o zisky.
Altar I, klávesnice s otevřeným firmwarem
Britská společnost Electronic Materials Office představila svou nízkoprofilovou bezdrátovou mechanickou klávesnici Altar I. Jedná se o hardware vyrobený v Anglii férově zaplacenými zaměstnanci v dobrých pracovních podmínkách. Tělo klávesnice je z obráběného recyklovatelného hliníku, ostatní části pak z recyklovaných plastů. Klávesnice je 15 mm vysoká, 305,5 mm široká, 121 dlouhá, je napájena 500 mAH baterií a váží 635 g. Uvnitř klávesnice běží otevřený firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
Nově vydáno
Na Debianu postavená lehká distribuce určená pro servery YunoHost vyšla ve verzi 11.0.9. Záchranná distribuce vycházející z Ubuntu Rescuezilla oznámila vydání nové verze s číslem 2.4. Vyšel SparkyLinux 6.4, nová verze odlehčené distribuce vycházející z Debianu 11 „Bullseye“. Z Arch Linuxu vycházející průběžně aktualizovaná distribuce Garuda Linux vydala novou verzi s číslem 220808.