Ako za Firefox som rád, ale používam ho len ako alternatívny prehliadač, nie ako primárny. Žiaľ mi vo Firefoxe stále chýba mnoho funkcionalít známych od všetkých konkurenčných. O DevTools sa ani nemá zmysel baviť, tam Chromium a Chromium-based prehliadače proste sú na úplne inej úrovni než Firefox. Ale pravda že tá závislosť a to že front-end Vivaldi nie je úplne FOSS je výhodou pre Firefox. Zatiaľ ale stále zostávam u Vivaldi ako primárnom prehliadači.
Firefox stále potrebuje popracovať ako na devtools tak na nejaké funkcionality.
Inak na mobile som Firefox skúšal síce dávnejšie (asi rok, dva dozadu), a bola to katastrofa. Nie z pohľadu funkčnosti, tam proti napríklad Chrome je zas naopak Firefox funkčnejší (už len díky možnosti doplnkov), ale žiaľ výkon, optimalizácia a plynulosť stránok bol v mobilnom Firefoxe obrovský problém.
8. 2. 2024, 00:58 editováno autorem komentáře
Já myslím, že podobné články a nářky jsou celkem zbytečné.
U FF šlo o klasické podělávácí schéma:
Vedení (vývojáři) nebo kdo já vím, prostě FF začal kálet na lidi. Začali bezohledně blbnout s celkem slušně fungujícím produktem.
a pak to začalo: začali blbnout naprosto zbytečně s funkcionalitou, měnili vzhled, čímž nasr. konzervy. Blbi s blokováním doplňků s výmluvami na bezpečnost až to dotáhli, jako socialisti, tam kde jsou.
Byly časy, kdy si dokonce naordinovali, že budou vydávat aktualizace snad každé 2 týdny, aniž by vlastně věděli, co budou aktualizovat. Úplně vidim ty naspeedovaný mba manažery, co to prosadili a jak se placali po ramenou... no, tak maj co chtěli…
Teď se trochu zklidnili a horko těžko si získávají lidi zpět.
Jenže je to jako když podvedete starou …blbě se to dává dohromady a na dlouho zůstane jizva…
PS: jedu na 112.0.1 s pečlivě vyladěnými doplňky a spokojenost.
Taky na Firefox nedam dopustit :)
Jinak Firefox taky ma vyhodu predistalovaneho prohlizece - minimalne na Ubuntu :) Jen tedy ta vyhoda jaksi mizi, kdyz Ubuntu samotne ma nekde pod 1% podil =)
Firefox zůstává desítky let primárním prohlížečem na mých kompech. Na mobilu zůstávám na DuckDuckGo. Nevím proč, ale DuckDuckGo mí lépe sedí.
Neb jsem uživatelem asi 8 až 12 add-ons pro Firefox, byl jsem dosti vytočen, když přešli na nový web-engine. Spousta ověřených sqjelých doplňků zanikla, ač již jsou nahrazeny jinými. Dočasně (asi 2 roky) jsem provozoval současně dvě verze - starší LTS a s novým enginem.
Někdy musím užít Vivaldi. Ale většinou vinou špatné implementace například přihlašování na účet příslušných web-stránek. Třeba nedávno e-shop Datart.CZ.
Tiez som si za tie roky na firefox zvykol, hlavne preto lebo je defaultne predinstalovany na Linuxe. Aj na Windows si ako jednu z prvych veci vzdy instalujem firefox.
V minulosti som sa vsak stretol s tym, ze spravne nezobrazoval niektore stranky, tak si okrem neho instalujem na Linuxe este aj Chrome.
V poslednej dobe mi na Linuxe obcas firefox zblbne - zrejme ked sa nejako nespravne browser, alebo pocitac vypne tak po dalsom nabootovani a spusteni firefoxu sa pokusa obnovit predtym otvorenu stranku a velmi dlho mu to trva. Uz som kvoli tomu par krat fiirefox resetoval.
Uvazoval som zacat primarne pouzivat chrome, lenze tam mam problem, ze chrome nema menubar a v nom spravu bookmarkov. Sprava bookmarkov v chrome mi nevyhovuje a to je dalsi dovod preco pouzivam primarne firefox.
9. 2. 2024, 09:08 editováno autorem komentáře
Dik za tip. Nainstaloval som si na vyskusanie Vivaldi.
Ma slusny menu bar aj bookmarkami jak ma byt, Ublock Origin sa do neho tiez dal nainstalovat. Chvilu som bojoval s nastaveniami aby som zmenil default search engine a startovaciu stranku, ale to je vsade.
Skusim ho pouzivat a uvidim.
9. 2. 2024, 13:12 editováno autorem komentáře
Me by spise zajimalo jak je to ted s blokovanim reklamy, protoze Firefox jsem ted zkusil a je fakt bohuzel bez funkci, proto mam nainstalovan ted Vivaldi a Brave, Vivaldi holt proste neumi ani zablokovat reklamy na novinkach a ty jejich pres celou stranku otravne reklamy jsou uz trosku moc, Brave blokuje reklamy i ve videich na strankach jako jsou novinky, idnes, i na tom moru jmenem youtube, po pravde, jinde se ani nema smysl ptat, jako ze je tam ted buranov na druhou, tak me zajima, co si o tom myslite tady...
Diky!
8. 2. 2024, 01:54 editováno autorem komentáře
tak jsem ho nakonec zkusil, uBlockOrigin, novinky si podal tak, jako brave, takze pokud dokaze blokovat uspesne u youtube, brave leti pryc... co nechapu, je tyto informace, kdyz ho otevru:
Zablokováno na této stránce
6 neboli 28 %
Počet připojených domén
7 z 11
Zablokováno od instalace
611 neboli 11 %
Proč se vracet, když díky jejich počinům s cílem oslovit hlavně masy lidí vedli k tomu, že se k nim obrátila zády celá jejich základna a ruku na srdce, Mozilla nemá páky (prostředky) k tomu, aby se stala výchozím prohlížečem. Chrome (Google) se svými možnostmi se nacpal prakticky všude a stal se výchozím prohlížečem, defacto standardem.
S doplňky to nebylo ideální, ale dokážu pochopit důvody, ovšem za hlavní odliv si mohou sami, když se snažili podbízet davům, od funkčního a přehledného rozhraní k designérskému pornu, které neoslovilo a podobné blbosti. Když se k tomu započítá i jádro, rychlost, tak se nemohou divit, že vznikala jedna alternativa za druhou, která si ukousla vždy malou část původní základny a také vzrostla silná konkurence. Z původního Mozilla (Suite, SeaMonkey) jsem pomalu přešel na Firefox a když začali „blbnout“, přišel Vivaldi. Sice obsahuje spoustu věcí, které nevyužívám, ale to nevadí, protože kombinuje individualitu a jádro Chromium, tedy současný standard.
Je sice hezké, že Firefox jede na vlastním jádru, ovšem nejsem naivní idealista.
Na tom by něco bylo, kdyby se celek od té doby násobně nezvětšil. I kdyby si Firefox udržel všechny uživatele, které měl v roce 2010, jeho tržní podíl dnes by byl zlomkem toho z roku 2010. Od té doby totiž přibyly miliardy mobilních zařízení a stamiliony desktopových.
Problém Firefoxu ani tak není, že by mu posledních 15 let ubývali uživatelé v absolutních číslech, jeho problém je, že nebyl schopný růst stejně rychle jako celý trh.
Ano, zdrojáky jsou skutečně volně ke stažení. To je skutečně chvályhodné. Nepleťte si to ale s bezpečností, prosím! A smlouvu Google s koncovým uživatelem jste četl, nebo jen automaticky odsouhlasil? A zdrojový kód jste také prozkoumal, abyste bezpečně věděl, že bezpečnost není pouhou frází? Nechci se s vámi o tom přít. Prostě vám vyhovuje chromium, na tom není nic špatného. S čím s vámi nesouhlasím, je vaše poslední věta. To, že pro vás Firefox nemá kvalitu totiž automaticky neznamená, že není kvalitní!
11. 2. 2024, 19:44 editováno autorem komentáře
Používám Firefox jak na Linuxu, tak na Androidu. Na Linuxu, protože podporuje Wayland a akceleraci dekódování videa, na Androidu, protože má rozšíření. Jediný problém, se kterým se setkávám každý den, je nepodpora ze strany Teams. Jiný problém, se kterým se setkávám ale jen občas, je absolutní nepodpora Samsung Dex. Firefox tam je vyloženě nepoužitelný.
Ja to mam z Firefoxom tazke, zaroven ho milujem a nenavidim v jednom. Milujem ho pre to ze pouziva iny engines co je podla mna v dnesnej dobe obdivuhodne a nesmierne dolezite pre buducnost. Zaroven ho nenavidim pre firemnu woke kulturu, ktoru este verejne prezentuje. Sam pouzivam kombinaciu prehliadacov Firefox/Brave na vsetkych strojoch ktore pouzivam a to vcetne Mac OS.
P.S. Oprera a presto vrat sa, chybas mi...
8. 2. 2024, 07:55 editováno autorem komentáře
To jako že třeba ve výsledcích v Googlu nahradí www.example.com za www.brave.com?
Mně osobně na Bravu vadí ten obchodní model. Jestli uživatel chce, ať si reklamy blokuje, nikdo ho nemůže nutit si do počítače natahovat data, která nechce, ale pokud to dělá prohlížeč za účelem toho, aby tam cpal svoje reklamy, aniž by měl jakoukoliv dohodu s tvůrci obsahu, ke kterému tu reklamu vkládá, to mi přijde jako nemorální byznys.
Kdyby to byl jediný konkurent Chromu, tak možná, ale když je tady hned několik dalších šikovných prohlížečů...
Proč by měl mít tvůrce obsahu právo zobrazovat reklamu a tvůrce prohlížeče ne?
Protože tvůrce obsahu je ten, který do toho dal tu práci a náklady? Jestli vám přijde v pořádku, že někdo vydělává na práci někoho jiného, aniž by s ním měl nějakou dohodu a o zisk se s ním alespoň podělil, tak vám to neberu, ale pro mě je to nemorální a raději zvolím prohlížeč, jehož byznys model mi vyhovuje víc.
A tyhle vyhledávače a poskytovatele reklamy platí/dělí se s nimi o příjmy tvůrci obsahu, aby se k nim dostali návštěvníci.
Obchodní model Bravu je na úrovni Ulož.to, které se rozhodlo za peníze distribuovat autorsky chráněný obsah, akorát si jaksi zapomnělo zajistit souhlas autorů těch děl a platit za to.
A tyhle vyhledávače a poskytovatele reklamy platí/dělí se s nimi o příjmy tvůrci obsahu, aby se k nim dostali návštěvníci.
Ne rozhodně se s nimi o žádné zisky nedělí. Platí jim aby byl nastavený jejich výchozí vyhledávač. A to jenom aby mohli vydělat víc na reklamě. To rozhodně není žádné dělení, to je normální obchod něco za něco.
Obchodní model Bravu je na úrovni Ulož.to, které se rozhodlo za peníze distribuovat autorsky chráněný obsah, akorát si jaksi zapomnělo zajistit souhlas autorů těch děl a platit za to.
Tohle přirovnání mi přijde trochu za čarou. Navíc prohlížeč nedistribuuje autorsky chráněný obsah. Nechápu proč by poskytovatel obsahu měl mít nějaké privilegia naproti poskytovali prohlížeče. Uživatel potřebuje obojí oba poskytovatelé mu poskytují jednu část, která bez druhé nemůže být. Když bude prohlížeč prohazovat barvy, nabídne mód pro čtení, tak to je naprosto to samé, jako když tam vloží reklamu. Prohlížeč může vykreslovat co chce a jak chce, je pouze na jeho uživateli, zda mu to vyhovuje. To samé dělala již dávno Opera s reklamním bannerem.
Ne rozhodně se s nimi o žádné zisky nedělí. Platí jim aby byl nastavený jejich výchozí vyhledávač.
Pokusím se vysvětlit to schéma: weby platí Googlu reklamu za to, aby je našlo více čtenářů. Google proto chce, aby weby vyhledávalo co nejvíce lidí přes něj a platí tedy prohlížečům za to, že jej mají nastavený jako výchozí. Část peněz, které vygenerují autoři stránek, tak skončí v rukou tvůrců prohlížečů.
To rozhodně není žádné dělení, to je normální obchod něco za něco
Ano, je to obchod něco za něco, proč by to mělo být něco jiného? Můžeme se bavit o tom, jestli je to celé zcela férové, jestli některý z článků toho řetězce nemá dominantní postavení apod., ale funguje tam mezi nimi systém dohod. V byznys modelu Bravu ten jaksi nejdůležitější článek z pohledu toho, abychom se měli na webu vůbec na co dívat, vypadl, ho se nikdo na nic neptá.
Když bude prohlížeč prohazovat barvy, nabídne mód pro čtení, tak to je naprosto to samé, jako když tam vloží reklamu.
Relativizace vám jde výborně.
To samé dělala již dávno Opera s reklamním bannerem.
Stěžujete si na nevhodná přirovnání a pak tu prdnete tady toto. Stará Opera zobrazovala reklamní banner v UI samotného prohlížeče, ne v prostoru webové stránky a už vůbec jím nenahrazovala původní reklamy. Jestli mezi tímto a chováním Bravu nevidíte rozdíl, tak je další diskuse zbytečná.
Jenže je velký rozdíl někomu za něco platit a dělit se o zisk.
Nejedná se o žádnou relativizaci, ale úplně to samé. Z pohledu poskytovatele obsahu je jedno, zda je reklama skrytá, místo ní vykreslen trojúhelník a nebo nahrazená při vykreslování jinou reklamou. Rozdíl mezi vložením vlastní reklamy do UI samotného prohlížeče a vykreslení do stránky vůbec nevidím, protože je to naprosto to samé. Dle vaší logiky oba modely vydělávají naprosto stejně na obsahu. Navíc neměla stará Opera taky ad blocker? A jestli ne tak se vsadím, že by ho v dnešní době měla určitě.
Zároveň, ale taky pomíjíte jednu celkem podstatnou věc a to, že aby se to ty reklamy nahrazovaly, tak si to musí uživatel zapnout. Poskytovatelé obsahu se mohli přihlásit a mohli dostat podíl. Navíc co jsem koukal, tak tohle už Brave nedělá. Reklamy má ve svém vyhledávači a v novém tabu atp.
Ja to chápu tak že brave má klasický Adblock+ možnost zapnout reklamy které nejsou na webu ale jsou zvlášť přímo z brave. A pak je možné se i o příjmy z reklamy dělat a těmi kdo se zapojí do jejich reklamního programu.
Ten model podle mně moc nefunguje dobře. Proto jde také cestou vlastních služeb má vlastní vyhledávač, má vlastní Jisti atd..
Obchodni model Brave fakt neni na urovni uloz.to. Sorry, ale musim na tyhle nepravdy reagovat. Brave nedela nic spatneho, jak uz jsem psal tady v jinem prispevku. Spatne je jenom to, ze tomu nerozumite, mozna je chyba v tom, ze se o Brave mluvi jako o prohlizeci "ktery blokuje reklamu a ukazuje svoji reklamu misto ni", coz ale neni pravda... Brave vam nezobrazuje reklamu jenom kdyz ji zablokuje jinde.... Blokovani reklamy na strankach (napr. Google ad-sense) si klidne muzete vypnout a nechat si zobrazovat reklamy na strankach a zaroven i Brave reklamy... nebo si muzete nechat zapnute jedny z nich, nebo vypnout vsechny. Pokud se chceme bavit o nemoralnosti blokovani reklamy, tak bysme meli hodit vsechny adBlockery do stejneho pytle a ten novy reklamni model, co nabizi Brave, bysme meli hodnotit samostatne... protoze jsou to dve odlisne veci.
Muzu to klidne obratit - napr. ten uBlock Origin, ktery se tu v diskusi tak casto zminuje, blokuje reklamy a tak se vlastne divate na obsah za ktery neplatite, ale tim, ze nepouzivate ani Brave v kterem byste mohli mit zapnuty auto-contribution (pripadne lze i manualne), tak tem tvurcum nedate ani moznost, aby z toho od vas neco meli. Brave tu moznost dava i kdyz jde o penize z uplne jine reklamy, placene nekym jinym a bez ucasti napr. Google. Staci aby se tvurci (at uz Youtuberi, Redditori, provozovatele webu, atd.) zaregistrovali a muzou dostavat vedle prijmu z klasicke reklamy jeste crypto (BasicAttentionToken). Nevidim v tom problem...
Pokud mi přitečou šifrovaným kanálem nějaká data, tak předpokládám, že všechno, co vidím, pochází z domény, kterou jsem do prohlížeče zadal. Pokud prohlížeč začne nahrazovat části těchto dat něčím svým, tak nemám vůbec žádnou záruku, že informace, kterou vidím, je ta samá, co mi poskytovatel obsahu poslal. O moc větší red flag už u prohlížeče být nemůže.
Já nijak nehodnotím, zda tohle tolerovat nebo ne, to je na uživatelích (já osobně bych to taky nechtěl). A pokud dobře vím, tak v Brave si to musí zapnout. Navíc tohle se děje dnes úplně běžně s každým blokátorem reklam (a dalšími rozšířeními), který taky modifikuje to co poskytovatel obsahu poslal.
To samozřejmě můžete, ale to nic nemění na mém názoru, že ten, kdo si z toho udělá byznys, aby odklonil příjmy z reklamy od těch, co ty weby vytvářejí, k sobě, se chová nemorálně. Asi jako když si vy můžete stáhnout kopii filmu (a to dokonce legálně) a nikdo vás za to nebude odsuzovat, ale ten, kdo si na tom založí byznys (jako Ulož.to), se chová nemorálně, ač třeba podle formálního výkladu práva legálně.
Ale morálka není kodifikovaná věc a očividně ji máme postavenou každý jinak, takže nemám potřebu se o tom dál přít. Pokud jste s tím v pohodě, klidně si Brave používejte. Já nejsem a používat ho nebudu.
Je videt, ze jste o tom moc nepremyslel. Hodne lidi uvazuje stejne, ale vyvedu Vas z omylu. Brave blokuje reklamy a nabizi alternativni reklamu. Neni to tak, ze by ukazoval tu svoji alternativni pop-up reklamu jenom ve chvili, kdy mate zapnuty AdBlocker. Brave pouze dela to, co jine AdBlock addony a vedle toho nasazuje novy decentralizovany* privacy-oriented reklamni model. Muzete to brat treba tak, ze blokuje reklamy, ktere nas trackuji napric internetem - coz je prave dost nemoralni - a sam to dela jinak a odmenuje i uzivatele, narozdil treba od Google. Takze o Brave a nemoralnimu byznysu nemuze byt moc rec. To spis muzu rict, ze uBlockOrigin je nemoralni byznys Raymonda Hilla, protoze se orientuje pouze na blokaci reklamy a on za to prijima minimalne nejake donations. Brave je fajn projekt, nedelejte z nej neco spatnyho... Radsi ho podporujte, at se zbavime vlivu Google, Microsoftu a podobnych megakorporaci.
* zatim to bezi na serverech Brave (nejaka decentralizace tam i tak bude), ale mel jsem na mysli projekt Boomerang, ktery to cele prenese do Solana blockchainu. Centralizace z pohledu te autority, kterou je zde Brave Software, ktery ma drobny podil z reklamy, to samozrejme je a asi to tak i zustane, ackoliv ono je to vsechno (vetsina?) open-source, tak si to muze kdokoliv forknout, pokud si bude myslet, ze na to ma.
a nebo neni zaslepen ;-)
to jestli auto uBlockOrigin prijima donation, tak jsou za to ze ma vyborny na zdroje nenarocny doplnek co zablokuje reklamu, na tom racionalne neni nic nemoralniho...
Brave naproti tomu v podstate zneuziva reklamni plochu tvurcu obsahu, to se za nemoralni proste povazovat da... neco jineho by bylo, jak uz tu bylo zmineno, kdyby zobrazoval banner v ramci sveho UI, tak jako to delala Opera od v5...
Jak zneuziva reklamni plochu tvurcu obsahu? Brave neinjektuje zadnou reklamu do cizich webu - at uz na nich blokuje, nebo neblokuje reklamu. Zobrazuje systemove pop-up "bubliny" s textovou reklamou, graficke reklamy na new tab strance a pak proklada reklamy do sveho integrovaneho RSS readeru... Dokonce se nastaveni pro blokovani reklamy (da se mimochodem i vypnout) a toho pro Brave Ads & Rewards vyskytuje na v prohlizeci na uplne jinych mistech, takze si klidne muzu vypnout blokovani reklam a nechat zapnute Brave reklamy a uvidim reklamy napr. na Youtube a zaroven i ty od Brave... Co je na tom konkretne nemoralniho?
Mozna ze jste nakonec zaslepeni vy. Ja pouzival FF dlouhe roky, pak Operu, pak Chrome a Chromium, sem tam i nejaky jiny prohlizec (vcetne links a lynx) a zustal jsem u Brave (uz asi 3 roky, mozna dele). Troufam si tvrdit, ze o tom prohlizeci vim docela dost, protoze aktivne sleduju vyvoj, ctu changelogy, whitelisty, nekdy i nahlednu do zdrojaku, atd.
Nemam v umyslu vyvolavat tu browser falme war, jen me stve, kdyz tu sirite takove nepravdy a ke vsemu tu povidate neco o moralce. Pak je teda moji moralni povinnosti zasahnout ;)
Pouzivejte si Firefox s nebo bez uBlockOrigin, vzdyt to je v pohode... Jenom se proste nesnazte jako priznivci jednoho FOSS projektu (respektive vice projektu) shazovat jinej FOSS projekt. Se z toho pak tady stava podobna zumpa, jakou pozorujeme treba v nasi politice.
Brave je full open-source, stejne jako Firefox... a narozdil treba od Opery. Takze budte dobry a nehledejte problemy, tam kde nejsou.
Já bych dal Firefox šanci, kdyby zapnul podporu pro JPEG XL, ale on místo toho aby to udělal čeká co udělá Google a ten to blokuje. Proč bych tedy měl používat "kopii" Chrome? Navíc mám problém s Dev Tools, které mi ve srovnání s Chrome fakt nesedí. Možná to přehodnotím jestli se bude Chrom snažit limitovat rozšíření pro blokování reklam, ale to je velké sousto i na Google.
Největším problémem Firefoxu jsou uživatelé. Uživatelé, kteří jsou líní, uživatelé, kteří nic nevědí o ochraně soukromí a vlastně je tento problém ani nezajímá. Je jim úplně jedno, že je někdo sleduje, hlavní pro ně je, že mají easy life s produkty Google. Že jejich data nejsou jejich daty je netrápí. Nechtějí se učit novým věcem, to raději stráví o dvě - tři hodiny déle na sociálních sítích, vytvoří další kvantum selfie a fotek svého jídla, ideálně z mekáče, nebo od Kentucky řezníka. A pak - nač se rozčilovat nad ochranou soukromí, když ten Chrome mají všichni a všichni říkají, že je nejlepší, že jo. Ve firmě, kde pracuji, dávám dvojici Firefox - Thunderbird jako povinný základ. Většina lidí nevidí rozdíl a nemají problém s používáním Firefoxu. Jiní, kteří nutně potřebují mít Chrome, jej dostanou a nemám s tím problém. Ale obecná lenost lidí je až zarážející, je jim v podstatě jedno, co se s jejich daty děje. A to je smutné. Snad tento nezájem a nevědomost Firefox ustojí.
Firefox
Nastavení
Soukromí a zabezpečení
Vlastní - a vypnout vše
+
Zabezpečení / odkliknout Blokovat nebezpečný a klamavý obsah
+ ještě možno
Zapnout DNS over HTTPS pomocí: nastavit Vypnuto
A Firefox neblokuje vůbec nic.
Domnívat se, že je Edge "čistý" bych si troufal označit za naivní pohled. Promiň. To co Microsoft dělá poslední rok je ještě horší, než Google. Proč? Každý si zaplatil jeho Win (a je jedno, zda si je koupil samostatně, nebo jako součást nového počítače) a přesto Microsoft surově tlačí uživatele do zřizování účtů, do používání jejich úložiště, do zdánlivě výhodné synchronizace dat a podobných nesmyslů, které jsou výhodné jen pro Microsoft. Poslední perlou je oranžový puntík v ikonách uživatelů, který nabádá k přihlašování pomocí účtu Microsoft. To už je vážně přes čáru!
@0x00 - Edge už několikrát nachytali jako 'spyware'. Naposledy si bral údaje z Chrome.
https://arstechnica.com/gadgets/2024/01/microsoft-edge-is-apparently-seamlessly-usurping-chrome-on-peoples-pcs/
Pouzivam firefox vyhradne uz spoustu let (10+?), naprosto bez problemu. Mozna jsem nenarocny uzivatel:) A ze uz ted nemusim kutit ten extensions list, nebo jak se to jmenuje, abych dostal "nepodporovane" doplnky na Android, je prijemne.
Rychlost/pomalost me neotravuje. Z doplnku pouzivam
- I still don't care about cookies
- uBlock origin
- Enhancer for YouTube
- Firefox Multi-Account Containers (smirovaci sluzby maji svuj vlastni container, nevim, jestli uz to ted s nejakymi zmenami v zpracovavani cookies obsolete)
- FoxyProxy
- Sideberry (tree-style taby na strane)
- Youtube Audio
- Auto Tab Discard - na cestovnim stroji (Surface Go, 8 GB RAM), unloaduje taby, ke kterym clovek chvili nepristupuje. Bohuzel, k znovuotevreni tabu je potreba byt online.
A z devtools pouzivam konzoli, network, a inspector (ctrl+shift+c). Prijde mi to na stejne brdo jako ma Chrome, ale verim, ze pokrocilejsi veci ma Chrome lip - kdyz to tady tolik lidi rika (o co prichazim?).
Som na to obdobne. Firefox pouzivam dlhodobo. Nebolo to vzdy bez problemov, par stranok nepodoprovalo Firefox(ucelovo), tak som na par veci musel pouzit alternativu ale uz som sa s tym dlho nestretol
Zabudol som, ze Chorme predsalen pouzivam ale len na testovanie.
Rovnako pouzivam devtools na zakladne veci a nevdim rozdiel medzi Chrome a tiez by som sa rad dozvedel v com su devtool na Chrome lepsie.
Myslim si, ze clanok je o beznom pouzivani Firefoxu a nie na dev.
Já býval spokojen s Chrome. Dokud najednou neměl problém s přepínáním oken. Jak kdyby si občas sám generoval klik na okno ... neskutečně otravné.
Zkusil jsem pár jiných browserů. Ale vyloženě nadšený jsem byl jen z Vivaldi. Připoměl mi starý firefox ... co chci, to si nastavím, nebo změním. A když to není v menu, mohu si napsat vlastní CSS (možná i javascript).
Ale "must have" jsou jeho možnosti dokování záložek, jejich uspávání - a také decentní označování těch, co jsem ještě neviděl (jsem závislý na prostředním myšítku). Všechny pluginy na toto téma ve firefoxu nestačí, jsou spíš otravné.
Mentální pohodu mám tedy až s Vivaldi. A to má své problémy, např. čas od času přetíží CPU a zasekne se video. Možná si za to ale můžu sám, nedokopal jsem se k přechodu z Win7 a tento problém nastal až po upgrade na 32 GB RAM.
Firefox mě kdysi štval na mobilu a tabletu. Důvěru dostat zpět je holt dřina.
Firefox se začal velmi zlepšovat, dřív mě chytaly nápady, že přejdu k Vivaldy atd. Pak došlo vydání 118 a něco se stalo, Firefox neskutečně zrychlil.
Dokonce se nemožné stalo realitou, Facebook v prohlížeči jede plynule! To jsem považoval již za nemožné.
Od verze 120 mám Firefox zpět v mobilu (měl jsem Samsung internet), protože přinesl KONEČNĚ addony na Android.
Ovšem nemohu jen chválit, je zde i kritika na Firefox. Jako ex-uživateli Samsung Internet mi chybí jedna základní věc, kvůli které jsem u tohoto prohlížeče zůstal déle než jsem čekal.
Samsung Internet umožňoval kopírovat jakýkoliv obrázek z libovolného webu, to na Firefoxu nejde, ale nejen na Firefoxu i na ostatních prohlížečích.
Třeba Google obrázky, otevřu konkrétní obázek a udělal jsem dlouhý stisk a vyhodilo mi to decentní okénko, kde byla možnost zkopírovat obrázek.
Firefox? Označí to jako text a vůbec se neobtěžuje vyhodit jakékoliv okno, že bych mohl obrázek zkopírovat.
Je to drobnost, ale musím se kvůli tomu trochu uskormnit, ale umím si představit, že osobu, co víc preferuje funkčnost a netankuje ho bezpečnost, tak ju to zvedne ze židle.
Firefox je i moje srdcovka. Jasně, občas v něm leccos zlobí, ale typicky za to může Google a Mozilla to během pár dnů vyřeší v nové verzi. Tohle bude vždy, dokud bude internetu monopolně vládnout Google a dá se s tím žít, pokud se člověk na Mageie (která jinak jede ESR) drží Flatpaku.
Bojím se dne, kdy Firefox přestane existovat. Snad nikdy nenastane. Tohle je asi jediný sw projekt, kde bych byl ochotnej platit si předplatné, čistě abych jej pomáhal udržovat při životě, pokud by se blížil průšvih.
To je spíš jako reklama na to proč nepoužívat Mageie.
Deb balíčku existuje mnohem víc, více se v základních repozitářích. Firefox má vlastní Debian, Ubuntu atd repozitář..
Arch distra mají také hromadu sw v aur nebo https://aur.chaotic.cx/
9. 2. 2024, 00:30 editováno autorem komentáře
Firefoxu / Gecku škodí mimo jiné to, že Gecko není rozumně stavěné na embedování. Nezanedbatelnou část podílu Chromia tvoří různé alternativní prohlížeče na Chromiu postavené. Protože dnes, když chcete udělat vlastní prohlížeč (cílící např. na nějaký specifický usecase, platformu či skupinu uživatelů), v zásadě nemáte jinou rozumně přímočarou možnost, než použít Chromium jádro (příp. ještě WebKit, který má zase jiná omezení). Ale prohlížečů třetích stran postavených na Gecku jsou maximálně jednotky.
Já bych řekl, že prohlížečů postavených na jádře Gecko je nula. To jádro nikdy nebylo myšlené pro emebedování. Skoro bych řekl, že tomu i bránili (asi jako se GCC brání/lo možnosti rozšiřování od "zlých" komerčních firem, proto vyhrálo LLVM). Všechny Gecko prohlížeče jsou upravený celý prohlížeč Firefox (tj. neřeší emebedování jádra).
Bohužel nemám Xperii nebo 5-10 let starý telefon ze zbytku seznamu. Ale ano, píšou, že je tam Gecko. Nicméně prohlížeč je 2 roky neaktualizovaný* a postavený na verzi Gecka před 3 lety** (tj. už poslední verze byla na rok staré verzi).
*) https://github.com/sailfishos/sailfish-browser
**) https://github.com/sailfishos/gecko-dev
EDIT: Podle*** API pro embedování ani nedělá Mozilla. Dělal to někdo v Nokii pro Maemo, a pak to převzal nějaký jednotlive pro udržování (nicméně poslední verze 2 roky starý, viz výše).
8. 2. 2024, 22:11 editováno autorem komentáře
Díky komunitě se dá SailfishOS dostat i na některé novější smartphony od Gigasetu a taky Pinephone a hledá se na jaký nový smartphone by se mohl udělat komunitní port Sailfishe, ale výběr je snad stále horší...
https://forum.sailfishos.org/t/next-port-to-buy/13995/10
Tady bývalý zaměstnanec Jolly popisuje, jak postupuje ve svém volném čase při snaze o upgrade z 78 na 91. Už mu to zabralo dost dní, nicméně stejně to bude 2 roky staré jádro, ale využívá se holt EGR verze a ani se nepřeskakují.
https://flypig.co.uk/gecko
Používám sice Firefox jako hlavní prohlížeč, ale asi přejdu na Chrome.
Ve Firefoxu mi vyskakuje u o2 tv po nějaké době hláška o pomalém připojení (mám 300 Mbps). A Firefox někdy vytuhne. Chrome na stejném PC a internetu se stejným OS Ubuntu 22.04 Ok.
Taky jsem si myslel naivně, že je Firefox technický napřed. Pak jsem si začal hrát s webserverem Caddy a zjistil jsem, že weby mohou být o dost rychlejší při používání zstd komprese. A zatímco tá mi v Google Chrome fungovala, tak ve Firefoxu nejde zapnout.
Říkal jsem si, že tedy alespoň umí brotli, a udělal na zkoušku jednu TOR hidden service a stáhnul TOR Browser založený na Firefoxu. A tam jsem zjistil, že Firefox odmítá používat i brotli, při komunikaci přes Tor. Proč vyžaduje pro kompresi https? Protože to rozhodnul google, aby se promovalo https jako rychlejší? Tak by alespoň mohl vědět, že onion domény jsou secure. Nepoužití komprese weby nijak nezabezpečí a uživatele před nimi neochrání.
Takže Firefox není nezávislý, výmysly google o nepoužití komprese na http implementuje taky. Není technologicky napřed, jelikož jako jediný nepodporuje zstd , je pomalý a zasekává se.
Problém s hláškami O2 a jim podobným vůbec nemusí být způsoben Firefoxem. Možná je třeba se podívat, zda se O2 tímto poněkud nestandardním způsobem nebrání tomu, že díky ochraně soukromí ve Firefoxu nemohou provádět analýzy, nemohou ukládat své cookies a tudíž dělat to, co chtějí. Je snadné říci "Firefox nejede, je špatný", ale těžší je zjistit, kde leží jádro problému. Chrome a jeho deriváty vesele posílají domů mnoho analytických dat, to nikomu, zdá se, vůbec nevadí. Zamyslete se nad tím, zda potřebujete bezpečný a férový prohlížeč a možná pro potřeby sledování O2 použijte Chrome, jistě si bude s O2 více rozumět... ale nevzdávejte se svobody ve prospěch velkých společností a jejich praktik, kterými monetizují několikrát to, co si platíte.
Zstandard? Jako nic proti němu, používám ho pro kompresi obecných dat běžně, ale není lepší konkrétně pro data webových stránek použít třeba Brotli? Nemluvě tedy o tom, že má podstatně širší podporu?
A tím "jjako jediný" myslíte co? Tohle?
https://caniuse.com/zstd
Jo, a Brotli zase zahrnuje integrovaný slovník odvozený z toho, co se nejběžněji vyskytuje ve webovém obsahu. Ostatně opravdu nemyslím, že by s rychlostí dekomprese prakticky jakéhokoliv algoritmu dnes byl větší problém. Připojení je obvykle podstatně pomalejší než to, co CPU dekomprimovat zvládnou.
Proto je na web Brotli vhodnější.
Na úvod Vám napíšu, že jsem uživatelem Linuxu snad 23 let, co se týče pracovní stanice. Historicky jsem používal Firefox. Nicméně po nějakých deseti letech jsem začal používat telefon s operačním systémem od Google a tak nějak jsem přešel z Firefoxu na Chrome, protože se mi strašlivě moc líbil ten ekosystém. Prostě všechno se krásně synchronizovalo. Najednou všechno jakoby bylo na jednom místě, jak v telefonu, tak v počítačích. V té době ještě synchronizace u Mozzily nebyla možná. Takhle jsem si v pohodě žil mnoho let. Firefox jako skomírající prohlížeč jsem nechtěl používat. Dnes jsem narazil na tento článek. Říkám si, že by možná stálo za to, dát Firefoxu šanci. Učinil jsem a jsem mile překvapen. Chodí jak víno. Jediné co mi vadí nebo spíš trochu schází, je překladač. To Firefox neumí. Jsem spokojen. Dokonce funcionálně je Firefox dál, než Chrome - to je takové holátko. Tak uvidím. Je to malý krok vpřed k odproštění se od Google.
Od verzie 118 má Firefox zabudovaný prekladač. Dá sa zapnúť v hamburger menu https://i0.wp.com/9to5linux.com/wp-content/uploads/2023/08/ff118b1.webp
Zkus https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/traduzir-paginas-web/
Čeština bude nativně v FF snad brzy.
https://www.mozilla.org/cs/firefox/features/translate/
8. 2. 2024, 13:57 editováno autorem komentáře
Firefox jedným časom nebol nic moc, ale dá sa v pohode používať všade. S ublock origin (blokovanie reklám) je za mňa OK. Používam na macOSe, Windowse, Linuxe, Androide. Súkromie a bezpečnosť je prvoradá. Oproti konkurenie je na tom najlepšie. Kdejaké blbosti nepotrebujem. Stačí jednoduchosť, stabilita, bezpečnosť, súkromie). Google je zámerne nastavený presne naopak. Edge podobne. Vivaldi je skôr pre fajnšmekrov. Safari celkom ok, no neblokuje všetok obsah reklám.
Nikdy dříve jsem s FF neměl problém, ale poslední dobou se mi občas stane, že FF vytuhne, sežere všechnu paměť a je nutné jej násilně ukončit. A to jak na desktopu, tak na notebooku. Možná za to může nějaký plugin. Jde o ESR verzi. Ale i přesto jde o můj nejoblíbenější prohlížeč, takže se jej jen tak nehodlám vzdát. Používám jej už od verze 1.5.
Existuje stránka kam nahraješ soubor z profilu FF, tam se z toho vyextrahují otevřené taby.
Dal by se k tomu napsat skript, který nasaje ty textová data, aby to otevřel v novém profilu.
Pokud bys musel začít znova.
Moc jsem nepátral jaké jsou dnes možnosti. Kdysi se mi to hodilo, když nebyla aktuální dokumentace u FF k jejich profilu. Ale to bylo pro 30 tabů. Třeba je i nějaký další doplňek nebo možnost.
Já jsem se s tímhle pár let vztekal - pod Windows. Až jsem jednoho dne upgradoval RAM - tím jsem zjistil, že po otevření několika mých oblíbených aplikací můj systém poměrně rychle přeleze nad 8 GB využité RAM, a zastaví se někde na 10 nebo 11 GB, které pak už nepřekračuje. Ano ta věc která žere víc a víc RAM bývá browser (Firefox), protože v něm trávím hodně času. Ale vezme si třeba 2-3 GB a zastaví se. Dokud jsem měl jenom 8 GB, jakýkoli výstřelek typu Windows Update nebo antivirus na pozadí (pravidelný kompletní sken systému) vedl ke krutému swapování a "zatuhnutí firefoxu". Tuším jsem párkrát měl pocit, že tyhle "systémové věci na pozadí" konkrétně od MS v task manageru skrývají svou skutečnou spotřebu RAM...
Mozilla se bohužel dlouhou dobu chovala, jako by snad Firefox chtěla cíleně pohřbít. Sám ho používám jako primární prohlížeč od dob, kdy se ještě ani nejmenoval Firefox, takže přes dvacet let, ale že jsem u něj až doteď, vyžadovalo v posledních letech hodně sebezapření.
Přijde mi pak poněkud směšné, když se dnes dozvídám, že podpora rozšíření ve verzi pro Android je "killer feature", ale už nezazní, že před pár roky proběhl "feature kill", kdy přesně tohle bylo zaříznuto a zůstalo k dispozici jen pár rozšíření, která vybrala sama Mozilla coby kompatibilní. A že FF na desktopu několikrát zcela nesmyslně změnil vzhled a chování a musel jsem si to pak pracně lepit zpět sám přes userChrome.css (než jsem objevil projekt firefox-csshacks, který to řeší za mě), je bohužel typičtějším obrazem fungování Mozilly v posledních zhruba sedmi letech než to, že FF jede ve Waylandu nebo podporuje kamery přes PipeWire.
Mozilla zkrátka předvedla sérii až neuvěřitelně špatných rozhodnutí a je skoro zázrak, že na to nedojela. Jako by v panice před konkurencí došla k závěru, že se může udržet jen tím, že se zbaví i zbytků konkurenčních výhod, které měla.
A pro zajímavost: To, co mě v jednu chvíli jediné udrželo u FF pro desktop, nebyla žádná nová khůl vychytávka jako šišaté rohy tabů. Byl to sidebar, tedy věc, kterou má FF snad odjakživa, ale jiné prohlížeče nikoli, a Mozilla ho zřejmě ve svém sebevražedném tažení omylem přehlédla a neoddělala. Na Androidu jsem pak dlouho používal nightly kanál, protože v něm se objevila možnost dostat některá rozšíření zpátky. Sice trochu komplikovanou cestou, ale šlo to.
sidebar, tedy věc, kterou má FF snad odjakživa, ale jiné prohlížeče nikoli
myslis tohle?
to mela Opera urcite odjakziva a Vivaldi to ma take urcite odjakziva a navic ve Vivaldi oproti FF toho je mnohem vice: Okna/Workspaces/Taby (vcetne,Zavrenejch a otevrene v dalsich zarizeni), Zalozky, Poznamky, Stahovani, Historie, Prekladac, Seznam "zkoukni pozdeji", Relace... plus tam muzes pridat weby
ve FF vidim jen Zalozky, Historie, SyncPanely
navic ve Vivaldi ten sidepanel muzu aktivovat "Plovouci panely" rezim, tedy pri otevreni (*1) se nezuzi/neposune_leva_strana webove stranky, ale sidepanel se pres ni prekryje a jde nastavit zda zustane/nezustane viditelny pri kliknuti mysi do prostoru webove stranky...
1) pomoci hotkey, tlacitka dole-vlevo na panelu, nebo pres sidepanel parpixelovej prepinac po cele leve strane okna, nebo pres hotkey konkretni polozky v sidepanelu
8. 2. 2024, 23:22 editováno autorem komentáře
"Příkladem budiž podpora formátu JPEG XL, kterou mají všichni ostatní, ale Google ji do Chromia odmítá zařadit, čímž tento formát, který je objektivně lepší než AVIF, odsuzuje k nezdaru." - technologicky lepsich formatu muze byt XXX a presto to neznamena ze komercne maji sanci na uspech. Staci si vzpomenout na betacam vs vhs.
"Nové technologie rychleji podporuje Firefox. Je to Firefox, kdo dnes ve výchozím stavu běží na Waylandu. Je to Firefox, kdo už má podporu pro přístup k webové kameře přes Pipewire, zatímco není vůbec jasné, kdy tohle bude k dispozici v Chrome." - tohle jsou Linux specificke veci, webove prohlizece primarne cili na vetsinove OS kde ma windows 30% a linux 1.5%.
Dříve jsem používal Operu, ale když ta původní skončila tak jsem se přesunul na Firefox. S autorem se shodneme na tom že moc jiná alternativa není jelikož zbytek je převlečený Google nebo Apple.
Jediné co ně poslední dobou u Firefoxu naštvalo je poněkud manipulativní protlačování DNS-over-HTTPS (DoH). Ano, v některých situacích to může pomoct - cenzura nebo sledování DNS dotazů. Každopádně, operátor (který typicky standardní rekurzivní DNS provozuje) stejně ví kam kdo lezete pomocí NetFlow. Ostatní subjekty které vás sledují (Google, Meta apod.) mají buďto lepší nástroje jak to dělat nebo pak už stejně vidí jen agregovaný provoz který nebyl rekurzivním DNS nacachovaný. Ta agregace DNS dotazů je na několika úrovních (počítač, přípojka, oblast, operátor).
U DoH dostane jeho operátor data ke kterým by se jinak nedostal (dotazy) a v cestě žádná agregace není. Dostane je per aplikace - prohlížeč. Takže to opravdu není vždy tak skvělé pro soukromí jak to Firefox prezentuje. :-(
Doufám že se nemýlím, ale Firefox bude mít ještě dlouhý život, protože je to potomek Netscape, všech těch ostatních grafických prohlížečů matky.
Používám Firefox, když dělám css, protože mu věřím, že správně implentuje webové standardy.
Na programování, administraci a automtické testování webových aplikací nepoužívám Firefox, ale textový browser W3m.
Když píšu literární texty, tak obvykle na konzoli a jedině rovnou do příkazové řádky markdown a trubkou do w3m -T text/html.
Když hledám dokumentaci, spustím skript w3g s vyhledávacím dotazem do googlu, w3m, trubka grep keyword, velmi efektivní.
Osobně jsem začal používat Firefox někdy kolem verze 1.5. Byl jsem z něj nadšený. Pak mě naštval, pak to vylepšil, pak zase naštval. Člověk musel neustále něco přepisovat, makra přestávala fungovat, rozšíření se ztrácela. Kolem roku 2014 už to bylo docela utrpení a člověk musel být na ESR verzi. Což ani tak nebyla záruka úspěchu, protože i tak se stalo, že Firefox vypadl ze seznamu prohlížečů podporovaných "velkými" programy jako byl Oracle Enterprise One.
Člověk sice zkusil Chrome, ale to byla katastrofa sama o sobě. Nic to neumělo pořádně. Edge byl výsměch Microsoftu. Opera umírala a paradoxně tak nejlépe fungoval IE 11. Ale ne o tolik lépe, abych se dokopal přejít.
Každopádně kolem roku 2017 přišla změna a Mozilla přestala Firefox konstatně rozbíjet. Sice probíhala "chromizace", ale to už nebyly (alespoň pro mne) breaking changes. Takže míra naštvanosti přestala růst.
A jak teď čtu tenhle článek tak si uvědomuji, že se vlastně plno věcí změnilo k lepšímu. Vlastně už si ani nepamatuji, kdy jsem s Firefoxem měl naposledy problém. Možná někdy kolem roku 2018? Sice mě ani ničím za posledních pár let nenadchl, ale to bych od prohlížeče ani nečekal. Stala se z toho spolehlivá komponenta, o jejíž existenci už vlastně ani nepřemýšlím. Což je skvělá práce!
Nebýt článku, tak mi ani nedošlo, jak dobře Mozilla svou práci posledních minimálně pět let dělá. Díky za upozornění a díky za Firefox!
Nejlépe fungoval IE 11? To myslíte vážně? Slyšel jsem za těch patnáct let co vyvíjím pro web dost divných věcí, ale vidím, že i po té době někteří uživatelé člověka překvapí.
IE 11 byl naprosto šílenej. Webové aplikace tehdy mnoho lidí vyvíjelo ve Firefoxu, doladilo ve Chrome a pak, bojující s chutí mlátit hlavou o stůl, řešili co je zase všechno podělané v IE 11. A ten prohlížeč neuměl nic a ještě byl navíc pomalý k tomu. Proto se na to taky Microsoft záhy vykašlal.
Ten prohlížeč byl nejrychlejší a s nejmenší spotřebou paměti pro to, co původně webové prohlížeče existovaly - zobrazit HTML dokument. Na aplikace byla spousta jiných technologií, měli jste např. nativní Win32, a - pokud jste to chtěl ve webovém prohlížeči - pluginy (Flash, Java, Unity3D, ...). A ty pluginy taky jely v IE rychleji než ve Firefoxu (IE byl "zero-copy", kdežto ve Firefoxu animace/video na středně silném PC skákaly mezi 60 a 30 fps).
10. 2. 2024, 21:26 editováno autorem komentáře
Nejrychlejší? Tak to jste opravdu pobavil. Pravda, spotřeba paměti byla velmi dobrá. To bylo snad to jediné, v čem vynikal. A to vám fakt píšu jako vývojář, co se pro IE 11 naoptimalizoval (z donucení) dost. Zdaleka nejrychlejší byl Chrome. A co myslíte tím "na aplikace byla spousta jiných technologií" opravdu netuším. Tady snad mluvíme o webu. A Flash právě v té době dost velká část světa pomalu začala přestávat brát vážně. Unity neřeším, pod pojmem "webová aplikace" si evidentně každý představujeme něco jiného. Nějaké divočejší animace a video jsem naštěstí řešit na našich projektech v té době nemusel, tam netuším.
10. 2. 2024, 22:53 editováno autorem komentáře
Před nedávnem jsem se rozhodl přejít zpět na Firefox, primárně na mobilu. Mobilní web je totiž bez blokováno reklam nepoužitelný. Jsou stránky, kde každých pár sekund vyskočí reklama přes celou obrazovku. Případně otravují všude možně, zakrývají text a když je chci zavřít, tak se "samozřejmě" nikdy netrefím a reklama mi otevře novou stránku. Já chápu, že provozovatel chce nějaký zisk, ale čeho je moc, toho je příliš.
Zároveň jsem na Firefox přešel i na desktopu, i díky tomu, že nativně běží pod waylandem.
Ovšem není to s Firefoxem snadné. Velcí hráči ho diskriminují. Např. jsem dnes nebyl schopný zaplatit fakturu přes Google Pay, protože ten vyžaduje Chrome. Podobných podrazů se najde spousta, ale i díky tomu u Firefoxu zůstanu. Google ztratil mou důvěru a postupně si najdu alternativy k jeho službám a aplikacím.
Ja pouzivam firefox vsude - na linuxu (ntb pro vyvoj sw), androidu (tablet) i ve ve skole, kde ucim na stredni skole programovani (windows). K plne spokojenosti. Nekde v hloubi duse to delam proto, aby byla na trhu rovnovaha, proste je tu obava z monopolu chromia.
není předinstalovaný. Jaká výhoda to je, ukazuje prohlížeč od Samsungu, který nevyniká vůbec ničím.
Tohle je ale ovšem veliký nesmysl. Autor evidentně ten prohlížeč nikdy neviděl a uklouzl na nějakém čísílku ze statistik.
Samsung browser je dlouhodobě tak oblíbený proto, protože je prostě dobrý. Jedna z prvních aplikací, které instaluju (aktuálně do xiaomi, ale i na samsungu je to primární prohlížeč, přestože tam mám i chrome a firefox.)
No vidis. ja jsem pouzival firefox asi 10 let a letos jsem musel prejit na brave. Duvod? V Ubuntu 22 je firefox ve snapu. Jednak trva 2 hodiny, nez se spusti, ale pak nikde nic nefunguje. Nefunguji pristupy do /tmp, nefunguji pristupy na sitove disky, proste des a hruza. Nedalo se nic delat, musel jsem opustit firefox a prejit na brave. Doma a na mobilu ho jeste pouzivam, ale na seriozni praci uz je nepouzitelny...
Skoda, protoze jeho devtools mi vyhovovala lip nez ta chromovana.
pred casem sem tu psal testy na asi 10let starem NB, kde spusteni FF snap Vs deb bylo rozdil asi 2s ;-)
nicmene, vubec FF snap pouzivas nepusis a mas nekolik moznosti:
1. pouziti PPA od Mozilly:
https://www.root.cz/clanky/jak-do-ubuntu-vratit-klasicky-firefox-z-balicku-deb-a-odstranit-snap/
2. nove asi mesic je primo vlastni repositar Mozilly:
https://support.mozilla.org/en-US/kb/install-firefox-linux#w_install-firefox-deb-package-for-debian-based-distributions
3. stahnout universalni archiv pro Linux od Mozilly, rozbalit treba do /opt/firefox
14. 2. 2024, 17:56 editováno autorem komentáře
Co nas opustil kolega vyvojar, kterymu jedinymu obcas na webu "neco nefungovalo", pripadne ani vlastni kod (se zapnutym adblock), klesl nam podil firefoxu na 0%. Sice se mi styska, ale ne po FF.
Ja osobne se rozloucil, kdyz zamestnali diverzity managery, doku...lepsili UI a flirtovali s google. Celkem mne nenapada, proc se vracet.
Akorat mne stve, ze sem kvuli tomu zbytecne importoval tunu Mozilla smeti do schematu domeny, abych mohl nastavit jednomu userovi jeho osobni pozirac RAMky.